Real Fight Arena (RFA): Nowa Czeska Federacja MMA


Wody stagnacji czeskiej sceny walki zostały kilka dni temu wzburzone przez dość nieoczekiwaną wiadomość. Na rynek czesko-słowacki wchodzi nowa organizacja RFA. W jej szeregach znajduje się kilka znanych nazwisk, a jej planem jest stworzenie w przyszłości konkurencyjnej marki.

Akronim RFA dobrze jest zapamiętać. W nadchodzącym okresie prawdopodobnie często będziemy o nim słyszeć. Jest to nowa organizacja mieszanych sztuk walki, która ma na celu zbudowanie silnej pozycji w Czechach i Słowacji. Została ona oficjalnie przedstawiona fanom pod koniec października 2021 roku na konferencji prasowej w Bratysławie i to z jej obozu dochodzą głosy o przyszłej próbie zdetronizowania konkurencyjnej organizacji Octagon.

Czym jest RFA?

RFA czyli Real Fight Arena to nowa czesko-słowacka organizacja, która publicznie głosi, że chce nagradzać zawodników za ich występy w klatce, a nie za liczbę followersów na Instagramie.

Poza MMA organizacja chciałaby skupić się na innych sztukach walki i wiele mówi się o walkach w stójce, które mogłyby być bardzo interesujące dla widzów.

Kto jest promotorem RFA?

Promotorem i szefem RFA jest Boris Marhansky, który od wielu lat organizuje kultowy festiwal Hip Hop Lives na Słowacji.

Dodatkowe informacje

Pojawienie się na czesko-słowackiej scenie nowej federacji sztuk walki wywołało poruszenie. Niektórzy ludzie otwarcie się z tego cieszą, inni podchodzą do tego sceptycznie. Niesamowicie negatywna reakcja organizacji rozbudziła na przykład w rywalu Oktagonie. Jego promotor, Ondra Novotny, określił Borisa Marhansky’ego mianem „Lorda Voldemorta” odnosząc się do promotora nieistniejącej już kontrowersyjnej organizacji MMA XFN.

Organizacja RFA z wyprzedzeniem zapowiedziała, że każde z jej wydarzeń będzie oferować zarówno walki w czystym MMA, jak i w stójce. Marhansky ujawnił również, że minimalna pensja dla zawodnika RFA będzie zaczynała się od 1500 EUR.

Organizacja RFA pozwoli też swoim fighterom zarobić dodatkowe pieniądze. Każdy zawodnik ma swój unikalny kod promocyjny. Fani, którzy użyją tego kodu przy zakupie PPV, będą wspierać danego zawodnika i otrzymają 5% zniżki

Kiedy odbędzie się pierwszą walkę?

Pierwszy event zaplanowany jest na 14 maja 2022 roku w Bratysławie na Słowacji.

Kiedy odbędą się kolejne walki RFA?

RFA ogłosiła także datę pierwszej gali i rozpoczęła sprzedaż pierwszych biletów. Pierwszy w historii turniej RFA **odbył się w mniejszej hali w Bratysławie w sobotę 12 marca 2022 r.** Najbliższe wydarzenia odbędą się w NTC Arena, gdzie zazwyczaj rozgrywane są mecze tenisowe. Pierwotnie pierwszym turniejem miała być gala w Bratysławie 14 maja 2022 roku, z podtytułem Grand Opening. Ostatecznie jednak 12 marca odbyła się rozgrzewka z walkami amatorskimi i zawodowymi.

Do tej pory w 2022 roku zaplanowano **6 gal RFA**. Listę pojedynków możesz przejrzeć w kolejności poniżej:

  • Maj 2022 – Bratysława
  • Lipiec 2022 – Ostrawa
  • Wrzesień 2022 – Brno
  • Październik 2022 – Koszyce
  • 2022 listopada – Prievidza
  • Grudzień 2022 – Praga

Marhansky wspomniał też, że w przyszłości chce rozwinąć działalność z organizacją za granicą. Plany obejmują Budapeszt w 2023 roku, a także inne miejsca w Austrii oraz bardziej egzotyczne destynacje.

Jakich fighterów zobaczymy w RFA?

Jak podaje promotor organizacji Boris Marhansky, obecnie z organizacją RFA związanych jest kontraktem ponad 40 fighterów, a następnie około 10 zawodników podpisało kontrakty na indywidualne walki. Leo Brichta, Tomas Deák, Tomas Možný, Sebastian Fabšo, Kamil Cibinsky, Jozef Wittner, Bernard Plavec, Jan Kralík. Rozpoczęły się także negocjacje z Patrikiem Kinclo. Oczywiście inni zapaśnicy będą dodawani bliżej rozpoczęcia turnieju.

LISTA ZAWODNIKÓW RFA
Leo BrichtaJakub Kadáš
Tomáš DeákMiroslav Brož
Sebastian FapšoMichal Zatorský
Jozef WittnerNatália Grmanová
Tomáš MožnýAdrián Bartl
Michal MokrýThomas Redento
Igor DanišEva Šimková
Kamil CibinskiRené Matejov
Jan KrálikMichal Duba
Bernard PlavecJacob Mikula
Tadeáš RůžičkaAlejandro Arcas
Elina TauberYevgenij Orlov
Daniel LiaškoMatěj Kozubovský
Pavla KladivováMartin Kalucz
Lu KaiMarián Jakubík
Jakub BenkoJosef Štummer
Adam HorváthTamirlan Dadaev
Jan FajkŠtefan Vojčák
Luboš LesákMichal Hořejší
David HošekRoman Mukhamedsin

Gdzie i jak oglądać RFA na żywo? PPV, transmisja na żywo Tipsport TV

W tym momencie wiadome już jest, że RFA połączyła siły z Tipsport. Tym samym swoją współpracę rozszerza jeden z największych czeskich serwisów sportowych, który współpracuje także z czeską organizacją Oktagon MMA. Transmisje na żywo z turniejów RFA będą dostępne zatem właśnie w **Tipsport TV** oraz w oficjalnym systemie pay-per-view organizacji.

Podsumowanie

Nie wiadomo jeszcze, w jakim kierunku rozwinie się współpraca na rynku czeskim. Kilka lat temu miała miejsce podobna sytuacja, gdy organizacja XFN należąca do promotora Petra Kareša próbowała zdobyć uprzywilejowaną pozycję za pomocą niezdrowych taktyk.

Jednak dzięki wsparciu finansowemu (podobno nawet z rocznym wyprzedzeniem) i stosunkowo jasnej wizji nie powinno to mieć miejsca w przypadku nowo powstałej RFA. Na to, że organizacja naprawdę poważnie podchodzi do swoich planów, wskazuje także wprowadzenie marki z dużym wyprzedzeniem i wstępna promocja, która spotkała się z pozytywnym odzewem wśród wszystkich fanów. Należy również dodać, że pierwszy, mniejszy i rozgrzewkowy turniej RFA Warm Up, odbył się w połowie marca 2022 roku – zebrał sporo pochwał.

Rynek czesko-słowacki jest bardzo ograniczony, ale z drugiej strony z pewnością jest na nim miejsce na konkurencję. Teraz będzie to zależało głównie od umiejętności organizatorów i oczywiście od zdolności tej organizacji do płacenia swoim klientom i do wypełniania wszystkich swoich zobowiązań. To jedyny sposób, by uniknąć bankructwa jak w przypadku wspomnianego XFN.

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY

Bukmacher.org | Wszystkie prawa zastrzeżone | 2023

Zawieranie zakładów na stronach internetowych firm, które nie posiadają licencji Ministerstwa Finansów na zawieranie zakładów bukmacherskich jest zabronione i grozi konsekwencjami prawnymi. Na terytorium Polski zakłady wzajemne mogą oferować jedynie te podmioty, które posiadają wymagane zezwolenie na urządzanie zakładów bukmacherskich. Serwis Bukmacher.org jest prowadzony w języku polskim i adresowany jest wyłącznie do polskojęzycznych odbiorców przebywających na terytorium, gdzie korzystanie z serwisów o tematyce gier hazardowych jest dozwolone.