[Działa] Obstawianie Underdogów na Własnym Boisku w 2022


Strategia obstawiania underdogów na własnym boisku opiera się na tym, że największym atutem drużyn nie jest pogoda, forma czy kontuzje, ale raczej motywacja. A to powinno pojawić się szczególnie wtedy, gdy drużyny grają przed własnymi kibicami czyli u siebie. Nawet najgorsze drużyny w lidze powinny być w stanie grać przyzwoicie u siebie. W związku z tym, zgodnie z tą strategią obstawiania, powinno być tak, że ludzie stawiają dużo na złe drużyny na ich własnym boisku, pomimo tego, że takie zespoły częściej wygrywają u siebie niż na wyjeździe.

Kiedy stawiasz na drużyny z niższej półki, musisz bardziej ostrożnie zarządzać swoim budżetem.

Muszę przyznać, że też stosuję tę strategię obstawiania (między innymi). Więc nie nazywam tego strategią zakładów, ale raczej tendencją do obstawiania. Oczywiście zakłady te mają też pewne prawidłowości, na które zwrócę uwagę, ponieważ brakuje ich w oryginalnym systemie obstawiania.

Obstawianie słabszych drużyn na własnym boisku

Mój (wieloletni) test pokazuje, że ta strategia obstawiania jest skuteczna. Jednak, aby osiągać zyski (w dłuższej perspektywie), należy zwrócić uwagę na kilka rzeczy.

Po pierwsze, aby w jakiejkolwiek lidze mogło dojść do tendencyjności, liga ta musi być powszechnie oglądana. Tylko wtedy rynek może być zakrzywiony, ponieważ ludzie stawiają duże zakłady na takie kursy, a one następnie przechylają się w jedną lub drugą stronę.

Kolejną ważną rzeczą jest to, że zwiększone zainteresowanie obstawiających musi być uzupełnione przez fakt, że obstawiający są świadomi trendu. Na przykład, jeśli chcesz postawić na to, że GKS Katowice wygra u siebie, musisz być pewien, że obstawiający uważają GKS za drużynę, która ogólnie przegrywa, a nie za drużynę, która przegrywa tylko od czasu do czasu i tylko na wyjeździe. Do tego celu najlepiej nadają się nagłaśniane przez media niewypały i wyjazdowe porażki.

Wróćmy ponownie do GKS Katowice. Jeśli byłaby to drużyna, która do tej pory grała całkiem przyzwoicie, a w nadchodzącym sezonie media zaczęłyby pisać o niej jako o jednej z najgorszych drużyn w historii, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że kursy na takie drużyny zostałyby przechylone w pożądanym kierunku. Co więcej, jeśli GKS miałaby całkiem przyzwoity bilans domowy (gdzie wygrywałaby duży procent swoich meczów u siebie) masz świetną okazję do obstawiania.

Wartość ROI na wybrane mecze to ok. 10%

Możesz osiągnąć długoterminową ROI około 10%. Dane te pochodzą z ostatnich 6 lat i obejmują łącznie 563 zakłady. Mówię teraz tylko o zakładach na drużyny domowe z różnymi wynikami u siebie i na wyjeździe (gdzie wyniki domowe są znacznie lepsze niż wyniki na wyjeździe).

Wynik ten jest bardzo zbliżony do wyniku, a tym samym do zwrotu dla każdego z silniejszych trendów w zakładach, czyli np. zakładów na zwycięstwo drużyny na wyjeździe, gdy ma ona świetne wyniki na wyjeździe lub zakładów przeciwko niektórym drużynom zmęczonym po wyczerpującym występie w Lidze Europy lub Lidze Mistrzów.

Dla przypomnienia, gdybyś postawił na underdogów niezależnie od tego czy grają na wyjeździe czy u siebie, Twój ROI mógłby wynieść około 5%, oczywiście w zależności od dokładności Twojej selekcji.

Obstawianie przeciwników gry grają u siebie

Tak, ta strategia zakładów działa, ale jak pisałem wcześniej jest to raczej pewnego rodzaju trend. Jednak ten sposób obstawiania nie powinien być nazywany strategią, a raczej przewodnikiem po tym, gdzie szukać wartościowych kursów. Strategia ta pozwalałaby na obstawianie wszystkich, a przynajmniej niektórych drużyn, których wybór byłby z góry ustalony i nie trzeba by się tak bardzo starać, aby znaleźć dobre kursy.

Podsumowując, zdecydowanie polecam obstawianie w ten sposób, ale przygotuj się, że aby odnieść sukces będziesz potrzebował również innych informacji o meczu i oczywiście liczb, prawdopodobieństwa wyniku, które następnie przeliczysz na kursy. Nie spodoba się to zapewne fanom łatwych, mechanicznych strategii obstawiania, a z kolei typujący od dawna zapewne zdają sobie sprawę z tego trendu przy obliczaniu prawdopodobieństwa.

Podsumowanie

Strategia stawiania zakładów (a raczej trend stawiania zakładów) na słabszą drużynę na własnym boisku jest metodą stosowaną z powodzeniem od wielu lat przez dużą liczbę typerów, którzy interesują się głównie piłką nożną i hokejem. Należy jednak zaznaczyć, że płaskie zakłady na wszystkich underdogów na własnym boisku mają wartość ujemną, co w teście pokazuje stratę od -5% do -10%.

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY