TeamGym – Co to Jest i Jakie są Zasady Tej Dyscypliny


TeamGym jest stosunkowo młodą dyscypliną gimnastyczną, stworzoną przez Europejską Unię Gimnastyczną (UEG). Ma ona swoje korzenie w Skandynawii, a konkretnie w Szwecji, gdzie jest uprawiana od lat 70 i gdzie jest najpopularniejszą dyscypliną gimnastyczną. W tym wydarzeniu biorą udział drużyny składające się z 8 do 10 zawodników. W zawodach mogą brać udział drużyny męskie, żeńskie i mieszane (połowa męska, połowa żeńska). Podstawowy podział kategorii konkursowych jest według wieku na Junior (do 16 lat) i Senior (16 lat i więcej). Zespoły zawodników wykonują wspólny program do muzyki w trzech dyscyplinach – kompozycji ruchowej, akrobatyce i trampolinie. Program ćwiczeń zawiera elementy gimnastyki sportowej i akrobatyki. Drużyna, która zdobędzie najwięcej punktów po wykonaniu procedur w każdej dyscyplinie, wygrywa.

Historia

Zawody TeamGym rozpoczęły się w krajach skandynawskich w drugiej połowie XX wieku, a konkretnie w 1994 roku. To również dlatego w odniesieniu do TeamGym używa się czasem określenia „Nordic Triathlon”. Pierwsze Mistrzostwa Europy odbyły się w 1996 roku w Jyväskylä w Finlandii, a sport ten nosił nazwę EuroTeam. W 2003 roku nazwa ta została zmieniona i zastąpiona przez TeamGym. W pierwszych latach w zawodach brały udział tylko kluby. Od 2010 roku odbywają się oficjalne Mistrzostwa Europy, a kraje reprezentowane są przez swoje drużyny narodowe. Ponieważ sport ten jest bardzo młody i wywodzi się z Europy, nie jest zbyt rozpowszechniony poza kontynentem. Dlatego TeamGym nie jest jeszcze gospodarzem Mistrzostw Świata i nie jest włączony do programu Igrzysk Olimpijskich.

Dyscypliny

TeamGym składa się z trzech następujących dyscyplin.

Team Movement

Utwór ruchowy jest rutyną wykonywaną do muzyki przez całą drużynę. Muzyka nie może być tylko tłem, a rutyna musi zawierać elementy gimnastyczne (np. podskoki lub obroty), elementy równowagi i siły (np. podpory na rękach lub uniesienia przedramion) oraz elementy akrobatyczne (np. salta lub somersaulty). Limit czasu wynosi od 2 minut i 15 sekund do 2 minut i 45 sekund. Wszyscy członkowie drużyny uczestniczą w rutynie ruchowej. Cały program musi być wykonany na terenie zawodów o wymiarach 14m x 16m.

Trampolina

Każda drużyna wykonuje trzy serie (rzędy) skoków na małej trampolinie. Przynajmniej jedna seria musi być wykonana nad stołem do skoków i jedna bez niego. W każdej serii startuje zawsze 6 członków drużyny, którzy mogą się zmieniać pomiędzy seriami. Limit czasu wynosi 2 minuty i 45 sekund. Pierwsza seria musi być wspólna, co oznacza, że wszystkich sześciu zawodników musi wykonać ten sam element. Druga i trzecia seria nie są już wspólne, elementy są uszeregowane według trudności, tzn. każdy kolejny ćwiczący wykonuje ten sam lub trudniejszy element. Każda seria musi być inną serią elementów – jeśli w pierwszej serii zawodnicy skakali salto schylmo, nie mogą tego robić w drugiej i trzeciej serii. Program realizowany jest do muzyki instrumentalnej.

Akrobatyka

Na pasie akrobatycznym zawodnicy wykonują trzy różne serie dynamicznych linii akrobatycznych, które zawierają co najmniej 3 różne elementy. Obowiązują bardzo podobne zasady jak na trampolinie. W każdym rzędzie ćwiczy 6 zawodników z każdej drużyny, którzy mogą się zmieniać między rzędami. W pierwszej serii wszystkie gimnastyczki muszą wykonać ten sam element. W drugiej i trzeciej serii mogą wykonać ten sam element lub zwiększyć jego trudność, tzn. każda kolejna gimnastyczka wykonuje ten sam lub trudniejszy element. Przynajmniej jeden szereg musi zawierać tylko elementy postępowe i jeden szereg musi zawierać tylko elementy wsteczne. Program wykonywany jest do muzyki instrumentalnej. Limit czasu wynosi 2 minuty i 45 sekund.

Sędziowanie

Zawody są oceniane przez sędziów. Sędziowie podzieleni są na 4 kategorie (kategorie I – III + międzynarodowa) Sędziowie przyznają punkty za każdą dyscyplinę i są podzieleni na tzw. panele. Nad każdą dyscypliną czuwa od 4 do 8 sędziów. Istnieją dwa oddzielne panele (jeden z przodu i jeden z boku) dla toru ruchu. W akrobatyce i trampolinie wszyscy sędziowie siedzą razem przy jednym stole. Każdy sędzia wystawia swój własny znak i jest za niego w pełni odpowiedzialny.

Ocena końcowa w każdej dyscyplinie składa się z tzw. ocen D, E i C. Stopień D (Difficulty) to trudność, która jest tzw. otwarta, nie ma górnej granicy. Stopień E (Execution) to wykonanie, gdzie wszystkie drużyny zaczynają od 10 punktów, które są następnie redukowane przez potrącenia np. za niepoprawne wykonanie lub brakujące elementy itp. Stopień C (Composition) to kompozycja, która zaczyna się od 2 punktów za trampolinę i akrobatykę oraz 4 punktów za kompozycję sceniczną. Suma ocen E, D i C razem wziętych daje ostateczną ocenę za dyscyplinę.

Prostsze odmiany

TeamGym Junior

Czeska Federacja Gimnastyczna postanowiła wprowadzić specjalne zasady dla młodszych zawodników lub dla starszych zawodników o słabszych wynikach, nazwane TeamGym Junior, które są prostszą wersją zasad TeamGym. Różnice polegają na przykład na liczbie zawodników tworzących drużynę (6-12 zawodników), na niższych wymaganiach dotyczących trudności lub kompozycji, na mniejszej powierzchni dla kompozycji ruchowej (14 x 14 metrów) lub na krótszym limicie dla kompozycji ruchowej (długość od 1 minuty 30 sekund do 2 minut 15 sekund dla najmłodszej kategorii) itd.

Mały TeamGym

Z konkurencji Kompozycja Ruchu rezygnuje się na rzecz konkurencji Mały TeamGym, w której najczęściej biorą udział zawodnicy z najmłodszej kategorii (6-11 lat). Celem jest także udostępnienie zawodów w tym sporcie jak największej liczbie zawodników.

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY