Magiczny System Zakładów Martingale – Niebezpieczny?


O systemie zakładów Martingale (w negatywnym znaczeniu) wspominaliśmy już w artykule Zarządzanie bankrollem dla zaawansowanych graczy. Dziś przyjrzymy się bliżej temu systemowi i powiemy, dlaczego nie sprawdza się w praktyce.

System zakładów Martingale opiera się na podwajaniu zakładów przy każdej przegranej. Ponieważ stawki rosną w zawrotnym tempie, możesz przez to stracić wszystko.

Martingale jest prawdopodobnie najbardziej znanym systemem hazardowym w historii. Poza zakładami sportowymi jest on często stosowany np. w ruletce, ale tutaj konsekwencje są równie katastrofalne jak w przypadku zakładów sportowych.

Dlaczego Martingale nie działa

System Martingale oparty jest na podwajaniu zakładu po każdej przegranej. Robisz to tak długo, aż wygrasz. System ten został pierwotnie opracowany dla ruletki, gdzie stawia się na czerwone/czarne, tak że w przypadku wygranej gracz otrzymuje podwójną stawkę i jest w sumie na czarnej pozycji. Przyjrzyjmy się, jak system (nie) działa w zakładach sportowych.

  • Stawiasz 10$ na mecz z kursem 2 i przegrywasz.
  • Stawiasz 20$ na mecz po kursie 2 i przegrywasz.
  • Stawiasz 40$ na mecz po kursie 2 i przegrywasz.
  • Stawiasz 80$ na mecz po kursie 2 i przegrywasz.
  • Postaw 160$ na mecz po kursie 2 i przegraj.
  • Stawiasz $320 na mecz po kursie 2 i przegrywasz.
  • Postawiłeś $640 na mecz po kursie 2 i przegrałeś.
  • Postawiłeś $1,280 na mecz po kursie 2 i przegrałeś.
  • Stawiasz $2,560 na mecz po kursie 2 i wygrywasz $5,120, więc w efekcie masz $10 zysku.

Jak widać, kwota zakładu rośnie w ogromnym tempie i szybko wymyka się spod kontroli, jeśli seria się nie powiedzie. Inną dużą wadą systemu jest to, że bez względu na to, jak długo seria jest, zawsze będziesz zarabiać równa pierwszej stawki ($10 w naszym przypadku). Tak więc, aby wygrać $10 w przypadku przedstawionym powyżej, ryzykujesz prawie $5,000, co z pewnością nie jest tego warte.

Zła passa może być bardzo długa i jest całkiem prawdopodobne, że skończy Ci się bankroll lub napotkasz ograniczenia bukmachera (w zakresie wysokości zakładu). W ten sposób skończysz na dosłownie gigantycznym minusie.

Tak, zdarza się dość często, że kończysz serię z wygraną w trzeciej rundzie (z zakładem 40$), ale musisz się spodziewać, że prędzej czy później nastąpi długa zła seria, podczas której stracisz wszystko.

Rodzaje systemów Martingale

System Martingale występuje w wielu odmianach. Nie musisz koniecznie stawiać na gry z kursem 2, aby spróbować podwoić swój zakład. Możesz wypróbować Martingale na remisach, na dokładnych wynikach lub praktycznie na wszystkim. Ale wynik zawsze będzie taki sam – przegrana. W krótkim okresie możesz wygrać dzięki temu systemowi, ale później Martingale bezlitośnie odbierze Ci wszystko.

Martingale nie jest skomplikowany, dlatego często zdarza się, że początkujący gracze trafiają na ten system (nie wiedząc o tym) i myślą, że odkryli coś, o czym nikt nie wie i co pozwoli im zarobić dużo pieniędzy.

Ale to wielkie nieporozumienie. Martingale jest niebezpiecznym systemem, którego zdecydowanie nie polecamy używać. Nie istnieje system zakładów, który gwarantuje zysk. Gracze powinni raczej skupić się na zarządzaniu budżetem, dobrej analizie przedmeczowej (z jak największą ilością informacji) i uzyskaniu przewagi podczas obstawiania.

Pułapki systemu

Niektórzy gracze polegają w dużej mierze na strategiach zakładów, ale czy są one rzeczywiście tak niezawodne, jak się wydaje? Przyjrzeliśmy się dogłębnie systemowi zakładów Martingale i zbadaliśmy, czy zyski są naprawdę warte ryzyka, jakie ze sobą niesie.

Martingale może wyglądać jak całkowicie bezpieczny system zakładów na pierwszy rzut oka, ale uważaj!

Istnieją gracze, którzy są zwolennikami systemów bukmacherskich typu money management, takich jak Martingale (zwiększanie stawki po przegranej w celu odzyskania wcześniej straconych pieniędzy). Robią to w oparciu o zasadę, że w pewnym momencie musi nastąpić wygrana, odzyskując wszystkie utracone wcześniej pieniądze, a dodatkowo otrzymują zysk, który został początkowo ustalony.

Bardziej spostrzegawczy gracze zauważyli już jeden duży problem – w hazardzie wygrana nie jest nieuchronna. Innymi słowy, zwycięstwo może nigdy nie nadejść. Gdyby wygrana była nieunikniona, to nie byłby to hazard. Powodem, dla którego niektórzy obstawiający ignorują tę podstawową wadę, są powszechne uprzedzenia – nadmierna wiara w to, że wygrają i niedocenianie prawdopodobieństwa przegranej. Ten rodzaj zarządzania pieniędzmi znany jest pod tradycyjną nazwą Martingale.

Skąd pochodzi system Martingale?

Strategia zakładów Martingale pochodzi z świata gier kasynowych, a w szczególności z ruletki. W ruletce dość popularne są zakłady czerwono-czarne, w których gracz po prostu decyduje, czy kulka po zakręceniu wyląduje na czerwonym czy na czarnym polu.

Jeśli zignorujemy przewagę kasyna, to szanse na wygraną wynoszą dokładnie 2.00. Ideą podstawowej strategii Martingale podczas robienia tego jest podwojenie zakładu za każdym razem, gdy przegrywasz. Jak tylko odnotujesz wygraną (a więc otrzymasz swoje pieniądze z powrotem, a to zawiera zysk, który zrobiłeś wcześniej), wracasz do swojego początkowego zakładu. Jednak równie dobrze można zastosować tę formułę:

  • Wskaźnik progresji Martingale = kurs/(kurs – 1)

Tak więc, na przykład, jeśli kurs zakładu wynosi 3.00, wskaźnik progresji wzrostu powinien wynosić 1.5 (więc zakład nie zostanie zwiększony o 2x po przegranym obrocie, ale tylko o 1.5x).

W ten sposób, po każdej wygranej, poprzednie straty są resetowane plus dostajesz do zysku (więcej w następującej sekwencji ruletka spin).

RundaKolorStawkaWynikWygrana/PrzegranaZyskRazem
1Czerwony1CzarnyPrzegrana-1-1
2Czerwony2CzarnyPrzegrana-2-3
3Czerwony4CzarnyPrzegrana-4-7
4Czerwony8CzerwonyWygrana81
5Czerwony1CzarnyPrzegrana-10
6Czerwony2CzerwonyWygrana22
7Czerwony1CzerwonyWygrana13
8Czerwony1CzarnyPrzegrana-12
9Czerwony2CzarnyPrzegrana-20
10Czerwony4CzerwonyWygrana44

Martingale zmienia ryzyko, a nie matematyczne oczekiwanie (EV)

Stuart Holland w swoim e-booku Successful Staking Strategies (2001) pokazał prostą, ale bardzo interesującą demonstrację, dlaczego Martingale nie może zrobić CZEGOŚ z NICZEGO.

Rozważmy pierwsze trzy obroty, które wymieniliśmy w powyższej tabeli. Te 3 kolejne straty (wybieranie czarnego koloru) reprezentują w efekcie tylko jeden z ośmiu możliwych wyników, z których każdy jest tak samo prawdopodobny jak wszystkie inne.

Poniższa tabela pokazuje, że oczekiwany zysk dla każdej z tych 8 permutacji, gdzie R = czerwony i B = czarny, redukuje efekt przewagi kasyna w postaci zielonego zera. Aby obliczyć oczekiwanie na jakikolwiek wynik, wystarczy pomnożyć bieżący zysk lub stratę dla tego wyniku przez prawdopodobieństwo jego wystąpienia.

PermutacjaZakładWynikKwota ZakładuZyskRazemZmianaOczekiwanie
1R, R, RB, B, B1, 2, 4-7-70,125-0,875
2R, R, RB, B, R1, 2, 4110,1250,125
3R, R, RB, R, B1, 2, 1000,1250
4R, R, RB, R, R1, 2, 1220,1250,25
5R, R, RR, B, B1, 1, 2-2-20,125-0,25
6R, R, RR, B, R1, 1, 2220,1250,25
7R, R, RR, R, B1, 1, 1110,1250,125
8R, R, RR, R, R1, 1, 1330,1250,375

Sumując indywidualne oczekiwania dla wszystkich ośmiu permutacji otrzymujemy ogólne oczekiwania dla tej strategii. Jest to zero. Dlatego też, najwięcej na co możemy liczyć grając w ruletkę na dłuższą metę to wyjście na zero. Oczekiwanie wygranej w długim okresie czasu w ruletce jest błędne.

W rzeczywistości jednak nie mamy do czynienia z uczciwą ruletką – jedyna gra na czerwono-czarnych oferuje negatywne oczekiwania – więc aby mówić o „uczciwej ruletce” musielibyśmy uwzględnić naprawdę dużą liczbę gier.

Podobna analiza wielkości zakładu (gdzie wszystkie zakłady mają taką samą wartość) daje ten sam wynik – całkowita wartość oczekiwana wynosi zero.

PermutacjaZakładWynikKwota ZakładuZyskRazemZmianaOczekiwanie
1R, R, RB, B, B1, 1, 1-3-30,125-0,375
2R, R, RB, B, R1, 1, 1-1-10,125-0,125
3R, R, RB, R, B1, 1, 1-1-10,125-0,125
4R, R, RB, R, R1, 1, 1110,1250,125
5R, R, RR, B, B1, 1, 1-1-10,125-0,125
6R, R, RR, B, R1, 1, 1110,1250,125
7R, R, RR, R, B1, 1, 1110,1250,125
8R, R, RR, R, R1, 1, 1330,1250,375

Przyjrzyjmy się bliżej tym dwóm tabelom. Strategia zakładów Martingale zwiększy liczbę wygranych (zysk), przynajmniej w porównaniu do strategii zakładów pojedynczych gier, w tym przypadku z 4 do 5.

Niestety, odbywa się to kosztem jednej dużej straty. Wszystko, co Martingale może naprawdę zrobić, to zmienić rozkład ryzyka. Ponadto, próbując uzyskać jeden wynik z dodatnim oczekiwaniem daje znacznie większe ujemne wyniki, związane z równoważnym wynikiem dla poziomu zakładów. W tym tkwi źródło nieodłącznego niebezpieczeństwa tej strategii.

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY