Strategia Dokładnej Liczby Goli w Piłce Nożnej


Oto test strategii, która polega na obstawianiu dokładnej liczby goli. Konkretnie, ta strategia zakładów trzyma się limitu 2-3 bramek w meczu i kursów w okolicach 2.00. Jak ta strategia sprawdziła się w konfrontacji z rzeczywistymi danymi i liczbami?

Zakład na dokładną liczbę bramek (2-3 na mecz)

Jak można przeczytać w artykule, ten system obstawiania opiera się na prostym fakcie, że zakłady over/under mają tendencję do bycia niedowartościowanymi w niektórych przypadkach (i dlatego są niekorzystne w dłuższej perspektywie). Z tego powodu niektórzy gracze zaczęli obstawiać dokładną liczbę bramek, a konkretnie limit 2-3 bramek na mecz (tzn. zakład jest wygrany, jeśli w meczu padną dwie lub trzy bramki). Chodzi o to, że podczas gdy kursy na tę strategię zakładów są mniej więcej takie same w większości meczów, szanse na strzelenie 2-3 bramek różnią się w zależności od tego, które drużyny grają w danym momencie. Strategia ta wydała mi się interesująca, więc przyjrzałem się jej bliżej.

Jak obstawiać dokładną liczbę strzelonych bramek?

Po pierwsze powinienem wspomnieć, że kursy na 2-3 bramki w meczu są w zasadzie dość podobne. Różnią się one mniej więcej o maksymalnie jedną lub dwie dziesiąte. W trakcie moich testów natrafiłem na najniższy kurs 1.80 na 2-3 bramki w meczu i najwyższy kurs 2.29, ale to był raczej wyjątek.

Większość kursów wystawionych na tę okazję oscyluje wokół granicy 2,00, czyli najczęściej są to kursy 1,95 – 2,05. Nie zmienia to jednak faktu, że kursy nie różnią się aż tak bardzo, niezależnie od tego, jaki mecz jest rozgrywany.

Autor tej strategii twierdzi również, że prawdopodobieństwo strzelenia 2-3 bramek w meczu zmienia się w zależności od oczekiwanej liczby bramek w meczu, a bukmacherzy nie uwzględniają tego w swoich kursach.

To niestety nie jest prawda, choć byłoby wspaniale, gdyby to rzeczywiście tak działało. Obalmy to twierdzenie.

Obalenie podstawowej idei stojącej za strategią

Podstawowym założeniem strategii obstawiania dokładnej liczby goli jest, cytuję: „że w meczu pomiędzy West Bromwich Albion a Swansea jest dużo większe prawdopodobieństwo, że padnie mniej niż 2,5 gola, natomiast w meczu pomiędzy Manchesterem City a Evertonem jest dużo większe prawdopodobieństwo, że padnie więcej niż 2,5 gola”. To może być prawda, ale ta podstawowa idea, jeśli przemyślimy ją do końca, nie mówi nam nic o większym prawdopodobieństwie dwóch lub trzech bramek, ponieważ próg 2,5 bramki stoi dokładnie pomiędzy 2 i 3 bramkami.

Oznacza to, że chociaż Albion i Swansea mają większe prawdopodobieństwo zdobycia mniej niż 2,5 gola, a Manchester City i Everton większe prawdopodobieństwo zdobycia więcej niż 2,5 gola, to oba te zespoły są mniej więcej tak samo oddalone od granicy 2,5 gola. Albion i Swansea mają największe szanse na zdobycie 1-2 goli, a Manchester City i Everton 3-4 goli, przy czym jeden z tych zakładów trafia dokładnie w wyznaczoną przez nas granicę goli, podczas gdy drugi wychodzi poza nią.

Tak więc ostatecznie nie ma znaczenia, czy drużyny są nad czy pod, tzn. czy są poniżej 2,5 gola czy powyżej 2,5 gola, ponieważ osiągają nasz punkt odniesienia w podobny sposób, tylko każda z nich z innej strony.

Magiczna granica 2,5 bramki

Granica 2,5 bramki to taka magiczna linia w futbolu. Wszystkie zakłady na liczbę bramek w piłce nożnej zazwyczaj obracają się wokół niej (czy to nadwyżki i niedomiar, czy dokładne bramki i przedziały bramek). Powodem jest to, że biorąc pod uwagę charakter gry, jest to liczba bramek, która jest optymalna i najbardziej prawdopodobna.

Jeśli nie mówimy o statystycznych wyjątkach i skrajnych przypadkach, takich jak ligi ze znacznie wyższą średnią bramek (na przykład niektóre australijskie rozgrywki ze średnią 5 lub więcej bramek na mecz) lub mecze z dużym faworytem i słabszym przeciwnikiem, to zdecydowanie największe prawdopodobieństwo jest takie, że padnie średnio 2,5 bramki.

Nawet jeśli nieco podniesiemy tę średnią, np. do 3 bramek na mecz, to nasz zakład z bardzo podobnym prawdopodobieństwem zaatakuje próg 2-3 bramek. Prawdopodobieństwo może się różnić o kilka punktów procentowych co jest odzwierciedlone w odchyleniach kursów od 1,95 – 2,05 lub mniejszych/większych.

Kluczowa wysokość kursów

Zazwyczaj u bukmachera działa to w ten sposób, że automatycznie wypisuje on kursy na over/under (2,5/3,5/4,5 itd.) i na tej podstawie automatycznie (używając logarytmu) wylicza granice bramek i kursy na ich liczbę. Z tego powodu rzeczywiście może się zdarzyć, że kurs na 2-3 bramki w piłce nożnej będzie zawyżony (a więc korzystny), ale zdarza się to tylko w niektórych meczach i raczej rzadko. Głównym założeniem jest oczywiście to, że nawet kursy na over/under zostały źle wpisane, albo że w meczu występuje jakiś ogromny statystyczny wyjątek, którego algorytm nie mógł uwzględnić (np. derby i częste występowanie wyników 0-0 i 1-1).

Więc w końcu wszystko co mogę powiedzieć to że ta strategia może być skuteczna, ale nie jest łatwa. Istnieją statystyczne wyjątki, ale aby określić wartościowy zakład na dokładną liczbę bramek nie wystarczy powiedzieć, że mecz jest over lub under. W rzeczywistości większa liczba overów i underów w danej lidze nie musi i często nie oznacza mniejszego lub większego prawdopodobieństwa strzelenia 2-3 bramek w meczu. Mówi nam jedynie czy średnia „zawinie się” na wyższym czy niższym końcu.

Tak więc po raz kolejny wracamy do dokładnej analizy zakładów i wartości kursów. Ta strategia może działać, ale bez tych dwóch rzeczy nie będzie skuteczna.

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY