Tor Wyścigów Formuły 1 w Abu Dhabi – Yas Marina Circuit


Yas Marina Circuit to tor wyścigowy znajdujący się na wyspie Yas, około trzydziestu minut od stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich – Abu Dhabi. Zaprojektowany przez architekta Hermanna Tilke tor zadebiutował w mistrzostwach Formuły 1 pod koniec sezonu 2009 i jest miejscem rozgrywania Grand Prix Abu Dhabi. Został ukończony w 2009 roku i stał się główną częścią dużego kompleksu rozrywkowego, w którym znajduje się m.in. Ferrari World.

Grand Prix Abu Dhabi jest swego rodzaju arabską odpowiedzią na Grand Prix Monako. Wystawny sposób w jaki to wydarzenie jest prezentowane, luksusowa architektura i goście najbardziej przypominają europejski klejnot Formuły 1 w Monako.

Charakterystyka toru ruchu

Tor Yas Marina jest wyjątkowym i supernowoczesnym dziełem słynnego niemieckiego architekta, który zaprojektował aż 21 zakrętów na tym torze. Szczególną cechą toru, niespotykaną na innych torach, jest niekonwencjonalnie zaprojektowany pit lane, który prowadzi przez tunel na końcu toru. Luksusowo wyposażony tor ma 70 klimatyzowanych garaży w dwóch budynkach, a kolejnym symbolem jest przejście podziemne pod kompleksem hotelowym lub nawet przejście podziemne pod trybuną główną w jednej ze stref ewakuacyjnych. Wszystkie trybuny na torze są zadaszone, aby chronić widzów przed słońcem, podczas gdy goście VIP mogą oglądać akcję z 60-metrowej „Sun Tower”. Wieża znajduje się w pobliżu prostej finiszowej i wykorzystuje energię słoneczną.

Jedną z głównych atrakcji tego toru jest ciekawy kształt samego toru, a także bardzo zróżnicowane otoczenie (nowoczesne miasto, port i pustynia). Oferuje długie proste nadające się do wyprzedzania, a także dużą liczbę zakrętów różnego typu, z których niektóre są inspirowane słynnymi zakrętami z torów tradycyjnych. Zawiera część bardzo szybką, a z drugiej strony niezwykle wolną. Oprócz trudności samego toru, kierowcy muszą radzić sobie także z wysokimi temperaturami i dużą ilością piasku na trasie.

Tor Yas Marina Circuit ma 12 lewych zakrętów i 9 prawych co oznacza, że podobnie jak w Brazylii czy Turcji jeździ się na nim w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Ma 5,554 metrów długości i cztery długie proste. Najdłuższa z nich ma 1173 metry i jest jednocześnie najdłuższą prostą w kalendarzu Mistrzostw Formuły 1. Aby zwiększyć możliwości wyprzedzania, długie proste kończą się ostrymi zakrętami (nr 8 i 11). Niektóre z nich (jak np. nr 16 i 17) są dość trudne i mogą spowodować, że kierowca straci kontrolę nad tyłem bolidu. Druga część toru charakteryzuje się serią szybkich zakrętów, które przyczyniają się do średniej prędkości, która wynosi około 200 km/h. Zgodnie z tą informacją jest to trzeci najwolniejszy tor w kalendarzu F1. Suma kątów wszystkich zakrętów wynosi 1000° co jest wartością poniżej średniej w porównaniu z innymi torami. Drużyny ustawiają tu swoje bolidy z myślą o dużej sile aerodynamicznej. Hamulce są narażone na duże zużycie, dlatego w samochodach możesz zobaczyć większe kanały hamulcowe, które zapewniają skuteczne chłodzenie.

Abu Dhabi znajduje się na poziomie morza, co daje mu najwyższe średnie ciśnienie atmosferyczne (1,013 hPa) spośród wszystkich torów w kalendarzu. Tutejsze silniki mają dużo mocy w stosunku do otaczającego ciśnienia, co jest zupełnie inną sytuacją w porównaniu z Grand Prix Brazylii, z którym sąsiaduje Grand Prix Abu Zabi. W Brazylii, z powodu wysokości 750 m n.p.m., moc jednostek napędowych spadła aż o 8%.

Ciekawym wyzwaniem jest sam wyścig – ponieważ w czasie wyścigu zachodzi słońce, co ma duży wpływ na warunki panujące na torze. To głównie różnica temperatur będzie miała wpływ na równowagę bolidu. Zawodnicy rozpoczynają wyścig w świetle dnia, ale na metę docierają po zmroku.

Oprócz głównego toru Formuły 1, obiekt ma dwie inne możliwe konfiguracje o długości 3,15 i 2,36 kilometra. Mogą być one używane niezależnie od siebie.

Fakty i liczby

  • Długość toru: 5,554 m
  • Liczba okrążeń wyścigu: 55
  • Długość wyścigu: 305,470 km
  • Odcinek startu i mety: 115 m
  • Liczba zakrętów: 21 (9 w prawo i 12 w lewo)
  • Szerokość toru: 12 – 16 m
  • Rekord toru: 1:40.279 (199.387 km/h) – Sebastian Vettel/Red Bull-Renault (2009)
  • Najszybsze okrążenie kwalifikacji: 1:39.394 (201.163 km/h) – Sebastian Vettel/Red Bull-Renault (2010)
  • Prędkość maksymalna: 320 km/h
  • Pierwsze GP: 2009 (zwycięzca Sebastian Vettel (GER) – Red Bull RB5)
  • Liczba GP: 2
  • Średnie zużycie paliwa: 2,70 kg / okrążenie
  • Pełna przepustnica: 60%
  • Odcinek toru na pełnym gazie: 1,173 m
  • Liczba zmian biegów: ok 52 / okrążenie
  • Zużycie opon: średnie
  • Zużycie hamulców: Wysokie
  • Strategia
    • 1 postój: 27 – 33 okrążenie
    • 2 postoje: 16-27 i 35-41
    • 3 postoje: 14-19, 25-30 i 38-43
  • Architekt: Hermann Tilke
  • Pojemność Trybun: 50 000

Historia

Po raz pierwszy zamiar zorganizowania Grand Prix Abu Dhabi został ogłoszony podczas Festiwalu Formuły 1 w sezonie 2007. W krótkim czasie został opracowany plan generalny i rozpoczęły się pierwsze rozmowy na temat wyglądu przyszłego toru. Głównym architektem został Hermann Tilke i zdecydowano, że nowy tor będzie podążał za wszystkimi popularnymi trendami. Pierwszą podjętą decyzją był wybór miejsca, którym okazała się sztuczna wyspa Yas. Później zbudowano na nim ogromny park tematyczny Ferrari o łącznej powierzchni 250 000 metrów kwadratowych, z torem leżącym w samym jego centrum. W kompleksie znajduje się nawet najszybsza na świecie kolejka górska. Wkrótce po ogłoszeniu projektu Grand Prix Abu Dhabi zyskało bogatego sponsora, którym zostały linie lotnicze Etihad Airways. Okres obowiązywania umowy został ustalony na trzy lata.

Budowa toru rozpoczęła się w lutym 2007 roku. Na budowie pracowało na zmianę około 14.000 robotników. Do jej realizacji potrzeba było 35 milionów roboczogodzin. Przemieszczono 1,6 miliona metrów sześciennych ziemi, położono 720 tysięcy metrów kwadratowych asfaltu, zużyto 225 metrów sześciennych betonu, położono 30 km linii dla kabli elektrycznych i 25 km rur, 17 km drenażu i 22 km przewodów irygacyjnych. Na torze podczas Grand Prix pomaga około 900 wolontariuszy.

W 2009 roku po raz pierwszy odbyło się egzotyczne Grand Prix Abu Dhabi, które było bardzo ciekawym i dramatycznym zwieńczeniem sezonu. Zwycięzcą został Sebastian Vettel, a ponieważ w Brazylii mistrzem świata był już Jenson Button, Vettel zapewnił sobie wicemistrzostwo. Zrelaksowane podejście do wyścigu było widoczne u większości drużyn i wszyscy zaangażowani dobrze się bawili.

Rok później, w pełnym wrażeń i emocji sezonie, w Abu Dhabi nie było takiej sielanki. Miało się rozstrzygnąć, kto zostanie mistrzem świata. Walka toczyła się pomiędzy Fernando Alonso, Markiem Webberem, Sebastianem Vettelem i Lewisem Hamiltonem. Sebastian Vettel zdominował wyścig i zdobył mistrzostwo świata dzięki drugiemu miejscu Lewisa Hamiltona, siódmemu Fernando Alonso i ósmemu Marka Webbera.

Wyniki ostatnich edycji

RokZwycięzca Grand PrixTeam
2021Max VerstappenRed Bull
2020Max VerstappenRed Bull
2019Lewis HamiltonMercedes
2018Lewis HamiltonMercedes
2017Valtteri BottasMercedes
2016Lewis HamiltonMercedes
2015Nico RosbergMercedes
2014Lewis HamiltonMercedes
2013Sebastian VettelRed Bull
2012Kimi RäikkönenLotus
2011Lewis HamiltonMcLaren
2010Sebastian VettelRed Bull
2009Sebastian VettelRed Bull

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY