Puchar Narodów Afryki 2022: Wyniki, Informacje, Finał


33-cia edycja Pucharu Narodów Afryki (AFCON 2022) odbyła się w dniach od 9 stycznia do 6 lutego 2022 w Kamerunie. Pierwotna data turnieju finałowego została przesunięta o rok z powodu epidemii. Głównymi faworytami do zwycięstwa w klasyfikacji generalnej są broniący srebrnego medalu z poprzednich mistrzostw Senegal, jego wicemistrzowie Algieria oraz Egipt z fenomenalnym Mohamadem Salahem.

Puchar Narodów Afryki 2022: Wyniki, Informacje i Harmonogram

Puchar Narodów Afryki (Africa Cup of Nations = AFCON) to najważniejszy turniej piłkarski na kontynencie afrykańskim rozgrywany w regularnych odstępach co dwa lata. Organizatorem mistrzostw jest Konfederacja Afrykańskiej Piłki Nożnej (CAF).

33-cia edycja, która odbyła się w Kamerunie miała się odbyć w 2021 r. jednak pierwotne plany zostały zakłócone przez pandemię i mistrzostwa zostały przesunięte o rok. Poprzednia edycja turnieju finałowego miała zostać rozegrana w tym zachodnioafrykańskim kraju, ale ze względu na problemy z niedokończoną infrastrukturą, ostatecznie została rozegrana w Egipcie.

Wyniki AFCON 2022

Puchar Narodów Afryki 2022 jest już rozstrzygnięty, a Senegal został mistrzem po raz pierwszy w historii tego kraju. Senegal pokonał Egipt i wygrał w finale w rzutach karnych (4-2) po tym, jak przez 120 minut nie odnotowano żadnych bramek. To pierwszy w historii tytuł AFCON dla Senegalu, który pozbawił Egipt ósmego mistrzostwa. Kamerun – gospodarz, pokonał Burkina Faso w meczu o trzecie miejsce.

Poniżej znajdziesz wyniki wszystkich meczów AFCON 2022.

Finał AFCON 2022

  • 6 lutego
  • Egipt 0, Senegal 0 (Senegal wygrywa, 4-2 w rzutach karnych)

Mecz o trzecie miejsce

  • 6 lutego
  • Kamerun 0, Burkina Faso 0 (Kamerun wygrywa, 5-3 w rzutach karnych)

Półfinały

  • 3 lutego
  • Senegal 3, Burkina Faso 1
  • 4 lutego
  • Kamerun 0, Egipt 0 (Egipt wygrywa, 3-1 w rzutach karnych)

Ćwierćfinały

  • 29 stycznia
  • Kamerun 2, Gambia 0
  • Burkina Faso 1, Tunezja 0
  • 30 Stycznia
  • Egipt 2, Maroko 1 (ET)
  • Senegal vs. Gwinea Równikowa

Europejskie kluby nie przepadają za AFCON

Puchar Narodów Afryki jest często oprotestowywany przez przedstawicieli i menadżerów wielu europejskich klubów, zwłaszcza z angielskiej Premier League i francuskiej Ligue 1, w których gra wielu afrykańskich zawodników. Sprzeciwiają się zimowej dacie Pucharu Afryki z uwagi na kolidowanie z innymi rozgrywkami. Dla przykładu walczący o pierwsze miejsce Liverpool, którego główne gwiazdy ofensywy – Salah i Mané, nagle znikną na ponad miesiąc. Ponadto Gwineę reprezentował Naby Keita. Zawodnicy często wracają z turnieju zmęczeni lub kontuzjowani.

Algieria broniła swojego zwycięstwa z poprzedniej edycji, kiedy to w finale pokonała Senegal 1-0. Obie drużyny były jednymi z kandydatów do złota w tym roku. Egipt, najbardziej utytułowana drużyna na Mistrzostwach Afryki z siedmioma złotymi medalami oraz Kamerun – pięciokrotny mistrz, były również w gronie faworytów i mieli przewagę własnego boiska.

Od 2019 roku turniej rozrósł się z 16 uczestników do 24. W porównaniu z turniejem z 16 uczestnikami dodano ósmy mecz finałowy. Format jest taki sam jak na przykład turniej piłkarski EURU, czyli drużyny z dwóch pierwszych miejsc przechodzą bezpośrednio do ośmiu finałowych rozgrywek z czterozespołowych grup. Drużyny z trzecich miejsc zostaną sklasyfikowane w tabeli drużyn trzecich, z której przejdzie najlepsza czwórka. W przypadku równej ilości punktów o zwycięstwie decyduje wynik meczu. Dlatego nie tylko każdy punkt odgrywał rolę, ale także każda bramka.

Rozkład spotkań grupy zasadniczej Pucharu Narodów Afryki 2022

Patrząc na losowanie grup zasadniczych Mistrzostw Afryki, na próżno było szukać grupy śmierci. Były to raczej grupy bardziej wyrównane, ale główni faworyci nie powinni mieli mieć problemów z awansem. Na papierze Senegal miał najłatwiejszą drogę do jednej ósmej finału. Z drugiej strony bardziej wyrównanych walk można było się spodziewać w grupach „A” i „C”.

Jeśli w przypadku finałowych turniejów kontynentalnych prawdą jest, że nie warto nikogo lekceważyć to w przypadku mistrzostw Afryki jest to tym bardziej prawdziwe. Wystarczy spojrzeć na historię. W 2012 roku Zambia zabłysnęła pokonując w finale Wybrzeże Kości Słoniowej. Rok później dla odmiany Burkina Faso zdobyła srebro. Ten ostatni kraj zresztą zdobył brąz w 2017 roku. W 2015 roku o trzecie miejsce walczyły Kongo i Gwinea.

Spojrzenie na uczestników turnieju finałowego pokazuje równowagę wśród afrykańskich drużyn. Spośród ośmiu ćwierćfinalistów poprzednich mistrzostw w 2019 roku brakuje trzech. RPA, która doznała fatalnej porażki w ostatnim meczu eliminacyjnym na ziemi Sudanu, Madagaskaru, na którego konto awansowała Etiopia oraz Beninu, który zapłacił gorszym wynikiem w konfrontacji z Sierra Leone. Nawiasem mówiąc z dwudziestu czterech uczestników poprzedniego turnieju, w tegorocznym Pucharze brało udział tylko czternaście drużyn. W turnieju finałowym zadebiutują Komory i Gambia. Reprezentanci Egiptu wystąpią w rekordowym 25.

Złotych medali bronili piłkarze Algierii, którzy podczas swojej kampanii w 2019 roku strzelili tylko dwa razy. Senegal był pokonanym finalistą. Oba narody będą w tym roku głównymi kandydatami do zdobycia trofeum.

  • Grupa A: Etiopia, Republika Zielonego Przylądka, Kamerun, Burkina Faso
  • Grupa B: Malawi , Senegal , Zimbabwe , Gwinea
  • Grupa C: Maroko , Ghana , Gabon , Komory
  • Grupa D: Nigeria, Egipt, Sudan, Gwinea Bissau
  • Grupa E: Algieria , Sierra Leone , Gwinea Równikowa , Wybrzeże Kości Słoniowej
  • Grupa F: Gambia , Mauretania , Tunezja , Mali

Gwiazdy, które pojawiły się na AFCON 2022

Oczywiście w centrum uwagi były wielkie gwiazdy z angielskiej Premier League. Egipcjanie mogli polegać na ulubieńcu Mohamedzie Salahu. Jego kolega z reprezentacji Liverpoolu Sadio Mané miał być dla odmiany główną bronią ofensywną Senegalu. Oprócz Mané, można było liczyć na inne wielkie nazwiska, zwłaszcza na znakomitego bramkarza Edouarda Mendy’ego z londyńskiej Chelsea.

Broniąca tytułu Algieria reprezentowana przez Riyada Mahreza, również miała w swoim środku pola znaczącą megagwiazdę. Algierczycy zmierzyli się w grupie z Wybrzeżem Kości Słoniowej, w którym grali m.in. Wilfried Zaha i Sebastien Haller.

Gaboński strzelec wyborowy Pierre-Emerick Aubameyang miał być wielką gwiazdą turnieju. Jednak po przylocie do Jaunde w Kamerunie wykryto u niego koronawirusa. Nigeria również zmaga się z poważnymi problemami związanymi z koronawirusem, ale w ostatniej chwili powołała znanego gracza Petera Olayinkę.

W koszulce Kamerunu wystąpi także były kolega Olayinki z drużyny Slavii, Michael Ngadeu-Ngadjui. Oprócz niego w koszulce Kameruńskich Lwów pojawił się Karla Toko-Ekambi i Vincenta Aboubakara.

Stadiony, na których rozegrano Puchar Narodów Afryki w 2022 roku

Kraj-gospodarz Kamerun przygotował na Puchar Narodów Afryki w sumie sześć stadionów w pięciu różnych miastach. Największy z nich, Olembe Stadium (60 000 miejsc) znajdujący się w stolicy Jaunde, był gospodarzem finału. W stolicy Kamerunu znajduje się również Stade Ahmadou Ahidjo, który pomieścił 42 500 widzów. Pozostałe cztery stoiska znajdują się w innych miastach.

  • Stadion Olembe (Jaunde) – 60 000 miejsc
  • Stadion Japoma (Douala) – 50 000 miejsc
  • Stadion Ahmadou Ahidjo (Jaunde) – 42 500 miejsc
  • Stadion Roumdé Adjia (Garoua) – 30 000 miejsc
  • Stadion Kouekong (Bafoussam) – 20 000 miejsc
  • Stadion Limbe (Limbe) – 20 000 miejsc

Gdzie można było oglądać Puchar Narodów Afryki na żywo + streamy online

W Polsce AFCON można było oglądać w telewizji Eurosport lub na platformie Eurosport Player, która pozwala na oglądanie zawodów za pośrednictwem streamingu pay-per-view. Więcej informacji znajdziesz w przeglądzie kanałów sportowych.

Transmisje z meczów były również dostępne u bukmacherów. Wystarczyło wybrać jedną z firm, które udostępniają transmisje online.

Obstawianie Puchar Narodów Afryki z naszymi bukmacherami

Chociaż Puchar Narodów Afryki nie jest tak popularny jak na przykład EURO czy Copa América, to oczywiście można było na niego stawiać. Kursy na AFCON były u wszystkich bukmacherów w Polsce. Była tam podana duża liczba kursów i oczywiście dostępne były również zakłady na żywo.

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY