Piłka Nożna – Zasady i Przepisy Gry

Piłka nożna znana też jako soccer lub futbol to zespołowa gra w piłkę, która jest najpopularniejszym sportem drużynowym na świecie. W piłce nożnej dwie drużyny składające się z jedenastu zawodników grają na prostokątnym, zwykle trawiastym boisku. Celem drużyny jest zdobycie większej ilości bramek (goli) niż ich przeciwnik. Kiedy mamy gol w piłce nożnej? Gol zostaje zdobyty, gdy piłka całą swoją objętością przekroczy linię bramkową pomiędzy słupkami.

Do gry używa się głównie stóp, ale zawodnicy mogą używać każdej części ciała z wyjątkiem rąk i dłoni. Tylko bramkarz (jeden z zawodników wyróżniający się kolorem koszulki) może grać rękami w pobliżu własnej bramki.

Podstawowe zasady i przebieg meczu w piłkę nożną

W grze biorą udział dwie drużyny po jedenastu zawodników każda. Gra jest nadzorowana przez sędziego. Sędzia główny porusza się pomiędzy zawodnikami na polu gry i ponosi pełną odpowiedzialność za kierowanie grą. Jest on wyposażony w gwizdek sygnalizujący początek i koniec gry. Tuż za granicą pola gry, na dłuższych krawędziach boiska, znajduje się dwóch sędziów asystentów, którzy sygnalizują sędziemu głównemu chorągiewką pewne rodzaje naruszeń, ale nie mają niezależnej mocy decyzyjnej. W niektórych zawodach jest też dwóch dodatkowych sędziów, zwanych bramkowymi, stojących poza polem gry tuż przed każdą bramką. Nie interweniują oni bezpośrednio w grę i nie noszą chorągiewek, ale działają jako doradcy sędziego głównego, z którym komunikują się przez radio.

Drybling w piłce nożnej

Gra toczy się przy użyciu piłki, którą zawodnicy poruszają po bosku poprzez „drybling”.

Czym jest Drybling?

Drybling to bieg z piłką kontrolowany przez jej kopnięcia, poprzez podawanie jej do kolegów z drużyny i wreszcie poprzez strzelanie do bramki przeciwnika, a która jest broniona przez bramkarza drużyny przeciwnej. Drużyna nieposiadająca piłki próbuje ją zdobyć przechwytując podanie przeciwnika lub „atakując” przeciwnika, który jest w posiadaniu piłki. Dozwolony kontakt fizyczny między zawodnikami jest jednak mocno ograniczony.

Czas Gry

Mecz piłkarski na ogół przebiega bez zakłóceń. Jego poszczególne fragmenty są przerywane przez naruszenie reguł. Czyli gdy piłka wychodzi poza boisko, gdy zawodnik poza polem bramkowym zagrywa piłkę ręką, gdy zawodnik drużyny przeciwnej kopie piłkę, próbując odebrać ją przeciwnikowi lub w inny sposób przekracza dozwolone środki ataku itp.

Ile wynosi regulaminowy czas gry w piłce nożnej?

Gra toczy się w sumie przez dziewięćdziesiąt minut (czas biegnie również w przerwach gry) z piętnastominutową przerwą w środku, po której przeciwnicy wymieniają się połówkami boiska. Po zakończeniu obu połówek meczu sędzia określa, ile czasu zostanie rozegrane poza regulaminowymi 45 minutami nadrabiając czas stracony np. przez kontuzjowanych zawodników lub zmiany. Zazwyczaj jest to około jednej minuty na koniec pierwszej połowy i trzy minuty na koniec drugiej połowy.

Na koniec drugiej połowy meczu zwycięzcą zostaje drużyna, która strzeli więcej bramek przeciwnikowi. W przypadku, gdy obie drużyny strzelą taką samą liczbę bramek, mecz kończy się remisem. Jednak w niektórych zawodach remis nie jest dozwolony i mecz musi zostać rozstrzygnięty, zazwyczaj przez dogrywkę 2×15 minut, a jeśli i wtedy mecz nie zostanie rozstrzygnięty, następują rzuty karne. We współczesnej piłce nożnej strzela się stosunkowo niewiele bramek. Na przykład na Mistrzostwach Świata średnia wynosiła 2,3 bramki na mecz.

