Niezwykłe Przepisy Piłki Nożnej – Tych Chyba Nie Znałeś


Oto kilka nieoczywistych przepisów. Zapewne nigdy się z wieloma nie spotkałeś, dlatego warto przeczytać odpowiedzi na pytania i poznać tajniki najpopularniejszej gry na świecie.

Jaki wymiary ma boisko do gry?

Istnieją dwa rodzaje boisk. Normalne (lokalne) i boiska międzynarodowe. Dla meczów lokalnych minimalne wymiary to 90 m (długość) x 45 m (szerokość) aż do do 120 m x 90 m. W przypadku meczów międzynarodowych szerokość wynosi od 64 do 75 metrów, a długość od 100 do 110 metrów. Od 2008 istnieje przepis, że budowane mogą być tylko międzynarodowe boiska o wymiarach 68 x 105.

Ile zmian zawodników można dokonać podczas meczu?

W trakcie trwania meczu można dokonać 3 zmian oraz dodatkowej (czwartej) zmiany w trakcie dogrywki. FIFA wprowadziła ostatnio możliwość dokonania jeszcze jednej, dodatkowej zmiany w przypadku zagrożenia zdrowia zawodnika. Można jej dokonać jedynie po wykorzystaniu pozostałych dostępnych.

Jak długo można czekać na sędziego jeśli spóźnia się na mecz?

Czas oczekiwania wynosi maksymalnie 20 minut od oficjalnej godziny rozpoczęcia meczu. Jeśli sędzia nie pojawi się w okresie oczekiwania i jeśli na mecz nie został oddelegowany sędzia asystent, to inny wykwalifikowany sędzia przejmie prowadzenie meczu, jeśli jest obecny na stadionie. W praktyce oznacza to, że jest to ogłaszane przez radio, a sędzia musi przyjść z trybun i pokazać licencję. Jeśli na stadionie jest ich dwóch, pierwszeństwo ma ten, który sędziował ważniejsze zawody.

Ile drużyna może spóźnić się na mecz?

Zarówno w przypadku drużyny gospodarzy jak i drużyny gości obowiązuje 20-minutowy okres oczekiwania. Jeśli jedna z drużyn ma na przykład awarię autobusu, ma prawo do dodatkowych dwudziestu minut. Oczywiście uzasadnienie, dlaczego drużyna poprosiła o dodatkowe dwadzieścia minut, musi być udokumentowane stowarzyszeniu. Dlatego ważne jest, aby w wyjątkowych przypadkach zarówno drużyna gospodarzy, jak i drużyna gości miały prawo do czasu oczekiwania wynoszącego 20 plus 20 minut.

Czy piłkarze mogą grać z obrączkami na palcu?

Nie. Zawodnicy nie mogą nosić przedmiotów niebezpiecznych dla innych zawodników lub dla samego zawodnika. Takim przedmiotem może być np. pierścionek, opaska na głowę, siatka na włosy, proteza, opatrunek gipsowy, metalowa klamra, bransoletka, zegarek na rękę, łańcuszek, kolczyki lub inna biżuteria.

Czy to prawda, że aby gol był uznany, konieczne jest dotknięcie piłki przez dwóch zawodników?

Nie. Piłka jest w grze od momentu, gdy przechodzi na połowę przeciwnika. Bramka jest zdobyta po pierwszym dotknięciu.

Czy zmiana między zawodnikiem a bramkarzem liczy się jako zmiana?

Nie. W trakcie gry mogą zastępować się tyle razy, ile chcą. Muszą poinformować o tym sędziego i zmienić koszulkę.

Czy na boisko może wejść zawodnik z numerem, z którym grał już ktoś inny?

Nie może.

Jak długo bramkarz może trzymać piłkę w rękach?

Bramkarz może trzymać piłkę w swoich rękach od momentu, gdy przejmie nad nią kontrolę przez maksymalnie sześć sekund.

Czy bramkarz może strzelić gola wykopując z pola karnego?

Bramkarz może strzelić gola z wykopu z bramki. Rzut z pola bramkowego jest podobny do innych rzutów wykonywanych w grze, takich jak rzut wolny, rzut rożny czy karny. Przepisy gry zezwalają również na zdobycie bramki bezpośrednio z rzutu spod bramki wykonany przez bramkarza.

Przepisy gry stanowią, że bramka nie zostanie uznana tylko wtedy, gdy została zdobyta bezpośrednio z ręki. Jednak bramkarz upuszcza piłkę z ręki i wykopuje ją ze swojego pola karnego. W związku z tym, bramka nie jest zdobyta bezpośrednio z rąk bramkarza. W ten sposób gol będzie uznany. Jeśli jednak wrzuci on piłkę do siatki przeciwnika, bramka zostanie odrzucona.

Co to jest spalony?

Zawodnik jest na spalonym, jeśli znajduje się bliżej linii bramkowej przeciwnika niż piłka i niż przedostatni zawodnik przeciwnika. Pozycja offside zawodnika nie jest sama w sobie naruszeniem reguły, zawodnik popełniający wykroczenie musi albo grać tę piłkę albo być aktywnie zaangażowany w grę w momencie popełnienia przewinienia. Przewinienie jest oceniane przez sędziego asystenta, który na podniesienie chorągiewki reaguje gwizdkiem i zatrzymaniem gry.

Czy sędzia może zmienić decyzję?

Tak. Sędzia może zmienić swoją decyzję jeśli uświadomi sobie, że jest ona błędna. Według własnego uznania albo na podstawie informacji przekazanej przez asystenta.

Czy jeśli sędzia zatrzymuje grę gwizdkiem, to musi ją wznowić kolejnym gwizdkiem?

Nie. Nie musi tego robić gwiżdżąc, ale zawsze musi dać sygnał do wznowienia gry po każdej przerwie. Przy wykonywaniu rzutów wolnych lub rzutów wynikających z gry, sędzia może sygnalizować ręką lub słowami i gwizdać tylko wtedy, gdy bez gwizdka mogłoby dojść do nieporozumienia. Gwizdek nie powinien być zazwyczaj używany przez sędziego, ale musi być użyty przy rzucie wolnym i rzucie karnym.

Sędzia sygnalizuje przywilej korzyści, ale drużyna traci piłkę. Jak długo trwa taki przywilej?

Jeśli przewaga nie przyniosła zamierzonego efektu, sędzia ma prawo w ciągu 3 sekund powrócić do pierwotnego przewinienia i zarządzić odpowiedni rzut wolny. Nie dotyczy to jednak sytuacji, w której drużyna walcząca traci piłkę z własnej winy.

Czy jeśli sędzia wyrzuca zawodnika rezerwowego, to liczba zawodników na boisku się zmniejsza?

Sędzia może odesłać zawodnika przed rozpoczęciem meczu, w trakcie jego trwania oraz po jego zakończeniu. Może również wykluczyć zawodnika, który został zastąpiony. Nie zmniejsza się jednak liczba zawodników na boisku. Jest to jednak zawsze specyficzna sytuacja.

Jaka jest minimalna liczba zawodników, aby mecz nie został przerwany?

Sędzia nie kończy meczu, dopóki liczba zawodników w drużynie nie spadnie poniżej siedmiu w trakcie meczu. W momencie, gdy drużyna ma tylko sześciu zawodników na boisku i nie ma możliwości uzupełnienia składu, sędzia kończy mecz i odnotowuje to w raporcie meczowym.

Jak blisko przeciwnik może podejść do piłki podczas rzutu rożnego?

Kopnięcie następuje z chorągiewki rożnej po tym, jak piłka odbije się od obrońcy ponad linią bramkową. Możliwe jest również zdobycie bramki bezpośrednio z rogu. Zawodnik nie może podawać sam do siebie z rzutu rożnego. Gdy piłka nie jest w grze, żaden z zawodników drużyny przeciwnej nie może zbliżyć się do piłki na odległość mniejszą niż 9,15 metra.

W jakich okolicznościach sędzia jest upoważniony do przedwczesnego zakończenia meczu?

Należy rozróżnić, kiedy musi, a kiedy może. Może on przerwać lub nie rozpocząć gry, gdy jest ciemno, z powodu złych warunków pogodowych, z powodu nieodpowiednich warunków na boisku, z powodu nieposłuszeństwa sędziego przez zawodnika, z powodu wtargnięcia tłumu na boisko, z powodu rażąco niesportowego zachowania tłumu, z powodu naruszenia oświetlenia lub zasilania. Sędzia musi przerwać mecz jeśli liczba zawodników w drużynie spadnie poniżej siedmiu, za obrazę jednego z sędziów, za śmierć członka drużyny, delegata lub sędziego, jeśli drużyna opuści pole gry na znak niezgody z decyzją sędziego, za interwencję policji.

Jakie są wymiary i ciśnienie piłki?

W futbol gra się piłką o obwodzie 68-70 centymetrów. Na początku meczu musi mieć wagę od 410 do 450 gramów i ciśnienie powietrza pomiędzy 0,6 a 1,1 atmosfery. Każdy mundial ma swój oficjalny typ piłki – dwa ostatnie mistrzostwa rozgrywane były piłkami Brazuca i Telstar, piłka na mundial 2022 nosi nazwę Rihla.

By zaliczyć bramkę, piłka musi przekroczyć linię całym obwodem?

Tak, piłka musi przekroczyć linię całym swoim obwodem, aby bramka była zaliczona. Tak samo w przypadku przekroczenia piłki przez linię boiska, np. aut. W takim wypadku sędzia asystent ma obowiązek podnieść chorągiewkę.

Czy po rzucie karnym można dobijać piłkę?

Tak, po rzucie karnym można dobijać piłkę. Może to zrobić inny zawodnik drużyny zawodnika wykonującego rzut karny lub sam zawodnik, ale tylko gdy piłka zostanie w między czasie rozegrana przez zawodnika drużyny przeciwnej. W praktyce oznacza to najczęściej dotknięcie piłki przez bramkarza.

Czy bramkarz ma prawo wykonać rzut karny?

Tak, bramkarz ma prawo do wykonania rzutu karnego tak samo jak każdy inny zawodnik. Zdarzało się bardzo często, że bramkarze po dogrywce wykonywali rzuty karne i dzięki temu drużyna wygrywała mecz.

Kto na koniec meczu podaje rękę sędziemu?

Wszyscy gracze. Po końcowym gwizdku sędzia główny i jego asystenci powinni udać się do koła środkowego, gdzie zgromadzeni są również zawodnicy obu drużyn, co należy do obowiązków kapitanów. Powitanie z sędzią i przeciwnikami odbywa się w taki sam sposób jak przed rozpoczęciem meczu. Pole gry powinno być opuszczone w kolejności: drużyna gości, kapitan drużyny gości, sędzia, kapitan drużyny gospodarzy i na końcu drużyna gospodarzy.

Czy sędzia może zmienić bramkę po pierwszym rzucie karnym, gdy zawodnik uszkodzi pole karne?

Nie, zgodnie z zasadami jest napisane „sędzia wyznacza bramkę, na którą będą wykonywane wszystkie rzuty karne”.

Czy po zagraniu ręką, piłkarz zawsze otrzymuje żółtą lub czerwoną kartkę?

Nie, w zależności od natury przewinienia, miejsca i sytuacji w grze. Nie każde zagranie piłki ręką jest obarczone kartką. Jeśli zawodnik nielegalnie zagra piłkę ręką i uniemożliwi drużynie przeciwnej zdobycie bramki, sędzia przyzna czerwoną kartkę. Jeśli jednak taka sama sytuacja ma miejsce w środku pola, sędzia przyzna żółtą kartkę, ale nie jest do tego zobowiązany.

Kiedy sędzia musi dać przyznać czerwoną kartkę?

Jeśli zawodnik w grze lub zawodnik rezerwowy popełni jedno z siedmiu następujących przewinień:

  • gra ostro
  • zachowuje się w sposób rażąco niesportowy
  • pluje na przeciwnika lub inną osobę
  • zapobiega zdobyciu bramki przez drużynę przeciwną lub udaremnia jej widoczną okazję do zdobycia bramki poprzez celowe zagranie piłki ręką/ poza zasięgiem bramkarza we własnym polu karnym
  • zakłóca widoczną możliwość zdobycia bramki przez drużynę przeciwną poprzez zatrzymanie przeciwnika atakującego bramkę przewinieniem, za które zarządzona jest kartka.
  • używa obraźliwego, znieważającego lub poniżającego języka lub gestów
  • zostaje upomniany po raz drugi podczas meczu

Czy można złamać zasadę spalonego przy wybiciu od bramki ?

Nie. Zawodnik, który przyjmuje piłkę bezpośrednio z rzutu bramkowego, nie może zostać ukarany, nawet jeśli w momencie wybicia stał na pozycji spalonej.

Ile maksymalnie trwa mecz piłki nożnej?

Mecz trwa dwa razy po 45 minut, z 15-minutową przerwą dzielącą połowy. Zegar działa nieprzerwanie nawet podczas przerw w grze, a sędzia może według własnego uznania skorygować czas o kilka minut. W głównych grupach wielkich mistrzostw mecz może zakończyć się remisem, podczas gdy w fazie pucharowej o zwycięstwie decyduje dogrywka lub rzuty karne. Na Mistrzostwach Świata w 2022 roku dogrywka trwa 2 × 15 minut. Jeśli nadal jest remis, każda drużyna wybierze pięciu wykonawców rzutów karnych.

Co to jest VAR?

Technologia, która weryfikuje decyzję sędziego głównego za pomocą wideo. Asystent wideo komunikuje się z sędzią przez radio i ma prawo uczestniczyć w grze w czterech przypadkach. Podczas kary, kiedy asystent wideo ocenia przewinienie, które spowodowało orzeczenie kary. Na podstawie ustaleń VAR sędzia może również przyznać zawodnikowi czerwoną kartkę. Możliwe jest również cofnięcie nieprawidłowo przyznanej kary, jeśli sędzia pomylił się na boisku. Mistrzostwa Świata w 2022 roku będą również wykorzystywać technologię goal-line wśród nowoczesnych pomocy cyfrowych.

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY