Rzut Młotem – Zasady, Rekordy Świata i Technika


Rzut młotem jest dyscypliną lekkoatletyczną, w której zawodnicy starają się rzucić tzw. młotem jak najdalej. Narzędzie sportowe znane jako młotek nie ma formy zwykłego młotka, ale jest metalową kulą przymocowaną za pomocą mocnego metalowego drutu (sznurka) do trzonka (uchwytu).

Historia

Sport ten ma swoje korzenie w Szkocji, a jego początki są prawdopodobnie związane z zakazem noszenia broni w Szkocji wydanym przez króla Anglii Edwarda I w odpowiedzi na antyangielskie rebelie z przełomu XIII i XIV wieku. Wobec braku broni Szkoci poszukiwali nowych metod treningu wojskowego, które później stały się dyscyplinami sportowymi na Szkockich Igrzyskach. Szkockie dyscypliny sportowe były oglądane przez Coubertina podczas Wystawy Światowej w Paryżu w 1889 roku i wydaje się, że odegrało to rolę w jego pomysłach na kształt nowoczesnych Igrzysk Olimpijskich. Pierwotną formę rzutu młotem i innych tradycyjnych szkockich dyscyplin sportowych można do dziś oglądać podczas Highland Games.

Technika

W rzucie młotem lekkoatleta staje najpierw w oznaczonym, wybrukowanym kole o średnicy 2,14 m, plecami do sekcji, chwyta uchwyt oburącz i kręci nim wokół swojego ciała. Następnie zazwyczaj obraca się trzy lub cztery razy wokół własnej osi i w odpowiednim momencie wypuszcza narzędzie. Następnie musi wpaść w część okrągłą, a odległość od okręgu do pierwszego kontaktu młotka z ziemią jest oceniana.

Młot (wraz z cięciwą i trzonkiem) ma taką samą wagę jak kula używana w rzucie dyskiem, czyli waży 7,26 kg dla mężczyzn i 4 kg dla kobiet. Długość młota waha się między 117-121,5 cm dla mężczyzn i 116,0-119,5 cm dla kobiet.

Rekordy Świata w rzucie młotem

RekordKategoriaWynik (m)SportowiecPaństwoMiastoData
Świat (WR)Mężczyźni86,74Jurij SedychZSRRStuttgart30 sierpnia 1986
Kobiety82,98Anita WłodarczykowaPolskaWarszawa29 sierpnia 2016
Olimpijski (OR)Mężczyźni84,8Siergiej LitwinowZSRRDusza26 września 1988
Kobiety82,29Anita WłodarczykowaPolskaRio de Janeiro15 sierpnia 2016
Mistrzostwa ŚwiataMężczyźni83,38Szymon ZiółkowskiPolskaEdmonton5 sierpnia 2001
Kobiety80,85Anita WłodarczykowaPolskaPekin27 sierpnia 2015

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY