Tor Wyścigowy Formuły 1 w Azerbejdżanie – Baku City Circuit


Baku City Circuit to tor wyścigowy znajdujący się w mieście Baku, w Azerbejdżanie. Długość jednego okrążenia wynosi 6003 metry, co czyni go drugim najdłuższym torem w obecnym kalendarzu Formuły 1. Pierwszym wyścigiem rozegranym na tym torze było Grand Prix Europy w 2016 roku, a rok później odbyło się tam pierwsze Grand Prix Azerbejdżanu w 2017 roku.

Projekt i charakterystyka toru

Tor zaprojektowany przez słynnego projektanta torów wyścigowych Hermanna Tilke zaczyna się w pobliżu Placu Azadiq. Okrąża budynek władz lokalnych, a następnie biegnie prostą o długości 1 km na zachód w kierunku Pałacu Shirvanshah i Wieży. Stamtąd pnie się wąską uliczką pod górę, mija stare miasto, a następnie biegnie ponad dwukilometrową aleją Neftchilar z powrotem na start.

  • Lokalizacja: Azerbejdżan, Baku
  • Rekord toru: 1:43.009 (Charles Leclerc, Ferrari, 2019)
  • Długość toru: 6,003 km
  • Liczba okrążeń: 51
  • Długość wyścigu 306,1 km

Tor został zaprojektowany z myślą o stworzeniu najszybszego miejskiego toru na świecie i udało się – w 2016 roku Valtteri Bottas ustanowił tu nieoficjalny rekord prędkości Formuły 1 w bolidzie zespołu Williams Martini Racing. Aktualnie rekord wynosi 378 km/h, bijąc poprzedni Juana Pablo Montoyi (372 km/h) ustanowiony na Monzy.

Grand Prix Azerbejdżanu

Grand Prix Azerbejdżanu w 2021 było wyścigiem Formuły 1, który odbył się 6 czerwca 2021 roku. Było to szóste Grand Prix sezonu 2021 i czwarte Grand Prix Azerbejdżanu w historii Formuły 1.

Sergio Pérez wygrał swój drugi wyścig w Formule 1, ale pierwszy jako kierowca Red Bulla. Sebastian Vettel i Pierre Gasly zajęli odpowiednio drugie i trzecie miejsce.

Na starcie wyścigu lider mistrzostw kierowców Max Verstappen z zespołu Red Bull objął prowadzenie po tym, jak udało mu się wyprzedzić Charlesa Leclerca, który zdobył pole position w kwalifikacjach oraz Lewisa Hamiltona, swojego głównego rywala w walce o tytuł. Po starcie Pérez przesunął się na drugie miejsce, tuż za swojego kolegę z drużyny Red Bulla. Utrzymując Hamiltona za sobą, Verstappen mógł powiększyć swoją przewagę na czele.

Na 29-tym okrążeniu wyścig został po raz pierwszy zneutralizowany, gdy Lance Stroll rozbił się z powodu przebicia opony. Jeszcze po restarcie Verstappen, Pérez i Hamilton byli w pierwszej trójce. Na sześć okrążeń przed końcem Grand Prix ponownie wstrzymano wyścig. Max Verstappen musiał wycofać się z czołówki, ponieważ również rozbił się z powodu przebitej opony. Dzięki temu Sergio Pérez znalazł się na czele wyścigu. Na 48-mym okrążeniu Grand Prix zostało wznowione z ustalonych pozycji. Lewis Hamilton na krótko objął prowadzenie, ale nie zdołał wyhamować w pierwszym zakręcie i wypadł z wyścigu o punkty. Pérez odzyskał pierwsze miejsce, którego bronił na ostatnich okrążeniach wyprzedzając Sebastiana Vettela z Aston Martina i Pierre’a Gasly’ego z AlphaTauri.

Śledztwo w sprawie przebitych opon

W wyniku przebicia opon, Pirelli, jedyny dostawca opon dla Formuły 1, rozpoczął dochodzenie, aby znaleźć przyczynę przebicia. Analiza wykazała, że oba przebicia były spowodowane niskim ciśnieniem powietrza. Zespół Red Bulla zaprzeczył, że celowo obniżył ciśnienie w oponach i że był to raczej niefortunny zbieg okoliczności.

Zwycięzca wyścigu Sergio Pérez zdradził, że z powodu problemów z hydrauliką jego stajnia myślała o tym, by nakazać mu wycofanie swojego bolidu pod koniec wyścigu

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY