Tor Wyścigowy F1 w Indiach – Buddh International Circuit


Buddh International Circuit to nazwa toru na którym 30 października 2011 roku odbyło się pierwsze Grand Prix Indii w ramach Mistrzostw Indii Formuły 1. Tor został ukończony 30 sierpnia 2011 roku. Jest on częścią Jaypee Greens Sports City o powierzchni 120 hektarów, kompleksu sportowego położonego 35 kilometrów od stolicy Indii – New Delhi.

Charakterystyka toru

Tor został zaprojektowany przez architekta Hermanna Tilke, który ma na swoim koncie tory w Bahrajnie, Istambule, Szanghaju, Sepang, Walencji, Abu Dhabi i tor w Korei Południowej. Buddh International Circuit to pofalowany, pięciokilometrowy tor, który został stworzony tak, by mieć drugą po Monzie najwyższą średnią prędkość ze wszystkich torów w kalendarzu F1. Trybuny wzdłuż toru mają zapewnić miejsce dla 200 000 widzów. Do toru prowadzić będzie ośmiopasmowa autostrada, a w przyszłości planuje się także budowę linii metra z centrum New Delhi.

Kierowcy będą musieli pokonać 16 zakrętów na jednym okrążeniu i wznieść się na wysokość 14 metrów, a maksymalna prędkość na najdłuższej prostej pomiędzy zakrętami 3 i 4 ma wynieść około 318 km/h. Szacowany czas jednego okrążenia pięciokilometrowego toru wynosi 1 minutę i 27 sekund, przy średniej prędkości 210 km/h.

Tor, którego budżet wynosi ponad 364 miliony dolarów jest własnością prywatnej firmy. Organizatorzy pierwszego wyścigu w Indiach podpisali kontrakt z Berniem Ecclestone’em na najbliższe 10 lat i szacują frekwencję na poziomie 120 000 widzów.

Jaypee Greens Sports City

Jaypee Greens Sports City, którego częścią jest 354-hektarowy tor, będzie zawierać stadion krykietowy na 100,000 miejsc, 18-dołkowe pole golfowe, stadion hokejowy na 25,000 miejsc oraz centrum sportowe. Cały kompleks ma przynosić roczny zysk w wysokości 170 milionów dolarów i zatrudniać 10 000 osób.

Historia

O zamiarze budowy toru wyścigowego, który miałby gościć Grand Prix Indii w 2009 roku, poinformowano po raz pierwszy w lipcu 2007 roku. Lokalizacja nowego toru została ustalona we wrześniu tego samego roku. Projekt miał powstać w rejonie Sohna w stanie Haryana lub w rejonie Greater Noida. Ostatecznie wybrano tę opcję, która była najbardziej odpowiednia. Zaledwie miesiąc później FIA (Międzynarodowa Federacja Samochodowa) podpisała kontrakt z JPSK Sports Private Limited na organizację pierwszego wyścigu w Indiach.

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY