Turnieje Wielkiego Szlema – Informacje, Zwycięzcy i Dane 2022


Wielki Szlem to najwyższa kategoria tytułu w zawodowym tenisie ziemnym mężczyzn i kobiet, która obejmuje cztery turnieje w sezonie. Znane również jako „majors” z języka angielskiego, są to kolejno : Australian Open, French Open (Roland Garros), Wimbledon i US Open.

Co oznacza Wielki Szlem?

W pierwotnym znaczeniu Wielki Szlem był definiowany jako tytuł za wygranie wszystkich czterech najważniejszych międzynarodowych turniejów tenisowych w jednym sezonie kalendarzowym, tzw. czysty Wielki Szlem. Natomiast od 1983 roku, po decyzji Międzynarodowej Federacji Tenisowej, Wielki Szlem oznacza również wygranie kolejnych szlemów w dwóch sezonach, tzw. „niekalendarzowy Wielki Szlem”. W szerokim znaczeniu turnieje te są określane mianem „turniejów Wielkiej Czwórki”.

W 1946 roku Wimbledon został rozegrany przed French Open, a w 1977 roku Australian Open został przeprowadzony dwukrotnie w styczniu i grudniu. Do czasu otwartej ery tenisa, która rozpoczęła się w 1968 roku, turnieje nosiły nazwę Mistrzostw, zaś od 1968 roku mają w tytule słowo Open (Australian Open, French Open, US Open). W 2001 roku na Wimbledonie wprowadzono system 32-osobowej selekcji.

Turnieje ciągle się rozwijają

Kapituła Wielkiego Szlema postanowiła wprowadzić zmiany od sezonów 2018 i 2019. Od rozgrywanego w 2018 roku Australian Open czas na wymianę został ujednolicony do 25 sekund. Tenisiści biorący udział w Majorach zmuszeni do wycofania się z powodu kontuzji po wtorku tygodnia poprzedzającego rozpoczęcie Majora mieli prawo do rekompensaty równej połowie zarobków tych, którzy zostali wyeliminowani w pierwszej rundzie. Druga połowa trafiła do szczęśliwie pokonanych kwalifikantów.

Harmonogram Turniejów Wielkiego Szlema w 2022 roku

TurniejKategoriaNawierzchniaData RozpoczęciaData Zakończenia
Australian Open 2022Grand SlamTwarda17 Stycznia 202230 Stycznia 2022
French Open 2022Grand SlamCegła22 Maj 20225 Czerwiec 2022
Wimbledon 2022Grand SlamTrawa27 Czerwiec 202210 Lipiec 2022
U.S. Open 2022Grand SlamTwarda29 Sierpień 202211 Wrzesień 2022

Tenisiści, którzy zdobyli wielkiego szlema w jednym roku

Do tej pory w singlu mężczyzn 8 tenisistów zdobyło Wielkiego Szlema. Tylko Australijczycy Roy Emerson i Rod Laver oraz Serb Novak Djokovic ukończyli go dwukrotnie – Australijczycy w latach 60., a Djokovic podczas French Open w 2021 roku. Wielki Szlem początkowo rozgrywany był na trawie (Australian Open, Wimbledon i US Open) oraz na cegle (French Open). Czterech najlepszych graczy singlowych zdobyło więc wszystkie tytuły na dwóch nawierzchniach. W 1975 roku US Open przeszedł na mączkę, a po trzech kolejnych sezonach zmienił nawierzchnię na twardą. W 1988 roku Australian Open zamienił trawę na twardą nawierzchnię. Czterech ostatnich graczy singlowych (Agassi, Federer, Nadal, Djokovic) wygrało w ten sposób aż na trzech nawierzchniach.

Tenisiści, którzy wygrali wszystkie cztery Wielkie Szlemy
TenisistaAustralian OpenFrench OpenWimbledonUS OpenWiek Zawodnika
Fred Perry  ( GB )193419351934193326 lat i 15 dni
Don Budge  ( USA )193819381937193722 lata i 357 dni
Rod Laver  ( AUS )196019621961196224 lata i 32 dni
Roy Emerson  ( AUS )196119631964196127 lat i 244 dni
Andre Agassi  ( USA )199519991992199429 lat i 38 dni
Roger Federer  ( SUI )200420092003200427 lat i 203 dni
Rafael Nadal  ( ESP )200920052008201024 lata i 101 dni
Novak Djokovic  ( SRB )200820162011201129 lat i 14 dni

Obstawianie zakładów na Wielkiego Szlema

Jeśli chcesz, możesz stawiać na tenis przez cały sezon, ale wszyscy wiemy, że najważniejszym tenisowym wydarzeniem jest Wielki Szlem. Praktycznie wszyscy najlepsi gracze wezmą w nich udział, a bukmacherzy będą oferować więcej kursów do obstawiania tych meczów. Dodatkową zaletą jest fakt, że większość meczów jest transmitowane przez telewizję, więc będziesz mógł je oglądać na żywo.

Między poszczególnymi turniejami Wielkiego Szlema jest spora różnica, dlatego tak trudno jest wygrać wszystkie 4 rozgrywki za jednym razem. W tej części przedstawiam opisy wszystkich czterech turniejów Wielkiego Szlema oraz ważne czynniki, które warto wziąć pod uwagę obstawiając mecze turniejów Wielkiego Szlema.

Australian Open

To pierwszy Wielki Szlem w roku kalendarzowym – odbywa się pod koniec stycznia w Melbourne w Australii. Turniej rozgrywany jest na odkrytych kortach z twardą nawierzchnią, jednak kort główny posiada dach, który można przykryć w razie niepogody. Często turniej jest gorący, ale czasami wietrzny. Dla mieszkańców półkuli północnej oglądanie tego turnieju jest przyjemne choćby dlatego, że widzą słoneczne lato w środku zimy.

Stawiając zakłady lub po prostu oglądając Australian Open, warto zwrócić uwagę na następujące rzeczy:

Nierozgrzani najlepsi gracze

Lepsi zawodnicy mogli opuścić mniejsze turnieje przed tym Wielkim Szlemem, więc może im zająć trochę czasu, by wejść we właściwy rytm. Możesz więc pomyśleć o postawieniu na underdoga (który ma większe szanse na wygranie kilku pierwszych gemów lub pierwszego seta niż całego meczu).

Wysoka temperatura

Jak już mówiliśmy, zawodnicy często zmagają się z upałem podczas Australian Open. Jeśli chcesz postawić na mecz rozgrywany w takich warunkach, nie stawiaj na zawodników, którzy w przeszłości mieli problemy z dostosowaniem się do trudnych warunków. Tylko zawodnicy, którzy są w naprawdę dobrej kondycji fizycznej będą w stanie grać z pełnym potencjałem w gorącym słońcu. Możesz wykorzystać tę informację, by stawiać przeciwko zawodnikom z gorszą kondycją (szczególnie w ostatnich 1-2 setach długiego, wymagającego fizycznie meczu).

Zawodnicy o wysokich umiejętnościach przetrwają

Australian Open jest znany z tego, że wygrywają go tylko najlepsi gracze, więc gdy turniej dojdzie do ćwierćfinału, nie powinieneś stawiać zbyt wiele na słabszych graczy – rzadko będziesz już świadkiem zaskakujących wyników. Wynika to także z faktu, że twarda nawierzchnia nie przeszkadza zbytnio w grze. Na cegle czy trawie gorsi gracze mogą uzyskać przewagę (z powodu słabszych odbić i innych czynników), ale twarda nawierzchnia jest neutralna, więc lepszy tenisista ma przewagę.

Australian Open jest dość przewidywalnym turniejem, jednak we wczesnych fazach turnieju znajdziesz kilka meczów, które mogą okazać się dalsze od oczekiwań. W późniejszych fazach turnieju możesz już trzymać się stawiania na faworytów.

https://www.youtube.com/watch?v=OXaEUUUJJ7s
25 Najlepszych Zagrań w Historii Wielkich Szlemów w których Przeciwnicy aż Klaskali ze Zdumienia

French Open

Drugi turniej Wielkiego Szlema w roku kalendarzowym. French Open rozgrywany jest na czerwonej cegle słynnego Roland Garros. Ponieważ rozgrywany jest pod koniec maja i na początku czerwca, mecze często są przerywane przez deszcz. Tenis na cegle to rozdział sam w sobie – aby dowiedzieć się więcej o różnych typach nawierzchni, zobacz tekst o „Nawierzchniach kortów„.

Stawiając zakłady lub po prostu oglądając French Open warto zwrócić uwagę na następujące kwestie:

Kilka zaskakujących wyników

Na French Open często zdarzają się zaskakujące wyniki meczów. Możesz zatem nawet pomyśleć o postawieniu na słabszego przeciwnika (na podstawie dokładnej analizy przedmeczowej). Pamiętaj, że jeśli chcesz postawić na underdoga, powinieneś zrobić to przed lub zaraz po rozpoczęciu meczu. Jeśli underdog obejmie prowadzenie, kursy znacznie spadną. Dlatego zaufaj swoim obliczeniom i zyskaj lepsze szanse.

Sprint to przewaga

Ze względu na naturę cegły zawodnicy, którzy są szybcy i chętni do intensywnego biegu w meczu mają przewagę. Gra w tenisa na cegle to ciężka praca. Sukces w dużej mierze zależy od determinacji. Jeśli zawodnik ma reputację „mięczaka”, nie powinieneś na niego stawiać podczas French Open. Szukaj raczej zawodników, którzy są znani z tego, że ciężko pracują na swoje zwycięstwa.

Mała liczba asów serwisowych

Na cegle jest dość trudno trafić asa (zwłaszcza gdy mączka jest mokra). Szukaj meczów zawodników, którzy mają silny serw i rozważ postawienie zakładu na zbyt małą liczbę asów. Ponieważ są to gracze, którzy zazwyczaj polegają na swoim podaniu, możesz znaleźć bardzo korzystną okazję do obstawiania. Cegła powinien wtedy wpłynąć na mniejszą łączną liczbę asów, niż jest to typowe dla danego gracza.

Doświadczenie przewyższa młodość

Młodzi zawodnicy choć mają tenisową wiedzę, często nie mają doświadczenia, dlatego często nie mogą odnieść upragnionego sukcesu na ceglastych kortach French Open. Kiedy obstawiasz skup się na graczach, którzy mają już coś na swoim koncie i którzy od dawna mają pozytywny bilans na cegle.

Wimbledon

Wimbledon jest (słusznie) uważany za absolutny punkt kulminacyjny sezonu tenisowego. Każdy tenisista uważa wygranie Wimbledonu za największe osiągnięcie, jakie można mu się przytrafić w zawodowej karierze tenisowej. Turniej rozgrywany jest na trawiastych kortach All England Club.

Obstawiając zakłady na Wimbledon lub oglądając te zawody warto zwrócić uwagę na następujące kwestie:

Zawodnicy z dobrym serwem mają przewagę

Wimbledon jest zdominowany głównie przez zawodników ze świetnym serwem. Dlatego powinieneś szukać graczy, którzy serwują dużo asów i ewentualnie na nich stawiać. Korty trawiaste są bardzo twarde, a odbicie piłki po ostrym podaniu jest szybkie i wysokie, więc widzimy tu sporo asów w turnieju.

Nie ma tiebreaka w ostatnim secie

Ważną informacją jest to, że zasady Wimbledonu nie zezwalają na tiebreak w piątym secie (dla mężczyzn) lub w trzecim secie (dla kobiet). Oznacza to, że mecz toczy się do momentu, gdy jeden z zawodników ma dwa gemy przewagi w ostatnim secie. Nie należy zapominać o tym fakcie podczas obstawiania, gdyż może on mieć znaczący wpływ na ostateczne wyniki kuponów.

Legendy Wimbledonu

Jeśli przyjrzysz się pobieżnie historycznym zwycięzcom Wimbledonu zauważysz, że naprawdę rzadko zdarzało się, by zwycięzcą zostawał ktoś, kto nie był faworytem na początku turnieju. Większość zwycięzców Wimbledonu była już legendami w momencie wygranej, więc nie powinieneś pokładać zbytniej wiary w niedocenianych graczy podczas obstawiania.

Zaskakujące wyniki tylko we wczesnych rundach

Śledź uważnie kilka pierwszych meczów turnieju. Jeśli ktoś z niżej notowanych zawodników wygląda na takiego, który dobrze radzi sobie na trawie – a jego podanie dobrze działa – możesz rozważyć postawienie na niego zakładu (możesz to zrobić na żywo w danym meczu lub poczekać na jego następny mecz).

Wimbledon jest najważniejszym wydarzeniem roku zarówno dla zawodników jak i dla kibiców. Jeśli zastosujesz się do tych porad, możesz zarobić trochę więcej pieniądze.

US Open

Jako ostatni turniej Wielkiego Szlema w sezonie, US Open w Nowym Jorku jest ostatnią szansą dla graczy, by stać się sławnymi w danym roku. Turniej rozgrywany jest na odkrytych kortach z twardą nawierzchnią w US Tennis Center, a finał na Arthur Ashe Stadium, który jest największym stadionem tenisowym na świecie.

Na tym etapie roku obstawiający powinni mieć już dobre pojęcie o formie zawodników i ich umiejętnościach. Jednak nadal istnieje kilka ważnych czynników, które powinieneś wziąć pod uwagę podczas obstawiania meczów US Open:

Opóźnienia spowodowane deszczem

Podczas tego turnieju często pada deszcz, co powoduje opóźnienia w meczach, więc uważnie obserwuj pogodę. Jeśli mecz został zawieszony jest o wiele większa szansa, że wygra ten, kto jest słabszy. Dzieje się tak dlatego, że lepszy zawodnik często będzie walczył o powrót do meczu, podczas gdy przegrywający może się podnieść w trakcie przerwy i odwrócić losy spotkania. Czasem odwrócenie losów meczu zadziała, a czasem nie (lepszy zawodnik wróci do gry). Ten czynnik może być wykorzystany szczególnie w zakładach na żywo.

Zmęczeni gracze

Wielu zawodników zagra niezliczoną ilość meczów w ciągu roku i będzie miało po prostu dość. Spróbuj znaleźć mecz, w którym (młody) świeży zawodnik gra z zawodnikiem, który prawdopodobnie jest już zmęczony.

Gry nocne

U.S. Open jest znanym wydarzeniem za swoje nocne mecze przy sztucznym oświetleniu. Mecze te przyciągają dużą liczbę widzów i kamer telewizyjnych. Mogą być sporym wyzwaniem dla młodych zawodników. Dlatego w tych meczach powinieneś stawiać bardziej na doświadczonych graczy.

Amerykanie

Na światowej scenie amerykańscy tenisiści nie należą do ścisłej czołówki, ale na US Open mogą dać z siebie wszystko przed swoją rodzimą publicznością. Spróbuj znaleźć jakichś młodych amerykańskich tenisistów – mogą zaskoczyć we wczesnej fazie turnieju dzięki ogromnemu wsparciu tłumu i awansować dalej kosztem faworyta.

Kiedy i Gdzie odbywają się turnieje Wielkiego Szlema?

 • Nazwa turnieju: Australian Open
 • Gdzie: Melbourne, Australia
 • Data: Zwykle Styczeń
 • Nawierzchnia: Korty twarde
 • Nazwa turnieju: Roland Garros
 • Gdzie: Paryż, Francja
 • Data: Zwykle Maj/Czerwiec
 • Nawierzchnia: Korty ziemne
 • Nazwa turnieju: Wimbledon
 • Gdzie: Londyn, Anglia
 • Data: Zwykle Lipiec
 • Nawierzchnia: Korty trawiaste
 • Nazwa turnieju: US Open
 • Gdzie: Nowy Jork, USA
 • Data: Zwykle Sierpień/Wrzesień
 • Nawierzchnia: Korty twarde

Klasyczny / Kalendarzowy Wielki Szlem

Kalendarzowy lub Klasyczny Wielki Szlem to zdobycie tytułów we wszystkich czterech turniejach Wielkiego Szlema – Australian Open, French Open, Wimbledon i US Open – w jednym roku kalendarzowym, w jednym sezonie. W singlu mężczyzn wygrał ją tylko Amerykanin Don Budge (1938) i dwukrotnie Australijczyk Rod Laver (1962 i 1969). W grze pojedynczej kobiet czysty Szlem zdobyły: Amerykanka Maureen Connolly (1953), Australijka Margaret Court (1970) i 19-letnia Niemka Steffi Graf (1988), która niecały miesiąc po jego zdobyciu zdominowała także Letnie Igrzyska Olimpijskie w 1988 roku. i zdobyła tzw. Złoty Szlem. Ze względu na większą niż w przeszłości konkurencję wśród graczy, a także trzy różne nawierzchnie Wielkiego Szlema, wygranie kalendarzowego Wielkiego Szlema jest trudne.

Roger Federer nie zdobył czystego Wielkiego Szlema w 2006 i 2007 roku, wygrywając Wimbledon, Australian Open i US Open. Z finału French Open wyszedł jednak pokonany przez Rafaela Nadala. Z kolei w 2010 roku Nadal zdobył trzy tytuły, ale w styczniu odpadł w ćwierćfinale Australian Open. Następnie, w sezonach 2011, 2015 i 2021, Serb Novak Djokovic triumfował w trzech turniejach głównych, nie sięgając po trofeum Rolanda Garrosa w dwóch pierwszych przypadkach, zanim nie przegrał z Daniilem Medvedevem w finale US Open 2021.

Martina Navratilova wygrała trzy Wielkie Szlemy w 1983 i 1984 roku, ale odpadła podczas French Open w pierwszym przypadku i Australian Open w drugim. Przegrana w finale French Open 1997 kosztowała Martinę Hingisovą utratę Wielkiego Szlema. Serena Williams nie zdołała wygrać w Australian Open w 2002 roku, gdzie nie wystartowała. W 2015 roku zatrzymała ją półfinałowa porażka na US Open.

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY