Co można Obstawiać w Tenisie Ziemnym – Rodzaje Zakładów


W ofercie bukmacherów znajduje się wiele meczów tenisowych. Powodem tego jest fakt, że ten sport jest bardzo popularny wśród obstawiających. Jeśli jeszcze nie obstawiałeś zakładów na tenisa, a chciałbyś zacząć – przyjrzyj się rodzajom zakładów, jakie oferuje ten sport.

1. Obstawianie zwycięzcy turnieju

Po prostu stawiasz na zwycięzcę turnieju. Weź pod uwagę, że na początku turnieju gracze są losowani, więc wiesz, z jakimi przeciwnikami dany gracz może się zmierzyć w turnieju. W ten sposób będziesz w stanie określić, czy zakład na tego gracza ma wartość. Wielki gracz może mieć trudne losowanie, podczas gdy mniej utalentowany tenisista może mieć dużo szczęścia i przez długi czas otrzymywać gorszych przeciwników.

2. Zakłady na poszczególne mecze

Jest to najpopularniejsza forma obstawiania zakładów na tenisa. Po prostu stawiasz na zwycięzcę danego meczu tenisowego. W porównaniu do sportów takich jak piłka nożna czy hokej, tutaj różnica polega na tym, że mecz nie może zakończyć się remisem. Gracz albo wygra, albo przegra.

Jest kilka rzeczy, o których powinieneś pomyśleć przed postawieniem zakładu. Powinieneś ocenić aktualną formę zawodnika. Jak on się ostatnio zachowuje? Czy jest w trakcie zwycięskiej serii, czy też ostatnio nie radzi sobie najlepiej?

Ważny jest również wzajemny bilans zawodników z poprzednich meczów. Niektórzy gracze mogą być uważani za faworytów w danym turnieju, ale jednocześnie czasami grają w stylu, który nie pasuje do graczy o wiele bardziej utalentowanych. Jeśli będziesz miał tego typu informacje, będziesz miał o wiele większe szanse na osiągnięcie zysku – zwłaszcza w zakładach handicapowych na sety i mecze.

Kluczowa jest również nawierzchnia, na której rozgrywany będzie mecz. Wielu obstawiających ma tendencję do niedoceniania tego czynnika, co jest wielkim błędem. Nawierzchnia w dużej mierze decyduje o tym, jak będzie przebiegał mecz (i jak się skończy).

Ogólnie rzecz biorąc, najszybszą nawierzchnią jest trawa. Odbicia są niskie i szybkie, co sprawia, że serwowanie zawodników jest jeszcze ważniejsze niż zwykle. Cegła jest najwolniejsza, a twarda nawierzchnia jest uważana za coś pośredniego. Zdecydowanie weź pod uwagę nawierzchnię podczas obstawiania – na przykład poszukaj informacji o tym, jak zawodnicy radzą sobie na danej nawierzchni.

Ponieważ w tenisie nie ma możliwości, by mecz zakończył się remisem, kursy na faworyta są często bardzo niskie. Niektórzy gracze próbują uzyskać lepsze kursy obstawiając zakłady kumulowane, ale jest to trudne z kilku powodów. Ta strategia może być skuteczna tylko wtedy, gdy jesteś naprawdę doświadczonym graczem z dużą wiedzą o świecie tenisa. W przeciwnym razie otrzymasz tylko wartość ujemną.

3. Zakłady na sety

Obstawianie wyników setów jest podobne do obstawiania końcowego wyniku meczu piłkarskiego. Na przykład, stawiasz na gracza A, który wygra 3 sety i gracza B, który wygra 2. To świetny sposób na znalezienie dobrego value, ale musisz mieć naprawdę dobre zrozumienie tendencji każdego z graczy – szczególnie jeśli jeden z nich jest faworytem po niskich kursach, ale jest również znany z tego, że potrzebuje trochę czasu, aby „rozgrzać się” na początku turnieju.

Często zakłady obstawiane są także na zwycięzcę pierwszego seta. Możesz uzyskać dobre kursy, dobrze zgadując na gracza, który ma wolniejszy start.

4. Zakłady z handicapem

Oczywiście, możesz również obstawiać z handicapem. Jest to najbardziej powszechny sposób obstawiania setów i gemów.

Kiedy obstawiasz handicapy na sety stawiasz na to, czy zawodnik może wygrać danego seta z pomocą handicapu. Zasada jest podobna do handicapu azjatyckiego w piłce nożnej. Na przykład, stawiasz na zawodnika A, który wygra seta z handicapem -1.5. Oczywiście zawodnik może mieć również handicap +1.5.

Obstawianie zakładów z handicapem na mecze jest podobne, ale tutaj musisz wziąć pod uwagę całkowitą liczbę setów, które zostaną rozegrane podczas meczu. Jest to nie lada wyzwanie, gdyż nawet zdecydowani faworyci mogą się „potknąć” i nie wygrać tak przekonująco, jak się tego spodziewano. Z drugiej strony, jest to wielka szansa dla obstawiających, którzy znają styl gry i tendencje danych zawodników.

Dlaczego warto stawiać na tenis z handicapem?

Aby zrekompensować różnicę pomiędzy umiejętnościami poszczególnych tenisistów bukmacherzy oferują tzw. handicapy. Odnoszą się one do liczby gier, które spodziewasz się wygrać u każdego tenisisty. Dzięki handicapowi możesz sprawić, że szanse każdego gracza na wygraną będą zbliżone do 50%, co zwiększy Twoje szanse i potencjalne wygrane.

Stawiając zakłady na handicapy nie przewidujesz faktycznego zwycięzcy, ale raczej to, w jakiej formie są jego przeciwnicy. W związku z tym handicap jest wliczany do końcowego wyniku, który decyduje o tym, czy Twój zakład jest zwycięski. Zakłady z handicapem są bardzo przydatne, gdy stawiasz na mecz tenisowy z wyraźnym faworytem. Można to osiągnąć stawiając na faworyta z ujemnym handicapem lub na underdoga z dodatnim handicapem.

Na przykład w meczu pomiędzy Murrayem i De Schepperem główny handicap wynosił minus 5 setów dla Brytyjczyka i plus 5 setów dla Francuza.

Pozytywne i negatywne aspekty handicapów

W meczach z handicapem faworyt otrzymuje kilka setów przewagi, czyli dodatkowy handicap, podczas gdy faworyt jest osłabiony o kilka setów, aby określić różnicę w jakości pomiędzy tymi przeciwnikami Zakłady na gracza, który wygra więcej spotkań po zastosowaniu handicapu, wygrywają, niezależnie od tego, który z graczy faktycznie wygra mecz.

Wróćmy do meczu Murray i De Schepper. Murray wygrał 6 gemów w pierwszym secie i 6 gemów w drugim. De Schepper wygrał 2 gemy w pierwszym secie i 2 gemy w drugim. Podsumowując, Murray wygrał 12 gier, a De Schepper 4 gry.

Zakład na wygraną Murraya z handicapem -5 będzie zakładem wygrywającym, ponieważ 12 – 5 = 7, czyli więcej niż 4. Ostateczny wynik dla celów tego zakładu to zatem 7 – 4, co jest również nazywane „handicapem pokrywającym”. Z drugiej strony zakład na zwycięstwo De Scheppera z handicapem +5 będzie zakładem przegranym (przegra), ponieważ po zastosowaniu handicapu wynik nadal będzie przegrany (12:9).

Przy średnim kursie (1.775) na wygraną Murraya z handicapem -5, zobaczysz zwrot w wysokości 177,5 PLN i zysk netto 77,5 PLN przy zakładzie za 100 PLN, co jest dużą różnicą w porównaniu z zyskiem 5 PLN w zakładzie na zwycięzcę.

5. Zakłady powyżej/poniżej

Podobnie jak zakłady handicapowe, zakłady over/under skupiają się na całkowitej liczbie setów lub gier. Na przykład, możesz postawić na to, że mecz zakończy się poniżej/poniżej 3,5 seta lub poniżej/poniżej 30,5 gry.

Jest to świetna metoda obstawiania, gdy trudno Ci określić, który z graczy wygra cały mecz. W takim przypadku dobrze jest postawić zarówno na całkowitą liczbę setów, jak i całkowitą liczbę gier. Nie ma znaczenia, czy wygra gracz A czy gracz B. Jeśli mecz jest wyrównany, Twój zakład over będzie prawdopodobnie zwycięski.

Na przykład, możesz postawić na over w sytuacji, gdy faworyt gra z mniej utalentowanym zawodnikiem, ale uważasz, że underdog sprawi faworytowi problemy. A jeśli uważasz, że faworyt szybko rozprawi się z przeciwnikiem, nie musisz stawiać na jego zwycięstwo po kursie 1.1, ale zamiast tego możesz postawić po lepszym kursie na mniejszą liczbę meczów. W ten sposób zmaksymalizujesz swój zysk.

6. Zakład under / over liczby asów serwisowych

Ten typ zakładu jest oferowany zarówno w tenisie męskim jak i damskim, ale jest bardziej popularny w męskim. Wynika to z większej częstotliwości występowania asów. Aby postawić ten typ zakładu musisz po prostu wybrać czy łączna liczba asów (suma asów obu graczy) będzie wyższa czy niższa od liczby określonej przez bukmachera.

Jeśli ten typ zakładu do Ciebie przemawia, oto kilka czynników, które warto rozważyć:

Statystyka serwisów

Logicznie rzecz biorąc, pierwszym krokiem jest próba poznania statystyk podania każdego z zawodników. Jeśli grają przeciwko sobie dwaj zawodnicy, którzy nie mają zbyt dobrego podania, prawdopodobnie nie zobaczysz wielu asów.

Nawierzchnia

Bardzo ważny czynnik. Na szybkiej nawierzchni (trawa, twarda nawierzchnia w hali) zobaczysz o wiele więcej asów niż na cegle czy wolniejszych kortach twardych na zewnątrz. Nawierzchnia kortu jest bardzo ważna i zdecydowanie nie powinna być ignorowana. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykułach o nawierzchniach kortów.

Pogoda

Gorące dni prowadzą do szybszego serwowania, a co za tym idzie do większej ilości asów. Chłodne i wietrzne dni utrudniają zawodnikom serwowanie, co prowadzi do mniejszej liczby asów. Ponownie, jest to czynnik nieistotny. Jeśli będziesz zwracał uwagę na pogodę, będziesz mógł podejmować o wiele trafniejsze decyzje.

Strategia gry

Ocenisz ten czynnik podczas samego meczu. Czasami może się zdarzyć, że zawodnik, którego wielką bronią jest serwowanie, będzie bardziej konserwatywny podczas serwowania. Powodem tego jest fakt, że wybierają oni inną strategię gry. Taką, która według niego najlepiej zadziała na jego przeciwnika. To, że zawodnik jest w stanie zaserwować wiele asów, nie oznacza, że zawsze będzie je serwował. Obejrzyj uważnie kilka pierwszych gier i postaraj się ocenić strategię gry obu graczy. Następnie wykorzystaj te informacje, aby postawić zakład over/under na resztę meczu.

Zakład na over/under liczbę asów może być miłym urozmaiceniem, ale nadal powinieneś traktować ten zakład poważnie i postawić go w oparciu o dokładną analizę przedmeczową, która uwzględnia wszystkie czynniki i dostępne informacje. Asy są dość nieprzewidywalne, więc szukaj meczów, w których liczba asów jest dość jasnym wskaźnikiem pogody lub statystyk zawodników.

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY