Specyfika Wyścigów Formuły 1 – na co Zwracać Uwagę


Prędkość, moc, prestiż – te trzy słowa najlepiej oddają magię Formuły 1 (F1), serii wyścigów samochodowych najwyższej klasy. Korzenie F1 sięgają początków XX wieku, a od lat 50-tych te fascynujące wyścigi mają charakter oficjalny. Formuła 1 ewoluowała z biegiem czasu, ale podstawowe elementy skutecznego obstawiania F1 są takie same. W tym artykule przedstawię Ci te podstawy.

Jak działa Formuła 1?

Obecnie odbywa się aż 21 wyścigów Formuły 1 zwanych Grand Prix. Liczba ta może się różnić w zależności od sezonu, ale zazwyczaj jest mniej więcej podobna. W wyścigach Formuły 1 bierze udział w sumie 10 zespołów, z których każdy wysyła na wyścigi po dwóch kierowców. Zespoły rywalizują w Pucharze Konstruktorów, a każdy z kierowców zespołu bierze udział w indywidualnych zawodach zwanych Drivers’ Championship.

Każdy wyścig poprzedzony jest sesją treningową podczas której maszyny są dostrajane i dostosowywane do toru. Potem następuje sesja kwalifikacyjna, w której kierowcy walczą o jak najszybszy czas okrążenia, a co za tym idzie o jak najlepszą pozycję w klasyfikacji.

Jak zapewne wiesz, konkurencja w F1 jest ogromna. Bolidy i silniki z topowych stajni są bardzo podobnej jakości. Drużyny muszą więc używać dużo pomysłowości, kierowcy odwagi i sprytu. Z tego powodu wyścigi Formuły 1 mają w sobie niesamowitą iskrę.

Formuła 1 łączy elementy sportów drużynowych takich jak piłka nożna czy hokej, z elementami sportów indywidualnych, takich jak tenis. Ponieważ na starcie znajduje się 20 bolidów, a każdy z nich ściga się w dwóch różnych wydarzeniach, może zdarzyć się niemal wszystko. Oczywiście świadomi obstawiający mogą to wykorzystać. Przyjrzyjmy się teraz aktualnym wskazówkom, poradom i trikom dotyczącym zakładów na F1.

Kierowcy wyścigów Formuły 1

W wyścigach Formuły 1 kierowcy są kluczowymi postaciami, więc warto wiedzie, czego można się po nich spodziewać. Najlepszych kierowców możesz rozpoznać, patrząc na kursy u bukmachera (im niższy kurs na wygraną kierowcy, tym większe prawdopodobieństwo, że bukmacher przewidział jego zwycięstwo), ale nie jest to najlepszy pomysł.

Im więcej będziesz śledził Formułę 1, tym więcej będziesz wiedział o kierowcach. Jest wiele czynników, które wpływają na każdego z nich- od tych osobistych (aktualny nastrój, relacje między kierowcą a drużyną) po warunki panujące na torze (rodzaj toru, pogoda itp.). Dzięki uważnemu oglądaniu wyścigów (nie tylko wyścigu głównego, ale także treningów i sesji kwalifikacyjnych poprzedzających wyścig) cała ta wiedza wejdzie ci w krew i będziesz mógł ją wykorzystać w swoich zakładach.

Bolidy i tory wyścigowe

Kolejny punkt w tym przewodniku po zakładach na Formułę 1 dotyczy bolidów i torów wyścigowych. Kluczem jest tutaj znalezienie informacji o takich faktach, które mogą mieć wpływ na danego kierowcę i jego wyniki. Typowym przykładem są problemy z bolidami podczas treningu lub kwalifikacji albo powtarzające się sytuacje, jak np. kierowca, który nie radzi sobie dobrze na danym torze (lub odwrotnie). Cała ta wiedza pomoże Ci stworzyć dokładny obraz rzeczywistych szans każdego z kierowców, a co za tym idzie – dokonać lepszego wyboru.

Opony

Innym ważnym punktem jest zrozumienie charakterystyki każdego typu opon i tego, jak bardzo są one przystosowane (lub nie) do konkretnych torów i sytuacji. Na przykład, musisz rozważyć następujące kwestie:

  • Jak parametry toru wpłyną na stan opon
  • Jaka jest strategia ogumienia na wyścig?
  • Jaki styl jazdy uprawia kierowca

Odkąd Pirelli stało się producentem opon dla wyścigów Formuły 1 (ponownie), opony są zazwyczaj bardzo nieprzewidywalne. To sprawiło, że wyprzedzanie (ogólnie wyścigi) stały się bardziej interesujące. Co więcej fakt ten sprawia, że jeszcze ważniejsza jest prawidłowa analiza właściwości opon i ich możliwego wpływu na przebieg wyścigu.

Charakterystyka toru

Zrozumienie charakterystyki toru jest kluczowe dla skutecznego obstawiania wyścigów Formuły 1. Każdy tor jest inny więc powinieneś zrobić to samo w swojej analizie przed wyścigiem.

Na przykład tor w Bahrajnie jest bardzo specyficzny i ze względu na swoją charakterystykę będzie oferował (w porównaniu z innymi torami) wiele wyzwań. Tor składa się z czterech długich prostych, na których kierowcy muszą mocno hamować pod koniec każdej z nich co jest korzystną okazją do wyprzedzania. Jest też wiele zakrętów o średniej prędkości gdzie dobry balans samochodu jest koniecznością. Tor ten jest więc odpowiedni dla zespołów, w których samochód jest mocny na prostych, ale stabilny na zakrętach.

Kiedy zrozumiesz charakterystykę każdego z torów będziesz miał o wiele większe szanse na osiągnięcie długoterminowego sukcesu w obstawianiu sportu. Jest to naprawdę jeden z najważniejszych czynników i naprawdę niezrozumiałe jest to, że większość obstawiających nawet nie zadaje sobie trudu, by wziąć go pod uwagę.

Statystyki

F1 jest jednym z tych sportów, w których szczegółowe statystyki odgrywają dużą rolę. Różnice między kierowcami, zespołami i konstruktorami są niewielkie, więc nigdy nie zaszkodzi poznać najdrobniejsze szczegóły.

Co oglądać? Najważniejszymi danymi są poprzednie występy na danym torze, występy na określonych typach torów lub występy po określonych zmianach technicznych w bolidach.

Pogoda

W niektórych przypadkach pogoda jest najważniejszym elementem podczas obstawiania zakładów na F1. Prawdopodobnie każdy fan Formuły 1 dobrze wie, że gdy na torze zaczyna padać, może zdarzyć się niemal wszystko. Jednak wiedza o pogodzie może także pomóc w określeniu wydajności bolidów – na przykład niektóre samochody radzą sobie lepiej w cieplejszych temperaturach, inne przy większej wilgotności powietrza itd.

Dodatkowo pogoda może się zmienić w trakcie meczu, co stwarza inne okazje do postawienia wartościowego zakładu. Zmiana pogody często pociąga za sobą konieczność zmiany opon, a to stwarza ogromne pole do popisu dla taktyki. Im lepiej poznasz kierowców i drużyny, tym lepiej będziesz przygotowany na wszystkie możliwości. Będziesz miał też więcej korzyści z obstawiania F1.

Stawiając zakłady na wyścigi Formuły 1 zawsze powinieneś zwracać uwagę na prognozę pogody. Nie możesz obstawiać w ten sam sposób kiedy będzie gorąco i kiedy będzie padać. Kiedy pogoda jest dobra, a trasa gorąca, pogoda ma stosunkowo niewielki wpływ. Ale kiedy temperatura spada i pojawia się deszcz, wiele rzeczy może się wydarzyć w wyścigu – rzeczy, które mogą naprawdę wstrząsnąć podium. Na pewno powinieneś wziąć pod uwagę na przykład te:

  • Jak zawodnik radzi sobie w złych warunkach pogodowych (debiutanci są w gorszej sytuacji)
  • Historyczne dane pogodowe (na przykład, czy na trasie często pada deszcz)
  • Aktualna prognoza pogody

Pozycje startowe czyli Pole Position – kwalifikacje

Pozycja Pole Position ma zróżnicowane znaczenie w różnych wyścigach. Na przykład pole position na Monzy gwarantuje kierowcy (na podstawie analizy ostatnich 12 wyścigów) zwycięstwo w 83,3% przypadków, podczas gdy w Montrealu w Kanadzie kierowca startujący z pole position wygrywał tylko w 33% przypadków.

Jeśli chodzi o tory na których wyprzedzanie jest trudne (np. tor w Monako), powinieneś przywiązywać dużą wagę do umiejętności dobrego zakwalifikowania się kierowcy – dobra pozycja startowa to ogromna przewaga w wyścigu. Z drugiej strony na torach, gdzie wyprzedzanie jest łatwe (np. tor w Montrealu), gracze zyskają na wartości stawiając na kierowców, którzy nie zakwalifikują się dobrze.

Zrozumienie znaczenia pozycji startowej jest kluczowe podczas obstawiania wyścigów Formuły 1. Nie powinieneś obstawiać zwycięzcy wyścigu zanim nie przeanalizujesz danych historycznych.

Podczas kwalifikacji możesz uzyskać wiele informacji na temat tego, jak dany kierowca czy zespół zachowa się podczas wyścigu. Dodatkowo wyniki kwalifikacji mogą także ujawnić ostateczną pozycję w wyścigu. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku Grand Prix Monako, które odbywa się na wąskich ulicach w centrum miasta i nie daje prawie żadnych możliwości wyprzedzania. Oznacza to, że kierowca z pole position automatycznie staje się zdecydowanym faworytem.

Zwróć uwagę na sesje treningowe

Choć nie zalecam obstawiania sesji treningowych, możesz w nich uzyskać kilka cennych informacji, zwłaszcza na temat stanu technicznego auta. Podczas sesji treningowych konstruktorzy bolidów starają się dostosować pojazdy do klimatu, a także do toru. Niestety czasami, co zrozumiałe, nie udaje im się to. Oprócz tego możesz dowiedzieć się jaką strategię zmian przyjmuje każda drużyna i oczywiście wiele innych przydatnych rzeczy. Mając to na uwadze sesje treningowe stają się studnią ważnych informacji, których nie należy lekceważyć.

Strategia zespołu

Strategia zespołu jest absolutnie kluczowa w wyścigach Formuły 1, więc typerzy powinni uważać na to, kto ma wpływ na to co dzieje się na torze.

Zespoły zawsze starają się zyskać przewagę nad rywalami dzięki lepszej taktyce, takiej jak ustawienia opon i bolidów czy taktyczne pit-stopy. Nie możesz jednak zapominać, że często „z góry” nadejdzie polecenie, które będzie miało bezpośredni wpływ na wynik wyścigu – na przykład kierownictwo zespołu rozkaże jednemu z kierowców, by przepuścił swojego kolegę z zespołu przed sobą. To zjawisko nie jest wcale rzadkie w Formule 1.

Dlatego musisz zwracać uwagę na pozycję danego kierowcy w tabeli liderów, a także śledzić sytuację zespołu w Pucharze Konstruktorów. W ten sposób będziesz w stanie poprawnie przewidzieć jaka będzie strategia drużyny w nadchodzącym wyścigu. Musisz więc mieć jasną wizję tego, kto jest liderem drużyny przed rozpoczęciem sezonu.

Zmiany w przepisach

Oczywiście znajomość aktualnych zasad rozgrywek jest również bardzo ważna dla skutecznego obstawiania zakładów na Formułę 1. FIA ciągle zmienia zasady, starając się uczynić sport bardziej interesującym. Zmiany zasad są zazwyczaj dwojakiego rodzaju – jednym drużynom pomagają, a innym szkodzą. Jest to więc zdecydowanie czynnik, na który obstawiający powinni zwracać uwagę.

Wyniki z początku sezonu nie mają większego znaczenia

Obstawiając zakłady na Formułę 1 powinniśmy być również świadomi innego ciekawego trendu – różnicy pomiędzy pierwszą częścią sezonu a późniejszymi etapami. Na wcześniejszych etapach wyścigi są bardziej nieprzewidywalne i często na podium stają kierowcy, o których nigdy byśmy nie pomyśleli. Chodzi o to, że drużyny wchodzą w sezon z nowymi rzeczami, które wciąż testują i dopiero stopniowo rozwiązują problemy. Było to szczególnie widoczne kiedy w F1 zmieniły się zasady. W tamtym sezonie siedmiu różnych kierowców wygrało pierwsze siedem wyścigów.

Historia Formuły 1 nauczyła nas, że prowadzenie w tabeli po kilku pierwszych wyścigach sezonu nie gwarantuje kierowcy zdobycia mistrzostwa. Kierowcom Formuły 1 zwykle zajmuje trochę czasu, by przyzwyczaić się do zmian wprowadzanych przez inżynierów, zarówno po to, by zmienić zasady jak i poprawić właściwości jezdne.

Jednak w miarę upływu sezonu bogatsze i silniejsze zespoły stopniowo rozwiązują wszelkie problemy z samochodami i znacznie zwiększają ich osiągi, więc koniec sezonu to tradycyjnie czas, kiedy czołowe zespoły i kierowcy zaczynają szybko dominować.

Zdecydowanie powinieneś uwzględnić ten czynnik w swojej strategii obstawiania. Na początku sezonu często lepiej jest skupić się na nowych talentach (w Chinach kiedyś był to Nico Rosberg, dwa wyścigi później w Hiszpanii znów dominował Pastor Maldonado). Takie zakłady dadzą ekstremalnie wysokie value po wysokich kursach. W międzyczasie obserwuj, co robią czarne konie i sprawdź czy ich czas już nadszedł.

Inną rzeczą, o której należy pamiętać jest to, że niektóre ustawienia samochodu pasują do różnych torów. Kiedyś stajnia Saubera wysłała na tor bolidy, które miały perfekcyjne opony i dzięki temu były w stanie wyprzedzić dużo lepsze samochody. Grand Prix Malezji było tego doskonałym przykładem. Gdyby Perez był w stanie wtedy utrzymać doskonałe tempo i nie popełnić błędu, wygrałby. Zajął drugie miejsce.

Kiedy pojawi się taka sytuacja powinieneś dostosować swoje typy. Podczas gdy faworyci będą prawdopodobnie zawsze ci sami i zawsze będą mieli relatywnie niskie kursy, będzie wiele mniejszych drużyn z nowościami, które mogą miło zaskoczyć. które mogą być totalnym postrachem po korzystnych kursach.

Podsumowanie

Lance Armstrong w swojej autobiografii wołał do świata „nie chodziło o maszyny”, ale kiedy chodzi o Formułę 1 – chodzi o maszynę. W tym przypadku o samochód. Światowej klasy kierowcy rzeczywiście mogą pokonać ograniczenia swojego samochodu, ale tylko do pewnego stopnia. Mówiąc wprost – jeśli ich bolid nie jest na najwyższym poziomie, nie da się wygrywać wyścigów i zdobywać tytułów. I to jest właśnie główna myśl, o której powinieneś zawsze pamiętać, obstawiając zakłady na Formułę 1.

W ostatnich latach Formuła 1 została zdominowana przez Sebastiana Vettela i Red Bulla. Podczas gdy stajnie McLaren i Ferrari były w stanie regularnie się ścigać, nikt nie był w stanie dorównać ogromnemu tempu i niezawodności bolidu Red Bulla. Jednak wpływ, jaki kierowca może mieć na wyścig jest oczywisty gdy porównuje się dwóch kierowców z tego samego zespołu. Różnica w wynikach Sebastiana Vettela i Marka Webbera w ciągu ostatnich kilku lat była znacząca, a różnica w wynikach Fernando Alonso i Felipe Massy ogromna.

Pamiętaj także o torach i kwalifikacjach. Jak mówiłem wcześniej są tory, które są idealne do wyprzedzania. Typowym przykładem toru, który świetnie nadaje się do wyprzedzania jest Grand Prix Kanady (tor Gilles Villeneuve). Daniel Ricciardo, który był znany jako jeden z najzdolniejszych kierowców w wyprzedzaniu wygrał tutaj swój wyścig, co jest trochę ironiczne. Michael Schumacher, który był także jednym z najlepszych w wyprzedzaniu zdobył na tym torze najwięcej tytułów w historii (7).

Z tych obserwacji możemy wywnioskować, że pole position w Monako jest znacznie ważniejsze niż pole position w Kanadzie. To sprawia, że kwalifikacje są bardzo interesujące, a także bardzo ważne dla zakładów. Nie zapomnijcie zwrócić na to uwagi.

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY