Rzut Oszczepem – Zasady, Techniki i Rekordziści


Rzut oszczepem jest dyscypliną lekkoatletyczną. Wywodzi się z wojskowego treningu starożytnych Greków i był także częścią starożytnego pięcioboju olimpijskiego. Istnieją trzy różne style rzutu oszczepem. Większość najlepszych oszczepników posługuje się stylem fińskim. Narzędzie jest trzymane pomiędzy kciukiem i trzema ostatnimi palcami, podczas gdy palec wskazujący znajduje się u podstawy. Aby rzut był ważny, oszczep musi wlecieć w okrągły obszar wyznaczony przez białe linie. Musi też wylądować punktowo, ale nie jest konieczne by wbił się w ziemię (musi zostawić ślad).

Zasady rzutu i środek ciężkości oszczepu

Oszczep damski jest nieco krótszy i lżejszy od męskiego (waży 600 g w porównaniu z 800 g dla oszczepu męskiego). Zanim środek ciężkości włóczni został zmodyfikowany. Rekord świata należy do Uwe Hohn (104,80 m w 1984 r.) i Petra Felke (80,00 m w 1988 r.). To właśnie przebudowa boiska przez Hohna doprowadziła IAAF do podjęcia w kwietniu 1986 roku decyzji o przesunięciu środka ciężkości o 4 cm do przodu, co zarówno skróciło odległość rzutów o około 10%, jak i wyeliminowało przypadki, w których oszczep spadał płasko i nie wbijał się, co wcześniej prowadziło do sporów o ważność lub nieważność takich rzutów. Decyzja o przesunięciu środka ciężkości oszczepu kobiet została podjęta w 1999 roku.

Rekordziści

Rekordzistą świata w rzucie oszczepem jest Jan Železný, czeski fenomen w tej dyscyplinie z rekordowym wynikiem 98,48 m w 1996 roku. Jan Železný jest jednym z najlepszych oszczepników w historii, trzykrotnie zwyciężał na Igrzyskach Olimpijskich i Mistrzostwach Świata, ustanowił sześć rekordów świata i ma w swoim dorobku sześć z dziesięciu najdłuższych rzutów. 54 razy rzucił ponad dziewięćdziesiąt metrów (podczas gdy żaden inny oszczepnik nie rzucił dziewięćdziesięciu metrów więcej niż dziesięć razy). Mówi się, że prędkość oszczepu podczas rzutu przekroczyła w przypadku Żeleznego 100 km/h. W lipcu 2006 roku czeski lekkoatleta ponownie został rekordzistą świata, kiedy to jako pierwszy zawodnik w historii rzucił 85 metrów (85.08 m) w kategorii powyżej 40 lat. Również w kategorii kobiet rekord świata (72,28 m) należy do czeskiej oszczepniczki Barbory Špotákovej (od września 2008 roku podczas World Athletics Finals w Stuttgarcie).

Kolejną wielką postacią czeskiego oszczepnika była Dana Zátopková (1922-2020), zwyciężczyni Igrzysk Olimpijskich w 1952 roku, srebrna medalistka Igrzysk Olimpijskich w 1960 roku i dwukrotna mistrzyni Europy, w tym czasie wielokrotnie dzierżąca rekord świata. Vítězslav Veselý, Jakub Vadlejch i Petr Frydrych również zdobywali medale w rzucie oszczepem na najważniejszych zawodach (Igrzyska Olimpijskie, Mistrzostwa Świata i Mistrzostwa Europy).

Republika Czeska jest więc uważana za potęgę w rzucie oszczepem (razem z Finlandią).

RekordKategorieWynik  (m)SportowiecPaństwoMiastoData
Świat (WR)Mężczyźni98,48Jan ŻeleznyCzechyJena25. 5. 1996
Kobiety72,28Barbora ŠpotákováCzechyStuttgart13. 9. 2008
Olimpijski (OR)Mężczyźni90,57Andreas ThorkildsenNorwegiaPekin23. 8. 2008
Kobiety71,53Osleidys MenendezovaKubaAteny27. 8. 2004
Mistrzostwa ŚwiataMężczyźni92,8Jan ŻeleznyCzechyEdmonton12. 8. 2001
Kobiety71,7Osleidys MenendezovaKubaHelsinki14.8. 2005

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY

Bukmacher.org | Wszystkie prawa zastrzeżone | 2023

Zawieranie zakładów na stronach internetowych firm, które nie posiadają licencji Ministerstwa Finansów na zawieranie zakładów bukmacherskich jest zabronione i grozi konsekwencjami prawnymi. Na terytorium Polski zakłady wzajemne mogą oferować jedynie te podmioty, które posiadają wymagane zezwolenie na urządzanie zakładów bukmacherskich. Serwis Bukmacher.org jest prowadzony w języku polskim i adresowany jest wyłącznie do polskojęzycznych odbiorców przebywających na terytorium, gdzie korzystanie z serwisów o tematyce gier hazardowych jest dozwolone.