Prognozowanie Wyników Meczu – Jak Wytypować Rezultat?


Kiedy formułujesz osąd na temat wyniku meczu piłkarskiego, logicznym pierwszym krokiem jest stworzenie wstępnej prognozy lub określenie punktu odniesienia – prognozy wyjściowej. Kiedy już ustalimy bazową prognozę wyniku, możemy zacząć dokonywać dodatkowych osądów, które odnoszą się do innych czynników wpływających na wynik gry.

Co wpływa na trafną prognozę

Ustalona prognoza służy jako punkt wyjścia, do którego możemy zastosować wszystkie subiektywne i abstrakcyjne czynniki, które muszą być częścią naszej ostatecznej decyzji. Takie wstępne przewidywania najlepiej jest określić na podstawie statystyk z poprzednich gier. Statystyki są najlepszą podstawą dla dobrego systemu handicapowego, ponieważ oferują najlepszą bazę dla zdobycia wiedzy o różnych stopniach umiejętności graczy i ich aktualnej formie. Dobrze jest pamiętać, że te umiejętności nie są jedynym czynnikiem decydującym o grze w piłkę nożną. Zwycięzca meczu jest określany przez mieszankę trzech podstawowych, powiązanych ze sobą czynników:

Czynniki abstrakcyjne: Te wpływy są całkowicie niezwiązane z poziomem umiejętności w drużynach. Należą do nich: zła nawierzchnia boiska, niespodziewane kontuzje, złe decyzje sędziów, złe odbicia piłek, pogoda, hałas na trybunach, choroby itp. Czynniki te są trudne do przewidzenia, a niektóre z nich w ogóle nie są możliwe do przewidzenia. Największym abstrakcyjnym czynnikiem jest szczęście, które może odegrać bardzo ważną rolę w meczu i w znacznym stopniu przyczynić się do ostatecznego wyniku.

Czynniki subiektywne: Są to czynniki motywacyjne, które odgrywają największą rolę w wyrównanych meczach. Do tych czynników zalicza się wszystko, co w jakiś sposób może wpłynąć na pragnienie zwycięstwa lub zdolność skupienia się na grze. Czynniki subiektywne obejmują wszystko: zemstę, aresztowania za jazdę pod wpływem alkoholu, spory kontraktowe, kontuzje, sprzeczki wewnątrz drużyny, zwolnienia trenerów, zazdrość, konflikty personalne, problemy małżeńskie. Wszystkie stany emocjonalne, także te, które mają miejsce podczas gry.

Czynniki obiektywne: Te czynniki są namacalne i widoczne, które najlepiej określają zdolności każdej drużyny. Są to zademonstrowane umiejętności, które są zapisane w statystykach z poprzednich meczów.

Pierwsza kategoria (czynniki abstrakcyjne) jest najłatwiejsza z trzech grup, a powodem tego jest to, że prawie nie można na nią wpływać, a więc prawie nie można się nią zajmować i z nią pracować. Z niektórymi abstrakcyjnymi czynnikami można sobie poradzić.

W innych artykułach jest mowa na przykład o pogodzie, ale w przypadku większości czynników możemy mieć tylko nadzieję, że wpływają one na grę w równym stopniu po obu stronach, na przykład nawierzchnia boiska czy złe decyzje sędziowskie.

W przypadku zawodowych drużyn sportowych subiektywne czynniki mają największy wpływ na wynik, najczęściej dla obstawiających w formie zakładów z handicapem. Nie ma wątpliwości, że umiejętność decydowania o wpływie czynników motywacyjnych na grę będzie miała duży wpływ na powodzenie obstawianych zakładów.

Aby jednak móc podejmować te ważne subiektywne decyzje, musisz ustalić punkt odniesienia, do którego będziesz je odnosił. Do ustalenia tego punktu najlepiej użyć wzorów matematycznych i reguł opartych na danych statystycznych. Statystyki mogą podpowiedzieć, jak radziły sobie drużyny w ostatnich tygodniach i jest to bardzo cenna informacja. Należy uważać, by nie pokładać zbytniej wiary w matematycznych przewidywaniach, gdyż nie mogą one zagwarantować pewnego wyniku, a także należy zmniejszyć wpływ przewidywań statystycznych, biorąc pod uwagę inne czynniki (subiektywne, abstrakcyjne).

Prognozowanie wyników (meczu piłki nożnej)

Możemy użyć wyników drużyny z ostatnich 4 meczów, aby określić nasze własne szacunki dotyczące ofensywy i defensywy drużyny. Te szacunki mogą być następnie użyte do określenia wstępnego wyniku pomiędzy dwoma drużynami. Pierwsze cztery tygodnie nowego sezonu wymagają statystyk z poprzedniego sezonu (nie licząc meczów pokazowych). Użyjemy 4 ostatnich meczów wybranej przez nas drużyny, aby określić jej szacunkową ofensywę. Zignorujemy najwyższe i najniższe bramki strzelone w ostatnich czterech meczach i użyjemy tylko dwóch pozostałych statystyk. Jeśli bramki strzelone w ostatnich czterech meczach wynoszą np. 5,2,3,0 – nie będziemy brać pod uwagę liczb 5 i 0, a jedynie 2 i 3. Dodamy te dwie liczby i podzielimy przez liczbę meczów, czyli przez dwa. Otrzymujemy 2+3 = 5…5:2 = 2.5.

Tę samą procedurę zastosujemy do określenia klasyfikacji defensywnej drużyny. Zignorujemy najwyższą i najniższą liczbę bramek zdobytych w ostatnich czterech meczach i użyjemy dwóch pozostałych statystyk. Jeśli podamy przykład bramek strzelonych w ostatnich czterech meczach jako 7,4,1,2, to pominiemy liczby 7 i 1, aby określić nasze szacunki. Otrzymujemy 4+2 = 6…6:2 = 3.

Najwyższe i najniższe wyniki są pomijane, aby oddzielić występy, które są nieco ekstremalne i nie oddają prawdziwych cech drużyny. Jest wiele przypadków, w których wynik może nie odpowiadać rzeczywistej jakości drużyn, zarówno po stronie wygranych, jak i przegranych. Przykładem takich przypadków są mecze, w których drużynie udaje się po prostu wejść w mecz z szybko zdobytą bramką i wykorzystać to, by powiększyć swoje prowadzenie, tylko po to, by druga drużyna zaczęła walczyć psychicznie. Innym przypadkiem jest wprowadzenie „zawodników B” (np. w mniej ważnym meczu), czyli zawodników, którzy najczęściej siedzą na ławce i są mniej zaangażowani w grę.

Te niezrównoważone występy nie dają prawdziwego obrazu jakości drużyny i dlatego nie są uwzględniane w szacunkach opartych na statystykach drużyn. Przez pominięcie najwyższego i najniższego wyniku z czterech ostatnich gier, pozostałe dwie liczby dają nam medianę, a nie średni wynik, który zostałby wygenerowany po wzięciu pod uwagę wszystkich czterech gier. Są też inne gry, które nie powinny być włączone do tego modelu statystycznego. Zostaną one wymienione później wraz z wyjaśnieniem, dlaczego dostarczają błędnych statystyk dla tego modelu.

Aby określić szacunkowe wyniki ofensywy i defensywy drużyny, podano następujące dane:

Drużyna A: 5,2,3,0 Drużyna B: 7,4,1,2

Zauważ, że w pierwszym przypadku (Drużyna A) otrzymujemy taką samą średnią bramek, nawet jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie 4 mecze (5+2+3+0 = 10…10:4 = 2.5). Jednak w drugim przypadku tak nie jest. Jeśli w drugim przypadku weźmiemy pod uwagę wszystkie cztery liczby, otrzymamy: 7+4+1+2 = 14…14:4 = 3,5. Otrzymalibyśmy więc inną liczbę. Średnia liczba zdobytych bramek byłaby wyższa o 0,5. To przesunięcie w górę wynika z pierwszego meczu, w którym drużyna zdobyła bardzo dużą liczbę bramek. Siedem strzelonych goli na pierwszy rzut oka nie pasuje do statystyk z ostatnich czterech spotkań i widać, że ta liczba nie reprezentuje typowej liczby goli na mecz, które zdobywa drużyna.

Niezrównoważone występy nie dają prawdziwego obrazu jakości drużyny i nie powinny być brane pod uwagę przy przewidywaniu jej przyszłych wyników na podstawie statystyk drużyny.

Używanie tabel i rankingów do typowania wyników

Szacunki określone przy pomocy powyższych obliczeń matematycznych mogą być wykorzystane jako wstępne przewidywania. Aby określić wynik drużyny A w nadchodzącym meczu z drużyną B, użyjemy szacunku ofensywy drużyny A i dodamy do niego szacunek defensywy drużyny B, a następnie odejmiemy medianę wyniku dla liczby zdobytych bramek (w tym przypadku 1,5).

Liczba 1,5 reprezentuje medianę strzelonych goli (mediana – co najmniej 50% wartości jest mniejsza lub równa medianie i co najmniej 50% wartości jest większa lub równa medianie), których możemy się spodziewać po drużynie piłkarskiej w pojedynczym meczu (na podstawie statystyk meczów piłkarskich, statystyki każdej ligi różnią się od siebie i zależy to także od okresu, dla którego ta liczba jest obliczana, można ją znaleźć w statystykach internetowych). W naszym przypadku użyta jest liczba 1.5, która nie jest uniwersalna dla wszystkich lig i meczów, trzeba ją znaleźć w statystykach internetowych.

Przykład na znalezienie mediany liczby bramek strzelonych w ostatnich dziesięciu meczach:

Gole zdobyte: (1,0,0,2,3,3,3,0,1) i sortowanie według wielkości (0,0,0,1,1,2,3,3,3) i tworzenie średniej z dwóch środkowych wartości (1+2 = 3…3:2 = 1.5).

Nie korzystaj ze średniej arytmetycznej

Ważne jest, aby zauważyć, że nie jest to średnia arytmetyczna, która daje nieco inne dane. Średnia arytmetyczna obejmuje wszystkie mecze, włączając w to niezrównoważone występy drużyn.

Szacunkowa wartość ofensywy drużyny A wynosi 2,5, a szacunkowa wartość defensywy drużyny B wynosi 3. Dodaj te dwie liczby do siebie i odejmij medianę zdobytych bramek wynoszącą 1,5. Otrzymujemy więc (2,5+3) – 1,5 = 4, a liczba 4 jest przewidywaną liczbą bramek strzelonych przez drużynę A drużynie B. Aby ustalić tę samą liczbę dla drużyny B, musimy znać szacunki ofensywne drużyny B oraz szacunki defensywne drużyny A. Jeśli te liczby były następujące: szacunek ofensywy drużyny B = 2,5, szacunek defensywy drużyny A = 1, otrzymamy (2,5+1) – 1,5 = 2. Liczba 2 jest przewidywaną liczbą bramek strzelonych przez drużynę B przeciwko drużynie A.

W tym konkretnym przypadku nasze wstępne przewidywania co do wyniku meczu pomiędzy drużyną A i drużyną B są następujące: 4:2. Przewidywany wynik tego meczu to 4:2, więc drużyna A jest faworytem. Ponadto, przewidywania te dają nam wskazówkę co do całkowitej liczby bramek w meczu i dlatego służą również jako przewidywania dla zakładów under/over.

Unikaj uśredniania

Ważne jest, aby zauważyć, że szacunki ofensywne drużyny A nie są uśredniane z szacunkami defensywnymi drużyny B, ale są one sumowane, a następnie odejmowane są zdobyte bramki. Błędem jest uśrednianie statystyk pomiędzy drużynami. To jest bardzo ważny punkt, w którym wiele matematycznych przewidywań idzie w złym kierunku i popełnia błędy. Uśrednienie szacunków ofensywy jednej drużyny z szacunkami defensywy drugiej drużyny daje złe fakty, z wyjątkiem sytuacji, gdy jedna liczba jest powyżej średniej ligowej, a druga poniżej średniej ligowej.

Jeśli drużyna A ma szacunkową ofensywę na poziomie 3, czyli o 1,5 więcej niż mediana 1,5 (1,5 lepiej niż średnia ligowa liczba strzelonych goli), oznacza to, że drużyna A powinna strzelić przynajmniej trzy gole przeciwko każdej drużynie, która jest gorsza niż średnia ligowa. Jeśli szacunkowa defensywa drużyny B wynosi 2, czyli 0,5 więcej niż mediana 1,5 (0,5 gorzej niż średnia ligowa dla zdobytych bramek), oznacza to, że drużyna A powinna strzelić przynajmniej 3 bramki przeciwko drużynie B.

Jeśli jednak uśrednimy szacunki ofensywne drużyny A (3) z szacunkami defensywnymi drużyny B (2) otrzymamy: 3+2 = 5…5:2 = 2.5. W tym przypadku uśrednienie spowodowałoby, że drużyna B z gorszą obroną zredukowałaby szacunek ofensywy drużyny A z 3 do 2,5. W związku z tym szacunek ten nie zostałby poprawnie określony. Drużyna B może nawet nie stracić 3 bramek w tej prognozie.

Podobnie jeśli szacunkowa wartość ofensywy drużyny B wynosi 1 i szacunkowa wartość defensywy drużyny A wynosi też 1. Jeśli uśrednimy te dwie wartości, otrzymamy: 1+1 = 2…2:2 = 1. Uśrednienie spowoduje, że jakościowa defensywa drużyny A pozwoli drużynie B, która szacunkowo ma mniej jakościową ofensywę, mieć większe szanse na zdobycie bramki niż prawidłowo zastosowana formuła, która nie uwzględnia uśrednienia. Drużyna A powinna zdobyć jedną bramkę zgodnie z tym przewidywaniem, ale gdyby użyć naszego poprawnego wzoru, prawidłowo podkreśliłby on słabość ataku drużyny B i jakość obrony drużyny A: 1+1 = 2…2-1,5 = 0,5. Drużyna A może nawet nie zdobyć gola.

Z tego powodu uśrednianie nie jest dobre. Uśrednianie statystyk jednej drużyny ze statystykami drugiej drużyny nie jest dobrym sposobem na uzyskanie dobrych prognoz, niezależnie od tego, czy są to prognozy wyników czy innych statystyk. W rezultacie będą miały miejsce słabe przewidywania, gdy statystyki obu drużyn są powyżej ligowej średniej lub nawet poniżej.

Zdarza się, że w zakładach bukmacherskich stosuje się uśrednianie, aby dokonać różnych przewidywań. Gdy wyniki nie są zgodne z ich oczekiwaniami, ludzie zaczynają myśleć, że błąd tkwi raczej w użytej statystyce niż w tym, że mogli popełnić błąd w metodzie wybranej do określenia prognozy. Z tego powodu w pośpiechu sięgają po inne dane i nadal stosują uśrednianie, co oczywiście nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Błąd tkwi w samym uśrednianiu. Użycie uśredniania w tym samym przypadku pomiędzy dwoma drużynami dałoby zupełnie inne przewidywania wyników niż użycie omawianej tutaj procedury.

Uśrednienie szacunków ofensywy jednej drużyny z szacunkami defensywy drugiej drużyny prowadzi do złych przewidywań zarówno wtedy, gdy statystyki obu drużyn są powyżej ligowej średniej, jak i wtedy, gdy są poniżej ligowej średniej.

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY