Szachy – Wskazówki Jak i Gdzie Obstawiać


Szachy to dość szczególny rodzaj sportu, który polega nie tyle na aktywności fizycznej, co na aktywności umysłowej. Jest to jednak sport wymagający również fizycznie, gdyż mecze trwają często wiele godzin. Ten sport ma wielu fanów na całym świecie, nic więc dziwnego, że trafił do ofert bukmacherów. Chcesz wiedzieć co sprawia, że zakłady na szachy są specyficzne i jak najlepiej je obstawiać? W takim razie poniższe akapity są dla Ciebie.

Najlepsze zakłady bukmacherskie do obstawiania szachów 2022

Ten sport jest popularny na całym świecie, nie tylko u nas. Dlatego polscy bukmacherzy regularnie włączają do swojej oferty duże turnieje. Mniejsze i lokalne turnieje nie pojawiają się zbyt często w naszych ofertach, gdyż szachy nie mają tak wielu fanów jak inne dyscypliny. Jednak zakłady na szachy stopniowo się rozwijają, więc miejmy nadzieję, że w przyszłości zobaczymy więcej możliwości obstawiania tego sportu.

Jak obstawiać szachy

Chciałbyś zacząć obstawiać zakłady na ten sport, ale nie do końca wiesz jak? W takim razie wiedz, że jest to całkiem proste. Tak naprawdę nie różni się to wiele od obstawiania innych wydarzeń sportowych. Prawda jest jednak taka, że szachy są dość specyficzne pod względem liczby zakładów dodatkowych, które można obstawiać. Zazwyczaj jest ich zaledwie dwa lub trzy. Mimo że szachy są rzadkością, pod względem możliwości obstawiania to z pewnością znajdą swoich wiernych fanów.

Jak więc zacząć obstawiać? Przede wszystkim musisz zdecydować u którego bukmachera chcesz postawić zakład. Powyżej pokazałem Ci kilka opcji do wyboru, ale ostateczną decyzję będziesz musiał podjąć sam. Prawdę mówiąc najlepiej jest odwiedzić każdego z nich, sprawdzić strony internetowe, ofertę (zwłaszcza szachową), a może nawet przeczytać kilka opinii innych użytkowników. Wybór odpowiedniego bukmachera jest ważny, zwłaszcza jeśli planujesz spędzić z nim więcej czasu.

Kiedy już dokonasz wyboru nadszedł czas na rejestrację. Możesz to zrobić w zaciszu własnego domu, ale czasami konieczne jest udanie się do oddziału i zweryfikowanie swojej tożsamości oraz danych, które podałeś. Niektórzy bukmacherzy oferują również weryfikację przez bank, co jest o tyle dobre, że nie musisz nigdzie wychodzić. Lista banków, które wspierają tę funkcję, obejmuje zwykle około 6 lub 7 podmiotów, więc jest całkiem spora szansa, że będziesz miał konto w jednym z nich. Kiedy już to sprawdzisz, będziesz mógł zacząć stawiać swoje zakłady.

Rodzaje zakładów na szachy

Jak wspomniano w poprzednich akapitach możliwości obstawiania w tym sporcie są minimalne. Do najpopularniejszych rodzajów zakładów należą zakłady na zwycięzcę. Nawiasem mówiąc, ten typ zakładu jest również najbardziej popularny w innych sportach, więc nie jest to niespodzianka.

Innym zakładem, z którym możesz się spotkać w szachach jest zakład na podwójną szansę. Ten zakład jest szczególnie polecany tym, którzy nie chcą podejmować niepotrzebnego ryzyka. Jest on przeznaczony tylko dla sportów, w których możliwy jest remis, a takie są szachy. Dzięki temu zakładowi możesz wyeliminować ryzyko przegranej do minimum. Musisz tylko wziąć pod uwagę, że tym samym znacznie obniżysz ostateczny kurs.

W turniejach szachowych dość często zdarza się, że typer stawia na zwycięzcę turnieju. W tym przypadku mówimy o zakładzie długoterminowym, gdzie musimy być ostrożny. W trakcie turnieju wszystko może się zdarzyć, na przykład może się okazać, że Twój faworyt nie jest w takiej samej formie, w jakiej był przed rozpoczęciem turnieju.

Zakłady na szachy na żywo

Ponieważ zakłady na szachy online w Polsce nie są tak popularne jak na inne sporty, nie znajdziesz tu wielu meczów z zakładami na żywo. Wynika to głównie ze wspomnianego wcześniej braku większej liczby zakładów dodatkowych oraz z ogólnej natury gry. Jeśli mecze szachowe trafiają do oferty na żywo, to są to głównie najbardziej prestiżowe pojedynki i często dostępny jest dla nich stream.

Strumień na żywo jest jedną z wielu rzeczy, które naprawdę podobają się obstawiającym. Czasami oczywiście, używamy go nie tylko do obstawiania, ale po prostu do oglądania meczu, którego nie ma w telewizji. Kibice szachowi muszą więc zadowolić się głównie zakładami przedmeczowymi, ale tych też nie ma zbyt wiele.

Na jakie turnieje najchętniej stawiają polscy obstawiający?

Turnieje szachowe w Polsce nie są oglądane przez tak dużą liczbę widzów jak inne dyscypliny sportowe jak hokej, piłka nożna czy tenis. Mimo to bukmacherom opłaca się włączyć ten sport do oferty, mimo, że ma tak mało fanów. W Polsce popularnością cieszą się nie tylko szachy zagraniczne, ale także niektóre krajowe zawody i turnieje. Oczywiście nie możemy zapomnieć o zawodach mistrzowskich, zarówno w kategorii mężczyzn, kobiet, jak i młodzieży.

Jednak światowa scena szachowa jest o wiele bardziej popularna, jeśli nie, gdy w najbardziej prestiżowych turniejach biorą udział zawodnicy ze światowej czołówki. Jednym z takich turniejów jest Grand Chess Tour. W rzeczywistości to swoisty cykl kilku turniejów szachowych z różnych krajów, w których gra się o duże nagrody pieniężne.

Do najważniejszych wydarzeń międzynarodowych zawodów drużynowych należy niewątpliwie Olimpiada Szachowa. Nie ma to jednak nic wspólnego z Igrzyskami Olimpijskimi. Olimpiada Szachowa zaprasza drużyny z całego świata do rywalizacji w wielodniowym turnieju. Nie jest on jednak rozgrywany co roku, lecz tylko w latach parzystych.

Najbardziej prestiżowymi zawodami są Mistrzostwa Świata w Szachach, w których stawką jest nie tylko honor, ale także największa nagroda pieniężna, jaką można obecnie wygrać w tym sporcie. To prawie 900 000 funtów. Mistrzostwa są otwarte dla wszystkich, ale istnieją osobne kategorie dla kobiet i młodzieży.

Wskazówki jak skutecznie obstawiać szachy

Choć sama gra może nie być łatwa, to obstawianie jej jest o wiele łatwiejsze. Po pierwsze, jak już powiedziałem w poprzednich akapitach, nie ma zbyt wielu okazji do obstawiania pojedynków szachowych co oznacza, że obstawiający nie będą się w nich tak bardzo gubić.

Dodatkowo istnieje tak zwany ranking ELO z rankingiem każdego gracza, który może być bardzo pomocny w podjęciu decyzji, na kogo postawić. Oczywiście nie może to oznaczać, że zawodnik z lepszym rankingiem automatycznie wygra. Musisz przeanalizować inne statystyki i zainteresować się innymi informacjami i wydarzeniami związanymi z zawodnikami, aby podjąć decyzję. Przez inne statystyki rozumiem przede wszystkim poprzednie pojedynki pomiędzy tymi dwoma graczami, które mogą dać obraz tego, jak może wyglądać nadchodzący mecz.

Wielu graczy interesuje się strategią gry w szachy co jest zrozumiałe. Każdy obstawiający chce wygrać czy to dla pieniędzy, czy dla uczucia, że dobrze wytypował. Istnieje dość popularna strategia „podwajania”, która polega na stopniowym zwiększaniu zakładów w przypadku przegranej. W rzeczywistości szachy są pod tym względem dość dziwnym sportem, w którym długie passy porażek i zwycięstw są stosunkowo rzadkie. Dlatego po dwóch lub trzech porażkach możesz spodziewać się, że wkrótce coś wygrasz.

Jednak żadna strategia nie jest stuprocentowa, a ta jest dość ryzykowna, gdyż zwiększanie kwoty może szybko doprowadzić do wyczerpania się twojego kapitału. Kolejną pomocą dla obstawiających może być aplikacja do obstawiania zakładów szachowych, która zazwyczaj jest dostępna za darmo na urządzenia mobilne. Nie ma jednak ścisłych zasad dotyczących obstawiania szachów, ponieważ zakłady to rzecz raczej indywidualna – coś, co pasuje do każdego. Dlatego właśnie musisz próbować nowych rzeczy i strategii, by dowiedzieć się, co działa w twoim przypadku.

FAQ – Często zadawane pytania

Czy możliwe jest regularne wygrywanie w zakładach na szachy?

Oczywiście, że tak. Na dłuższą metę możesz wygrywać we wszystkich sportach, ale musisz poświęcić im bardzo dużo czasu, oglądać mecze, statystyki i znać aktualny stan psychiczny zawodników. Zwycięstwo w szachach nigdy nie jest łatwe do przewidzenia, ale jeśli znasz nie tylko zasady gry, ale także zawodników, to nic nie jest niemożliwe.

Kiedy rozgrywane są turnieje szachowe?

W ciągu całego roku rozgrywanych jest wiele turniejów, na które możesz stawiać. Nie masz wpływu na to jakie turnieje uwzględni Twój bukmacher, ale wszystkie wielkie światowe wydarzenia są zazwyczaj wyszczególnione. To od Ciebie zależy, którą z nich wybierzesz.

Czy kursy na mecze szachowe są dobre?

Większość z nich jest jak najbardziej w porządku. Oczywiście, wiele zależy od konkretnego bukmachera, szczególnie biorąc pod uwagę, że kursy mogą się bardzo różnić w zależności od operatora. W każdym razie możemy powiedzieć, że w powszechnie podawanych kursach nie ma nic złego, a często pojawiają się nawet bardzo ciekawe okazje.

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY

Bukmacher.org | Wszystkie prawa zastrzeżone | 2023

Zawieranie zakładów na stronach internetowych firm, które nie posiadają licencji Ministerstwa Finansów na zawieranie zakładów bukmacherskich jest zabronione i grozi konsekwencjami prawnymi. Na terytorium Polski zakłady wzajemne mogą oferować jedynie te podmioty, które posiadają wymagane zezwolenie na urządzanie zakładów bukmacherskich. Serwis Bukmacher.org jest prowadzony w języku polskim i adresowany jest wyłącznie do polskojęzycznych odbiorców przebywających na terytorium, gdzie korzystanie z serwisów o tematyce gier hazardowych jest dozwolone.