Test Strategii: Wzrost Kursów Live „over 1,5 gola” Można Zarobić?


Kilka tygodni temu natknąłem się na strategię obstawiania autorstwa jednego z internautów. Jest to strategia zakładów, która opiera się na opóźnionym obstawianiu zakładu na powyżej 1,5 gola. Bardzo zainteresowała mnie ta strategia więc spędziłem z nią kilka wieczór. Rezultaty są całkiem niezłe.

Wspomniana strategia skupia się na over bettingu, ale dopiero wtedy, gdy odpowiednio wzrosną kursy. Oznacza to, że szukamy spotkań, w których powinna paść większa liczba goli (podany próg to 2.5) i czekamy na rozpoczęcie meczu. W miarę upływu czasu kursy na ilość bramek powyżej 1,5 rośnie dość szybko, więc korzystamy z okazji i stawiamy na bramkę powyżej 1,5 w 30 minucie meczu po kursie 1,35 zamiast 1,09, który otrzymalibyśmy przed rozpoczęciem meczu (o ile oczywiście nie padnie bramka).

Powyżej 1,5 gola w 30-tej minucie

Pierwsza seria moich typów (około 240 kuponów) trafiła dokładnie w strefę over 1,5 gola w meczach z potencjałem na ponad 2,5 gola, około 30 minuty meczu.

Po tym testowym cyklu byłem 4 stawki na plusie. Wiem, że to nie jest super wynik, ale muszę przyznać, że po około 50-ciu pierwszych typowaniach zrezygnowałem z ostrożnego wybierania meczów i kierowałem się tym, co mówiły statystyki. Największym czynnikiem decydującym była dla mnie liczba rzutów rożnych – jeśli była ona wyższa niż 4-5 podejrzewałem, że mecz jest dość ożywiony i obstawiałem. Uważam więc, że wynik +4 jednostki w zakładach prawie w ciemno to bardzo dobry wynik.

Próbowałem również obstawiać na ponad 1,5 gola w 45 minucie meczu, uzyskując w plusowych minutach takie same wyniki. Na koniec powiem, że w zasadzie nie ma znaczenia czy postawisz po niższym kursie w 30 minucie, czy po wyższym w 45 minucie. Prawdopodobieństwo to się wyrównuje.

Powyżej 0,5 gola od 30-tej do 45-tej minuty meczu

Następnie przetestowałem pozornie bezpieczniejszą opcję zakładu na Over 0.5 gola dla okresu od 30 do 45 minuty meczu. Ta metoda nie zadziałała w moim przypadku. Kursy na over 0,5 gola w meczach z potencjałem na ponad 2,5 gola są bardzo niskie, jeśli w ogóle są podane. Nie zwiększają się one zbytnio nawet wtedy, gdy do połowy meczu gra toczy się bez goli.

Powyżej 0,5 gola w 75-tej minucie

Sytuacja zmienia się jednak diametralnie, jeśli będziesz obstawiał zakład Over 0,5 gola do około 75 minuty meczu (około 20 minut przed końcem spotkania). W tym momencie kurs na bramkę powyżej 0,5 wynosi 1,85 – 2,75, a prawdopodobieństwo wygranej – przynajmniej w wybranych meczach i ligach – jest naprawdę wysokie.

W miarę dobry sposób obstawiania

W ostatnim cyklu testów wysłałem 112 kuponów z łącznym zyskiem +11 Stawek. Nie wydaje mi się, abym miał w tym względzie szczęście. Po prostu starannie wybierałem mecze.

Moje kryteria obejmują:

  • Gdy statystyki pokazują, że mecz ma potencjał by przekroczyć 2.5 gola
  • Mecz ma dużą liczbę rzutów rożnych (co najmniej 8) i strzałów na bramkę (co najmniej 5/10).

Mecz należy do najlepszych lig świata lub lig, w których strzela się dużą liczbę goli na przykład – angielska Premier League, hiszpańska La Liga, włoska Serie A, niemiecka Bundesliga, amerykańska MLS itd. Wyjątki mogą dotyczyć meczów z ponad 2,5 bramkami z innych lig oraz meczów, które wykazują ponadprzeciętne statystyki meczowe (np. ponad 15 rzutów rożnych).

  • Idealny kurs wynosi co najmniej 1.80 (kurs 2.00 lub wyższy jeszcze lepszy)
  • Duża liczba „mało aktywnych podań”

Wymieniona strategia przynosi dobre rezultaty, ale jest też najbardziej wymagająca psychicznie. Wiele meczów wytypowanych według powyższego klucza kończy się minimum 1 bramką strzeloną właśnie do 75 minuty, więc często zdarza się, że czekamy na obstawienie zakładu, który w ogóle nie nadchodzi.

Kolejnym problemem jest samo nastawienie psychiczne. Kiedy obstawiamy w 75 minucie meczu, w którym nie padła jeszcze bramka, mamy tendencję do mówienia sobie, że ta bramka już nie padnie. Wtedy jednak należy pamiętać, że najwięcej bramek pada w ostatnich minutach meczu.

W których minutach najczęściej pada 1-sza bramka

Poniżej przedstawię kilka statystyk opracowanych przez thestatsdontlie.com, które przedstawiają nam jak często i w której minusie pada pierwsza bramka strzelona przez daną drużynę. Są to informacje i statystyki uśrednione. Warto zauważyć, że różne ligi mają te dane przesunięte bardziej w stronę początku spotkania, inne zaś bardziej końca. Uogólniając jednak warto zauważyć, że większość pierwszych bramek pada w pierwszej połowie meczu, lub na początku drugiej – najczęściej około 30-50 minuty. Oto one:

Polska Ekstraklasa

W polskiej ekstraklasie pierwsze bramki najczęściej padają pod koniec pierwszej połowy. Jedynie siedem drużyn strzela je na początku drugiej (po 45-tej minucie meczu).

Cracovia56 min
Gornik Z.35 min
Jagiellonia50 min
Lech38 min
Lechia47 min
Leczna48 min
Legia41 min
Piast32 min
Pogon Szczecin35 min
Radomiak Radom38 min
Rakow35 min
Slask49 min
Stal Mielec31 min
Termalica B-B,41 min
Warta56 min
Wisla46 min
Wisla Plock31 min
Zaglebie42 min

Hiszpańska La Liga

W Hiszpanii natomiast statystyki są zupełnie inne. Hiszpańska La Liga strzela gole zwykle w pierwszej połowie. Dokładnie pod jej koniec. Jedynie jedna z dwudziestu drużyn strzela bramki na początku drugie połówki meczu. Drużyną tą jest Real Sociedad, a bramki w jej wykonaniu padają zwykle w 52-giej minucie meczu.

Alaves41 min
Ath, Bilbao40 min
Atl, Madrid38 min
Barcelona37 min
Betis34 min
Cadiz44 min
Celta Vigo40 min
Elche44 min
Espanyol41 min
Getafe27 min
Granada39 min
Levante38 min
Mallorca44 min
Osasuna31 min
Real Madrid41 min
Real Sociedad52 min
Sevilla37 min
Valencia42 min
Rayo Vallecano41 min
Villarreal33 min

Premier League

W angielskiej premier league sytuacja wydaje się być uśredniona. Tutaj bramki padają najczęściej w okolicach połowy spotkania. Jedynie pięć drużyn strzela pierwsze bramki w drugiej połowie.

Arsenal31 min
Aston Villa46 min
Brentford46 min
Brighton58 min
Burnley37 min
Chelsea37 min
Crystal Palace43 min
Everton48 min
Leeds42 min
Leicester38 min
Liverpool31 min
Man City34 min
Man Utd45 min
Newcastle39 min
Norwich36 min
Southampton33 min
Tottenham33 min
Watford39 min
West Ham40 min
Wolves38 min

Analizując powyższe statystyki należy mieć na uwadze, że są to wartości uśrednione. Oznacza to, że jeśli bramka padnie w piewszej minusie, a w następnym meczu bramka zostanie strzelona przez tę samą drużynę w 45-tej minusie, to w tabeli ten wynik zostanie opisany jako 33-cia minuta. Właśnie tak działają statystyki, dlatego warto mieć to na uwadze i korzystać z danych zbudowanych na bardzo dużych próbach.

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY