Rodzaje Zakładów Sportowych na Piłkę Nożną

Zakłady sportowe na piłkę nożną sięgają swoją historią lat sześćdziesiątych. W tamtych czasach możliwość obstawiania piłki była ograniczona jedynie do zakładów pojedynczych. Dzisiaj, zakres możliwości typowania spotkań piłkarskich jest bardzo szeroki. W niniejszym artykule omawiam główne typy zakładów bukmacherskich na piłkę nożną. Dzięki temu, będziesz wiedział wszystko o tym jak obstawiać mecze piłkarskie u bukmachera i jak najlepiej wykorzystać ich ofertę.

Wytłumaczę główne pojęcia dotyczące obstawiania spotkań piłkarskich, jak również najpopularniejsze rodzaje zakładów. Wielu typerów skupia się głównie na obstawianiu zwycięzcy meczu przed rozpoczęciem rywalizacji. Ewentualnie obstawia się potencjalnego triumfatora w trakcie meczu – zakłady na żywo.

Mało osób natomiast korzysta z opcji obstawiania zwycięzcy turnieju, a jest to taki rodzaj zakładu, który zwykle przynosi wysokie zwroty. Aby nie ominąć okazji na wygranie dodatkowych środków przedstawiam wszystkie możliwe opcje zakładów na piłkę nożną – zarówno na końcowych zwycięzców, jak i zakłady post ante. Przedstawię też porady jak z nich najlepiej korzystać.

Rodzaje Zakładów na Piłkę Nożną

W tej kategorii zobaczysz, że pogrupowałem wszystkie najbardziej popularne rodzaje zakładów na mecze piłkarskie. Przewijając stronę zapoznasz się z typami na obie drużyny w meczu, poznasz bukmacherów proponujących najlepszy wybór zakładów na piłkę nożną, zakłady specjalne, jak również przeczytasz o zakładach typu handicap i azjatyckim handicap.

Wygrana / Remis / Przegrana (1 X 2)

To najpopularniejszy na świecie rodzaj zakładu piłkarskiego: Wygrana / Remis / Przegrana. To rodzaj zakładu, w którym w prosty sposób zakładamy się z bukmacherem o to, czy dana drużyna wygra, przegra bądź zremisuje mecz. Ten zakład w tabelach kursowych reprezentowany jest w następujący sposób: 1 X 2. Postawienie pierwszej opcji (1) oznacza zwycięstwo drużyny wymienionej w tabeli jako pierwszej. Oznaczenie (X) mówi o zakładzie na remis, natomiast zakład na typ (2) mówi bukmacherowi, że drużyna rozpisana jako pierwsza przegra. Innymi słowy stawiamy na zwycięstwo rywal, czyli drużyny rozpisanej na drugiej pozycji.

Zakład Remis – Zwrot

Zakład na remis oznacza tyle co fakt, że jeśli spotkanie piłkarskie zakończy się remisem, to cała stawka zostanie nam zwrócona. Nie należy tego zakładu mylić z typem podwójnej szansy oznaczanej w tabelach jako 1X lub X2. Zakład remis – zwrot umożliwia obstawienie jedynie zwycięzcę meczu i tylko wtedy zostanie nam wypłacona wygrana. W przypadku, kiedy spotkanie zakończy się remisem, otrzymamy jedynie zainwestowaną kwotę.

Taki rodzaj zakładu na zwycięzcę jest zwykle niższy niż na tradycyjny 1 X 2. Taki zakład ze zwrotem za remis umożliwia uzyskanie pełnego zwrotu w sytuacji remisowej, a wygranie nagrody za wytypowanie zwycięzcy. Gdy wygra drużyna przeciwna – tracimy pieniądze.

Z moich obliczeń wynika, że kursy na zakłady na remis – zwrot są o około 20% niższe niż na tradycyjne zakłady typu 1 X 2.

Obie Drużyny Strzelą Gola – BTTS

W tym rodzaju zakładu mamy możliwość postawienia przeciwko bukmacherowi kwoty na to, że obie drużyny podczas spotkania piłkarskiego strzelą bramki. Nie typujemy tutaj zwycięzcy meczu, a jedynie zakładamy, że obie drużyny są na tyle mocne, że zdobędą gole. Spotkanie może się zakończyć remisem lub wygraną jednej z drużyn. Wygrywamy pod warunkiem, że żadna z drużyn nie osiągnęła wyniku bezbramkowego. W tego rodzaju zakładach kursy wahają się znacznie w zależności od tego kto bierze udział w meczu. Warto przez postawieniem takiego zakładu prześledzić historyczne wyniki meczów oraz liczbę bramek.

Obie Drużyny Strzelą Gola – BTTS + Wygrana

Jest to pewne rozszerzenie wyżej opisanego zakładu na to, że obie drużyny strzelą bramkę. Nadal obstawiamy fakt, że oba rywale zdobędą gole w meczu, ale ponadto określamy jeszcze zwycięzcę spotkania. Kursy na taki typ są wyższe niż na zwykły zakład, że obie strzelą bramkę. Wynika to z tego, że obstawiamy mniej prawdopodobne zdarzenie.

Przykład:

W spotkaniu Real Madryt kontra F.C. Barcelona mamy możliwość postawić na to, że obie strzelą gola. Dodatkowo wybieramy zwycięzcę i typujemy Real Madryt. W takim zdarzeniu liczymy na to, że wynik zakończy się np. 2:1, 3:1, 3:2. W takim scenariuszu wygrywamy pieniądze. Jeśli obstawimy przeciwnie – tj., że obie drużyny nie strzelą gola i wygra Real Madryt, wtedy wynik jaki nas satysfakcjonuje to na przykład 1:0, 2:0, 3:0 itd.

Zakład Na Dokładny Wynik

Ten zakład wymaga odgadnięcia dokładnego wyniku meczu po jego zakończeniu. Kursy na tego rodzaju zakłady są zwykle wysokie, gdyż wymaga on określenia konkretnego wyniku, co zwykle jest trudne. Zakłady na dokładny wynik meczu jest dosyć popularny jako dodatkowe zakłady wykorzystywane przez graczy w trakcie meczu, czyli zakładach na żywo. Wielu bukmacherów pozwala określać dokładny wynik meczu co 15 minut w trakcie meczu piłkarskiego.

Zakład Podwójnej Szansy (1x X2)

Ten rodzaj zakładu (podwójna szansa) to rozszerzenie standardowej opcji na zakład wygrana / remis / przegrana (1X2). Mamy tutaj możliwość zabezpieczenia przed ewentualnym remisem, jeśli typujemy jedynie zwycięzcę. Wygrywamy jeśli nasz faworyt wygra spotkanie lub zremisuje. Kursy na ten rodzaj zakładu jest zwykle niższy niż na jego podstawową wersję.

Przykład:

Zakład podwójnej szansy możemy wykorzystać w meczu Real Madryt kontra F.C. Barcelona. W tabelach bukmacherskich jest on opisany zwykle jako 1X lub X2. W pierwszym wypadku obstawiamy zwycięstwo Realu lub remis, w drugim natomiast stawiamy na wygraną Barcelony lub również to, że zremisuje. Jeśli postawimy 1X, to oczywiście satysfakcjonuje nas każdy wynik bramkowy, dzięki któremu zwycięża lub remisuje Real, czyli na przykład 1:0, 2:0, 2:1,1:1, 2:2, 0:0 itd.

Zakłady Akumulowane (AKU)

Zakłady AKU to chyba najczęściej wykorzystywane zakłady przez graczy bukmacherów online. Jest to rodzaj kuponu, który wykorzystuje kilka różnych typów i mnoży kursy, dzięki czemu wygrana jest zwielokrotniona. Aby wygrana została zrealizowana, wszystkie typy na kuponie muszą być poprawne. Jeśli choć jeden wynik okaże się zły – przegrywamy. Wielu graczy i fanów piłki nożnej decyduje się na korzystanie z zakładów akumulowanych z uwagi na bardzo wysokie wygrane. Całkowite kursy mogą być bardzo duże po połączeniu czterech typów lub więcej. Prawdopodobieństwo wygrania jest jednak niższe, bo wszystkie nasze przewidywania muszą zostać spełnione jednocześnie.

Przykład:

W danym tygodniu odbywają się cztery mecze piłki nożnej. Oczekujemy na spotkania Niemcy – Szwecja, Meksyk – Dania, Portugalia – Włochy i Chorwacja – Francja. Obstawiamy naszych faworytów z osobna. Liczymy, że wygrają Niemcy, Dania, Włochy i Francja. Bukmacherzy zaproponowali następujące kursy: 1.18, 1.25, 1.31 i 1.22. Możemy obstawić każde spotkanie osobno inwestując 100zł. W przypadku gdy nasze przewidywania się sprawdzą, wygramy na czysto 96zł.

Jeśli jednak wykorzystamy zakład akumulowany (AKU), czyli umieścimy wszystkie spotkania na jednym kuponie i postawimy go za 400zł, to kursy zostaną przemnożone. Całkowity kurs na tym kuponie wyniesie wtedy 2.35. W przypadku wygranej kupony otrzymamy na czysto 542 zł. Różnica jest bardzo duża, ale także i ryzyko znacznie wyższe. Może się bowiem okazać, że Portugalia zremisuje z Włochami i nasz cały kupon przegrywa.

Zakłady Na Strzelone Gole

To właśnie ten moment, w którym fani futbolu mają pole do popisu. Najlepsi typerzy mogą ponieść się falą fantazji i wykorzystać możliwość stawiania na wszystkie możliwe zakłady związane ze zdobywaniem bramek. Nie muszą one być związane w żaden sposób z końcowym wynikiem meczu. Jest to dobra opcja obstawiania na swoją ulubioną drużynę, jeśli nie jesteśmy pewni czy wygra, a nie chcemy też stawiać przeciwko niej.

Tego rodzaju typu umożliwiają stawiać na to, kto zdobędzie bramkę, kto strzeli gola jako pierwszy lub czy którakolwiek z drużyn w ogóle zaliczy gola. Tego rodzaju zakłady często wykorzystujemy, jeśli w danym sezonie widzimy, że któryś z zawodników jest w lepszej formie niż zwykle i wykorzystuje nadarzające się okazje na zdobycie bramki. Aby dowiedzieć się więcej, zachęcamy do czytania dalej.

Zdobywca Pierwszej Bramki

Zakład na zdobywcę pierwszej bramki to moment, w którym określamy zawodnika, który według nas jako pierwszy strzeli gola w meczu. Jeśli punkt zostanie zdobyty przez jakiegokolwiek innego zawodnika, wtedy nasz kupon przegrywa.

Zdobywca Jakiejkolwiek Bramki

W tym rodzaju zakładu określamy, czy konkretny według nas zawodnik strzeli bramkę w trakcie trwania meczu. Nie ważna jest w tym momencie kolejność trafień. Gracze najczęściej wybierają tutaj napastników drużyn, gdyż to właśnie oni najczęściej zdobywają gole dla swoich drużyn.

Przykład:

Weźmy pod uwagę mecz Polska – Litwa. W tym meczu kibicujemy naszej reprezentacji i obstawiamy, że Robert Lewandowski strzeli bramkę. Wybieramy zawodnika u naszego bukmachera. Kurs sam w sobie może nie być najwyższy, ale jeśli stworzymy kupon akumulowany z typem na to, że spotkanie wygra Polska, to mamy już całkiem dobry wynik i potencjalną wygraną.

Drużyna Zdobywa Bramkę (tak / nie)

To w tym zakładzie oceniasz, czy drużyna zdobędzie bramkę czy nie. Weźmy na przykład mecz Legia Warszawa – Lech Poznań. Możesz postawić na to, że Legia zdobędzie gola w tym meczu. Nie oceniasz, która drużyna wygra i czy będzie remis. Twój zakład wygrywa, jeśli w ciągu 90 minut trwania spotkania Legia strzeli bramkę. Możesz także obstawić odwrotnie – że nie zdobędzie gola w całym spotkaniu. Jest to zakład dwutorowy.

zaklad na gole druzyny

Zakład Handicap na Piłkę Nożną

Handicapy to bardzo popularne w piłce nożnej zakłady. Koncepcja Handicap zakłada, że jedna drużyna rozpoczyna spotkanie z przewagą punktową, aby druga drużyna (faworyt) mogła nadrobić stratę. Dzięki temu, zakłady na wiele spotkań są bardzo wyrównane pomimo tego, że często jedna drużyna jest o wiele lepsza od drugiej. W standardowych typach, widzimy, że w przypadku spotkania gdzie uczestniczy wyraźny faworyt, mamy bardzo dużą różnicę kursów. Niski kurs na drużynę wiodącą oraz wysoki kurs, na tą, która najprawdopodobniej przegra. Handicap niweluje te różnice.

Aby skorzystać z zakładów handicap dobrze jest zapoznać się z nimi dość dobrze. Jest kilka rodzajów handicapów, a teoria z nimi związana może na początku wydawać się skomplikowana.

Handicap Europejski

Handicap europejski to dodatkowa liczba bramek jaka dodawana jest do jednej z dwóch drużyny piłkarskich biorących udział w meczu. Dodatkowe gole stosuje się w celu zniwelowania różnicy w poziomie gry dwóch zespołów. Handicap europejski oznaczany jest u bukmacherów skrótem EH. Gracz ma możliwość typowania zawsze trzech wyników spotkania – wygrana / remis / przegrana.

Aby określić poziom handicapu europejskiego używa się liczb całkowitych, tj. 1:0, 2:0 na korzyść gospodarzy lub 0:1, 0:2 itd na korzyść gości.

W praktyce wyobraźmy sobie sytuację, że chcemy obstawić mecz Włochy – Polska. Dla standardowych kursów 1 X 2, bukmacher przewidział następujące kursy: 1.6 (1), 3.15 (X), 2.8 (2). Dla standardowego typowania, jeśli postawimy na Polskę i wygra, wygramy stawkę przemnożoną przez kurs 2.8. W przypadku zastosowania handicapu, możemy przyjąć założenie, że reprezentacja Polski rozpoczyna mecz z przewagą jednej bramki, czyli 0:1.

Dla takiego handicapu bukmacher oferuje nam następujące kursy na wygraną / remis / przegraną (1 X 2): 3.6 (1), 3.8 (X), 1.55 (2). Tak rozkład handicapu mówi nam, że jeżeli reprezentacja Włoch wygra z Polską różnicą dwóch goli lub więcej (czyli końcowy wynik to np. 2:0, 3:1, 4:2, 5:3 itd), wtedy stawiając na Włochy wygrywamy po kursie 3.6.

Wiemy to, ponieważ uwzględniając dodatkową bramkę dla Polski z handicapu, Włochy nadal mają przewagę jeden bramki i wygrywają. W przypadku gdy Włochy strzelą tylko jedną bramkę, to przy handicapie 0:1, nasz kupon przegrywa, gdyż dla bukmachera to będzie remis. Jeśli teoretycznie po zakończeniu meczu nie padnie żadna bramka i mecz skończy się wynikiem 0:0, to Ci którzy obstawili w Handicapie na Polskę, wygrywają.

Handicap Azjatycki

Handicap azjatycki generalnie wygląda tak samo jak europejski z tą różnicą, że jeśli mecz zakończy się remisem po uwzględnieniu handicapu (nie remisem faktycznym na boisku), to bukmacher zwróci graczowi stawkę. Handicap azjatycki ma jedynie dwie opcje (nie trzy, tak jak europejski). Obstawiać możemy wygraną i przegraną (1 2).

Weźmy za przykład spotkanie piłkarskie pomiędzy Niemcami i Rosją. Standardowe kursy bukmacher ustala na poziomie 1.55 (1), 3.5 (X), 2.9 (2). W rzeczywistości wygrana Niemiec daje nam zwrot na poziomie kursu razy stawka jaką postawiliśmy. Jeśli uwzględnimy handicap azjatycki na linii 0:1 (czyli +1 gol dla Rosji), to bukmacher proponuje nam takie kursy: 2.2 (1) i 1.8(2). Nie mamy tutaj opcji postawienia remisu. Jeśli zatem stawiamy na Rosję z handicapem, to aby kupo wygrał musi ona zremisować lub wygrać z Niemcami. Wtedy realizujemy zysk.

W przypadku, gdy Niemcy strzelą jedną bramkę i mecz zakończy się wynikiem 1:0, to po handicapie mamy remis. Pamiętamy bowiem, że gramy na handicap +1 dla Rosji. W takiej sytuacji otrzymamy zwrot postawionego zakładu. Czasami zdarza się, że bukmacherzy oddadzą nam 90% wysokości stawki.

Handicap azjatycki zakłada także przewagę połówkową. Oznacza to, że dodajemy do wyniku na przykład 1,5 gola (półtora). W takim przypadku po rozliczeniu handicapu z wynikiem meczu nigdy nie mamy możliwości otrzymać zwrotu, gdyż nie wystąpi remis.

Aby wygrać kupon z typem na Rosję, końcowy wynik meczu musi być na przykład remisem, wygraną Rosji (0:1, 0:2 itd) lub co najwyżej wynikiem 1:0 dla Niemiec. Taki wynik po rozliczeniu handicapu azjatyckiego nadal daje Rosji przewagę. Aby kupon uznać za przegrany, Niemcy muszą zwyciężyć różnicą 2 bramek lub więcej, czyli 2:0, 3:1, 4:2 itd.

Przykładowa Tabela Handicapu Azjatyckiego Panama – Tunezja

handicap europejski na pilke nozna

Zakład Under / Over (mniej lub więcej goli, kartek, rzutów, fauli)

To bardzo popularny rodzaj zakładów w piłce nożnej. Gracze mogą tutaj spekulować na temat całkowitej liczby strzelonych bramek w danym meczu. Bukmacher ustala odpowiednio kursy dla poszczególnych progów goli. Progi bramkowe bardzo często są liczbami połówkowymi. Na przykład 2,5. Dzięki takiemu rozwiązaniu taki zakład ma jedynie dwa możliwe scenariusze. Wygrywa typ 1, lub typ 2. Jeśli w meczu padną dwie bramki, wygrywa pierwsza opcja, jeśli padną trzy gole, wygrywa kupon postawiony na drugie rozwiązanie.

Poza najpopularniejszą opcją obstawiania liczby strzelonych bramek można także stawiać na inne zdarzenia. Bukmacherzy często proponują zakłady na liczbę otrzymanych przez graczy żółtych i czerwonych kartek, liczbę rzutów rożnych, karnych, a nawet fauli popełnionych w meczu.

Gole

Zakład under / over na strzelone gole daje nam możliwość określenia liczby goli zdobytych przez obie drużyny w trakcie meczu piłki nożnej. Najczęściej bukmacherzy ustalają progi bramek na poziomie 0.5, 1.5, 2.5, 3.5, 4.5 i 5.5. Dla każdego progu przyporządkowany jest odpowiedni kurs.

Możesz wtedy postawić na przykład na więcej (lub mniej) niż 4.5 strzelone gole. Jeśli wybierzesz opcję mniej niż 4.5, a mecz zakończy się wynikiem 1:0 to oczywiście wygrywasz. Padła jedna bramka. Aby kupon uznać za przegrany, wynik musiałby się skończyć wynikiem na przykład 3:2, 4:1, 5:0, 6:1 itd.

Kartki

Wielu bukmacherów pozwala także obstawiać na otrzymane przez graczy w trakcie meczu kartki (suma żółtych i czerwonych). Jeśli w meczu biorą udział gracze, którzy często faulują możesz skorzystać z takiej możliwości. Zakłady under / over na kartki często są również wykorzystywane jeśli mecz prowadzi sędzia, który z natury nie oszczędza kartek.

Dobra analiza zawodników i sędziego może nam pomóc w rozeznaniu, czy warto korzystać z tego zakładu. Bukmacherzy ustalają poziom kartek często w przedziałach poniżej lub powyżej 2.5, 3.5, 4.5 i 5.5. Każdy z przedziałów posiada osobne kursy.

zaklad na ilosc kartek w meczu

Rzuty rożne

Spotyka się także możliwość typowania zakładów under / over na ilość rzutów rożnych obu drużyn. Zasada jest taka sama jak powyżej. Jeśli poprawnie oznaczymy przedział przyznanych rzutów rożnych, wygrywamy. Przedziały najczęściej stosowane przez bukmacherów to 0-9, 10-12 i powyżej 13.

Gole Parzyste / Nieparzyste

Jest to prosty zakład na to czy suma strzelonych bramek w meczu będzie liczbą parzystą lub nie parzystą. Jeśli postawimy na liczbę parzystą, to będziemy liczyć, że mecz zakończy się wynikiem na przykład 1:1, 2:2, 3:1, 1:3 itd. Gdy po zakończeniu spotkania wynik będzie kształtował się jako 0:1, 1:0, 1:2 itd, to przegrywamy zakład.

zaklad na liczbe bramek parzysta nieparzysta

Zakłady Specjalne

Zakłady specjalne to wszystkie pozostałe dziwne możliwości stawiania na piłkę nożną. Uważane są za pozostały dział zakładów i ustalane są indywidualnie dla każdego meczu piłki nożnej. Zakładem specjalnym może być na przykład czas strzelenia pierwszej bramki, czas strzelenia ostatniej bramki, bramki samobójcze, rzuty karne itd. Każdy bukmacher przygotowuje swoje własne zakłady specjalne.

Pozwalają one na stawianie na najdziwniejsze sytuacje w meczu, a nie są one regularnymi zakładami dla każdego spotkania. Na pewno jednak pozwalają na przeżycie dodatkowych emocji związanych z oglądaniem meczu.

Rzuty Karne

W zależności od bukmachera zakłady specjalne mogą się różnić. Niektórzy pozwalają na obstawianie sytuacji, w której sędzia dyktuje rzut karny. Część bukmacherów nie ma takich zakładów.

Czas Strzelenia Bramki

Czas w strzelenia bramki pozwala ci określić w których minutach padnie pierwszy gol. Bukmacherzy określają ramy czasowe, dla których proponują odpowiednie kursy. Jeśli w danym przedziale czasowym padnie bramka, to możesz liczyć na wygraną. Zakłady bukmacherskie najczęściej stosują przedziały czasowe 10 lub 15 minutowe.

Załóżmy, że bukmacher podzielił cały mecz na 6 części, czyli zastosował przedziały 15 minutowe. Dla każdego z sześciu przedziałów proponuję odpowiedni kurs. Naszym zadaniem jest przewidzieć, w którym przedziale czasu padnie pierwsza bramka. Jeśli tak się stanie, to nasz kupon możemy uważać za wygrany.

Zakład na Zwycięstwo Końcowe „Outright”

Jest to również bardzo popularne rodzaje zakładów. Bardzo wielu graczy wykorzystuje zakład na zwycięstwo w lidze lub w całej imprezie sportowej. Jeśli poprawnie wytypujemy zwycięską drużynę w danym sezonie możemy liczyć na wysokie kursy. U niektórych bukmacherów Możemy również odstawiać takie zdarzenia, jak na przykład transfer danego zawodnika do innego klubu po zakończeniu sezonu. Tego rodzaju zakłady zwykle wnoszone są przed rozpoczęciem sezonu lub imprezy.

Zakład na Awans do Wyższej Ligi

Jak sama nazwa wskazuje, w zakładzie na awans do wyższej ligi typujemy Klub Sportowy, który naszym zdaniem po zakończeniu sezonu dostanie awans. Możemy tutaj obstawiać jeden klub lub kilka klubów.

Najlepsi Strzelcy

W zakładach na najlepszych strzelców ligi lub turnieju określamy zawodnika, który naszym zdaniem zdobędzie największą liczbą bramek. Jest to bardzo prosty zakład, który wnosi się przed rozpoczęciem imprezy. Wyniki poznajemy dopiero po jej zakończeniu i ogłoszeniu oficjalnych statystyk. Aby dokonać takiego zakładu należy wybrać z listy zawodnika i na niego postawić.

Zakład na transfery

Jest to mniej popularne w Polsce, ale coraz bardziej wykorzystywany rodzaj zakładu za granicą. Odstawiając zakład na transfer danego zawodnika określamy, czy naszym zdaniem zostanie on sprzedane do innego klubu. Kursy na tego rodzaju zakłady bardzo zależne są od informacji prasowych oraz plotek jakie krążą w sieci.

Podsumowanie

Tak więc to wszystko co powinieneś wiedzieć o rodzajach zakładów bukmacherskich na mecze piłki nożnej. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, dzisiejszy świat zakładów bukmacherskich wnosi bardzo wiele możliwości. Nie tylko mamy opcję obstawiać na wygranego lub przegranego, ale także bardzo wiele innych kombinacji.

Ważne jest, aby dobrze zrozumieć czym są poszczególne rodzaje zakładów, aby maksymalnie wykorzystać je do zrealizowania wypłaty u bukmachera. Szczególnie należy przyjrzeć się opisowi zakładów typu handicap, ponieważ mogą one na pierwszy rzut oka wydawać się skomplikowane. W praktyce są one jednak proste. Jeśli tylko zagłębimy się i postaramy zrozumieć jak działają, będziemy już do końca życia pamiętać jak je obstawiać.

Literatura Dodatkowa

  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Zak%C5%82ady_bukmacherskie