Rękawice Bokserskie i Rękawice MMA – Podział, Cechy i Różnice


Rękawice są najważniejszą częścią wyposażenia każdego fightera. Istnieje wiele różnych modeli i marek, więc dla lepszej orientacji i wyboru polecam przeczytanie niniejszego artykułu.

Rękawice bokserskie vs. rękawice MMA – Jaka jest różnica?

Zasadnicza różnica pomiędzy tymi dwoma typami rękawic jest widoczna na pierwszy rzut oka i opiera się na znanym, ogólnym, slangowym podziale na małe (MMA) i duże (BOX, K1) rękawice.

Podczas gdy rękawice bokserskie mają owalny kształt, w którym kciuk jest schowany w przestrzeni z innymi palcami, rękawice MMA mają otwory na każdy palec z osobna, a kciuk jest wolny, aby umożliwić przeciwnikowi chwyt. Wyściółka znajduje się tylko na kostkach małych rękawic.

Rękawice MMA (mieszane sztuki walki)

Podstawowym kryterium właściwego doboru rękawic MMA jest poziom umiejętności i podejście treningowe każdego zawodnika. Zaawansowanego fightera lub profesjonalistę czeka inny wybór niż początkującego. W obu przypadkach musisz jednak wziąć pod uwagę to, czy będziesz trenował z bandażami na dłoniach oraz fakt, że praktycznie każda rękawica z czasem ulegnie lekkiemu rozciągnięciu.

Konkretny wybór jest często sprawą bardzo subiektywną. To, co odpowiada jednej osobie, może nie odpowiadać innej. Jednak dziś na rynku jest dość szeroki wybór rękawic MMA. Ich dobór zależy m.in. od metody i twardości treningu.

Rękawice MMA są podzielone na dwie kategorie:

  • Sparringowe (trening)
  • Zawodowe

Niezależnie od tego, czy sam wybór padnie na jeden czy drugi typ, zdecydowanie lepiej i odpowiedzialniej jest używać rękawic, zarówno podczas treningu, jak i oczywiście w walce. Rosnącym trendem (zwłaszcza na świecie) jest uprawianie zapasów bez rękawic, ale w tym przypadku istnieje wielokrotnie większe zagrożenie poważnymi kontuzjami i ryzyko poważnych konsekwencji zdrowotnych. W zdecydowanej większości siłowni nie wolno ostro trenować bez rękawic i tzw. sparowania (symulacji pojedynku).

Rękawice treningowe MMA (rękawice sparingowe MMA) i rękawice pro (zapaśnicze)

Rękawice sparingowe MMA są przeznaczone dla wszystkich początkujących fighterów MMA. Mają o wiele więcej wyściółki na powierzchni uderzającej (knykciach). Dzięki temu większość modeli jest zbliżona wyglądem do klasycznych rękawic bokserskich. Jednak te rękawice sparingowe MMA są otwarte na chwytanie palcami i różnią się w zależności od tego, czy kciuk jest chroniony czy nie.

Rękawice Profi na pierwszy rzut oka mają mniej wyściółki, dużo lepsze warunki chwytne i ogólnie dłoń jest w nich dużo bardziej mobilna. Są to rękawice, które znamy z walk mieszanych sztuk walki. Jednak każda organizacja MMA ma swój własny model rękawic zapaśniczych i dlatego nie ma jednego uniwersalnego typu czy marki. Główną cechą wyróżniającą rękawice danej organizacji jest zazwyczaj ilość wyściółki oraz inne dodatkowe czynniki, takie jak zamknięcie, kolor itp. Właściwa wyściółka rękawic MMA jest piankowa lub żelowa.

Rękawice UFC MMA

Przede wszystkim należy zauważyć, że z reguły każda licząca się organizacja MMA zleca wykonanie rękawic bezpośrednio pod konkretne wymagania promotorów. Dla oczu przeciętnego fana drobne różnice pomiędzy rękawicami różnych organizacji pozostają ukryte, podczas gdy zawodnicy muszą w naturalny sposób dostosować się do kształtu i ogólnego wyglądu rękawic.

Rękawice Venum MMA

Marka Venum jest jedną z najbardziej postępowych w świecie sprzętu i akcesoriów dla MMA i innych sportów walki. W ostatnich latach zaangażowała się w produkcję rękawic dla organizacji UFC. Są to w pełni skórzane rękawice z piankową wyściółką. Rękawice Venum są jednymi z najlepiej sprzedających się rękawic na świecie, a ich zaletą dla początkujących jest szeroki zakres zastosowań. Dodatkowo, rękawice są podkreślone przez dobrze widoczne białe logo UFC.

Rękawice bokserskie (waga, podział)

Podobnie jak w przypadku rękawic do MMA, jest kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze rękawic bokserskich. Rozmiar, waga, sposób mocowania, projekt i cel użycia. Wszystkie te czynniki odgrywają ważną rolę przy zakupie rękawic bokserskich.

Rękawice bokserskie są zazwyczaj wyściełane pianką lub końskim włosiem, a na rynku istnieje wiele różnych marek. To samo dotyczy różnych przedziałów cenowych, gdyż rękawiczki wykonane z prawdziwej skóry są oczywiście zawsze droższe od tych wykonanych z imitacji skóry (materiał syntetyczny PU).

Może się też zdarzyć, że różne marki mają różne rozmiary. Najczęściej rękawice bokserskie dobierane są pod względem wagi, czyli tzw. uncji (oz). 1 uncja to około 28 gramów. Najczęściej używanymi rękawicami do treningu i walki są rękawice 10 oz.

Szukając informacji na temat jak wybrać rękawice bokserskie, możesz natknąć się na termin „rękawice workowe”. Te rękawice są przeznaczone dla początkujących (amatorów), którzy ćwiczą ciosy i technikę na worku treningowym lub na łapawicach. Ich cena jest niższa niż cena profesjonalnych rękawic bokserskich.

Tajskie rękawice bokserskie

Rękawice do boksu tajskiego to osobna kategoria. Różnicę można znaleźć w samym kształcie, ponieważ te rękawice są bardziej płaskie, nieco mniej wyściełane, a kciuk ma osobne miejsce.

Rękawice bokserskie dla dzieci i kobiet

Rękawice bokserskie nie są przeznaczone tylko dla mężczyzn, a producenci dostosowują się również do zapotrzebowania na rękawice damskie i dziecięce. Rękawiczki dla dzieci mają rozmiar 6 i 8 oz, podczas gdy rękawiczki dla kobiet i dziewcząt mają najczęściej rozmiar 8 oz. Jednak to specyficzne wymagania każdej osoby rozważającej zakup rękawiczek są decydujące. Sprzedawca rękawic będzie mógł udzielić dodatkowych informacji.

Rękawice bokserskie i MMA – Cena

Jeśli rękawice bokserskie i MMA mają coś wspólnego, to nie jest to cena. Rękawice można znaleźć za cenę w granicach kilkudziestu złotych, ale i kilkuset. Droższe rękawice gwarantują wielokrotnie wyższą jakość materiałów, a co za tym idzie trwałość samego produktu.

Oprócz ceny, kluczowa jest także pielęgnacja. Podstawowe i dobre praktyki obejmują osuszanie po każdym treningu, nie wystawianie rękawic na bezpośrednie działanie promieni słonecznych i ciepła (np. kaloryfer), a w przypadku rękawic skórzanych od czasu do czasu traktowanie powierzchni środkiem utrzymującym jakość i kolor skóry.

Jakie rękawice bokserskie kupić?

Na rynku istnieje wiele różnych typów i marek rękawic MMA i bokserskich. Polecamy przeczytanie tego artykułu, aby lepiej zrozumieć ten temat.

Jakie są rodzaje rękawic bokserskich i rękawic do MMA?

Najbardziej podstawowym podziałem rękawic jest podział na rękawice treningowe i pojedynkowe. Decydujące są również potrzeby danego zawodnika i oczywiście możliwości finansowe.

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY