Prawdopodobieństwo w Zakładach Sportowych – [Króki] Wstęp


Bukmacherzy to prywatne firmy, których zadaniem jest generowanie zysków. Ponieważ większość z nich nie bankrutuje mimo, że ich jedynym dochodem są nasze zakłady, to w porównaniu z bukmacherami jako całością, obstawiający muszą wyjść na minus. Jednak każdy wie, że w zakładach sportowych można wygrać. Czy można jednak wygrać na dłuższą metę?

Nie musisz być matematycznym geniuszem, aby zrozumieć jak teoria prawdopodobieństwa jest związana z zakładami sportowymi. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że czeka Cię powrót do tragicznych lat w szkole średniej z algebrą i arytmetyką, ale tak nie jest.

Nie ma powodu do paniki, ponieważ moja lekcja o prawdopodobieństwie jest zaprojektowana tak, aby była tak prosta (i przystępna) jak to tylko możliwe. Celem lekcji na pewno nie jest wprowadzenie Cię w błąd niepotrzebnymi równaniami i dogłębnym omówieniem procedur matematycznych. Lekcja zawiera proste i jasne podsumowanie kluczowych punktów.

Prawdopodobieństwo w swojej najprostszej postaci można zdefiniować jako:

  • Szanse, że pewne zdarzenie lub wynik będzie miało miejsce w przyszłości.
  • Stopień pewności co do danego wyniku lub zdarzenia.
  • Prawdopodobieństwo jest powiązane z dziedzinami takimi jak matematyka, analiza statystyczna, filozofia, sektor finansowy, a także hazard, czyli poker i zakłady bukmacherskie.

Celem jest przekazanie informacji o prawdopodobieństwie w najprostszy możliwy sposób. Z pewnością mógłbym podać dużo bardziej skomplikowane wyjaśnienie teorii prawdopodobieństwa, ale w takim przypadku nie wyniósłbyś z lekcji zbyt wiele. Podstawowe wyjaśnienie tego zagadnienia jest zupełnie wystarczające dla celów poznania zakładów sportowych. Jeśli jednak chciałbyś dokładniej zbadać ten obszar, możecie znaleźć potrzebne informacje w Google.

Prawdopodobieństwo wygranej w Zakładach Sportowych

Prawdopodobieństwo w zakładach sportowych może być też opisane jako stosunek sumy zdarzeń danego wydarzenia sportowego do kursów proponowanych przez bukmachera. Dlaczego w ten sposób? Aby operatorzy zakładów byli na plusie logiczne jest, że wskaźnik wygranych musi być mniejszy niż 1 (czyli 100%). W przypadku na przykład loterii jest on zwykle mniejszy o dość dużą wartość (około 50%). Na przykład w grze w totolotka twoim zadaniem jest odgadnięcie 6 liczb z 49 co daje w sumie 13 983 816 możliwości. Zakład na sześć liczb kosztuje 3 zł. Wygrana jest wtedy określona przez wyrażenie: kumulacja/(3*13 983 816). Kumulacja rośnie, ale współczynnik wypłaty zwykle pozostaje znacznie mniejsza niż 1. W powyższym przykładzie wiadomo, że pomimo iż na pozór kwota 3 złotych jest znikoma w porównaniu do głównej wygranej, to i tak nie opłaca się nam stawiać tych 3 PLN dopóki kumulacja w totolotku nie wyniesie przynajmniej 3 x 13,983,816, czyli 41,951,448 PLN. W zaokrągleniu 42 miliony złotych. W przypadku ruletki w kasynie wypłata za wygraną mogłaby wynieść 100% – ale tylko wtedy gdyby na kole ruletki nie znajdowało się zero. W tym przypadku mamy tu do czynienia ze współczynnikiem wygranej na poziomie 97%. Czyli brakujące 3% to właśnie przewaga kasyna.

Prawdopodobieństwo i współczynnik wygranej w zakładach

Zastanowimy się teraz nad wskaźnikiem wygranych w zakładach z kursami bukmacherskimi. Po pierwsze rozważmy mecz pomiędzy dwoma całkowicie wyrównanymi tenisistami (w opinii bukmachera). Aby zakłady w tym przypadku były sprawiedliwe, łatwo byłoby napisać kursy 2:1 dla obu tenisistów (podobnie jak w ruletce). Nie zdarza się to jednak u żadnego bukmachera. Zazwyczaj kurs wynosi około 1,8 dla obu graczy. Jeśli postawimy 10 PLN na obu zawodników u bukmachera z takimi kursami, to po meczu na pewno zainkasujemy 18 PLN. Ponieważ jednak postawiliśmy 20 PLN na dwóch kuponach to wygrana wynosi 18/2 = 9 czyli 90% z 10 PLN. Współczynnik wynosi 90%.

Zastanówmy się teraz nad wskaźnikiem wygranych w zakładzie na derby piłkarskie. U bukmachera internetowego kursy na mecz wynoszą 1.77 – 3.40 – 4.02 (wygrana u siebie, remis i wygrana na wyjeździe). Ustalimy teraz, że „prawdopodobieństwo” wynosi 1/kurs. To znaczy 0,57 za zwycięstwo u siebie, 0,29 za remis i 0,24 za zwycięstwo na wyjeździe. Uważny czytelnik zauważy, że suma tych „szans” nie daje liczby jeden co jest jednym z podstawowych warunków stawianych prawdopodobieństwu zakładów. Dzieje się tak dlatego, że przynajmniej jeden z kursów nie odpowiada rzeczywistemu prawdopodobieństwu (jest niedoszacowany). Wygrana w takim przypadku jest obliczana jako 1/(suma prawdopodobieństw kursów), co w naszym przypadku wynosi: 1/(1/1,77+1/3,40+1/4,02) = 0,90.
Pozostała część, czyli około 10% całkowitego zakładu (przy pewnym rozrzucie) pozostanie u bukmachera.

Wskaźnik wygranych u większości bukmacherów wynosi, tak jak w naszych przykładach, około 90%. Można jednak znaleźć kursy zaniżone i zawyżone. Jeśli wskaźnik wygranych przekracza 100% można go wykorzystać do obstawiania „pewnych zakładów”. Jednak rzadko tak się dzieje.

Pewny zakład (sure bet) czy pewna wygrana

Najlepszą okazją by mieć pewność, że zarobisz jest tzw. pewny zakład. Niestety, taka okazja zdarza się bardzo rzadko. Trudno będzie znaleźć pewny zakład (ze współczynnikiem wypłaty większym niż 1) u jednego bukmachera, ale czasami możesz natrafić na okazję, która ma wypłatę większą niż 1, korzystając z kombinacji kursów różnych bukmacherów. Tak więc na przykład, jeśli wybierzemy najlepsze kursy spośród wszystkich bukmacherów (zakładając, że wszyscy biorący udział w grze bukmacherzy są wolni od opłat manipulacyjnych), otrzymamy następujące kursy na mecz przykładowy mecz: 2.1 – 3.5 – 4.8. W tym przypadku współczynnik wynosi: 1/(1/2,1+1/3,5+1/4,8) = 1,03 > 0.

Oznacza to, że aby wygrać tysiąc złotych, musimy postawić: 1000/1.03 = 970 PLN. Rozłożymy zakłady na 1000/2.1, 1000/3.5 i 1000/4.8. Stawiamy więc 476 PLN na wygraną drużyny numer 1 u pierwszego bukmachera, 285 PLN na remis w drugim miejscu do obstawiania i 208 PLN na wygraną drużyny numer 2 u trzeciego bukmachera. Bez względu na wynik meczu wygramy 1000 PLN. Zysk netto wynosi wtedy 30 PLN, których nikt nie da ci dziś za darmo.

Podsumowanie

Wykorzystanie rachunku prawdopodobieństwa w zakładach bukmacherskich odgrywa ważną rolę, ale znalezienie kursów dzięki którym możemy być pewni wygranej jest bardzo trudne. Istnieje jeszcze jedna możliwość zwiększenia prawdopodobieństwa osiągnięcia sukcesu – jest nią wykorzystanie kursów oferowanych przez bukmachera i porównanie ich z prawdopodobieństwem wydarzenia sportowego. O tyle o ile w innych dziedzinach hazardu ocena prawdopodobieństwa jest dość prosta (np. w ruletce czy black jacku) o tyle w wydarzeniu sportowym już nie. Nie możemy zatem być pewni tego, że dane zdarzenie (a raczej jego wynik) jest bardziej lub mniej pewny. Nie mówiąc już o rozpisaniu prawdopodobieństwa w postaci liczby. Istnieją jednak pewne modele matematyczne oraz systemy, które mogą nam tę liczbę przybliżyć w oparciu o statystyki wydarzeń które miały miejsce w przeszłości. Na ten temat więcej dowiesz się jednak w dalszej części kursu.

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY