Tor Wyścigów Formuły 1 w Hiszpanii – Valencia Street Circuit


Tor Valencia Street Circuit jest miejskim torem wyścigowym znajdującym się na południowo-wschodnim wybrzeżu Walencji w dzielnicy portowej miasta w Hiszpanii. Tor jest częściowo stały, a częściowo składa się z dróg publicznych biegnących wzdłuż portu. Dominującym elementem linii jest 140-metrowy most obrotowy, który podobnie jak pozostałe drogi linii, infrastruktura toru i niektóre z otaczających go budynków został zaprojektowany przez znanego architekta Hermanna Tilke.

Tor w Walencji zadebiutował w kalendarzu Mistrzostw Formuły 1 w 2008 roku i od tego czasu regularnie gości Grand Prix Europy.

Charakterystyka toru

Położenie toru i jego doskonała dostępność z centrum miasta gwarantują wysoką frekwencję wśród kibiców. Szczególnie atrakcyjne dla widzów są trybuny przy prostej finiszowej, na końcu której kierowcy hamują z prędkości 290 km/h. Ciekawa jest też konstrukcja przeprawy mostowej na podejściu do portu.

Walencja kontra Monako

Mimo że jest to tor miejski, porównanie z GP Monako nie jest właściwe. W rzeczywistości Walencja oferuje jazdę na pełnym gazie na 62% długości toru, podczas gdy Monte Carlo tylko na 42%. Najdłuższy odcinek, który jest przejeżdżany na pełnym gazie znajduje się pomiędzy zakrętem 10 i 12, a kierowcy wciskają tu pedał gazu w podłogę przez 12 sekund, podczas gdy w Monako jest to tylko 8 sekund. Szerokość hiszpańskiego toru waha się między dwunastoma a czternastoma metrami.

Przed debiutanckim wyścigiem w 2008 roku położono nowy asfalt na odcinkach obsługujących ruch publiczny ponieważ te części toru nie były w najlepszym stanie. Zmienne właściwości nawierzchni asfaltowej podczas weekendu wpływają na przyczepność.

Podczas ustawiania bolidów technicy kierują się potrzebą obniżenia siły docisku, aby uzyskać odpowiednią prędkość na prostych. Zwiększone wymagania stawiane są przede wszystkim hamulcom. Ich obciążenie jest na podobnym poziomie jak podczas GP Bahrajnu. Wielokrotne hamowanie z prędkości przekraczających 300 km/h, szczególnie przed zakrętami 12 i 17, gdzie kierowcy włączają drugi bieg wymaga wysoce niezawodnego układu hamulcowego.

Dlatego stosuje się tutaj powiększone wloty powietrza do hamulców. Jeśli chodzi o ogólne ustawienia bolid, ważne jest by samochód szybko i precyzyjnie reagował na częste zmiany kierunku, aby płynnie przejechać przez nierówny tor. Odpowiada temu twardsze ustawienie przedniej osi, ale jednocześnie musi być wystarczająco miękka, by uniknąć zmniejszenia mechanicznej przyczepności w wolnych zakrętach i utraty stabilności podwozia podczas przejeżdżania przez krawężniki.

Fakty i liczby dotyczące toru w Walencji

  • Długość toru: 5,419 m
  • Liczba okrążeń wyścigu: 57
  • Długość wyścigu: 308,8 km
  • Odcinek startowy do linia mety: 0 m
  • Liczba zakrętów: 25 (14 w prawo i 11 w lewo)
  • Szerokość toru: 12 – 14 m
  • Rekord toru: 1:38.683 (197.687 km/h) – Timo Glock/Toyota (2009)
  • Najszybsze okrążenie kwalifikacji: 1:38.989 (197.076 km/h) – Felipe Massa/Ferrari (2008)
  • Prędkość maksymalna: 320 km/h
  • Pierwsze GP: 2008 (zwycięzca Felipe Massa (BRA) – Ferrari F2008)
  • Liczba GP: 3
  • Średnie zużycie paliwa: 2,54 kg / okrążenie
  • Pełne otwarcie przepustnicy: 62%.
  • Odcinek toru na pełnym gazie: 930 m
  • Liczba zmian biegów: ok 74 na okrążenie
  • Zużycie opon: średnie
  • Zużycie hamulców: średnie
  • Strategia
    • 1 postój: 27 – 33 okrążenie
    • 2 postoje: 12 – 15 i 33 – 37.
    • 3 postoje: 6 – 12, 20 – 27 i 37 – 45.
  • Architekt: Hermann Tilke
  • Pojemność Trybun: 120 000

Historia

Pierwszy kontrakt na organizację wyścigu został podpisany 1 czerwca 2007 roku i był ważny przez siedem lat. Kontrakt został wynegocjowany przez Berniego Ecclestone’a wraz z przedstawicielami grupy Valmor Sport – Jorge Martinezem Asparem, byłym zawodnikiem motocyklowym oraz Fernando Roigiem – prezesem klubu piłkarskiego Villarreal.

Ostatni weekend lipca 2008 roku był bardzo ważny dla nowego hiszpańskiego toru. Po raz pierwszy odbył się tam wyścig samochodowy. Mistrzostwa Hiszpanii Formuły 3 i Międzynarodowe Mistrzostwa GT Open stanowiły przyzwoite preludium do zawodów GP, które odbyły się 24 sierpnia 2008 roku. Pierwsze GP Europy na torze w Walencji zdominował Felipe Massa w Ferrari wygrywając w systemie start-finisz.

Historia Grand Prix Europy

Pierwsze samodzielne Grand Prix Europy odbyło się we wrześniu 1983 roku na brytyjskim torze Brands Hatch, a wygrał je Brazylijczyk Nelson Piquet w monopodzie Brabham BT52-BMW. Była to jednak tylko łatka, gdyż w tym czasie w Nowym Jorku miało odbyć się GP USA, które jednak zostało odwołane przez organizatorów. FIA zapełniła dziurę w kalendarzu wspomnianym wcześniej GP Europy.

Później wyścigi te zostały przeniesione na cały stary kontynent na różne tory (Nürburgring, Donington Park, Jerez de la Frontera). Stały się one regularną częścią kalendarza mistrzostw świata dopiero od sezonu 1999. Wynikało to z faktu, że Niemcy mieli wtedy dosłownie obsesję na punkcie F1 dzięki Schumacherowi, ale mogli go oglądać tylko podczas Grand Prix Niemiec na Hockenheim, dlatego do mistrzostw dodano konkurencyjny tor pod Nürburgringiem.

W ostatnich dwóch latach Grand Prix Europy zaczęło gościć w hiszpańskim porcie Walencja. FIA oczekiwała wiele od tego toru. Miało to przybliżyć wyścig do widzów i przynieść korzyści miejskim sklepom i restauracjom. Tak właśnie kierownictwo Formuły 1 wyobrażało sobie nowy trend, ale już pierwszy rok przyniósł wielkie rozczarowanie. Na papierze wszystko wyglądało bardzo obiecująco i ciekawie, ale w rzeczywistości tor z wieloma wolnymi zakrętami nie dawał szans na wyprzedzanie i stał się nieciekawą opcją.

Wyniki ostatnich edycji

RokZwycięzca Grand PrixTeam
2012Fernando AlonsoFerrari
2011Sebastian VettelRed Bull
2010Sebastian VettelRed Bull
2009Rubens BarrichelloBrawn
2008Felipe MassaFerrari

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY