System Obstawiania Kelly Criterion


Jeśli jesteś dobry w ocenianiu wartości zakładów, Kelly Criterion może być systemem dla Ciebie. System został wymyślony przez amerykańskiego bukmachera Johna L. Kelly’ego. Jego celem jest perfekcyjne dobranie wielkości zakładu w oparciu o oferowaną wartość. W dzisiejszym artykule szczegółowo przedstawimy ten system.

System zakładów koncentruje się na zarządzaniu pieniędzmi. W zasadzie mówi Ci, ile pieniędzy powinieneś postawić na zakład.

Jak działa system Kelly Criterion?

Kelly Criterion to system zakładów skoncentrowany na zarządzaniu pieniędzmi. System koncentruje się na znalezieniu idealnej części bankrolla, którą powinieneś postawić na dane wydarzenie sportowe.

Podstawowa formuła systemu
BR% = (P*B)-1 / kurs -1

 • P to prawdopodobieństwo, że wygramy (w formacie dziesiętnym)
 • B to oferowany kurs
 • BR% to procent bankrolla, który według systemu powinniśmy postawić na dany mecz.

Uwaga: wzór może być również w innym formacie (bp – q) / b, tutaj należy odjąć 1 od oferowanego kursu i dodać 1-p po q

Po wprowadzeniu danych dotyczących meczu do powyższego wzoru, otrzymamy dodatnie BR%, które pokazuje nam jak dużą część bankrolla powinniśmy postawić. Jeśli BR% jest ujemny to sprawa jest prosta – nie stawiaj.

Jak korzystać z systemu obstawiania Kelly Criterion?

Obstawiający nie powinni działać impulsywnie. Przeciwnie, powinni starać się znaleźć matematyczną przewagę. I właśnie taką korzyść mogą uzyskać dzięki systemowi Kelly Criterion, który podpowiada im, jaką wielkość zakładu powinni wybrać.

Metoda „Kiplinga”, jak nazywany jest ten system w bardziej profesjonalnych kręgach, pomaga obstawiającym zrozumieć idealną wielkość zakładu poprzez odpowiedź na 6 ważnych pytań:

 • Kto?
 • Co?
 • Kiedy?
 • Gdzie?
 • Dlaczego?
 • Jak?

Mądrzy gracze powinni rozważyć wszystkie pytania przed postawieniem zakładu.

Wyobraźmy sobie, że chcemy postawić zakład na angielską Premier League. Następnie odpowiednio dostosujemy powyższe pytania do naszych celów:

 • Na kogo postawić? Stawiamy na Manchester United
 • Na co postawić? Na Manchester United kończący rozgrywki w pierwszej trójce.
 • Kiedy obstawiać? Teraz
 • Gdzie będziemy obstawiać? Porównywarka kursów pokaże Ci najlepsze kursy.
 • Dlaczego stawiamy na tę drużynę? Ponieważ sądzimy, że bukmacherzy ich nie doceniają.
 • Jak? W tym przypadku, ile pieniędzy postawimy na wynik?

Oto rozwiązanie ostatniego pytania

Większość artykułów na temat zakładów skupia się na pierwszych pięciu pytaniach, zazwyczaj wykorzystując czynniki matematyczne lub statystyczne (takie jak metoda zakładów Monte Carlo, którą przedstawimy w następnym artykule), aby odpowiedzieć na pytanie „dlaczego”.

Jeśli cofniemy się na chwilę na rynki finansowe, to kluczowym kryterium jest nie tylko znalezienie odpowiednich produktów, w które warto zainwestować, ale również decyzja o tym, jak podejść do dywersyfikacji portfela. W przypadku zakładów spread betting, wielkość naszego zakładu jest bardzo ważną kwestią.

Wiele badań naukowych rekomenduje system Kelly Criterion jako optymalne narzędzie do rozwiązania tego problemu. To po prostu oblicza procent całkowitego bankrollu zakładów, który jest warty postawienia na dany wynik. Zasada jest prosta – jeśli kursy na dany wynik są wyższe niż można by się spodziewać, system twierdzi, że okazja do postawienia zakładu oferuje korzystną wartość i zalecana wielkość zakładu wzrasta.

Uwaga: Aby znaleźć prawdopodobieństwo sukcesu, możesz użyć naszych prognoz wyników sportowych w %, wygenerowanych przy użyciu formuły, która jest stosowana do długoterminowych danych statystycznych.

Praktyczny przykład w rzucie z monetą

Rozważmy, że prawdopodobieństwo, że w rzucie monetą wypadnie orzeł, wynosi zwykle dokładnie 2,00 lub 50%. Mamy jednak monetę, która jest źle wyważona, więc w 52% przypadków wypadnie reszka. Tak więc obliczenia będą wyglądały następująco:

 • P = 0,52
 • Q = 1 – 0,52 = 0,48
 • BR = 2 – 1 = 1

Otrzymujemy wyliczenie o następujących wartościach: (0,52×1 – 0,48) / 1 = 0,04

Tak więc, system Kelly Criterion zalecałby postawienie 4% swojego bankrolla na dany wynik. Pozytywny wynik procentowy wskazuje, że okazja do postawienia zakładu oferuje pozytywną wartość, a im wyższa wartość oferowana, tym więcej z twojego bankrolla system mówi, że powinieneś postawić.

Przykład Premier League

Załóżmy, że bukmacher oferuje kurs 1.91 na to, że Arsenal pokona Tottenham u siebie. Jesteś ekspertem od zakładów i korzystasz z wielu narzędzi do przeprowadzania dokładnych analiz przedmeczowych. Analizując ten mecz można dojść do wniosku, że Arsenal ma dokładnie 55% szans na zwycięstwo. Jeśli wpiszemy te liczby we wzór Kelly Criterion, otrzymamy następujący wynik:

BR% = (0,55*1,91)-1 / (1,91 – 1)

Zobaczysz, że BR% = 0.05549, co po przeliczeniu na procenty daje 5.549%. Kelly Criterion mówi Ci, że powinieneś postawić 5.549% bankrolla na wygraną Arsenalu.

Problem strategii

Z pewnością zauważyłeś, że sukces i porażka zależy od jednej rzeczy – dokładności analizy przedmeczowej, czyli określenia prawdopodobieństwa zakończenia meczu konkretnym wynikiem. Jeśli szanse Arsenalu na zwycięstwo wynosiłyby nie 55%, ale „tylko” 52%, Kelly Criterion powiedziałoby nam, żeby nie obstawiać tego meczu.

Jak łatwo jest więc analizować wydarzenia sportowe? Nie jest to łatwe. Jest to wyzwanie. Ciągle zdobywamy informacje, które wpływają na wynik. Dokładne oszacowanie prawdopodobieństwa jest bardzo trudne i przynajmniej początkujący gracze nie są w stanie tego zrobić.

Wielu obstawiających rozwiązuje to w ten sposób, że obstawia np. ½ wartości sugerowanej przez system (lub nawet ¼), ale to zmniejsza ilość zakładów, a tym samym potencjalny zysk. Co więcej prawdą jest, że dokładne oszacowanie prawdopodobieństwa jest bardzo ważne.

Kryterium Kelly’ego w praktyce

Jeśli przeprowadzasz naprawdę dokładną analizę przedmeczową, Kelly Criterion teoretycznie powinno pomóc Ci odnieść sukces. W tym przypadku jednak potrzebne jest dobre zrozumienie statystyki i prawdopodobieństwa. Będziesz także potrzebował jak najwięcej informacji o meczu, na który stawiasz. Inne ważne aspekty będą obejmować na przykład psychologię.

Podsumowanie

Aby odnieść sukces z tym systemem, musisz być doświadczony w obstawianiu i musisz być niezwykle precyzyjny. Początkujący gracze powinni trzymać się stawiania rnajlepiej 3% bankrolla na kupon, tak jak jest to zalecane w artykule Zarządzanie bankrollem dla początkujących.

System obstawiania Kelly Criterion oferuje większą stabilność w porównaniu z innymi systemami, ponieważ w sprytny sposób określa poziom ryzyka. Jednak, aby skorzystać z tego systemu, należy jak najdokładniej obliczyć prawdopodobieństwo danego wyniku (tutaj znajdziesz % prawdopodobieństwa na wyniki aktualnych meczów). Jednocześnie, nie możesz oczekiwać, że system sprawi, że Twój bankroll będzie rósł w szybszym tempie.

System jest ustawiony tak, aby wspierać wzrost Twojego bankrolla i zapobiegać stratom spowodowanym przez bezsensowne zakłady. Nie obiecuje on jednak cudów i (jak wszystkie inne systemy) nie może.

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY