Slackline – Co to Jest, Rodzaje Taśm, Jak naciągać i Ceny


Dla jednych jest to sport, dla innych styl życia – to slackline, zwany w skrócie slack. Jest to chodzenie, balansowanie i ewentualnie wykonywanie różnych sztuczek na taśmie („linie”) rozciągniętej pomiędzy dwoma stałymi punktami. Podstawą wszystkiego jest równowaga – nie tylko w ciele, ale i w umyśle.

Co to jest Slackline?

Wielu ludzi określa tę dyscyplinę jako nowoczesne chodzenie po linie. Jest jednak jedna zasadnicza różnica w stosunku do tradycyjnego chodzenia po linie – płaska taśma nie jest mocno napięta, ale pozostaje elastyczna. Różne są też techniki utrzymywania równowagi.

Istnieje kilka odmian slackline:

  • Klasyczny slackline**: taśma jest rozciągnięta na wysokości do 2 metrów.
  • Trickline: statyczne (liny, leżenie) i dynamiczne (salta, skoki) triki są wykonywane na linie. Jest to jedyna dyscyplina, w której możesz rywalizować.
  • Longline: kolejka jest bardzo długa, więc jest to głównie test na wytrzymałość.
  • Highline: linia jest rozciągnięta dziesiątki (w ekstremalnych przypadkach setki) metrów nad ziemią. Slacklinerzy często określają ten wariant jako „królewską dyscyplinę”.
  • Linia wodna: linia jest wyciągnięta ponad wodę. Choć na pierwszy rzut oka może się tak nie wydawać, przekroczenie linii rozciągniętej nad wodą jest znacznie trudniejsze. Fakt, że woda nieustannie porusza się pod tobą, sprawia, że trudno jest utrzymać koncentrację na jednym stałym punkcie. A jeśli nawet to nie wystarczy, linię można poprowadzić także pod wodą.
  • Urbanline: linia jest rozciągnięta w miastach, gdzie do jej umocowania używa się np. słupów lub lamp.
  • Windline: balansowanie na linie w ekstremalnych warunkach pogodowych. Slackliner doświadcza wtedy podobno uczucia latania.

Historia

Chodzenie po linie ma naprawdę długą historię, jest znane już przed początkiem naszej ery. W Azji, na przykład, liny były używane do pokonywania wąwozów. Od XVIII wieku chodzenie po linie uważane było za domenę cyrkowców.

Slackline, dla kontrastu, jest znacznie młodszym sportem. Jego korzeni należy szukać w Stanach Zjednoczonych, a konkretnie w Dolinie Yosemite. Jej pomysłodawcą był 16-letni wspinacz Adam Grosowsky, którego zaintrygowało zdjęcie akrobatów balansujących na linie. Na początku lat 80-tych spotkał Jeffa Ellingtona i razem po raz pierwszy użyli wspinaczkowych pustych taśm. Ellington odkrył również metodę napinania slackline, która nosi jego imię i do dziś jest bardzo popularna.

W ślady Grosowsky’ego i Ellingtona poszli Scott Balcom i Chris Carpenter, ale to oni jako pierwsi zajęli się highliningiem. W 1983 roku Scott wykonał swoje pierwsze przejście na taśmie rozciągniętej na wysokości.

W miarę jak rosło zainteresowanie mediów, rosła też wspólnota slacklinerów. Pierwsze spotkanie europejskich fanów tej dyscypliny odbyło się w 2006 roku w Scharnitz w Austrii. Rok później na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Alpinistycznych zorganizowano „Slackline fest w Bisiku” oraz „Give yourself a line”.

Jak wybrać linę / taśmę?

Wybór właściwej linii nie jest łatwy. Jeśli poważnie myślisz o slackliningu, musisz wziąć pod uwagę kilka parametrów. Najważniejsze jest to, by na początku przynajmniej z grubsza zastanowić się, co konkretnie pociąga cię w slackliningu. Czy jest to stabilny chód i balansowanie? A może jest to pełen akcji skok pełen sztuczek? Gdy już znasz odpowiedź, czytaj dalej w naszym przewodniku.

I. Według szerokości

Istnieją dwie podstawowe szerokości pasków: 2,5 cm i 5 cm. Choć zdrowy rozsądek podpowiada nam, że szerszy pasek = łatwiejsza równowaga, to nie do końca tak jest. Podczas gdy szerszy pasek oznacza większą powierzchnię do stąpania, oznacza to również, że stopa musi być mocniej osadzona w kostce. Obiektywnie rzecz biorąc, chodzenie po obu szerokościach jest więc równie trudne.

  • 2,5 cm (określane też jako 1 cal): Jeśli planujesz „tylko” chodzić i balansować na linie, ta szerokość jest dla ciebie odpowiednia.
  • 5 cm (określane również jako 2 cale): Chcesz freestyle’ować, skakać i robić salta? Wtedy idealny dla Ciebie będzie drążek o szerokości 5 cm, który da Ci większą powierzchnię uderzenia. Tej szerokości używają także niektórzy początkujący, którym daje ona większe poczucie pewności. Ale wszystko zależy od tego, jak to sobie ustawisz w głowie, a większość doświadczonych slacklinerów poleca zacząć od 2,5 cm, zwłaszcza jeśli chcesz iść na longline lub highline.

II. Według długości

Chociaż chodzenie jest łatwiejsze, gdy odległość między punktami kotwiczenia jest mniejsza, zakup krótkiej linki (np. 12 m) może nie być od razu mądrą decyzją. Teraz możesz być początkującym, który nie potrafi przejść metra, ale za kilka tygodni przejście po linie nie będzie stanowiło większego problemu i możesz żałować, że nie masz się gdzie poprawić.

Przecież nawet jeśli kupisz linkę o długości 30 metrów, to i tak możesz ją rozciągnąć między drzewami z 10-metrowym odstępem. Z drugiej strony, im dłuższa jest linka, tym mniej jest zwarta i dłużej trwa jej rozciąganie (linka się plącze). Musisz więc znaleźć kompromis – zwłaszcza jeśli jesteś początkujący, który na początku chce chodzić na małych dystansach, ale jednocześnie jest szansa, że będziesz chciał się doskonalić na dłuższych dystansach. Doświadczeni slacklinerzy zalecają, by zaopatrzyć się w slackline o długości co najmniej 20 metrów, ponieważ można ją układać w stosy, stosunkowo łatwo rozciągać, a przede wszystkim daje możliwość doskonalenia się – przejście 20 metrów na linie to już wyczyn, z którego możesz być dumny.

Jeśli kupujesz slackline tylko jako zabawę dla dzieci lub wiesz, że nie zamierzasz zagłębiać się w slackliningu, zakup krótkiej linki jest właściwą decyzją (także dla twojego portfela).

Porada: Zawsze uwzględniaj fakt, że maksymalna odległość pomiędzy punktami kotwiczącymi będzie nieco mniejsza niż podana długość slackline. Należy odjąć ok. 1-2 m, ponieważ część slackline jest wykorzystywana przez owinięcie wokół drzewa lub innego punktu zaczepienia.

III. W zależności od systemu napinania

Obecnie istnieje ogromna liczba systemów napinających – można by wręcz powiedzieć, że każdy producent ma swój własny system. Prawie wszystkie jednak działają na zasadzie systemu grzechotek, elingtonów lub kół pasowych.

  • Grzechotka: Napinanie za pomocą grzechotki jest bardzo szybkie i łatwe, więc nawet początkujący może to zrobić. Jeśli twoja taśma ma długość do 20 metrów, grzechotka jest idealnym narzędziem do jej napinania. Jedyną jego wadą jest większa waga.
  • Model ellington: jest odpowiedni dla lin slackline do 20 metrów. Jego główną zaletą jest niska waga, więc jeśli planujesz często podróżować ze swoim slackline, to jest to właściwy system napinający dla ciebie.
  • Naciągarka: jest używana do napinania bardzo długich lin. Wadą jest wysoka cena zakupu.

IV. Według materiału

Materiał też ma znaczenie. Interesują nas jego właściwości, zwłaszcza elastyczność.

  • nylon: gwarantuje wysoką elastyczność. Możesz go użyć do wszystkich rodzajów dynamicznych sztuczek, kiedy potrzebujesz dużo swingu. Chcesz mieć dużo zabawy na linii? Następnie poszukaj nylonowych pasów. Minusem jest to, że nylonowe linki są cieńsze i przez to mniej wytrzymałe.
  • poliester: gwarantuje wyższą odporność statyczną. Pasek wykonany z poliestru jest mniej śliski i sprawi, że chodzenie po nim będzie o kilkadziesiąt procent łatwiejsze. Planujesz skupić się na highline czy longline? Wtedy poliestrowa taśma jest dla ciebie najlepszym rozwiązaniem.
  • połączenie obu: mieszanka nylonu z poliestrem zachowuje właściwości obu materiałów i jest odpowiednia dla tych, którzy nie chcą się specjalizować. Innymi słowy, możesz chodzić i skakać na tej linie tak często, jak chcesz, ale nie spodziewaj się doskonałej amortyzacji podczas skoków, jaką oferuje nylon, ani nieruchomej linii, jaką oferuje poliester.

V. W zależności od ceny

Zdecydowanie nie polecamy kupowania najtańszej rzeczy, jaką możesz znaleźć na rynku. Zazwyczaj jest to urządzenie zwane „clamping strap”, które ma zupełnie inne właściwości niż slackline. W rezultacie w najlepszym wypadku szybko zmęczysz się tą aktywnością, w najgorszym – doznasz kontuzji.

  • Do 250 PLN: możesz otrzymać slackline o długości do 12 metrów, który jest szczególnie odpowiedni dla dzieci lub do stawiania pierwszych kroków na linie.
  • Do 400 PLN: możesz otrzymać uniwersalną linkę do chodzenia o długości około 20 metrów. Jeśli poważnie myślisz o slackliningu, lina w tym przedziale cenowym jest dla ciebie idealna.
  • **Do 800 PLN **: kupisz dłuższą slackline, slackline z bardziej zaawansowanym systemem napinania lub fantazyjne trikliny wykonane z najlepszych materiałów.
  • powyżej 800 PLN: w tej kategorii cenowej znajdziecie profesjonalne zestawy – ekstremalnie długie liny z systemem bloczków

VI. Według Koloru

Nie podnoście brwi, nie będziemy wam doradzać, byście wybrali sztabę w waszym ulubionym kolorze. Nawet tak pozornie trywialny parametr jak kolor jest bardzo ważny w slackline.

  • kolor odblaskowy: Jeśli będziesz przekraczać linię w warunkach słabej widoczności (na przykład we mgle w górach lub o zmierzchu), kolor odblaskowy może znacznie ułatwić ci odnalezienie drogi.
  • Jeśli zamierzasz uprawiać waterline lub highline w górach, kup pasek w stonowanych kolorach, które nie będą odbijać promieni słonecznych, wody czy śniegu. Jeśli kolory są odblaskowe, grozi ci olśnienie i wynikająca z niego utrata równowagi.

Najczęściej zadawane pytania o slackline

Jestem początkujący, który slackline jest dla mnie odpowiedni?

Jeśli nie traktujesz slackline’u jako zwykłej rozrywki, doświadczeni slacklinerzy zalecają, by od samego początku sięgnąć po linę o długości 20 metrów lub więcej. Dostosuj szerokość paska do tego, co zamierzasz robić na lince – jeśli chcesz robić chodzenie i balansowanie, wybierz szerokość 2,5 cm. Jeśli lubisz dynamiczne triki, odpowiednim paskiem dla Ciebie będzie ten o szerokości 5 cm.

Czy szerokość taśmy ma wpływ na trudność?

Obiektywnie rzecz biorąc, tak nie jest. Jednak niektórzy ludzie mogą czuć się pewniej na szerszej powierzchni. Zatem to od każdej osoby zależy, w której szerokości paska czuje się lepiej.

Jaki rodzaj linii jest odpowiedni, jeśli chcę robić sztuczki?

Pasek o szerokości 5 cm wykonany z nylonu jest idealny na trickline. 5 cm oznacza większą powierzchnię uderzenia, a więc łatwiejsze wykonanie triku. Nylon zadba wtedy o elastyczność, ułatwiając ci odbijanie się. Długość linii powinna wynosić od 15 do 30 metrów, przy czym trikliniarze najczęściej podają 25 metrów jako najlepszą długość.

Co jest potrzebne do rozciągnięcia slackline’a?

Pierwszym krokiem jest znalezienie odpowiedniego miejsca – na początku najlepiej sprawdza się trawiasta łąka z drzewami w odpowiedniej odległości, które mogą posłużyć za punkty zaczepienia. Wtedy wszystko, czego potrzebujesz, to ochrona drzew, sama taśma i system jej napinania. Najłatwiejszym sposobem napinania linki jest użycie grzechotki.

Slackline z butami czy bez butów?

Oba są możliwe, zależy to wyłącznie od osobistych preferencji. Na boso masz więcej czucia w stopach, a niektórzy slacklinerzy mówią o lepszym połączeniu z liną. Jeśli zdecydujesz się na chodzenie w butach, pamiętaj, by sięgać po buty bez obcasów.

Jak długo zajmie mi nauka?

Wielu ludzi jest zaskoczonych tym, jak szybko to trwa. Wszystko zależy od wytrwałości i regularnej praktyki.

Czy slackline jest niebezpieczny?

W każdym sporcie istnieje pewne ryzyko kontuzji i slackline nie jest tu wyjątkiem. Jeśli jednak zachowasz zdrowy rozsądek, nie będziesz się spieszył i będziesz przestrzegał podstawowych zasad bezpieczeństwa, możesz znacznie zmniejszyć to ryzyko. Należy dbać o to, by punkty kotwiczenia były szczelne i regularnie sprawdzać stan taśmy. Jeśli nie chcesz stracić palców, bądź ostrożny nie tylko podczas napinania, ale także podczas luzowania linki. Kiedy jesteś boso, dobrze jest uważać, gdzie lądujesz, kiedy zeskakujesz z linii. Oczywiście lina asekuracyjna jest również ważna podczas highliningu (ale skorzystaj z rad doświadczonych highlinerów).

Podsumowanie

Wybierając linę slackline, musisz najpierw jasno określić, jak zamierzasz jej używać. Czy chcesz skupić się na chodzeniu i balansowaniu, być może stopniowo pracując nad liniami o ekstremalnej długości? Wtedy powinieneś zaopatrzyć się w dłuższy slackline o szerokości 2,5 cm, który wykonany jest głównie z poliestru. A może kuszą Cię dzikie skoki i sztuczki? Wtedy dobrze zrobisz, jeśli wybierzesz bardzo elastyczny slackline o szerokości 5 cm. Nie myśl zbyt wiele o tym, że jesteś początkujący. Szersza slackline obiektywnie nie ułatwi ci chodzenia.

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY