Test Systemu Zakładów „Only on Draws” – Poważna Wada


Początkujący gracze są w naprawdę trudnej sytuacji, ponieważ oprócz przyswojenia podstawowych praw rządzących sportem (zasady, dynamika gry, czy wpływ wydarzeń na kursy) muszą znaleźć swoją strategię obstawiania. Dla początkujących graczy, stare powiedzenie „dobra rada jest lepsza niż złoto” jest szczególnie aktualne.

Jedną z takich porad przysłał nam kilka lat temu nasz czytelnik, który podzielił się z nami systemem obstawiania „tylko remis”. Ten system zakładów doradza graczom wielokrotne obstawianie remisów w meczach piłkarskich, w których istnieje zwiększone prawdopodobieństwo ich wystąpienia. Takimi meczami są (z własnego doświadczenia) np:

  • Niektóre mecze w drugiej i trzeciej lidze włoskiej
  • Niektóre mecze w trzeciej i czwartej lidze hiszpańskiej
  • Niektóre mecze w drugiej i trzeciej lidze argentyńskiej
  • Niektóre mecze w drugiej i trzeciej lidze meksykańskiej

Mecze, w których liczba oczekiwanych bramek jest bardzo niska (albo z powodu świetnej obrony tych drużyn, albo z powodu bardzo złych ataków).Takie drużyny można łatwo zidentyfikować, po średniej liczbie bramek, która powinna być mniejsza niż 2,00. Ten system obstawiania obejmuje również kilka innych meczów, które mają duży potencjał na remis, na przykład ze względu na konieczność podziału punktów (zazwyczaj pod koniec sezonu).

Nie tylko piłka nożna – można również obstawiać hokeja

Chociaż system zakładów Tylko Remis zaleca typowanie remisów w meczach piłkarskich, logicznie rzecz biorąc można również obstawiać remisy w meczach hokejowych. Nawet mecze hokejowe czasami oferują wysokie prawdopodobieństwo remisu, ponieważ dają niewielką liczbę oczekiwanych bramek i zazwyczaj występują w nich drużyny o świetnej obronie i słabych atakach. Na to nakłada się waga meczu – w playoffach będziemy świadkami większej ilości remisów. Na potrzeby tego testu będziemy jednak trzymać się zadania, czyli obstawiania remisów.

Flat bet na remis, czy to wszystko?

System zakładów Only on Draws mówi na co powinieneś postawić, ale nie mówi już, jak. Nigdzie nie jest napisane o wielkości zakładów – ani na pierwszy zakład, ani na każdy kolejny.

Biorąc to pod uwagę oparłem test na fakcie, że autor tej strategii stosuje konwencjonalne podejście do zarządzania bankrollem. Oznaczałoby to, że stawiamy dokładnie 1% naszego aktualnego bankrolla na każdy zakład. Jeśli więc w naszym bankrollu mamy 10 tysięcy PLN, zakład na remis wyniesie 100 PLN. Jeśli nasz bankroll wzrósłby do 13 tysięcy PLN, to jeden zakład na remis wyniósłby 130 PLN itd.

Normalne podejście do zarządzania bankrollem jest zbyt ryzykowne

Po 1238 symulowanych zakładach, w których gracz wielokrotnie stawiał na remis po normalnych kursach (8 godzin przed meczem) w meczu o wysokim prawdopodobieństwie remisu wynoszącym dokładnie 1% bankrolla (gdy początkowy bankroll wynosił 10,000 PLN) doszedłem do wyniku -7% ROI i -4,926 PLN. Ostateczny bankroll wyniósł więc 5,074 PLN, co nie jest zbyt dobre.

Próbka 1000 postawionych zakładów jest podana jako próg, który powinien powiedzieć o zdolności danego obstawiającego lub zdolności danej strategii zakładów. Tylko w 0,03% przypadków w ramach tej ilości zakładów możemy spodziewać się fluktuacji (sytuacja, w której nie działa prawo wielkich liczb – gdzie mimo większej ilości zakładów nie uzyskujemy wyniku, jaki powinniśmy uzyskać biorąc pod uwagę możliwości obstawiającego/systemu bukmacherskiego). Takie prawdopodobieństwo jest bardzo małe i nigdy osobiście się z nim nie spotkałem.

Początek testu i wielkie spadki

Ponadto, podczas symulacji 1238 wspomnianych zakładów (zakłady na wszystkie mecze według podanych kryteriów w ciągu ostatnich 6 lat) zauważono bardzo gwałtowny spadek, który wystąpił mniej więcej pomiędzy 100 – 300 zakładami. W tym czasie dwukrotnie osiągnięto bankroll w wysokości nieco ponad 2000 PLN, co jest nie do pomyślenia dla poważnego gracza.

Ten spadek podkreślił jedną bardzo ważną rzecz, a mianowicie fakt, że stawianie 1% bankrolla na remisy, które dają kurs nieco poniżej 3.00 jest zbyt ryzykowne. Przy takich kursach i obstawianiu na ślepo tylko podstawowych statystyk zalecałbym raczej bardziej umiarkowane podejście do zarządzania bankrollem i obstawianie nie więcej niż 0,5% bankrolla. Nie, żeby to pomogło ci wygrać.

System zakładów na remisy chyba nie działa

Przykro mi o tym informować, ale tak niestety jest. Nawet jeśli wybrałbyś swoje typy w oparciu o najbardziej rygorystyczne czynniki, ten system zakładów nie byłby opłacalny. Zawsze będziesz miał do czynienia z liczbami ujemnymi.

W tym systemie obstawiania nie ma działania dotyczącego wielkości zakładów, więc walczysz z prawdopodobieństwem i opłatą bukmacherską – marżą. Aby odnieść sukces z tym systemem obstawiania musisz dodać do swojej pracy value betting, czyli obstawianie po korzystnych kursach. A tego chyba żaden początkujący typer nie jest w stanie zrobić (a zaawansowany typer jakoś traci powód do wspierania się jakimkolwiek systemem).

Może wobec tego Martingale?

Czytając brief do tego systemu, szczerze mówiąc spodziewałem się, że wraz z obstawianiem remisów, autor strategii zaleci nam podwojenie zakładów przy każdej przegranej zgodnie ze strategią zakładów Martingale, ponieważ Martingale czasami działa w ten sposób. W strategii nie ma jednak żadnej wzmianki o czymś takim.

Uwaga: System zakładów Martingale jest bardzo niebezpieczny. Ze względu na limity bukmacherów, ograniczoną wielkość Twojego bankrolla oraz ludzką psychikę (która choć czasem nie działa, powinna dać Ci do myślenia jeśli jest zdrowa), możesz dojść do punktu, w którym nie będziesz w stanie podwoić zakładu i tym samym stracić wszystkie swoje poprzednie depozyty. Tak więc, jeśli kiedykolwiek będziesz chciał wypróbować system zakładów Martingale, zalecam, abyś wpłacił do bukmachera tylko niewielką kwotę i próbował ją pomnożyć do większej sumy – właśnie za pomocą Martingale.

Biorąc pod uwagę to, co napisałem powyżej, ostatecznie niechętnie używałbym terminu „system zakładów”. „Tylko na remis” to raczej wskazówka, w którą stronę powinien patrzeć obstawiający, a nie dokładny poradnik jak obstawiać.

Uporządkujmy to jednak. Obstawianie remisów może być opłacalne, a nawet bardzo opłacalne, ale przy obstawianiu prostych zakładów i powtarzaniu tej czynności w kółko, musisz wykazać się również umiejętnością oszacowania dokładniejszych prawdopodobieństw i obstawiania po korzystnych kursach.

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY