Robert Kubica – Kariera, Historia i Teamy Kierowcy Formuły 1


Robert Kubica urodził się 7 grudnia 1984 w Krakowie. Jest pierwszym polskim kierowcą Formuły 1. W latach 2006-2010 ścigał się w zespołach BMW Sauber i Renault. Przed sezonem 2011 przerwał karierę po kontuzji odniesionej podczas rajdu Ronde di Andora we Włoszech. W sezonie 2019 powrócił do Formuły 1 jako kierowca zespołu Williams. Aktualnie od sezonu 2020 jeździ w team Alfa Romeo jako kierowcą rezerwowy.

Karting – Początki Roberta Kubicy

Swoją miłość do wszelkiego rodzaju samochodów Kubica pokazał już w młodości, kiedy w wieku czterech lat zobaczył małego off-road’a. Po długich dyskusjach z rodzicami ojciec kupił mu małego gokarta i młody Kubica spędził wiele godzin jeżdżąc wokół plastikowych butelek. Kiedy Robert był starszy zdecydował, że chce czegoś lepszego. Ojciec kupił mu prawdziwego gokarta. Mimo to Robert był jeszcze za młody by startować w Kartingowych Mistrzostwach Polski, bo nie miał jeszcze dziesięciu lat. Kiedy wchodził na mistrzostwa w ciągu trzech lat zdobył w Polsce sześć tytułów. Po swoim trzecim sezonie Kubica postanowił spróbować szczęścia we Włoszech. W 1998 roku Kubica wygrał Międzynarodowe Kartingowe Mistrzostwa Włoch, będąc pierwszym obcokrajowcem w historii, który tego dokonał.

Kubica zajął także drugie miejsce w Kartingowych Mistrzostwach Europy i wygrał Kartingowy Puchar Monako, który odbył się na części toru, na którym ściga się F1. Rok później obronił tytuł we Włoszech, a także sięgnął po Międzynarodowe Kartingowe Mistrzostwa Niemiec. W tym samym roku wygrał Monaco Karting Cup, Margutti Trophy i ponownie Elf Masters. W 2000 roku, swoim ostatnim sezonie w kartingu Kubica zajął czwarte miejsce zarówno w Kartingowych Mistrzostwach Europy jak i Świata.

Formuła Junior

Kubica rozpoczął swoją profesjonalną karierę w 2000 roku jako kierowca testowy w bolidzie Formuły Renault. Jednak już w następnym roku ścigał się na pełen etat i w swoim pierwszym sezonie w Formule Renault zdobył pole position, a także został członkiem RDD. W 2002 roku wygrał już cztery wyścigi i zajął drugie miejsce w klasyfikacji generalnej w serii 2000 Formuły Renault. Był także siódmy w Formule Renault Eurocup. Pod koniec roku wziął jeszcze udział w brazylijskim wyścigu Formuły Renault 2000 na torze Interlagos. Ten wyścig był dla niego wyraźnym zwycięstwem.

Po okresie startów w Formule Renault, Robert przeniósł się do europejskiej Formuły 3. Ten rozwój został jednak zakłócony przez wypadek samochodowy, w którym Kubica złamał rękę. Robert nie poddał się jednak i wystartował w wyścigu z 18 tytanowymi śrubami i wygrał wyścig na torze Norisring. W klasyfikacji generalnej zajął 12 miejsce. Pod koniec roku Kubica wygrał jeszcze wyścig uliczny na Sardynii i zajął piąte miejsce w wyścigach w Korei i Makau. W swoim drugim sezonie w europejskiej serii Formuły 3 Robert zajął siódme miejsce w fabrycznym zespole Mercedesa. W listopadzie 2004 roku Robert zdobył pole position w Macau F3 Grand Prix, gdzie ustanowił rekord toru, ale wystarczyło to tylko na 2 miejsce. W 2005 roku Kubica wygrał Renault World Series z zespołem Epsilon Euskadi, co zapewniło mu udział w testach w Formule 1 dla zespołu Renault.

Robert Kubica i Formuła 1

BMW Sauber (2006-2009)

2006

W sezonie 2006 Kubica został oficjalnym kierowcą testowym i trzecim kierowcą zespołu BMW Sauber. Osiągnął bardzo dobre wyniki w piątkowych sesjach treningowych i prywatnych testach. Według Mario Theissena, menadżera BMW Sauber, który stwierdził, że Robert może zostać pierwszym Polakiem w Formule 1 w sezonie 2007. W sierpniu 2006 roku Jacques Villeneuve, były kierowca BMW Sauber, uskarżał się na silne bóle głowy po wypadku podczas Grand Prix Niemiec. Chociaż Villeneuve chciał się ścigać, zespół nie pozwolił mu na to i na Grand Prix Węgier zastąpił go Robert Kubica. Zakwalifikował się na dziewiątym miejscu, pokonując kolegę z zespołu Nicka Heidfelda. W wyścigu Kubica zajął siódme miejsce, ale po wyścigu został zdyskwalifikowany za niedowagę bolidu. Villeneuve odszedł z BMW Sauber, a Kubica pozostał w zespole do końca sezonu.

Rozbił się podczas Grand Prix Turcji po złym wyborze opon i zajął dopiero dwunaste miejsce. Jego kolega z drużyny Heidfeld wycofał się po kraksie na pierwszym zakręcie. W swoim trzecim wyścigu Formuły 1 we Włoszech Kubica przekroczył wszelkie oczekiwania, zajmując trzecie miejsce, stając się pierwszym Polakiem, który stanął na podium, a także pierwszym Polakiem, który poprowadził wyścig. W Chinach ponownie upadł z powodu złego doboru opon i zajął dopiero trzynaste miejsce. W dwóch ostatnich wyścigach w Japonii i Brazylii zajął nie punktowane dziewiąte miejsce. Zdobył 6 punktów w sezonie i zajął 16 miejsce w klasyfikacji generalnej.

2007

Kubica pozostał kierowcą BMW Sauber w sezonie 2007, razem z Heidfeldem. Nie ukończył wyścigu otwarcia w Australii z powodu problemów ze skrzynią biegów. Kolejny wyścig w Malezji ukończył na 18 miejscu. W kolejnych trzech wyścigach w Bahrajnie, Hiszpanii i Monako regularnie zdobywał punkty.

Podczas Grand Prix Kanady Kubica miał paskudny wypadek na 27 okrążeniu. Po zderzeniu z Jarno Trullim wyjechał poza tor. Uderzył w nierówność na trawie, która wysadziła przód jego bolidu uniemożliwiając jakiekolwiek hamowanie czy kontrolę nad samochodem. Prędkość w momencie uderzenia w barierę wynosiła 300,13 km/h, a przeciążenie aż 28G. Po wyścigu okazało się, że podczas wypadku na Kubicę zadziałało aż 75G. Jego samochód obrócił się po uderzeniu i przeleciał z powrotem na drugą stronę toru, gdzie uderzył w drugą barierę, a następnie przewrócił się na bok. Na tor został wysłany samochód bezpieczeństwa, Kubica został wyciągnięty z samochodu i przewieziony do centrum medycznego toru, gdzie lekarze uznali jego stan za „stabilny”, ale żadne inne obrażenia nie były znane w tym czasie. Wkrótce potem jego menedżer Daniele Morelli ogłosił, że Kubica jest przytomny i komunikuje się. Początkowo spekulowano, że Kubica ma złamaną nogę, ale Mario Theissen obalił te spekulacje i ogłosił, że Kubica nie doznał żadnych poważnych obrażeń. Prawdziwa informacja ze szpitala została podana wieczorem. Kubica doznał lekkiego wstrząśnienia mózgu i miał zwichniętą kostkę. Przez noc pozostał w szpitalu na obserwacji, a następnego dnia wyszedł ze szpitala. 14 czerwca ogłoszono, że Kubica nie wystartuje w Grand Prix USA i zastąpi go Sebastian Vettel.

Po opuszczeniu jednego wyścigu Kubica ponownie zasiadł w kokpicie we Francji, gdzie zajął czwarte miejsce i został uznany przez Martina Brundle’a kierowcą dnia. Kolejne czwarte miejsce zajął w Wielkiej Brytanii. Przez resztę sezonu zbierał punkty, ale w Belgii zajął dopiero dziewiąte miejsce, a w Chinach wycofał się z powodu problemów z hydrauliką. Ostatni wyścig w Brazylii ukończył na 5. miejscu. Z 39 punktami zajął 6 miejsce w klasyfikacji generalnej.

2008

Kubica kontynuował jazdę dla BMW Sauber w sezonie 2008. W pierwszym wyścigu w Australii startował z drugiego miejsca, ale musiał wycofać się po zderzeniu z Kazukim Nakajimą. W kolejnym wyścigu w Malezji wystartował z drugiego miejsca i tym razem udało mu się ukończyć wyścig na tej pozycji. Podczas Grand Prix Bahrajnu zajął trzecie miejsce po starcie z pole position. Kolejne drugie miejsce zajął w Monako. Rok po wypadku, w Kanadzie odniósł swoje jedyne zwycięstwo w Formule 1. Z powodu wypadku nie ukończył wyścigu w Niemczech. Do końca sezonu Kubica miał jeszcze dwa trzecie miejsca, w Grand Prix Europy i Grand Prix Włoch. Do tego dołożył drugie miejsce w Japonii. Zdobył 75 punktów w sezonie i zajął 4 miejsce w klasyfikacji generalnej.

2009

Kubica zakwalifikował się jako czwarty w inauguracyjnym Grand Prix Australii. Przez długi czas utrzymywał się na trzecim miejscu w wyścigu, ale nie ukończył go po kolizji z Sebastianem Vettelem. Zakwalifikował się jednak na 14 miejscu, przejechawszy ponad 90% czasu trwania wyścigu. Swoje pierwsze punkty w tym sezonie zdobył dopiero w Turcji za siódme miejsce. Kolejne punkty zdobył w Grand Prix Europy, w Belgii i w Singapurze. Jego jedynym podium w tym sezonie było to w Brazylii, gdzie zajął drugie miejsce. Sezon zakończył na 14 miejscu z 17 punktami.

Renault (2010)

7 października 2009 roku Robert Kubica podpisał kontrakt z zespołem Renault, a jego kolegą z drużyny został debiutant Witalij Pietrow. W drugim wyścigu w Australii zajął drugie miejsce. Przez cały sezon regularnie zdobywał punkty. W Monako i Belgii stanął na trzecim miejscu podium. Zakończył sezon na 8 miejscu z 136 punktami.

Lotos (2011)

W sezonie 2011 Kubica miał zostać kierowcą teamu Lotus, który powstał z przemianowania teamu Renault. Brał udział w testach w Walencji, gdzie ostatniego dnia był najszybszy.

6 lutego 2011 roku Kubica rozbił się podczas rajdu we Włoszech. Uderzył w barierę i samochód został dosłownie zakleszczony. Kubica poważnie zranił swoją prawą rękę, w pewnym momencie grożąc nawet jej amputacją. Ramię udało się uratować dzięki dziesiątkom operacji.

Z powodu tego wypadku Kubica nie był w stanie wystartować w sezonie 2011. W Lotusie zastąpił go jego były kolega z zespołu Nick Heidfeld.

Kubica nie mógł również wystartować w sezonie 2012 z powodu kontuzji prawej ręki. W 2018 roku przyznał się nawet, że miał podpisany kontrakt z zespołem Ferrari na ten sezon.

Renault (2017)

5 czerwca 2017 roku na torze w Walencji, Kubica poprowadził bolid Lotusa zespołu z sezonu 2012. Była to jego pierwsza jazda w bolidzie Formuły 1 od czasu wypadku w 2011 roku.

24 lipca 2017 roku ogłoszono, że Kubica weźmie udział w testach na torze Hungaroring po Grand Prix Węgier. Kubica przejechał 142 okrążenia i uzyskał czwarty najszybszy czas.

Williams (2017-2019)

2017

11 października 2017 roku Kubica wziął udział w jednodniowych testach na torze Silverstone w Wielkiej Brytanii samochodem zespołu Williams z 2014 roku. Kolejny dzień testów z zespołem Williams odbył się 17 października 2017 roku na torze Hungaroring na Węgrzech.

Po tym jak Felipe Massa ogłosił zakończenie kariery po sezonie 2017, Kubica stał się jednym z kandydatów do zdobycia miejsca w zespole Williamsa na sezon 2018. Ostatecznie miejsce to zajął Siergiej Sirotkin.

Wziął udział w dalszych testach na torze Yas Marina w Abu Dhabi, gdzie przejechał 100 okrążeń.

2018

16 stycznia 2018 roku Kubica został potwierdzony jako kierowca rezerwowy zespołu Williams na sezon 2018. Rozpoczął jako piątkowy kierowca testowy w Hiszpanii, Austrii i Abu Dhabi.

2019

Przed ostatnim wyścigiem sezonu 2018 w Abu Dhabi ogłoszono, że Kubica zostanie kierowcą zespołu Williams na sezon 2019. Jego kolegą z zespołu został debiutant George Russell.

Ze względu na słabą formę drużyny, regularnie był poza punktami. Swój jedyny punkt w tym sezonie zdobył w Niemczech, po tym jak kierowcy Alfy Romeo zostali dodatkowo ukarani. Z Grand Prix Rosji został wycofany. Nie ukończył wyścigu w USA z powodu wycieku oleju. W swoim ostatnim wyścigu Formuły 1 w Abu Dhabi zajął dziewiętnaste miejsce. Sezon zakończył na 19 miejscu z 1 punktem.

Jeszcze 19 września 2019 roku, przed Grand Prix Singapuru, Kubica ogłosił, że po sezonie opuści zespół Williams i przejdzie na emeryturę z Formuły 1.

Alfa Romeo (2020-obecnie)

2020

1 stycznia 2020 roku ogłoszono, że Kubica zostanie kierowcą rezerwowym zespołu Alfa Romeo na sezon 2020. Wziął udział w pierwszej sesji treningowej w piątek przed Grand Prix Styrii, Grand Prix Węgier, Grand Prix 70-lecia Formuły 1, Grand Prix Bahrajnu i Grand Prix Abu Dhabi.

2021

W sezonie 2021 Kubica będzie nadal pełnił rolę kierowcy rezerwowego w zespole Alfa Romeo. Dla zespołu wziął udział w dwudniowym teście 18-calowych opon, które będą używane od sezonu 2022, a także w piątkowych treningach wolnych przed Grand Prix Hiszpanii, Grand Prix Styrii i Grand Prix Węgier.

3 września 2021 roku Kimi Räikkönen przeszedł test na obecność Covid-19. Kubica zastąpił go podczas Grand Prix Holandii, gdzie zajął 15. miejsce. Kubica zastąpił Räikkönena także tydzień później w Grand Prix Włoch, gdzie zajął czternaste miejsce.

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY