Siatkonoga (Futnet) – Zasady, Turnieje i Inne Ciekawostki


Siatkonoga to sport drużynowy z użyciem piłki, który wywodzi się z Czechosłowacji. W języku angielskim sport ten nazywany jest Football tennis lub Futnet, w niemieckim Fußballtennis, a po francusku Tennis-Ballon.

Zasady gry w Siatkonogę

Istnieją trzy dyscypliny siatkonogowe:

  • Pojedyncza: jeden zawodnik, dwa dotknięcia, jedno odbicie we wszystkich kategoriach, wymiary boiska 9 m × 12,8 m.
  • Double: dwóch zawodników, trzy dotknięcia (ale nie dwa następujące po sobie dotknięcia przez tego samego zawodnika), jedno odbicie dozwolone dla mężczyzn i dwa dla kobiet i juniorów, wymiary boiska 9 m × 12,8 m.
  • Potrójny: trzech zawodników, trzy dotknięcia (ale nie dwa następujące po sobie dotknięcia przez tego samego zawodnika), dozwolone jedno odbicie dla mężczyzn i dwa dla kobiet i juniorów, wymiary boiska 9 m × 18 m.

We wszystkich dyscyplinach set kończy się 11-toma punktami przy dwupunktowej różnicy, maksymalny wynik to 15:14. Aby wygrać mecz drużyna musi wygrać 2 sety. Wysokość siatki wynosi 1,10 m. Zawodnicy nie mogą dotykać siatki podczas gry w przeciwnym razie jest to punkt dla przeciwnika.

Piłka do Siatkonogi

Piłka futnetowa jest podobna wielkością do piłki nożnej, ale jest klejona, wykonana z 32 paneli, ze skóry syntetycznej (naturalnej) i gdy jest odpowiednio napompowana, powinna odbijać się na wysokość ponad pół metra.

Jeśli piłka uderzy w siatkę i wróci na twoją stronę, nie może być odbita z powrotem – inaczej niż w siatkówce.

Historia

Najwcześniejsze początki tej gry sięgają 1921 roku, kiedy to we wsi Ritka miejscowy burmistrz zaczął urządzać zawody z kopania podstawki pod piwo nad stołem. W 1922 roku członkowie klubu piłkarskiego Slavia Praha zaczęli grać w grę zwaną „futbol nad linią”, ponieważ dopiero później zaczęto grać w piłkę siatkową nad siatką. Ta nowa gra miała zasady prawie identyczne jak siatkówka, ale grało się w nią stopami zamiast rękami, a także różniła się liczbą graczy. Zazwyczaj 1,2 lub 3 po każdej stronie.

W 1936 roku zostały spisane pierwsze oficjalne zasady. Pierwszy puchar został rozegrany w 1940 roku. Od 1962 roku siatkonoga była uważana za sport rekreacyjny, również w tym roku została założona Czeska Liga Siatkonogi, ale tylko w Pradze. W 1971 roku został założony Czeski Związek Siatkonogi. Sport ten jest bardzo popularny w Czechach i na Słowacji, ale także w Rumunii, na Węgrzech, w Brazylii, Szwajcarii, Austrii, Chorwacji i Francji.

Wielki rozkwit tego sportu był także zasługą ruchu ludowego zwanego trampingiem. Trampowie tak bardzo utożsamiali się z tym sportem, że uważali i nadal uważają go za swój własny sport (tzw. tramp football).

Sport ten jest rozgrywany głównie na punkty. Czasem do 11 punktów, czasem do 10, a czasem nawet do 15 lub 25 punktów. Czasem gra się „na straty”, innym razem punktuje się bez strat. W Mistrzostwach Świata gra się na jedno uderzenie i do 11 punktów, przy czym dana drużyna musi wygrać przewagą 2 punktów. Najsłynniejszy konkurs odbywa się na cześć ojca założyciela w pierwotnej środkowoczeskiej wiosce Řitka i nazywa się „Řitecká smeč”.

Międzynarodowe związki Siatkonogi

Międzynarodowa Federacja Siatkonogi (FIFTA)

Federacja International Footballtennis Association została założona w 1987 roku. Mistrzostwa Europy rozgrywane są od 1991 roku, a Mistrzostwa Świata od 1994. Jego siedziba znajduje się w Bernie, w Szwajcarii. FIFTA nie jest członkiem SportAccord (dawniej GAISF) ani MKOl.

Międzynarodowa Federacja Siatkonogi (UNIF)

Union Internationale de Futnet została założona w 2010 roku w Genewie. Jego siedziba znajduje się w Pradze. W skład UNIF wchodzi także European Futnet Association (EFTA). Od 2012 roku jest gospodarzem Mistrzostw Świata. Organizacja został założony przez 15 krajów z czterech kontynentów, co jest kolejnym dowodem na to, jak bardzo ten sport rozwinął się na świecie. Celem organizacji jest bliska współpraca z obecnymi członkami, aby zapewnić, że integralność, etyka i ustalanie reguł sportu jest przekazywane na wszystkich poziomach uczestnictwa. UNIF kontynuuje zarządzanie międzynarodowymi zawodami i promuje sport na całym świecie, aby zwiększyć liczbę członków, co pomaga w uzyskaniu oficjalnego uznania olimpijskiego.

Mistrzostwa Świata UNIF w Siatkonodze w 2022

Mistrzostwa Świata Futnet MEN odbędą się w dniach od 4 do 6 listopadzie 2022 roku w dwóch miejscach w Pradze, w tym w nowym wielofunkcyjnym centrum O2 universum. O2 universum to wielofunkcyjne centrum kongresowe i sportowe. Znajduje się wzdłuż ulicy Ceskomoravskiej w pobliżu hali O2 Arena, największej hali widowiskowo-sportowej w Czechach. O2 universum jest rozmieszczone na czterech piętrach i posiada 21 sal o łącznej pojemności dziesięciu tysięcy gości. Całkowita powierzchnia wynosi około 50 000 m². Największa hala dla 5000 osób będzie używana do większości meczów podczas MŚ 2022. Kompleks został po raz pierwszy otwarty dla publiczności we wrześniu 2019 roku.

Turnieje Międzynarodowe

Mistrzostwa Świata Mężczyzn (FIFTA)

Mistrzostwa Świata w Siatkonodze Mężczyzn rozgrywane były co dwa lata w latach 1994-2010 w trzech kategoriach (single, deble i triple). W latach 2006-2008 była rozgrywana także w kategorii Cross Double. W 2004 roku (Prostejov) mogła być grana także w kategorii Cross Double. W 2012 roku turniej został zaplanowany w Osijeku lub Stambule. Mistrzostwa Świata nie odbyły się. W dwóch ostatnich mistrzostwach (2010 i 2014) nie wzięły udziału najlepsze drużyny – Czechy i Słowacja.

Mistrzostwa Europy mężczyzn (FIFTA)

Mistrzostwa Europy w Siatkonodze Mężczyzn (FIFTA) rozgrywane były co dwa lata w latach 1991-2011 (z wyjątkiem 2003 roku) w trzech kategoriach (single, debel i triples). W latach 2005-2007 była rozgrywana także w kategorii Cross Double.

Mistrzostwa Polski Mężczyzn z 2021 roku

27 listopada w ośrodku GOSiR Ujazd odbyły się Mistrzostwa Polski Mężczyzn. W zawodach organizowanych przez Polski Futnet wzięło udział 15 drużyn. Mężczyźni rywalizowali w deblu (jedno odbicie). Tytułu po raz kolejny bronił najbardziej utytułowany polski duet futnetowy – Michał Kłosiński i Marcin Skrydalewicz z Blokers Łódź.

Klasyfikacja medalowa Mistrzostw Polski Mężczyzn Ujazd 2021

  1. Blokers Łódź I (Michał Kłosiński / Marcin Skrydalewicz)
  2. Top Spin Wójcin I (Marcin Gębicki / Mateusz Śliwka)
  3. Lentopallo Kleczew (Dawid Strugarek / Paweł Wojdyński)

Inne wydarzenia z poprzedniego roku

W ciągu 2021 roku zorganizowano wiele turniejów, ale najważniejszymi wydarzeniami futnetowymi były Mistrzostwa Świata Futnet U21 zorganizowane w Șimleul Silvaniei w Rumunii oraz Mistrzostwa Świata Futnet Kobiet zorganizowane w Burriana w Hiszpanii. W grze pojedynczej, 2021 mężczyzn U21 i kobiet złote medale zdobyły Czechy i Węgry. Tutaj należy wspomnieć, że Lepsényi Boglárka, węgierska mistrzyni świata zdobyła tytuł po raz siódmy z rzędu, co jest wspaniałym osiągnięciem. Za nią uplasowały się Słowacja i Czechy. Z drugiej strony, srebrne i brązowe medale w kategorii U21 przypadły Słowacji i Francji.

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY