Najlepsza Strategia Obstawiania Piłki Nożnej

Jest kilka narzędzi, dzięki którym możemy zminimalizować ryzyko oraz zwiększyć szansę na wygraną. W świecie, w którym nie ma gwarancji na zapewnienie wygranych w zakładach bukmacherskich, te dwa powyższe aspekty są kluczowe. Poniżej przedstawiam jedne z najlepszych systemów obstawiania piłki nożnej. Opowiem także czym jest Value Bet. Dowiesz się, który system jest najlepsze dla ciebie.

Back & Lay – jeden z najlepszych systemów na piłkę nożną

Strategia obstawiania futbolu sprowadza się zawsze do minimalizowania ryzyka oraz szukanie wartości w zakładach. Jeżeli oba te aspekty zostaną spełnione, mamy szanse na zarobek w dłuższym terminie. Kluczem jest nauczenie się dostrzegać wartościowe zakłady, które twoim zdaniem posiadają większe kursy niż powinny.

Aby wyjaśnić, jak działa ta strategia, zacząć należy od wytłumaczenia podstawowych pojęć. Zakład typu „Back”, to dokładnie taki rodzaj zakładu, który wnosisz u tradycyjnego bukmachera online. Jeżeli zakładasz, że meczu Legia Warszawa kontra Wisła Kraków wygra ta pierwsza, to obstawiasz zakład typu Back na Legię. Zakład typu „Lay” jest tym co robią bukmacherzy. Weźmy jako przykład ten sam mecz piłki nożnej. Jeśli bukmacher przyjął od ciebie zakład, w którym obstawiłeś Legię Warszawa, to on sam zrobił nic innego jak wystawił „Lay” na tę drużynę. Innymi słowy założył, że aby zainkasować zysk musi się zdarzyć wszystko poza tym, że ta drużyna wygra. Jest to postawienie na coś co ma się nie zdarzyć.

Jak to działa strategia Back & Lay?

Jak zatem ten system działa w praktyce? Jest wiele sposobów, aby to wytłumaczyć, ale skupię się na najprostszym. Jak wspomniałem wcześniej system działa najlepiej Jeżeli jesteśmy w stanie znaleźć zakład, którego wartość jest dla nas najwyższa. Wróćmy raz jeszcze do powyższego przykładu z meczem Legia Warszawa oraz Wisła Kraków. Załóżmy, że wystawiasz zakład typu „Lay” na remis z kursem 4,5. Jeżeli zdarzy się to co przewidujesz, czyli Legia Warszawa przejmie prowadzenie i wygra mecz, to zainkasujesz zysk.

Drugą opcją jest zabezpieczenie swojego zakładu, poprzez zakład typu „back” na sam remis. Po pierwszej strzelonej bramce przez Legię Warszawa, kursy u bukmacherów na remis zostaną podniesione. Przykładowo, jeśli wystawimy zakład „Lay” za 100 PLN po kursie 4.00, a później po strzeleniu bramki, kurs na remis u bukmachera wzrośnie do 6.00, to obstawiając ten zakład za 65 PLN jesteśmy w stanie zagwarantować sobie zysk na poziomie 30 PLN w przypadku remisu lub 35 PLN gdy wygra którakolwiek z drużyn.

Pomimo że zysk będzie mały, to zrealizujemy go bez względu na wynik meczu. Jest to forma obstawiania arbitrażowego. Oczywiście przed meczem nie jesteśmy w stanie zagwarantować takiego scenariusza. Kurs bukmachera na remis może nie wzrosnąć właśnie z powodu braku strzelenia bramki. Co więcej wraz z przebiegiem meczu kurs na remis będzie malał.

Value Bet – Najważniejsza metoda obstawiania piłki nożnej?

Value Betting to klucz do rozsądnego obstawiania zakładów bukmacherskich w każdym sporcie. Powinno to być podstawowe narzędzie w twoim arsenale. Oczywiście każdy zakład może okazać się przegranym, w tym także zakłady Value Bet. Zakłady tego rodzaju wymagają również dużej wiedzy i doświadczenia w zakresie oceny prawdopodobieństwa danego zdarzenia. Odnalezienie takiego zakładu nie jest proste. Jest to jednak kluczowa kwestia w osiągnięciu długoterminowego sukcesu. W skrócie – zależy nam na odnajdywaniu błędów bukmacherów i wykorzystaniu ich do zarobienia pieniędzy. Aby tego dokonać musimy posiadać wiedzę na temat gry oraz narzędzia do obliczeń matematycznych.

Czym jest Value Bet?

Value Bet to nic innego jak zagład, który ze statystycznego punktu widzenia daje nam większe prawdopodobieństwo wygranej. Na przykład jeśli bukmacher wystawia dane zdarzenie sportowe po kursie 5.0 (20% szans na to, że się wydarzy) natomiast według twojej wiedzy prawdopodobieństwo tego zdarzenia wynosi 25%, to obstawienie tego zakładu wnosi dodatkową wartość. Jak widzisz odnalezienie takiego typu zależy od punktu widzenia typera.

Sam fakt, że uważamy dany kurs za zbyt niski nie daje nam jeszcze prawa do nazwania takiego typu Value Betem. Aby zakwalifikować zakład do takiej kategorii musimy go w odpowiedni sposób przeliczyć.

Jak ocenić wartość w systemie value bet?

Wykres poniżej przedstawia sposób w jaki możemy ocenić, czy dany zakład wynosi odpowiednio wartości. Aby prawidłowo ocenić wartość należy do wzoru wprowadzić odpowiednie liczby. Jeżeli wynikiem tej operacji będzie wartości większa niż 1.00, to znaleźliśmy Value Bet.

Strategia obstawiania zakładów - Value Bet

Wróćmy do przykładu z kursem 5.00 oferowanym przez bukmachera. Zgodnie z naszą wiedzą szanse na wygranie drużyny wynosi 25%. Oznacza to, że realny kurs powinien wynosić 4.00. Wstawiając te wartości do powyższej formuły otrzymujemy:

(5 x 25) / 100 = 1,25

Jak widzisz wynik obliczeń przewyższa wartość 1.00. Jest to tak zwany Value Bet. Jeżeli twój instynkt dobrze podpowiada ci w odnajdywaniu tego rodzaju zdarzeń, to jesteś na dobrej drodze do wygrywania pieniądze na piłce nożnej po długim terminie.

Czy istnieje system obstawiania wyników na żywo?

Wprowadzenie możliwości obstawiania wyników na żywo zrewolucjonizowało branże bukmacherską. Pojawienie się takiego narzędzia na rynku sprowokowało typerów do stworzenia systemów. Stawianie na mecz piłkarski podczas jego trwania, całkowicie odmieniło postrzeganie zakładów bukmacherskich. Jeżeli chcesz odświeżyć pamięć, możesz zapoznać się z przewodnikiem o obstawianiu zakładów na żywo.

Nie jest możliwe zastosowanie tych samych systemów gry i strategii do zakładów przed meczowych oraz zakładów na żywo. Podstawianie w tej drugiej kategorii bazuje na obserwacje i odnajdywaniu możliwości. Wszyscy typerzy specjalizujący się w obstawianiu w trakcie meczu zwracają uwagę na detale i szczegóły, których nie bierze się pod uwagę typują wyniki przed rozpoczęciem spotkania.

Przede wszystkim, piękno obstawianie wyników na żywo pozwala ci na obserwację meczu i podejmowanie decyzji bazujących na tym co dzieje się w trakcie spotkania. Typerzy wykorzystują możliwości streamingu na żywo. Obserwując mecz piłkarski mamy możliwość korygowania naszych przypuszczeń zgodnie z tym co dzieje się na murawie. Nasze założenia przed meczem mogą się różnić w stosunku do tych, po jego rozpoczęciu. Wszyscy wiemy, że sam fakt iż drużyna jest potencjalnie silniejsza, nie znaczy że po 20 minutach gry, nie ujawnią się jej słabe punkty. Nie pozwól zatem, aby 10 minut gry podyktowało Ci jak masz obstawić. Wszystko zależy od tego jak bardzo jesteś doświadczony i jak dobrze potrafisz wykorzystać nadarzające się okazje.

Jednak zakłady na żywo oferują sposób na lepsze wykorzystanie tych okoliczności podczas gry. Jeśli drużyna mocno naciska i wydaje się osiągać dobre wyniki, możesz użyć pewnych typów zakładów, aby to wykorzystać. Przykładem są zakłady minutowe. Możesz na przykład, postawić na zdobycie gola w ciągu najbliższych 10 minut, jeśli drużyna wydaje się mieć przewagę, ale zdajesz sobie sprawę, że zespół może zmniejszyć presję w drugiej połowie lub jest mało prawdopodobne, że wygra mecz. Zakłady minutowe są dostępne dla takich zdarzeń jak gole, kartki, rzuty rożne i wiele innych, więc obserwuj uważnie grę i korzystaj z tego typu zakładów.

Najczęściej stosowaną i dobrze znaną strategią w grze jest wykorzystanie funkcji cash out. Każda strona z zakładami online warta swojej ceny będzie miała możliwość „cash out”, która może być użyta na dowolnym zakładzie i w większości ich rodzajów. Wcześniej wspomnieliśmy o wykorzystaniu funkcji cash out, która może być użyta do wcześniejszego zamknięcia zakładu i wycofania się z zyskiem. Oczywiście wysokość zysku zależy od różnych czynników, takich jak pozostały czas i kursy innych zdarzeń, które mogłyby spowodować przegraną zakładu.

Wielu typerów lubi korzystać z tej funkcji, aby zminimalizować ryzyko i odejść z zyskami. Na przykład, jednym z podejść jest wykorzystanie obserwacji do znalezienia meczów, w których drużyny zazwyczaj strzelają lub zdobywają punkty w początkowej lub pierwszej połowie i stawiać zakłady na więcej niż 1,5 lub 2,5 gola. Po zdobyciu tej wczesnej bramki, możesz zrezygnować z gry z niewielkim zyskiem, jeśli nie chcesz aby zakład trwał dalej. Większość zakładów sportowych ma teraz również częściowy cash out. Wykorzystując częściową wypłatę zakładu, możesz wypłacić zysk, pozostawiając resztę zakładu w grze. Jest to sposób na zminimalizowanie ryzyka.

Korzystanie z bonusów powitalnych

Niestety, minęły już czasy, kiedy punterzy mogli łatwo wykorzystywać bonusy powitalne bukmacherów, dzięki sprzyjającym wymogom dotyczącym obrotu i minimalnych stawek zakładów. Jednak prawie wszystkie najlepsze strony zakładów piłkarskich oferują jakiś rodzaj bonusu powitalnego i nadal możesz wykorzystać go na swoją korzyść. Wystarczy zarejestrować się i złożyć depozyt u bukmachera, aby otrzymać premię powitalną. W przeszłości, wielu graczy posiadało konta na wszystkich najlepszych stronach dotyczących zakładów, po prostu po to, aby otrzymać bonus powitalny.

Niektórzy bukmacherzy oferują standardowy rodzaj bonusu. Po złożeniu depozytu otrzymasz środki premiowe równe depozytowi, abyś mógł grać za pomocą konkretnej puli środków. Później możesz wypłacić jakikolwiek zysk, który osiągnąłeś. Brzmi prosto? Niestety, większość bukmacherów nalega, abyś dokonał obrotu środkami co najmniej kilka razy. Dla bystrych graczy nie powinno to stanowić problemu, ale należy pamiętać, że początkowy depozyt jest wystawiony na ryzyko wraz z wszelkimi bonusami powitalnymi.

Nie zapomnij uważnie przeczytać drobiazgowy opis każdej oferty bonusowej, aby upewnić się, że wiesz, w co wkraczasz. Istnieje również wiele innych rodzajów bonusów, które mogą przynieść Ci dodatkowe zyski. Niektórzy operatorzy oferują darmowe zakłady, lub inne unikalne oferty.

Aby przeczytać więcej aktualnych ofert o bonusach bez depozyti przejdź do tego artykułu.

Matematyczne podejście do zakładów na piłkę nożną

Matematyczny umysł jest kolejnym wielkim atrybutem, który pomaga w obstawianiu zakładów. Jak również umożliwiających szybkie ustalenie jego wartości w biegu. Dostępnych jest kilka systemów zakładów piłkarskich, które opierają się prawie wyłącznie na metodologii matematycznej.

Kryterium Kelly’ego

Kryterium Kelly’ego jest systemem, który określi optymalną wielkość zakładu w oparciu o jego wartość. Tak jak zwykle, system ten w dalszym ciągu opiera się na zdolności do dokładnej oceny wartości i prawdopodobieństwa, ale jest to doskonałe rozwiązanie, aby zorientować się ile można postawić na wyciągnięcie maksymalnej wartości bez podejmowania nadmiernego ryzyka. Istnieją dwie wersje metody: pełna i ułamkowa. Pierwsza z nich jest bardziej ryzykowna, ponieważ dotyczy całej sugerowanej kwoty, podczas gdy ta ostatnia wykorzystuje ułamek zalecanej sumy pieniędzy jaką dysponujemy.

Kryterium Kelly’ego – Model Pełny

Parametr ten mówi nam, w jaki sposób wykorzystać wzór tego kryterium w celu ustalenia optymalnego procentu naszego bankrollu. Jest to wykorzystanie formuły, którą zastosowaliśmy wcześniej o krok dalej. Aby dowiedzieć się, jaki procent swojego bankrollu postawić, możesz użyć następującego wzoru:

Kryterium Kellyego

Zapoznaj się z powyższym rysunkiem, aby dowiedzieć się, jak wygląda wzór. Zauważ, że prawdopodobieństwo jest twoim subiektywnym punktem widzenia, a nie prawdopodobieństwem określonym przez kursy. Jak zwykle zatem kluczem do poszukiwania wartości i znalezienia zakładów, w których prawdopodobieństwo jest większe od tego, co myśli bukmacher. W powyższym przykładzie, użyjemy przykładu Crystal Palace, aby pokonali Arsenal po kursie 5,00. Aby zastosować tę formułę, musimy zawsze przeliczać kursy na liczbę dziesiętną. Ponieważ Arsenal ma wielu kontuzjowanych graczy i jest w złej formie mamy nadzieję, że Crystal Palace ma większe szanse na wygraną. Raczej 0,28 szans na powodzenie. Oznacza to, że prawdopodobieństwo porażki wynosi 0,72.

Kryterium Kelly’ego – Model Ułamkowy

Przyjmując ułamkowe podejście do tego systemu daje ono typerowi możliwość wykonania procentowo optymalnego zakładu. Podejście to jest oczywiście mniej ryzykowne i pomaga chronić budżet, ale zyski są oczywiście również mniejsze. Procent optymalnie postawionej kwoty zakładu jest całkowicie w geście typera. Największym plusem tego podejścia jest ochrona przed wariancją i gwałtownymi zmianami. Na podstawie tego samego przykładu możemy ustalić, jaki procent naszego bankrollu wykorzystać stosując podejście ułamkowe. W tym przypadku jest to 25% zalecanej stawki. To naprawdę proste, ponieważ musimy po prostu ustalić 25% wartości wyniku dla wzoru kryterium Kellyego w modelu pełnym.

Kryterium Kelly'ego model ułamkowy

System Martingale to zła strategia

Jest to dobrze znany system, który w ostatnich latach był przedmiotem wielu analiz. Mówiąc krótko, system Martingale podwaja poprzednią stawkę od każdego przegrywającego zakładu. Pomysł jest taki, że gdy już wygrasz zakład, osiągniesz zysk.

Problem polega na tym, że w rzeczywistości system nie działa. To dlatego, że musiałbyś mieć bardzo duży budżet na start z i również dlatego, że limity na zakłady bukmacherskie niektórych bukmacherów mogą uniemożliwić obstawianie kwoty wymaganej przez system. Ponadto, stawki kolejnych zakładów muszą być równe lub wyższe.

Rzeczy, których należy unikać i mieć na uwadze

Mając to na względzie, nadszedł czas na szybkie podsumowanie. Oprócz kluczowych systemów, o których tu mowa oraz ważnych kryteriów i zagadnień związanych z zakładami piłkarskimi, kluczowe znaczenie dla powodzenia zakładów sportowych mają poniższe 3 punkty.

Zawsze szukaj Value Bet

Jeśli masz talent do dokładnego oceniania wartości, wówczas zakłady bukmacherskie są rozwiązaniem, które zawsze powinno się opłacić w dłuższej perspektywie. Uzyskiwanie wartości z zakładów jest kluczową strategią, którą stosują odnoszący sukces gracze, dbając o to, aby z biegiem czasu przynosiły zyski. Zawsze zwracaj uwagę na zakłady, w których bukmacher popełnił błąd w ustalaniu kursu i wykorzystaj to.

Korzystaj z zakładów na żywo

Zakłady na żywo zrewolucjonizowały świat zakładów sportowych i wielu odnoszących sukcesy typerów obstawia wyłącznie live. Korzyści są oczywiste: można obejrzeć mecz i wyciągnąć lepsze wnioski co do prawdopodobnych wyników. Zakłady na wydarzenie, które oglądasz na żywo mogą zwiększyć Twoje szanse na wygraną.

Trzymaj się swoich strategii

W zakładach piłkarskich nic nie jest pewne. Zmienność zawsze będzie oznaczać, że nie jest niczym niezwykłym, jeśli zobaczysz, że twój bankroll się kurczy. Nawet pomimo stosowania skutecznych metod matematycznych i zasad ustalania wartości. Nie zniechęcaj się. Stosuj te same strategie zarządzania bankrollem i zakłady Value Bet. Wiedz, że odchylenie to z czasem się wyrówna.

Znajdź system, który będzie dla Ciebie najlepszy

Ważne jest wiedzieć, że nie ma strategii zakładów na piłkę nożną, która gwarantowałaby ci zysk. Najważniejsze jest to, abyś poświęcił czas na analizę, kształcenie się i zdobycie doświadczenia w dokładnym ustalaniu realnej wartości i sprawdzaniu, czy bukmacherzy popełnili błędy w ustalaniu stawek. Są to główne założenia najlepszych systemów zakładów piłkarskich i zawsze tak będzie.

FAQ – Często zadawane pytania

➣ Skąd mam wiedzieć z której strategii zakładów na piłkę nożną korzystać?

Najważniejsze jest zdobycie doświadczenia oraz wiedzy i umiejętności. Wiedza o zespołach, wynikach i statystykach pomoże w kluczowych obszarach takich jak określanie wartości Value Bet. Po tym wszystkim, możesz zastosować wiedzę do dowolnego systemu, który Ci najbardziej odpowiada. Wielu graczy dopasowuje system do swoich preferencji po odpowiednim przeprowadzeniu własnych prób.