Turniej Czterech Skoczni 2021/22: Informacje i Program


Turniej Czterech Skoczni jest jednym z tradycyjnych punktów kulminacyjnych sezonu skoków narciarskich. Historia tych czterech imprez rozgrywanych na przełomie roku w dwóch niemieckich i dwóch austriackich miastach sięga roku 1952/53, kiedy to po raz pierwszy zorganizowano turniej (pierwotnie nazwany Vierschanzentournee, później także Intersport Tour). Janne Ahonen jest najbardziej utytułowanym skoczkiem narciarskim w historii z pięcioma triumfami. Kamil Stoch w tym roku będzie bronił swojego zeszłorocznego tytułu. Turniej Czterech Skoczni nie jest jednak jedyną atrakcją tegorocznego sezonu skoków narciarskich. W lutym w Pekinie w Chinach odbędą się Zimowe Igrzyska Olimpijskie.

 • Data i miejsce: 28 grudnia 2021 – 6 stycznia 2022, Oberstdorf, Ga-Pa, Innsbruck, Bischofshofen
 • Najwięksi faworyci klasyfikacji generalnej: Ryoyu Kobayashi , Karl Geiger, Kamil Stoch, Roman Koudelka, Viktor Polasek, Filip Sakala
 • Możliwości obstawiania: w każdym konkursie Turnieju Czterech Skoczni będzie wystarczająca liczba możliwości do obstawiania – takich jak zakłady na zwycięzcę konursu, na miejsce, na lepszego z pary itd.
 • Bukmacherzy: zakłady na skoki narciarskie są oferowane przez większość bukmacherów
 • Transmisje telewizyjne: TVP, Eurosport
 • Strona organizatora: https://www.vierschanzentournee.com/en

Program Turnieju Czterech Skoczni 2021/22

Turniej Czterech Skoczni rozpocznie się jak zwykle 28 grudnia kwalifikacjami w niemieckim Oberstdorfie (HS137). Główne wydarzenie odbędzie się dzień później. W Garmisch-Partenkirchen (HS142) skoki narciarskie odbędą się w Sylwestra i Nowy Rok, a następnie impreza przeniesie się do Austrii. Zawodnicy będą rywalizować na skoczni w Innsbrucku (HS130) 4 stycznia, a punktem kulminacyjnym będzie konkurs w Bischofshofen (HS142) dwa dni później.

 • 28 grudnia, 16:30: kwalifikacje do HS137 Oberstdorf
 • 29 grudnia, godz. 17:30: konkurs indywidualny HS137 Oberstdorf
 • 31 grudnia, 14:00: kwalifikacja HS142 Ga-Pa
 • 1 stycznia, 14:00: konkurs indywidualny HS142 Ga-Pa
 • 3 stycznia, 13:30: kwalifikacje do HS130 Innsbruck
 • 4 stycznia, 13:30: konkurs indywidualny HS130 Innsbruck
 • 5 stycznia, 17:15: kwalifikacje do HS142 Bischofshofen
 • 6 stycznia, godz. 17:30: konkurs indywidualny HS142 Bischofshofen

Zasady rozgrywania Turnieju Czterech Skoczni

W porównaniu z regularnymi zawodami Pucharu Świata, turniej ten ma specyficzny system KO dla pierwszych serii. Co to znaczy? W przeddzień zawodów odbywają się skoki kwalifikacyjne, w których biorą udział wszyscy skoczkowie. Ci, którzy są na 11-tym miejscu lub niżej w rankingu pucharu świata muszą obowiązkowo wziąć udział w kwalifikacjach. Ich skoki są punktowane, a czterdziestu najlepszych kwalifikuje się do konkursu. Tuż po zakończeniu kwalifikacji skoki oddadzą zawodnicy z pierwszej dziesiątki Pucharu Świata. Są jednak automatycznie zakwalifikowani do konkursu, a ich skok określa jedynie ich kolejność i przeciwników w pierwszej rundzie konkursu. Skoczkowie z pierwszej dziesiątki mogą pominąć swój skok kwalifikacyjny, ale są wtedy rozstawieni z czołowymi zawodnikami.

W pierwszej rundzie konkursu skoczkowie są zestawiani ze sobą na podstawie wyników kwalifikacji. Skoczek numer 26 z kwalifikacji startuje przeciwko numerowi 25 – każdy skacze jeden skok. Potem 27 przeciwko 24, potem 28 przeciwko 23 itd. Zwycięzca pojedynku awansuje do drugiej rundy. Po zakończeniu pierwszej rundy 25 zwycięzców pojedynków przechodzi do drugiej rundy, gdzie dołącza do nich pięciu najwyżej sklasyfikowanych zawodników pokonanych w pierwszej rundzie, tzw. lucky loosers.

Druga runda jest już przeprowadzana w sposób typowy dla zawodów Pucharu Świata, a zawodnicy przeskakują od zawodnika z najgorszym wynikiem w pierwszej rundzie do zawodnika z najlepszym.

Oficjalne strony internetowe Turnieju Czterech Skoczni z wynikami i informacjami

Najlepszymi sposobami, by być na bieżąco z informacjami, wynikami czy klasyfikacją generalną Turnieju Czterech Skoczni są oficjalne strony, w tym media społecznościowe, gdzie nie brakuje najświeższych informacji. Znajdziesz na nich wszystko, co może Cię interesować.

Gdzie oglądać Turniej Czterech Skoczni na żywo, za darmo online

Najwygodniejszą opcją oglądania konkursu na żywo jest TVP Sport, który prawdopodobnie będzie transmitował wszystkie cztery konkursy. Czasami turnieje będą transmitowane przez TVP1. Dla widzów, którzy nie mogą lub nie chcą oglądać transmisji telewizyjnej, dostępna jest opcja online na stronie internetowej telewizji polskiej. Oprócz relacji online z konkursu znajdziesz tam wiele sprawozdań oraz szereg informacji dodatkowych. Skoki narciarskie znajdują się również na antenie Eurosportu lub na platformie Eurosport Player, która umożliwia oglądanie wyścigów w systemie pay-per-view. Dowiedz się więcej w przeglądzie kanałów sportowych.

Tańszym rozwiązaniem niż płacenie za kanały sportowe może być np. oglądanie darmowych streamów internetowych lub oglądanie ich u bukmacherów. Wystarczy wybrać jedną z kilku firm oferujących stream online.

Postaw na skoki narciarskie z polskimi bukmacherami

W Polsce popularność skoków narciarskich nadal utrzymuje się na wysokim poziomie. Oferty na skoki narciarskie znajdziesz u prawie wszystkich naszych bukmacherów partnerskich. W każdym wyścigu jest wiele możliwości, takich jak zakłady na zwycięzcę wyścigu, na miejsce lub na lepszego z pary.

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY