Sebastian Loeb – Kariera Kierowcy Rajdowego


Sébastien Loeb urodził się 26 lutego 1974 w Haguenau i jest francuskim kierowcą rajdowym, dziewięciokrotnym Mistrzem Świata, co czyni go najbardziej utytułowanym kierowcą w historii sportów motorowych pod względem zdobytych tytułów Mistrza Świata. Ma na koncie 79 zwycięstw w WRC, co daje mu tytuł najlepszego kierowcy w historii tej imprezy. Jego obecnym pilotem jest Daniel Elena, a od 2019 roku jest on kierowcą fabrycznym Hyundai Motorsport.

Kariera

W wieku dwudziestu jeden lat zaczął się ścigać w krajowych mistrzostwach juniorów w sezonie 1995. Rok później po raz pierwszy wystartował w klasyfikacji generalnej w Rallye du Florival. W 1997 roku drugim kierowcą Loeba był Daniel Elena. W tym samym roku startowali razem w Mistrzostwach Pucharu Peugeota 106 1300 odnosząc 3 zwycięstwa. Od 1998 roku Loeb ścigał się Citroënem Saxo Kit Car, a rok później wygrał Puchar dla tych samochodów.

Loeb po raz pierwszy wystartował w Mistrzostwach Świata w 1999 roku w Rally de Catalunya, którego nie ukończył z powodu wypadku. W następnej imprezie, Rajdzie Korsyki w 1999 roku udało mu się wygrać klasę A6 w Citroenie Saxo Kit Car. Rok później wygrał serię szutrowych mistrzostw Francji w Toyocie Corolli WRC. Tym samochodem ukończył także 2 wyścigi Mistrzostw Świata. Zajął dziewiąte miejsce na Korsyce i dziesiąte w 2000 roku w Rajdzie San Remo. W tym roku startował także w Mistrzostwach Francji z Citroënem Xsara Kit Car.

Team Citroen Sport

W sezonie 2001 w Rajdowych Mistrzostwach Świata został kierowcą fabrycznym zespołu Citroën Sport. Zdobył Mistrzostwo Świata Juniorów na Saxo Kit Car, a także zajął drugie miejsce w San Remo na Xsarze WRC. Kolejny sezon był dla drużyny sezonem próbnym i wystartował w zaledwie siedmiu wydarzeniach. Mógł wygrać Rajd Monte Carlo w 2002 roku, ale z powodu kary zajął drugie miejsce. Jego pierwsze zwycięstwo miało miejsce w 2002 roku w Rallye Deutschland. W sezonie 2003 Rajdowych Mistrzostw Świata został wicemistrzem świata, zaledwie jeden punkt za Petterem Solbergiem, kiedy udało mu się wygrać Rajd Monte Carlo 2003, Rajd Niemiec 2003 i San Remo 2003. Swój pierwszy tytuł mistrza świata zdobył w sezonie 2004. Kolejne tytuły w Citroënie Xsara WRC w 2005 i 2006 roku, w Citroënie C4 WRC w 2007, 2008, 2009 2010 roku oraz w Citroënie DS3 WRC w 2011 i 2012 roku.

Sebastian Loeb ogłosił, że w sezonie 2013 nie wystartuje już w żadnych zawodach WRC, a już na pewno nie będzie walczył o kolejny tytuł. Zamierza skupić się na dalszym rozwoju marki Citroën i nie zamierza już brać udziału w WRC. Mimo to wziął udział w czterech imprezach Mistrzostw Świata, wygrywając dwie z nich (Rallye Monte Carlo i Rally Argentina). Jedynie rodakowi Sébastienowi Ogierowi udało się go pokonać w Szwecji, a z wielkim ściganiem pożegnał się kraksą na swoim domowym rajdzie we Francji.

W 2015 roku nie mógł jednak oprzeć się szansie wzięcia udziału w legendarnym Rajdzie Monte Carlo i zaszokował świat, pokonując panującego Mistrza Świata Sébastiena Ogiera o pół minuty już na pierwszym etapie. Prowadził walkę o prowadzenie z rodakiem, aż do momentu, w którym się rozbił. W swoim powrocie na Superally zajął 8 miejsce.

Od 2016 roku przesiadł się do Peugeota, z którym startuje w zawodach długodystansowych debiutując w Rajdzie Dakar. Od tego samego roku regularnie ściga się również w Peugeotcie w World Rallycross Championship.

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY

Bukmacher.org | Wszystkie prawa zastrzeżone | 2023

Zawieranie zakładów na stronach internetowych firm, które nie posiadają licencji Ministerstwa Finansów na zawieranie zakładów bukmacherskich jest zabronione i grozi konsekwencjami prawnymi. Na terytorium Polski zakłady wzajemne mogą oferować jedynie te podmioty, które posiadają wymagane zezwolenie na urządzanie zakładów bukmacherskich. Serwis Bukmacher.org jest prowadzony w języku polskim i adresowany jest wyłącznie do polskojęzycznych odbiorców przebywających na terytorium, gdzie korzystanie z serwisów o tematyce gier hazardowych jest dozwolone.