Skok o Tyczce – Zasady, Historia i Rekordziści


Skok o tyczce jest dyscypliną sportu zaliczaną do lekkoatletyki. Celem jest pokonanie poziomej poprzeczki przy pomocy długiego drążka. Jest to w zasadzie zmodyfikowana dyscyplina gimnastyczna, w której zawodnik (gimnastyk) po biegu opiera drążek w skrzyni w ziemi pod drążkiem (sportowcy nazywają to „szufladą”), następnie drążek się wygina, a zawodnik trzymając drugi koniec drążka jest wyrzucany na wysokość, na której musi pokonać drążek bez upuszczenia go. Następnie wpada w miękki materac. Pręt może być wykonany z dowolnego materiału, o dowolnej długości i przekroju oraz musi mieć gładką powierzchnię. Zawodnicy mają trzy próby na każdej wysokości, ale po pierwszej nieudanej próbie mogą zachować następną na kolejną kolejną wysokość, ale mają tylko dwie próby na tej wysokości.

Historia

Skok o tyczce był używany w starożytnym świecie w życiu codziennym. Starożytni Kreteńczycy używali tyczki do salta na bykach, Nomadzi do wskakiwania na konie, a Celtowie zaczęli używać jej do skoków w dal.

Pierwsze zachowane wyniki tego wydarzenia pochodzą z 23 marca 1866 roku, kiedy to John Wheler skoczył 305 cm w Londynie. W tamtych czasach wspinaczka i salta na tyczce były jeszcze dozwolone, co było wykorzystywane głównie przez Japończyków.

Rewolucja nastąpiła w 1889 roku, kiedy to opublikowano pierwsze przepisy dotyczące skoku o tyczce, a jedną z nich był zakaz skoku o tyczce. W tamtych czasach skoki odbywały się na drewnianych tyczkach z metalowym szpikulcem, który mierzył około 4 m i ważył około 7 kg.

Drugie Igrzyska Olimpijskie odbyły się w 1900 roku w Paryżu, które wygrał Irving Baxter z 330 cm. Pierwszy rekord świata wynoszący 369 cm został ustanowiony na tyczce bambusowej w 1908 roku przez Alfreda Gilberta. Na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w 1924 roku, które ponownie odbyły się w Paryżu, do włożenia tyczki użyto drewnianej szuflady. Królem tych Igrzysk Olimpijskich i całej ery „bambusów” był Cornelius Warmerdam, który w 1940 roku ustanowił rekord świata na 477 cm.

Aluminiowa tyczka była już używana w 1943 roku, ale dopiero w 1957 roku Bob Gutowsky zdołał pobić rekord Warmerdama o 1 centymetr. Jednak nowy rekord nie czekał długo i rok później George Davis pobił go z wynikiem 483 cm na tyczce z włókna szklanego. Pentti Nikula był pierwszą osobą na świecie, która przekroczyła granicę 5 metrów, ale skok Briana Sternberga 27 kwietnia 1963 roku podczas Philadelphia Open jest uważany za pierwszy oficjalny występ na 5 metrów.

Sześciometrowy rekord został pobity w 1985 roku w Paryżu przez legendarnego ukraińskiego tyczkarza Siergieja Bubkę, który w swojej karierze zgromadził niewiarygodną liczbę 35 rekordów świata. Ta wewnętrzna była o jeden centymetr lepsza od tej zewnętrznej (co jest niezwykłe) i miała 615 cm. 15 lutego 2014 roku został pobity przez Francuza Renaud Lavillenie z wynikiem 616 cm. 8 lutego 2020 roku został pobity przez Szweda Armanda Duplantisa z wynikiem 617 cm. Tydzień później ten sam zawodnik poprawił swój nowy rekord świata o kolejny centymetr.

Zawody mężczyzn

Największymi fenomenami światowego skoku o tyczce są prawdopodobnie Cornelius Warmerdam, Bob Richards i najsłynniejszy Siergiej Bubka, który jako pierwszy tyczkarz złamał barierę 6 m. Najlepszym obecnie tyczkarzem na świecie jest Renaud Lavillenie z Francji, zwycięzca Diamentowej Ligi w 2010, 2011, 2012, 2013 i 2014 roku.

Zawody kobiet

Tyczkarstwo kobiet jest stosunkowo nową dyscypliną, która pojawiła się w rankingach Mistrzostw Świata dopiero w 1999 roku. Wśród kobiet, była gimnastyczka Daniela Bártová zapisała się w historii w 1995 roku jako pierwsza tyczkarka, która złamała barierę 420 cm. Innymi wielkimi nazwiskami w kobiecych nierównych sztangach były Emma George, Stacy Dragila, Svetlana Feofanova, a na początku XXI wieku fenomenem w kobiecych nierównych sztangach stała się Yelena Isinbayeva.

RekordKategoriaWysokośćZawodnikKrajMiastoData
Rekord ŚwiataMęska615Armand DuplantisSzwecjaRzym17. 9. 2020
Żeńska506Jelena IsinbajevováRosjaZurich28. 8. 2009
Rekord OlimpijskiMęska603Thiago Braz da SilvaBrazyliaRio de Janeiro15. 8. 2016
Żeńska505Jelena IsinbajevováRosjaPekin18. 8. 2008
Mistrzostwa ŚwiataMęska605Dmitri MarkovAustraliaEdmonton9. 8. 2001
Żeńska501Jelena IsinbajevováRosjaHelsinki12. 8. 2005

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY