Tiger Woods – Kariera Golfisty i Zarobki


Eldrick Tont „Tiger” Woods to amerykański zawodowy golfista urodzony 30 grudnia 1975 roku w Cypress w Kalifornii. Jest zaliczany do najbardziej utytułowanych golfistów wszech czasów. Według magazynu Forbes przez kilka lat był jednym z najlepiej opłacanych sportowców na świecie. W 2007 roku zarobił 122 miliony dolarów. Według Golf Digest jego zarobki finansowe w latach 1996-2007 wyniosły 769 miliony dolarów, a magazyn prognozował, że do 2010 roku stanie się pierwszym sportowcem w historii, który przekroczy zarobki w wysokości miliarda dolarów.

Tiger Woods przeszedł na zawodowstwo w 1996 roku i już w kwietniu 1997 roku wygrał swój pierwszy poważny turniej Masters Tournament, z rekordowym wynikiem. W czerwcu tego samego roku po raz pierwszy został numerem jeden na świecie. Jest dominującą postacią w golfie od przełomu tysiącleci. W latach 1997-2010 Woods spędził 623 tygodnie jako numer jeden.

Początki kariery

W młodości grał także w baseball. Wybrał jednak golf. W wieku pięciu lat, kiedy małe dzieci uczą się jeszcze tylko podstaw, rozegrał swoją pierwszą dziewiątkę na par 36, oddając zaledwie 42 strzały. Wyróżnia się zwłaszcza w krótkiej grze.

Dalsze sukcesy

Woods wygrał piętnaście zawodowych majorów, co jest drugim najlepszym wynikiem w męskim golfie na świecie. Ma na swoim koncie więcej tytułów mistrzowskich i wygranych turniejów w PGA Tour niż jakikolwiek inny aktywny gracz. Jest najmłodszym golfistą, który zdobył Wielkiego Szlema w karierze (wygrał cztery najważniejsze turnieje (majors) – Masters, US Open, British Open i USPGA Championship) i najmłodszym golfistą, który wygrał najszybciej 50 turniejów na świecie.

Dziewięć razy zdobył nagrodę Gracza Roku, najwięcej spośród wszystkich golfistów na świecie, osiem razy zdobył nagrodę Byron Nelson i przez osiem sezonów był na czele listy najlepiej opłacanych golfistów razem z Jackiem Nicklausem. Został także wybrany Sportowcem Roku Associated Press i jako jedyny został wybrany Sportowcem Roku Sports Illustrated więcej niż jeden raz.

Uczynił z golfa jeden z najpopularniejszych sportów na świecie. Oglądalność i oglądalność telewizyjna gry, która do tej pory była uważana za grę „wybranej” elity, wzrosła dramatycznie.

Przerwa w golfie i rodzina

Po wygraniu US Open w 2008 roku, odpoczywał do końca sezonu z powodu kontuzji lewego kolana. W 2009 roku z powodu niewierności ogłosił przerwę w karierze, by poświęcić więcej czasu rodzinie i spróbować uratować małżeństwo.

W 2016 roku nie wziął udziału w ani jednym turnieju PGA Tour z powodu problemów zdrowotnych. Na początku 2017 roku zagrał tylko w jednym oficjalnym turnieju PGA Tour, Farmers Insurance Open, w którym nie udało mu się trafić do finału. Jesienią 2017 roku powrócił do gry w golfa po 10 miesiącach grając w Hero World Challenge, gdzie następnie ogłosił swój plan gry w całym sezonie 2018.

W sierpniu 2018 roku zanotował swój najlepszy finisz w dużym turnieju od ostatniego zwycięstwa w US Open w 2008 roku, kiedy to zajął drugie miejsce w PGA Championship, a następnie we wrześniu tego samego roku udało mu się wygrać ostatni turniej w PGA Tour, Tour Championship. Jednak mimo tego zwycięstwa nie udało mu się zdobyć Pucharu FedEx, który zachował Justin Rose dzięki remisowi na czwartym miejscu w Tour Championship.

Pojedynek o 9 milionów dolarów

23 listopada 2018 roku wziął udział w pojedynku o nazwie „The Match” o 9 milionów dolarów z Philem Mickelsonem, ostatecznie przegrywając w playoffie na czwartym dodatkowym dołku. 14 kwietnia 2019 roku po raz pierwszy od jedenastu lat udało mu się wygrać turniej major, zdobywając swój piąty tytuł Masters i piętnasty tytuł major w ogóle.

W maju 2019 roku prezydent Donald Trump odznaczył go Prezydenckim Medalem Wolności.

Życie osobiste

W 2004 roku ożenił się z byłą szwedzką modelką Elin Nordegren. Z tego małżeństwa urodziło się dwoje dzieci, córka i syn, ale w 2010 roku doszło do rozwodu. W marcu 2013 roku ujawniono, że był w związku z narciarką Lindsey Vonn, ale później się rozstali. 23 lutego 2021 roku trafił do szpitala po poważnym wypadku samochodowym.

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY