Rajd Dakar 2022 – Informacje, Program, Trasa


Jeden z najsłynniejszych wyścigów etapowych w historii sportów motorowych, Rajd Dakar (dawniej znany jako Rajd Paryż-Dakar) powstał w 1978 roku. Na przestrzeni lat pierwotna trasa ze stolicy Francji do stolicy Senegalu zmieniała się kilkakrotnie. Mimo że Dakar nie jest rozgrywany od 2007 roku nazwa wyścigu jest tak dobrze ugruntowana, że raczej nie ulegnie zmianie. Tegoroczne wydarzenie odbędzie się trzeci rok z rzędu na saudyjskiej ziemi.

  • Data i miejsce: 1-14 stycznia 2022, Arabia Saudyjska
  • Kategorie: samochody, buggy (SSV), quady, ciężarówki, samochody klasyczne, motocykle
  • Większość bukmacherów oferuje zakłady na Rajd Dakar
  • Relacje TV: Eurosport, TVP Sport
  • Strona internetowa wyścigu: https://www.dakar.com/en/

Rajd Dakar 2022: informacje i harmonogram

Słynny rajd po raz trzeci z rzędu odbędzie się na piaszczystych wydmach Arabii Saudyjskiej. Co prawda ostatni raz wyścig odbył się w stolicy Senegalu (od której pochodzi jego nazwa) w 2007 roku, jednak nazwa jest tak zakorzeniona, że nie ulegnie zmianie. W 2008 roku wyścig został odwołany z powodu ataków terrorystycznych, które miały miejsce w Mauretanii na tydzień przed startem. W następnym roku rajd przeniósł się na kontynent południowoamerykański, a na jego miejscu powstał Africa Eco Race, który jest próbą kontynuacji pierwotnego ducha Dakaru. Rajd nie był organizowany w Ameryce Południowej aż do 2019 r. Aktualnie rajd jest organizowany w Arabii Saudyjskiej.

W pierwszej edycji wyścigu, który wystartował 26 grudnia 1978 roku, rywalizowano w kategoriach motocyklowych i samochodowych. W kolejnym roku reprezentowana była również kategoria ciężarówek. Dziś rywalizuje się w sumie w sześciu różnych kategoriach (samochody, buggy, quady, ciężarówki, klasyki i motocykle).

Założycielem wyścigu był zawodnik motocyklowy i samochodowy Thierry Sabine, który zginął w tragicznej katastrofie helikoptera 14 stycznia 1986 roku. W katastrofie, w której maszyna rozbiła się o jedną z wydm nikt z załogi nie miał szans na przeżycie. To nie był jedyny tragiczny wypadek, który zakończył się śmiercią podczas Rajdu Dakar. W czasie rajdu zginęło kilkadziesiąt osób, w tym zarówno sami uczestnicy jak i rdzenni mieszkańcy.

Historycznie najbardziej utytułowanym zawodnikiem Dakaru z 14 tytułami jest Francuz Stéphane Peterhansel (6 razy triumfował na motocyklu i 8 razy w kategorii samochodów).

Etapy Rajdu Dakar 2022

Trasa tegorocznego rajdu liczy 8 378 km, z czego 4 250 km to odcinki czasowe. Ten odcinek kilometrowy podzielony jest w sumie na dwanaście etapów i jeden prolog. Już na starcie czeka na zawodników najdłuższy etap. Choć tylko 19 kilometrów otwierającego prologu jest mierzone czasem, zawodnicy przejadą w sumie 834 kilometry.

Etap Data Trasa (całkowita liczba km / etap czasowy)
Prolog 1 Stycznia Dżudda -> Grad (834 km / 19 km)
1. 2 stycznia Hala -> Hala (546 km / 334 km)
2. 3 stycznia Grad -> Artavíjá (585 km / 339 km)
3. 4 stycznia Artavíjá -> Kajsumá (554 km / 368 km)
4. 5 stycznia Kajsumá -> Rijad (707 km / 465 km)
5. 6 stycznia Rijad -> Rijad (563 km / 348 km)
6. 7 stycznia Rijad -> Rijad (635 km / 421 km)
 8 stycznia Dzień wolny
7. 9 stycznia Rijad -> Davadmi (700 km / 401 km)
8. 10 stycznia Davadmi -> Vadi ad-Davasir (828 km / 394 km)
9. 11 stycznia Vadi ad-Davasir -> Vadi ad-Davasir (490 km / 287 km)
10. 12 stycznia Vadi ad-Davasir -> Bisa (757 km / 374 km)
11. 13 stycznia Bisa -> Bisa (500 km / 345 km)
12. 14 stycznia Bisa -> Dżudda (676 km / 163 km)

Oficjalne strony internetowe Rajdu Dakar 2022

Najlepszymi i najszybszymi kanałami do śledzenia najnowszych informacji, wyników czy zdjęć z wyścigu są te oficjalne, w tym media społecznościowe na których nie brakuje wspaniałych wydarzeń.

Gdzie oglądać relacje z Rajdu Dakar 2022

Rajd Dakar jest jednym z najważniejszych wydarzeń sportowych, a relacje z poszczególnych wyścigów oglądają widzowie, którzy w innych okolicznościach nie interesują się zbytnio sportami motorowymi. Chociaż nie będziesz mógł zobaczyć relacji na żywo w telewizji regularne relacje z poszczególnych etapów znajdziesz na polskim kanale sportowym TVP Sport. Dla widzów, którzy nie mogą lub nie chcą oglądać transmisji telewizyjnej, dostępna jest opcja transmisji online na stronie internetowej TVP Sport. Oprócz relacji online z etapów znajdziesz tam także wiele informacji i wiadomości uzupełniających.

Najważniejsze momenty z etapów powinny być również dostępne na antenie Eurosportu lub na platformie Eurosport Player, która umożliwia oglądanie najważniejszych momentów za pośrednictwem pay-per-view. Przeczytaj więcej w przeglądzie kanałów sportowych.

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY