Taniec Sportowy – Standardowy i Latynoamerykański – Czym Jest?


Wszystkie tańce w programie międzynarodowych zawodów są podzielone na 2 dyscypliny. Istnieją zatem dwie dyscypliny: tańce standardowe i latynoamerykańskie. Każda z tych grup zawiera 5 tańców, które są tańczone na zawodach.

Taniec Standardowy

Tańce standardowe wywodzą się głównie z Europy. Wyjątkiem jest tango, które powstało w Ameryce Południowej i dopiero później zostało włączone do obecnej piątki. Podstawową zasadą tańców standardowych jest ruch swingowy w przestrzeni całego parkietu, postawa zamkniętej pary, męski frak i krzykliwie zdobiony strój partnerki. Wciąż wyróżniają się swoim angielskim stylem pełnym elegancji i romantyzmu, jednak w ostatnich latach przeszły gwałtowną ewolucję frontową, co widać w modzie ubioru, muzyce, do której są tańczone i ogólnie coraz więcej drapieżności, ruchu i energii dodaje się do ich występów.

Walc

Takt 3/4, 28-30 uderzeń na minutę

Walc angielski, czyli powolny walc, wyewoluował z tańca bostońskiego. Walc jest romantycznym tańcem swingowym opartym na ruchu wahadłowym, który przypomina dziecięcą huśtawkę i pozwala na miękki ruch postępowy. Typowy krok zawiera także dodatki w postaci pracy stóp, które pozwalają tancerzom unosić się aż do maksymalnego skoku lub redukcji. Tańczy się go w czasie 3/4, a czasem emfatycznym jest zawsze pierwszy czas RAZ!

Tango

Takt 4/4, 31-33 uderzeń na minutę

Tango jest namiętnym i charyzmatycznym tańcem pochodzącym z Argetiny i jedynym standardowym tańcem, który nie pochodzi z Europy. Po przybyciu do Europy został zaadaptowany i sklasyfikowany jako wyczynowy taniec standardowy. Nadal jednak zachowuje swoje łacińskie korzenie i jako jedyna nie używa w swoim ruchu huśtawki. Podobnie ma nieco inną postawę, która zachęca do większej dynamiki i ostrości ruchów. Nie używa uniesień i opuszczeń i jest pełen kontrastujących ze sobą szybkich, a potem wolnych i miękkich ruchów.

Walc

Takt 3/4, 58-60 uderzeń na minutę

Walc to okrągły taniec, który wywodzi się z Alp i przez wielu nazywany jest królem wszystkich tańców. Powstał on ponad 220 lat temu, a mimo to jest ostatnim tańcem, który został włączony do konkurencyjnych tańców standardowych. Był to pierwszy taniec towarzyski, który tańczyło się w stosunkowo ciasnym trzymaniu, co było rewolucją w ówczesnym miejskim społeczeństwie. Główną zasadą jest ruch w przestrzeni, który w przeciwieństwie do walca nie wykorzystuje podnoszenia i opuszczania. Mimo że walc nie ma wielu figur tanecznych, to ostatnio doświadczył napływu nowych dynamicznych wariacji i szybko ewoluuje do przodu.

Foxtrot

Takt 4/4, 28-30 uderzeń na minutę

Foxtrot to najbardziej klasyczny z angielskich tańców, pełen angielskiej celowości, gładkości i elegancji. Jest to wolna wersja fokstrota towarzyskiego, z którego się wywodzi. Charakteryzuje się długimi, płynnymi krokami, które są płynnie wytańczone w przestrzeni, a ponieważ nie zawiera żadnych dodatków, sprawia wrażenie nienachalnego chodu. Chociaż podstawowy układ kroków jest bardzo prosty, taniec ten jest technicznie bardzo trudny i właściwie tańczy się go tylko na zawodach tanecznych lub w bardzo zaawansowanych klasach tańca.

Quickstep

Takt 4/4, 50-52 uderzeń na minutę

Najszybszy ze wszystkich tańców standardowych, pochodzi również z Anglii. Wywodzi się on z tańca towarzyskiego foxtrot, a jego podstawowym ruchem jest tzw. ćwierćobrót. Jest to bardzo energiczny i radosny taniec pełen młodzieńczej żywiołowości. Zawiera wiele zręcznych i sprężystych kroków, które dosłownie fruwają w przestrzeni. Quickstep to wspaniała jazda, która nie pozostawi cię ani na chwilę w spokoju.

Taniec Latynoamerykański

Tańce latynoamerykańskie e są znacznie młodsze od standardowych, a ich program powstał dopiero w latach 60. Tańce latynoamerykańskie, podobnie jak ich muzyka, są bardzo rytmiczne, żywe i pełne energii. Tancerze są też bardziej zrelaksowani i wolni, nie tylko w postawie, ale także w ubiorze i interpretacji, zawierając w sobie intensywny ładunek emocjonalny. Jakie one są?

Samba

Takt 2/4, 50-52 uderzeń na minutę

Taniec zwierząt ze słonecznej Brazylii, choć jego korzenie sięgają Afryki. Kiedy myślisz o sambie, myślisz o karnawale w Rio de Janeiro i niekończącej się tanecznej paradzie pełnej kolorów i życia. Typowym elementem ruchu w sambie jest kołyszący ruch kolan, który nazywamy „odbijaniem się”. Samba jest tańcem progresywnym, więc tańczy się ją po obwodzie parkietu, a także ma najbardziej podstawowe rytmy, które czynią ją najbardziej zróżnicowanym tańcem.

Chacha

Takt 4/4, 30-32 uderzeń na minutę

Najmłodszy z tańców latynoamerykańskich. Figlarny i zalotny taniec o prostym rytmie, którego domem jest Kuba. Chacha charakteryzuje się ostrymi i zdecydowanymi ruchami i, w przeciwieństwie do samby, jej kroki są prowadzone przez wyciągnięte kolana, które wraz z ruchami bioder definiują jej ostrość. Typowe są transformacje w rytmie cha-cha-cha, które są częścią każdego kroku podstawowego.

Rumba

Takt 4/4, 25-27 uderzeń na minutę

Rumba jest drugim tańcem wywodzącym się z Kuby i ma wiele wspólnego z chachą. Jest to romantyczny taniec kochanków, rytmicznie bardzo wymagający i najwolniejszy z tańców latynoamerykańskich. Charakteryzuje się kubańskim ruchem bioder i tym, że pierwszy raz w takcie nigdy nie jest tańczony w kroku. W ten sposób kroki są wykonywane w czasie 2, 3 i 4, co daje tancerzom tym więcej przestrzeni i czasu na głęboką ekspresję emocjonalną w tym tańcu.

Paso doble

Takt 2/4, 60-62 uderzeń na minutę

Jedyny taniec, który nie wywodzi się z czarnej kultury i ma swoje korzenie w Hiszpanii. Opiera się na corridzie, czyli walce byków, w której matador zmaga się z bykiem. Partner nie prezentuje jednak zwierzęcia, ale muletę, czyli prześcieradło lub chustę, za pomocą której matador prowokuje byka. Innym wzorem dla partnera jest rola hiszpańskiej tancerki flamenco. Paso doble ma typową pozycję i ruch oraz jest tańczone do tej samej muzyki zwanej España Cani.

Jive

Takt 4/4, 42-44 uderzeń na minutę

Czarny taniec swingowy pochodzący z Ameryki Północnej. Opiera się na afroamerykańskiej muzyce swingowej, tańcu jitterbug, woogie-boogie i późniejszym rock’n’rollu. Jedyny taniec, w którym podnosimy stopy wysoko z podłogi. Jest bardzo szybki i żywy, a muzyka podkreśla każdy 2. raz w barze. Wyróżnia się także swoją różnorodnością, a tancerze mogą tańczyć go w wielu stylach, z których każdy pokazuje jego inne pochodzenie.

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY