Taekwondo – Filozofia Sztuki Walki, Dyscypliny i Stopnie


Taekwondo jest koreańską sztuką samoobrony. Nazwa składa się z trzech części. Znak „tchä” (w języku angielskim i międzynarodowej transkrypcji tae) oznacza kopać, „kwon” oznacza pięść, a „do” oznacza drogę. Taekwondo składa się z podstawowych ruchów, układów, walki, samoobrony i treningu. Chociaż prekursorem taekwondo było karate, podstawowe zasady taekwondo różnią się od innych sztuk walki.

Historia powstania sztuki taekwondo

Początki rozwoju taekwondo sięgają okresu 29 Dywizji Piechoty Armii Republiki Korei na wyspie Jeju. Generał brygady Cho Honghŭi prowadził tam treningi sztuk walki i od 1946 roku rozwijał swój system walki. W 1953 roku wraz z porucznikiem Nam Tchehŭi założył Szkołę Odogwan jako część szkolenia fizycznego armii, gdzie wraz z sierżantem Han Chakje nauczał pierwszych koreańskich formacji technicznych (Hwarang, Chungmu i Ulji). Cho jest również autorem nazwy taekwondo, którą zaproponował na spotkaniu z urzędnikami, wojskowymi, biznesmenami i dziennikarzami w Seulu 11 kwietnia 1955 roku. Jej użycie zostało zatwierdzone przez prezydenta I Sŭngmana. Sześć koreańskich szkół sztuk walki założyło 3 września 1959 roku Koreański Związek Taekwondo (KTA). W tym samym roku Cho opublikował pierwszy podręcznik. 22 marca 1966 roku w Seulu założył Międzynarodową Federację Taekwondo (ITF), organizację parasolową zrzeszającą narodowe federacje Korei Południowej, Wietnamu, Malezji, Singapuru, Stanów Zjednoczonych, Turcji, Włoch, Egiptu i Niemiec Zachodnich. Podczas administracji Park Chongho urzędnicy państwowi chcieli wykorzystać taekwondo jako narzędzie polityczne do wzmocnienia dyktatury. Chö wyemigrował do Kanady w 1972 roku i przeniósł siedzibę ITF do Toronto. W odpowiedzi na jego wygnanie, prezydent Park nakazał swojemu zastępcy Kim Unjongowi założyć Światową Federację Taekwondo (WT). W tym samym roku główny ośrodek treningowy KTA został przemianowany na Kukkiwŏn. W 1980 roku WT została uznana przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. W 1983 roku Cho opublikował 15-tomową encyklopedię taekwondo, standaryzując wszystkie jego techniki i system nauczania. W 1985 roku siedziba ITF przeniosła się do Wiednia, aby ułatwić rozprzestrzenianie się taekwondo w krajach bloku wschodniego. W 2000 roku taekwondo zostało włączone jako sport olimpijski do Letnich Igrzysk Olimpijskich w Sydney.

Filozofia

„Każdy z nas, jako istota społeczna, pragnie żyć w wolnym i pokojowym społeczeństwie. Tworzenie takiego społeczeństwa jest naszym obowiązkiem.”

– Cho Honghŭi

Moralność w taekwondo opiera się na konfucjanizmie. Każdy poważny uczeń powinien potraktować ją poważnie i spróbować zrozumieć jej podstawową istotę. Według Choi powinien on powrócić do ludzkiej natury, która została przesłonięta lub całkowicie utracona przez chciwość bogactwa i władzy. Powinien też żyć cnotami znanymi od starożytności:

  • Współczucie – Zdolność do odczuwania smutku z powodu nieszczęścia bliźnich i kochania ich wszystkich jednakowo, tak jak rodzice kochają jednakowo swoje dzieci.
  • Sprawiedliwość – Umiejętność wstydzenia się niesprawiedliwych czynów i spełniania swoich obowiązków wobec innych.
  • Przyzwoitość – Umiejętność ofiarowania drugiemu kawałka chleba, nawet gdy obaj są głodni.
  • Mądrość – Zdolność rozróżniania dobra i zła nie według standardów innych, ale według własnych standardów.
  • Niezawodność – Umiejętność dotrzymywania słowa i dotrzymywania obietnic, nie tylko tych składanych przyjaciołom, ale także tych składanych obcym.

Cho opisuje dwa sposoby, w jakie człowiek może odkryć swoją ludzką naturę. Pierwszy to zachowanie dobra danego człowiekowi od urodzenia przez Boga lub niebo. Drugi to wyrzeczenie się chciwości na rzeczy materialne. Człowiek powinien wyważyć swoje oddanie prawom człowieka i prawom natury. Człowiek zaślepiony chciwością nie poprzestanie na korupcji, intrygach i wykorzystywaniu innych. Taki człowiek nie jest lepszy od zwierzęcia. Człowiek cnotliwy zyska szacunek innych, podczas gdy człowiek samolubny i próżny straci ten szacunek, zacznie być pogardzany przez innych, a w końcu zostanie pozostawiony sam sobie. Trzeba być otwartym na krytykę. Nawet największy statek jest tylko listkiem na oceanie. Ten, kto twierdzi, że jest silny, wkrótce spotka kogoś jeszcze silniejszego. Jedną z rzeczy, która odróżnia człowieka od zwierząt, jest szacunek dla osób starszych. Pomaganie innym w ich rozwoju i sukcesie jest samo w sobie nagrodą, która ma wartość tylko wtedy, gdy nie oczekuje się niczego w zamian.

Człowiek sprawiedliwy woli umrzeć za sprawiedliwość, niż poddać się niesprawiedliwości. Lider musi nauczyć się skromności i żyć oszczędnie. Od starożytności nadmierny luksus i przyjemności były przyczyną upadku wielu królów. Nie wolno działać impulsywnie ani lekkomyślnie. Nieszczęście może być spowodowane tylko przez smutek po tym, jak minęła chwila szczęścia. Znakiem człowieka kultywowanego jest to, że mówi tylko to, co jest sensowne. W przeciwieństwie do buddyzmu czy zen, medytacja w Taekwondo nie oznacza całkowitego odcięcia się od świata, ale chwilę ciszy i refleksji nad naszymi błędami z przeszłości. Silna osobowość ma moralną siłę, by przyznać się do swoich błędów. Tak jak modlitwa należy do wierzących, koncentracja i oddanie do artystów, a wytrwałość do robotników, tak kultura moralna należy do praktykującego sztukę walki. Kultura moralna zachęca jednostkę do oddania się swojej pracy, jakakolwiek by ona nie była, aż do momentu, kiedy jej życie i praca się połączą.

Ta kultura moralna jest związana z taekwondo nie tylko ze względu na osiąganie wyższych celów w taekwondo, ale także ze względu na rozwój osobisty. Niektóre zajęcia mogą być włączone jako część treningu.

  • Podróżowanie – Szkoła powinna kłaść nacisk na patriotyzm, który można rozwijać poprzez odwiedzanie miejsc historycznych.
  • Wspinaczka górska – Jedną z form ćwiczeń jest wspinaczka wysokogórska, która wzmacnia determinację, daje poczucie zwycięstwa i rozwija ważne mięśnie nóg.
  • Zimne prysznice i kąpiele – Biorąc zimne prysznice lub ćwicząc boso na zaśnieżonej ziemi, uczniowie mogą zwiększyć swoją wytrzymałość i hart ducha.
  • Służba społeczeństwu – Wolontariat, który jest wkładem w życie społeczne, uczy uczniów miłości, pokory, przyjaźni i tolerancji.
  • Etykieta – Uczniowie powinni utrzymywać wysoki poziom etykiety na sali gimnastycznej i poza nią. Powinny kłaść nacisk na poprawne zwracanie się do siebie. Jest to sposób okazywania szacunku i uprzejmości zarówno w kulturze zachodniej, jak i wschodniej.

Przysięga adepta Takwondo

Będę przestrzegał zasad Taekwon-do.
Będę szanował instruktora i osoby starsze stopniem.
Nigdy nie będę nadużywał swych umiejętności.
Będę obrońcą wolności i sprawiedliwości.
Będę oddany sprawie budowy pokojowego świata.

Zasady filozofii Taekwondo

  • Uprzejmość- Uczeń powinien zachowywać się zgodnie z zasadami grzeczności, aby rozwijać szlachetny charakter
  • Szczerość – Umiejętność odróżniania dobra od zła. Ten, kto ma złe sumienie, musi czuć się winny.
  • Wytrwałość – Osiągnięcie czegokolwiek, czy jest to stopień mistrzowski, czy fantastyczna technika, zależy od tego, czy uczeń wyznaczy sobie cel, a następnie wytrwa. „Ten, kto jest niecierpliwy w sprawach przyziemnych, rzadko może osiągnąć sukces w sprawach wielkiej wagi” – Konfucjusz
  • Samokontrola – Uczeń powinien panować nad sobą w czasie pojedynku, aby nie zranić siebie i przeciwnika. Powinien nauczyć się żyć i pracować zgodnie ze swoimi zdolnościami i zainteresowaniami. „Silniejszy jest ten, kto potrafi pokonać samego siebie, niż ten, kto potrafi pokonać drugiego”. – Lao Tzu
  • Duch niezłomny – Poważny uczeń powinien być skromny i uczciwy. W obliczu niesprawiedliwości ma rozprawić się z agresorami bez strachu i wahania. „Tchórzostwem jest nie zabierać głosu przeciwko przemocy i niesprawiedliwości”. – Konfucjusz

Teoria siły

  • Siła reakcyjna – Uderzenie prawą pięścią jest wspomagane przez cofnięcie lewej pięści na bok.
  • Skupienie – Przyłożenie siły do małego obszaru zwiększa skuteczność tej techniki. Osiąga się to poprzez mobilizację wszystkich mięśni w okolicy bioder i brzucha oraz ukierunkowanie ataku na punkty witalne przeciwnika.
  • Równowaga – Równowaga jest ważna w całym sporcie. Zrównoważone ciało jest skuteczne i zabójcze. Postawa powinna być zawsze stabilna, ale elastyczna. Maksymalna siła może być rozwinięta tylko wtedy, gdy stabilność statyczna jest podtrzymywana przez stabilność dynamiczną
  • Kontrola oddechu – Gwałtowny wydech i zatrzymanie go na końcu ruchu pomaga wywierać większą siłę.
  • Waga – Energia kinetyczna zależy od masy i prędkości. Maksymalny ciężar ciała jest zaangażowany w technikę poprzez rotację bioder w kierunku uderzenia lub bloku oraz poprzez sinusoidalny ruch w kolanach.
  • Szybkość – Jednym z komponentów energii kinetycznej jest kwadrat prędkości. Dlatego wielkość siły ma największy wpływ na prędkość. Aby ułatwić poruszanie się pod wpływem grawitacji, ciosy i bloki kierowane są w dół. Obrót zwiększa moment siły.

Dyscypliny sportowe

Zasady sportowe i dyscypliny współzawodnictwa są ustalane oddzielnie przez każdą organizację taekwondo.

Międzynarodowa Federacja Taekwondo (ITF):

  • układy techniczne (tchŭl) w stylu Changhŏn
  • walki sportowe (matyŏgi)
  • przełamywanie sił (wirok)
  • specjalne techniki rozbijania (tchukki)
  • samoobrona (hoshinsul)
  • Power Taekwon-Do Sparring

Światowa Federacja Taekwondo (WT):

  • sparing (kjŏrugi)
  • rutyny techniczne (pchumsä) w szeregach tchegŭk i judanja

Stopnie Taekwondo

Taekwondo zawiera dużą liczbę technik, których uczniowie uczą się stopniowo, od łatwiejszych do trudniejszych. Aby można było stwierdzić, jaki poziom technik ktoś już opanował, pas będący częścią ubioru jest różnokolorowy. Jego kolor wyraża poziom techniczny osoby noszącej go. Pasy dzielą się na kolorowe (koreański kup) i czarne (koreański dan).

Kolorowe pasma są ponumerowane od 10-tego kup (najniższy) do 1-go kup (najwyższy). Parzyste stopnie to: biały, żółty, zielony, niebieski i czerwony. Stopnie nieparzyste mają ten sam kolor plus pasek w kolejnym kolorze. Najwyższym stopniem uczniowskim jest więc czerwony pasek z czarnym paskiem.

Czarne pasy są ponumerowane od 1-szego dan (najniższy) do 9-tego dan (najwyższy). Różne stopnie są rozróżniane przez rzymską cyfrę na końcu pasa. Na egzaminie na czarny pas trzeba włożyć dużo energii. Mistrzem taekwondo uczeń zostaje po zdaniu egzaminu na 7-my dan, a arcymistrzem taekwondo dopiero wtedy, gdy osiągnie najwyższy, 9-ty dan.

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY