Agresja jest decydującym czynnikiem w zakładach sportowych. Jeśli będziesz stawiał zbyt agresywnie prędzej czy później Twój Jednak jeśli Ale jeśli stawiasz zbyt pasywnie okradasz się z pieniędzy, bo nie osiągasz zysków, które mógłbyś wypracować. Balansowanie między agresywnością a pasywnością może być trudne. Dlatego postanowiłem zebrać najważniejsze sygnały świadczące o tym, że obstawiasz zbyt pasywnie lub zbyt agresywnie.
Bądź ze sobą szczery i oceń, które z tych znaków do Ciebie pasują. Jeśli to zrobisz, będziesz mógł podjąć niezbędne kroki, by znaleźć równowagę między byciem pasywnym a zbyt agresywnym. Równowaga jest kluczem do sukcesu.
Oznaki, że obstawiasz zbyt agresywnie
Poniżej znajduje się pięć oznak, świadczących o tym, że obstawiasz zbyt agresywnie. Jeśli nie chcesz by twój bankroll stopniowo wyparowywał, powinieneś zwolnić.
1) Zastanów się, dlaczego w ogóle postawiłeś na tę grę
Agresywni gracze cierpią z powodu chęci stawiania zakładów niezależnie od okoliczności. Dlatego, że chcą jakiegoś działania. W każdej chwili są w stanie usprawiedliwić praktycznie wszystko – nawet najbardziej wątpliwą decyzję. Kiedy jednak cofają się, by przeanalizować swoje decyzje (co jest podstawą sukcesu), często zastanawiają się dlaczego w ogóle postawili na daną grę. Nagle nie potrafią znaleźć żadnego istotnego powodu, by usprawiedliwić działania. Podczas gdy od czasu do czasu mogą wygrać taki zakład, na dłuższą metę przegrają ich o wiele więcej, więc ich bankroll znacznie się uszczupli.
Przeprowadź analizę wsteczną swoich zakładów (którą na pewno zapisujesz w swoim Pamiętniku Typera) i dobrze uzasadnij każdy zakład. Jeśli nie możesz tego zrobić to znaczy, że stawiasz zbyt agresywnie.
2) Zbyt często musisz przelewać pieniądze na swoje konto bukmacherskie
Każdy gracz musi od czasu do czasu przesłać trochę pieniędzy na konto bukmacherskie. Jednak agresywni obstawiający muszą to robić znacznie częściej niż ci, którzy obstawiają w sposób zrównoważony. Jeśli szybko kończą Ci się pieniądze przeznaczone na stawianie, to albo masz zbyt mały bankroll w stosunku do wielkości zakładów, albo stawiasz zbyt agresywnie.
3) Czujesz ulgę, kiedy typ się sprawdza
Doświadczeni gracze wiedzą, że na dłuższą metę przegrywają prawie tyle samo zakładów, ile wygrywają. Wiedzą natomiast, że każdy jeden konkretny nieudany wybór jest właściwie nieistotny. Wiedzą, że sukces mierzy się w długim okresie. Straty nie mają znaczenia, bo dobrzy gracze dzięki swoim praktykom mogą w dłuższej perspektywie osiągnąć niezły zysk. Agresywni obstawiający wybierają okazje do obstawiania w sposób nieostrożny, więc nie są tak pewni, że w dłuższej perspektywie będą mieli przewagę. Jeśli czujesz ulgę, gdy Twój wybór się powiedzie (lub wielką frustrację, gdy Twój zakład jest nieudany) to jest to znak, że stawiasz zbyt agresywnie.
4) Obstawianie sportów, o których nie wiesz zbyt wiele
Agresywni gracze pragną akcji. Aby ją znaleźć są skłonni szukać wszędzie – nawet w sportach, o których mają ograniczone informacje (lub żadnych). Nie trzeba chyba mówić, jak takie zachowanie się skończy. Jeśli chcesz odnieść sukces w zakładach, powinieneś skupić się na dziedzinach, które rozumiesz i o których masz jak najwięcej informacji. Im więcej informacji posiadasz, tym większe są Twoje szanse na sukces. Przypadkowe obstawianie egzotycznych sportów lub lig doprowadzi tylko do wyzerowania bankrolla.
5) Chcesz się wzbogacić z dnia na dzień
Obstawiający, którzy odnieśli sukces wiedzą, że nie możesz się wzbogacić z dnia na dzień przez zakłady (albo jest to bardzo mało prawdopodobne). Są więc całkowicie zadowoleni z tego, że na dłuższą metę mogą zarobić pewną sumę pieniędzy na każdym ze swoich typów. W końcu te pojedyncze sumy składają się na ładną kwotę. Agresywni gracze nie są jednak wystarczająco cierpliwi i za wszelką cenę chcą się natychmiast wzbogacić. W rezultacie obstawiają mecze z wysokimi kursami, stawiają bezsensowne akumulatory i robią wiele innych głupich rzeczy z niewielką szansą na sukces. Jeśli liczysz na to, że zysk z jednego zakładu zmieni Twoje życie, to prawie na pewno jesteś agresywnym graczem.
Oznaki, że obstawiasz zbyt pasywnie
Powiedzieliśmy już, że zbyt agresywne obstawianie prowadzi do strat. Jednak przeciwna skrajność też jest zła. Jeśli obstawiasz zbyt pasywnie nie wykorzystujesz w pełni swojego potencjału do obstawiania, więc pozbawiasz się zysków. Poniżej przedstawiam pięć cech charakterystycznych dla pasywnych typerów.
1) Zbyt wiele „co by było gdyby”.
Od czasu do czasu każdy obstawiający widzi grę, na której mógłby dobrze zarobić – gdyby tylko się na nią zdecydował. Chcesz jednak doświadczyć jak najmniej takich sytuacji. Jeśli zdarza ci się to często, to najwyraźniej jesteś zbyt pasywny. W końcu głównym celem obstawiającego jest osiągnięcie zysku, a nie można go osiągnąć bez wcześniejszej inwestycji.
Spróbuj spisać wszystkie zakłady, które Cię interesują, a także napisz czy w końcu je obstawiłeś czy nie. Po około dwóch tygodniach oceń swoje notatki. Jeśli zwyciężyło zbyt wiele typowań, na które ostatecznie nie zdecydowałeś się postawić, musisz przyjąć bardziej agresywne podejście.
2) Zbyt często w ogóle nie obstawiasz niczego
To bardzo dobrze jeśli danego dnia po prostu nie ma interesujących okazji do obstawiania. Bukmacherzy oferują obecnie mnóstwo możliwości, więc jest bardzo prawdopodobne, że jeśli dobrze poszukasz to na pewno jakąś znajdziesz. W dni, w które nie obstawiasz, może nie tracisz pieniędzy, ale też nie zarabiasz.
3) Twój bankroll prawie w ogóle się nie zmienia
Jeśli w dłuższej perspektywie odniesiesz sukces, twój bankroll będzie logicznie rósł. Ten wzrost nie powinien być zbyt szybki, ponieważ jedną z podstaw dobrego zarządzania bankrollem jest to, że nie stawiasz zbyt dużo pieniędzy na pojedyncze typy. Jeśli jednak Twój bankroll prawie w ogóle nie rośnie – a Ty jesteś skutecznym graczem w długim okresie – to powód jest całkiem jasny. Jesteś zbyt pasywny. Oczywiście nie oznacza to, że powinieneś zacząć obstawiać bezmyślnie. Chcę przez to powiedzieć, że możesz sobie pozwolić na lekkie dodanie gazu, ale musisz też uważać, by nie narazić na szwank bankrolla.
4) Twoje wyniki nie poprawiają się na dłuższą metę
Im dłużej obstawiasz, tym więcej będziesz miał doświadczenia, co oznacza, że powinieneś być bardziej efektywny w wybieraniu zakładów i unikaniu złych. Ale poprawa nie przychodzi sama z siebie. Musisz ciężko pracować by zrozumieć, co robisz dobrze, a w czym popełniasz błędy. Trzeba ciągle wychodzić poza swoją strefę komfortu. Jeśli na dłuższą metę wyniki są takie same, albo nawet gorzej – jeśli się pogarszają – może to być spowodowane tym, że jesteś zbyt pasywny i nie zdobywasz żadnych nowych doświadczeń i wglądów.
5) Stawiasz wszystkie zakłady u tego samego bukmachera
Łatwo jest graczom rozleniwić się i wybrać tylko jednego bukmachera. Choć jest to wygodne, nie jest to najlepsze dla bankrolla. Dzieje się tak dlatego, że często będziesz obstawiał po gorszych kursach niż gdybyś miał konto u więcej niż jednego. Co więcej, możesz oczywiście skorzystać z większej ilości bonusów i promocji.