Zawodnicy i Trener w Meczu Piłki Nożnej

Z jedenastu zawodników w każdej drużynie jeden jest wyznaczony jako bramkarz. Ma koszulkę innego koloru i ma wyjątek, że wolno mu rozgrywać piłkę rękami wokół własnej bramki. Z punktu widzenia zasad wszyscy pozostali gracze są tacy sami, ale w praktyce rozwinęły się wyspecjalizowane funkcje, uwarunkowane szczególnymi umiejętnościami każdego z graczy, intencjami taktycznymi i zadaniami, które wykonują na boisku:

• Zadaniem bramkarza jest uniemożliwienie przeciwnikowi zdobycia bramki, dlatego przez większość czasu przebywa on w pobliżu własnej bramki.
  • Zawodnicy znani jako obrońcy mają podobny cel: zwykle przebywają na własnej połowie boiska i we własnym polu karnym, a ich głównym zadaniem jest powstrzymanie ataku przeciwnika. Jednak w nowoczesnej koncepcji gry, obrońcy pomagają również w ataku.
  • Pomocnicy stanowią centralną część drużyny. Poruszają się po boisku włączając się w obronę i atak, gdy zachodzi taka potrzeba (ale i tu stosuje się podział na pomocników defensywnych i ofensywnych). W szczególności środkowi pomocnicy mają za zadanie „kreować grę”: rozgrywać akcje ofensywne, rozprowadzać piłkę do kolegów z drużyny, itd. Pomocnicy są więc bardzo sprawnymi technicznie zawodnikami.
  • Zadaniem napastników jest wykańczanie akcji ofensywnych i zdobywanie bramek na rzecz swojej drużyny. Dlatego też poruszają się najdalej od własnej bramki i rzadko angażują się w obronę.

Formacje Zawodników Piłkarskich (Ustawienie Drużyn)

Obecnie zawodnicy grają najczęściej w formacji 4-4-2 (4 obrońców, 4 pomocników i 2 napastników). Jednak w przeszłości grali w formacjach 3-2-3-2 (lata 80-te), 4-2-4 (lata 60-te), 3-2-2-3 (lata 30-te) i 1-2-7 (XIX wiek).

Obowiązki Trenera

Obowiązkiem trenera jest przydzielenie zawodników do poszczególnych pozycji oraz określenie ich zadań i ogólnej taktyki gry. Podczas meczu trenerzy obu drużyn pozostają przy krawędzi pola gry (w pobliżu środka jednej z dłuższych krawędzi) udzielają rad i wskazówek zawodnikom na boisku, a w razie potrzeby zastępują zawodników na boisku innymi zawodnikami.

Pomiędzy dwoma ławkami rezerwowych zawodników znajduje się czwarty sędzia, który kieruje zmianami, sprawdza czy przestrzegane są zasady przez osoby siedzące na ławkach, a w przypadku kontuzji jednego z trzech sędziów na boisku może on zastąpić sędziego kontuzjowanego.

Oficjalne Zasady Piłki Nożnej

Oficjalne przepisy gry w piłkę nożną są stosowane we wszystkich meczach. Są one podzielone na siedemnaście części:

1. Boisko – Wymiary i ukad

Piłka nożna rozgrywana jest na prostokątnym boisku. Musi mieć ono długość 90-120 m i szerokość 45-90 m (100-110 × 64-75 m w przypadku meczów międzynarodowych). Pole gry jest oznaczone (zwykle białymi) liniami (maksymalna szerokość linii 12 cm). Linie ograniczające wyznaczają dłuższą krawędź pola gry, krótsze nazywane są liniami bramkowymi. Pole gry podzielone jest na pół linią środkową, w środku której zaznaczony jest znacznik środka, wokół którego zaznaczone jest koło środka boiska. Dodatkowo, na każdej połowie boiska, w pobliżu odpowiedniej bramki zaznaczone są pola karne i mniejsze pola bramkowe. Wewnątrz każdego pola karnego zaznaczony jest punkt wykonywania rzutów karnych. Dodatkowo, poza polem karnym zaznaczony jest łuk o promieniu 9,15 m.

W każdym rogu boiska umieszcza się chorągiewkę na elastycznym maszcie o wysokości co najmniej 1,5 m. Te same flagi są zwykle umieszczane pośrodku obu linii granicznych. Wokół każdej narożnej flagi wyznaczone jest ćwierćkole.

Bramka

Pośrodku dwóch linii bramkowych znajdują się słupki bramki, składające się z dwóch pionowych słupków połączonych u góry poprzeczką. Wszystkie słupki muszą być białe i mieć tę samą szerokość (max. 12 cm), która musi być taka sama jak szerokość linii bramkowej. Wewnętrzne wymiary bramki to 7,32×2,44 m. Siatka jest przymocowana do bramki i musi być przymocowana tak, by piłka nie mogła przez nią przejść. Siatka jest cofnięta tak, by nie ograniczać ruchów bramkarza.

2. Piłka do gry

Piłka jest okrągła i ma obwód pomiędzy 68 a 70 cm (średnica ok. 22 cm) i wagę pomiędzy 410 a 450 g (na początku meczu). W meczach na poziomie profesjonalnym zwykle przygotowuje się więcej piłek, aby uniknąć opóźnień w grze spowodowanych np. szukaniem wybitej piłki. Każdego roku na całym świecie sprzedaje się ponad 40 milionów piłek nożnych.

3. Gracze / Zawodnicy

Mecz rozgrywany jest pomiędzy dwoma drużynami, każda z nich ma maksymalnie jedenastu zawodników, z których jeden jest wyznaczony na bramkarza. Na mecz mogą być również wyznaczeni rezerwowi (w meczach międzynarodowych maksymalnie sześciu, w innych przypadkach w zależności od zasad konkretnych rozgrywek lub umowy przedmeczowej), z których maksymalnie trzech może znaleźć się na boisku. Zmiany na boisku są dokonywane tylko w grze za zgodą sędziego. Po dokonaniu zmiany (zejściu z boiska) zawodnik nie może brać udziału w meczu. W każdym momencie przerwanej gry, zawodnik na boisku może zamienić się miejscami z bramkarzem za zgodą sędziego.

Jeśli w trakcie gry, z jakiegokolwiek powodu (wyrzucenia, kontuzje, itp.) liczba zawodników w drużynie spadnie poniżej siedmiu, gra zostanie przerwana.

4. Wyposażenie Zawodników

Zawodnicy nie mogą nosić żadnego niebezpiecznego sprzętu, wyraźnie zabronione jest noszenie biżuterii, bransoletek, kolczyków itp. Wszyscy zawodnicy zobowiązani są do noszenia następującego wyposażenia:

• koszulka z rękawami – kolory koszulek obu drużyn muszą się wystarczająco różnić od siebie i od koszulek sędziów, dlatego większość drużyn ma co najmniej dwa komplety koszulek w różnych kolorach. Bramkarze mają koszulki innego koloru niż pozostali zawodnicy, sędzia i jego asystenci.
  • krótkie spodenki (bramkarze mogą nosić długie spodnie)
  • skarpety – do zakrycia ochraniaczy
  • ochraniacze na golenie
  • obuwie – zazwyczaj specjalne buty piłkarskie, zwane korkami, które mają na podeszwie kołki lub kolce zapobiegające poślizgom

5. Sędziowie

Każdy mecz jest prowadzony przez sędziego głównego, który ma nieograniczoną władzę w stosowaniu zasad obowiązujących na boisku. Jest on wyposażony w gwizdek, którego może użyć, by przerwać grę w przypadku złamania zasad lub zdobycia bramki. Ma też przy sobie dwie kartki, żółtą i czerwoną, którymi sygnalizuje ukaranie zawodnika, zegarek do mierzenia czasu meczu oraz długopis do prowadzenia zapisów podczas meczu.

6. Pozostali Sędziowie

W każdym meczu bierze udział dwóch sędziów asystentów, którzy poruszają się wzdłuż linii ograniczających tuż za krawędzią boiska. Ich zadaniem jest sygnalizowanie sędziemu chorągiewką:

• kiedy piłka opuszcza pole gry i która drużyna ma wykonać rzut rożny, rzut wolny lub wyrzut z autu,
  • kiedy zawodnik powinien zostać ukarany za faul,
  • kiedy drużyna jest gotowa do dokonania zmiany,
  • rzuty karne, przewinienia bramkarzy,
  • mogą również pomagać sędziemu, jeśli mają lepszy widok na przewinienie niż sędzia lub w przypadku niesportowego zachowania lub innych zdarzeń, które miały miejsce poza polem widzenia sędziego.

W niektórych zawodach są też inni sędziowie: czwarty sędzia porusza się pomiędzy ławkami drużyn, zarządza procedurą zmian, ogłasza czas, który sędzia wyznacza poza regulaminowym czasem gry i nadzoruje zachowanie osób w strefie technicznej. Sędziowie bramkowi powinni stać obok obu bramek i sygnalizować sędziemu czy piłka przekroczyła linię bramkową w całości, która drużyna ma wykonać rzut z rogu czy z bramki oraz przewinienia bramkarzy podczas rzutów karnych.

W meczach niektórych czołowych rozgrywek występuje również sędzia asystent (i ewentualnie sędzia pomocniczy), który przy pomocy technologii telewizyjnej i powtórek może wskazać sędziemu jego ewidentne błędy lub niedopatrzenia w poważnych sytuacjach.

7. Czas Meczu

Mecz rozgrywany jest w dwóch połowach po 45 minut każda. Między dwiema połówkami jest 15 minut przerwy. Czas gry jest mierzony łącznie z czasem, w którym piłka jest poza grą. Sędzia może korygować każdą połowę o czas stracony przez zmiany, opóźnienia itp. Połowa czasu musi zostać przedłużona także wtedy, gdy jedna z drużyn ma wykonać rzut karny.

W kategoriach dziecięcych i młodzieżowych stosuje się krótsze czasy gry – dla juniorów każda połowa trwa 40 minut (starsi grają już pełne 45 min), dla uczniów 35 minut, młodsi grają 2×35 lub 2×30 minut, dzieci grają 3×16-20 lub 2×25 minut, a najmłodsi 3×12-16 lub 2×20 minut.

8. Rozpoczęcie Meczu Piłki Nożnej

Przed rozpoczęciem meczu sędzia wykonuje rzut monetą, a zwycięski kapitan może wybrać czy chce rozpocząć mecz posiadaniem piłki czy wybrać połowę boiska. Jeśli wybierze piłkę, drużyna przeciwna wybiera którą bramkę chce zaatakować w pierwszej połowie. Po przerwie w połowie meczu drużyny zamieniają się stronami boiska a drużyna, która nie rozpoczynała gry w pierwszej połowie, zaczyna.

Na początku każdej połowy i po zdobyciu każdej bramki gra powinna być rozpoczęta lub wznowiona rzutem wolnym ze środka boiska. Przed rzutem wszyscy zawodnicy muszą znajdować się na swojej połowie boiska, piłka jest ustawiana na znaczniku środkowym i po sygnale sędziego zawodnik danej drużyny wykonuje rzut. Zawodnicy drużyny przeciwnej muszą do tego momentu pozostać poza kołem środkowym.

Po zdobyciu gola drużyna, która go zdobyła rozpoczyna grę.

Jeśli gra została przerwana z powodów specjalnych (np. kontuzja zawodnika, wtargnięcie widza, itp.), sędzia podaje piłkę (rzut sędziowski). Odbywa się to w ten sposób, że sędzia pozwala piłce wypaść z ręki na ziemię, a gdy piłka dotknie ziemi – jest w grze.

9. Piłka w Grze i Piłka poza Grą

Piłka jest poza grą, gdy albo przekroczyła (na ziemi lub w powietrzu) całkowicie (całą swoją objętością, tzn. cała piłka musi być całkowicie za zewnętrzną krawędzią linii) linię bramkową lub linię ograniczającą, albo gdy sędzia zatrzyma grę. Piłka jest również poza grą, jeśli dotknie sędziego i w rezultacie zostanie strzelona bramka, zostanie przeprowadzony atak lub drużyna przeciwna wejdzie w posiadanie piłki. We wszystkich innych przypadkach piłka jest w grze.

10. Wynik Meczy Piłkarskiego

Bramka pada, gdy piłka całkowicie (w pełnej objętości) przekroczy linię bramkową pomiędzy słupkami bramki i pod poprzeczką, a drużyna atakująca nie złamała wcześniej żadnej zasady regulaminu. Drużyna, która zdobędzie największą liczbę bramek podczas meczu, zostaje zwycięzcą spotkania. Jeśli obie drużyny zdobyły taką samą liczbę bramek, wynikiem meczu jest remis. W niektórych zawodach remis jest niedozwolony. W takich przypadkach odpowiednie zasady rozgrywek określą sposób postępowania, który może polegać na przedłużeniu czasu gry, wykonywaniu rzutów karnych lub wyższej wartości bramek zdobytych przez drużynę na wyjeździe.

11. Offside (Spalony)

Spalony w meczu piłki nożnej następuje w sytuacji jeśli zawodnik znajduje się na połowie przeciwnika, bliżej linii bramkowej niż piłka i niż ostatni zawodnik przeciwnika na tej połowie. Samo w sobie nie jest to naruszeniem zasad.

Jeśli jednak zawodnik znajdujący się na pozycji spalonej w momencie dotknięcia piłki przez jednego z jego kolegów z drużyny bierze aktywny udział w grze (poprzez zagranie piłki, wpływając na przeciwnika lub zyskując przewagę ze swojej pozycji – nazywamy to spalonym. W takiej sytuacji sędzia (zazwyczaj na sygnał asystenta) zatrzymuje grę, która zostanie wznowiona przez przeciwnika rzutem wolnym pośrednim z miejsca, w którym znajdował się zawodnik popełniający przewinienie.

Spalony nie następuje w sytuacji, gdy zawodnik otrzymuje piłkę bezpośrednio z rzutu od bramkarza, autu lub rzutu rożnego.

12. Wykroczenia i faule

Kiedy zawodnik na polu gry popełnia którekolwiek z poniższych przewinień przeciwko przeciwnikowi w sposób, który w opinii sędziego jest lekkomyślny, nieostrożny lub wykonany z nadmierną siłą, sędzia zarządza rzut wolny bezpośredni przeciwko jego drużynie:

• wpada na przeciwnika,
  • skacze na przeciwnika
  • kopie lub próbuje kopnąć przeciwnika,
  • wślizguje się w nogi przeciwnika
  • uderza lub próbuje uderzyć przeciwnika,
  • nieregulaminowo zatrzymuje przeciwnika,
  • potrąca lub próbuje potrącić przeciwnika.

Rzut wolny bezpośredni przyznawany jest zawodnikowi, gdy piłka jest w grze:

• zagrywa piłkę ręką z pominięciem bramkarza we własnym polu karnym,
  • dochodzi do trzymania przeciwnika,
  • utrudnia ruch przeciwnika i dochodzi do kontaktu fizycznego,
  • gryzienie lub plucie na kogoś,

W takim przypadku rzut wolny bezpośredni wykonywany jest z miejsca, w którym nastąpiło przewinienie. Jeśli zawodnik popełni jedno z tych przewinień w swoim własnym polu karnym, gdy piłka jest w grze (niezależnie od tego, gdzie w danym momencie znajduje się piłka), sędzia zarządzi rzut karny przeciwko jego drużynie.

Jeśli zawodnik popełni którekolwiek z poniższych przewinień, gdy piłka jest w grze – sędzia powinien przyznać rzut wolny pośredni przeciwko jego drużynie:

• gra w niebezpieczny sposób,
  • utrudnianie ruchu przeciwnikowi (ale bez kontaktu),
  • nie zgadza się z decyzją sędziego, używa ataków słownych, obraźliwego, znieważającego lub wulgarnego języka lub gestów,
  • uniemożliwia wybicie piłki przez bramkarza, który ma ją w rękach,
  • popełnia jakiekolwiek inne przewinienie, za które sędzia powinien nałożyć karę osobistą.

Rzut wolny pośredni jest przyznawany również wtedy, gdy bramkarz popełni którekolwiek z tych przewinień we własnym polu karnym:

• ma piłkę w swoich rękach pod kontrolą przez ponad sześć sekund,
  • po pozbyciu się piłki dotyka jej ponownie ręką i żaden inny zawodnik nie dotknął jej w międzyczasie,
  • dotyka piłki ręką po tym, jak została ona celowo podana do niego przez kolegę z drużyny lub otrzymana bezpośrednio z wrzutu kolegi z drużyny.

Rzut wolny pośredni jest wykonywany z miejsca, w którym nastąpiło przewinienie. Rzut wolny (bezpośredni lub pośredni) przyznany drużynie w jej własnym polu bramkowym może być wykonany z dowolnego miejsca w tym polu. Rzut wolny pośredni przyznany przeciwko drużynie w jej własnym polu bramkowym jest wykonywany z najbliższego punktu na dłuższej krawędzi tego pola.

Żółta kartka – kiedy się ją przyznaje?

Sędzia może upomnieć zawodnika lub rezerwowego poprzez pokazanie żółtej kartki, gdy ten popełni jedno z poniższych przewinień:

• opóźnia wznowienie gry,
  • okazuje niezadowolenie lub protestuje poprzez słowa lub czyny,
  • wchodzi na pole gry lub je opuszcza bez zgody sędziego,
  • nie zachowuje przepisowej odległości przy wykonywaniu rzutu wolnego, rzutu rożnego, wrzutki lub piłki sędziowskiej,
  • konsekwentnie narusza zasady,
  • zachowuje się w sposób niesportowy (obejmuje to przewinienie, w którym przewinienie zawodnika udaremnia oczywistą okazję do zdobycia bramki przez przeciwnika),
  • wchodzi w strefę wyznaczoną do oceny wideo przez sędziego,
  • wymusza nieuzasadnioną prośbę o powtórkę wideo

Czerwona kartka – kiedy się ją przyznaje?

Sędzia musi usunąć zawodnika z boiska (pokazując czerwoną kartkę), jeśli zawodnik popełni jedno z poniższych przewinień:

• zapobiega zdobyciu bramki przez drużynę przeciwną lub udaremnia jej widoczną okazję do zdobycia bramki, zagrywając piłkę ręką (nie dotyczy bramkarza w jego polu karnym),
  • udaremnia wyraźną szansę przeciwnika na zdobycie bramki poprzez powstrzymanie go przed atakiem na bramkę z przewinieniem, za które przyznawany jest rzut wolny bezpośredni lub rzut karny,
  • zbyt agresywna gra,
  • gryzienie lub plucie na przeciwnika lub osobę,
  • zachowuje się w sposób rażąco niesportowy,
  • używa obraźliwego, znieważającego lub poniżającego języka lub gestów,
  • otrzymuje żółtą kartkę po raz drugi podczas meczu,
  • wkracza do miejsca pracy asystenta sędziego

Wykluczony zawodnik musi opuścić pole gry (włączając w to ławkę rezerwowych).

Zawodnicy rezerwowi oraz członkowie drużyny na ławce rezerwowych mogą również zostać upomniani lub wydaleni, jeśli ich zachowanie jest sprzeczne z zasadami.

13. Rzuty Wolne w Piłce Nożnej

Istnieją dwa rodzaje rzutów wolnych:

• rzuty wolne bezpośrednie
  • rzuty wolne pośrednie

Jeśli piłka wpadnie do bramki przeciwnika bezpośrednio po rzucie wolnym bezpośrednim, bramka jest uznana. Jeśli piłka wpadnie bezpośrednio do własnej bramki, bramka zostaje odrzucona i gra zostaje wznowiona rzutem na korzyść drużyny przeciwnej.

Rzut wolny pośredni sygnalizowany jest przez sędziego ręką uniesioną nad głową i trzymaną w tej pozycji, dopóki zawodnik nie dotknie piłki po wykonaniu rzutu lub dopóki piłka nie wypadnie z gry. Bramka może zostać zdobyta z rzutu wolnego pośredniego tylko wtedy, gdy przynajmniej jeden inny zawodnik dotknął piłki po jej zagraniu, zanim wpadła ona do bramki.

Jeśli piłka wpadnie do bramki bezpośrednio z rzutu wolnego pośredniego bez dotknięcia jej przez kogokolwiek innego, bramka zostaje odrzucona i gra zostaje wznowiona rzutem od bramki lub rzutem z rogu, jeśli piłka wpadłaby do bramki drużyny wykonującej rzut.

Odległość zawodników od piłki w rzutach wolnych

Przed wykonaniem rzutu wolnego wszyscy zawodnicy drużyny przeciwnej muszą znajdować się w odległości co najmniej 9,15 metra od piłki, zanim zostanie ona poruszona, wprowadzając ją do gry. Jeśli rzut wolny pośredni wykonywany jest w polu karnym przeciwnika, zawodnicy przeciwnika, którzy stoją na linii bramkowej pomiędzy słupkami bramki nie muszą zachowywać przepisowej odległości 9,15 metra.

Jeśli co najmniej trzech zawodników drużyny przeciwnej tworzy „mur” podczas wykonywania rzutu wolnego (aby zapobiec bezpośredniemu strzałowi na bramkę), zawodnicy drużyny wykonującej rzut muszą pozostać co najmniej metr od muru, dopóki piłka nie znajdzie się w grze.

Jeśli broniący się zawodnicy nie zachowają przepisowej odległości od piłki, sędzia każe powtórzyć rzut (i upomina żółtą kartką zawodnika, który nie zachował odległości). Zawodnik wykonujący rzut wolny nie może dotknąć piłki ponownie, dopóki nie zagra jej inny zawodnik lub dopóki piłka nie będzie poza grą. W przeciwnym razie sędzia zarządzi rzut wolny pośredni przeciwko swojej drużynie.

14. Rzut karny

Rzut karny jest przyznawany przeciwko drużynie, gdy zawodnik tej drużyny popełni jedno z przewinień karanych rzutem wolnym bezpośrednim we własnym polu karnym, gdy piłka jest w grze. Rzut karny może być wykonany bezpośrednio w celu zdobycia bramki. Jeśli rzut karny zostanie przyznany tuż przed końcem połowy, sędzia powinien dostosować czas gry, aby umożliwić wykonanie rzutu.

Rzut karny wykonuje się poprzez umieszczenie piłki na polu karnym oraz jasne i wyraźne wyznaczenie jednego z zawodników drużyny wykonującej rzut karny do jego wykonania. Bramkarz drużyny broniącej musi stać przynajmniej jedną stopą na linii bramkowej, dopóki piłka jest w grze.

Pozostali zawodnicy muszą znajdować się na polu gry, poza polem karnym, co najmniej 9,15 metra od piłki (tj. poza zaznaczonym łukiem) oraz za polem karnym (tj. dalej od linii bramkowej niż pole karne). Sędzia powinien zasygnalizować rzut karny. Zawodnik wykonujący rzut karny nie może zatrzymywać się w rozbiegu lub w inny podobny sposób oszukiwać bramkarza przeciwnika.

Piłka jest w grze, gdy tylko przesunie się do przodu po wykonaniu kopnięcia. Zawodnik wykonujący rzut karny nie może dotknąć piłki po raz drugi, zanim nie dotknie jej inny zawodnik.

Jeśli zasady zostaną naruszone przez zawodnika drużyny broniącej się podczas wykonywania rzutu, sędzia przyznaje bramkę, jeśli została zdobyta. W przeciwnym razie zezwala na powtórzenie rzutu. Jeśli zasady zostaną złamane przez zawodnika drużyny atakującej, a bramka zostanie zdobyta sędzia zezwala na powtórzenie rzutu. W przeciwnym razie zezwala na kontynuowanie gry. Jeśli zasady zostaną złamane przez zawodników obu drużyn, sędzia zezwala na powtórzenie rzutu karnego.

15. Rzut z Autu

Jeśli gra zostanie przerwana przez przekroczenie przez piłkę linii boiska, zostaje wznowiona rzutem z autu. Powinien on zostać podjęty z miejsca, w którym piłka przekroczyła linię przez zawodnika drużyny, której zawodnik nie dotknął piłki jako ostatni.

Bramka nie może być zdobyta bezpośrednio z autu. Zawodnik wykonujący aut stoi obiema stopami za linią końcową i rzuca piłkę nad głową w pole gry obiema rękami (jeśli wykona wrzut nieprawidłowo, wrzut wykonuje zawodnik drużyny przeciwnej). Nie może on dotknąć piłki, dopóki nie dotknie jej przynajmniej jeden inny zawodnik. Piłka jest w grze, gdy tylko wejdzie w pole gry. Zawodnicy drużyny przeciwnej muszą stać w odległości co najmniej 2 metrów od miejsca, z którego wykonywany jest rzut.

16. Wyrzut od Bramki

Jeśli gra zostaje przerwana, gdy piłka przekroczyła linię bramkową po tym, jak została ostatnio dotknięta przez zawodnika drużyny atakującej, ale nie została zdobyta bramka, gra zostaje wznowiona rzutem z bramki. Bramka może zostać zdobyta bezpośrednio z rzutu karnego (ale nie z własnej bramki).

Rzut wykonuje się poprzez umieszczenie piłki w dowolnym miejscu wewnątrz pola bramkowego i zagranie jej przez dowolnego zawodnika drużyny broniącej. Piłka nie może być wtedy dotknięta po raz drugi, zanim nie dotknie jej inny zawodnik. Dopóki piłka nie jest w grze, wszyscy zawodnicy drużyny przeciwnej muszą pozostać poza polem karnym. Piłka jest w grze, gdy tylko się poruszy po wykonaniu kopnięcia.

17. Rzut Rożny

Jeśli gra została przerwana, ponieważ piłka przekroczyła linię bramkową po tym, jak została ostatnio dotknięta przez zawodnika drużyny broniącej, ale nie padła bramka, gra zostaje wznowiona rzutem rożnym. Gol może być zdobyty bezpośrednio z rzutu rożnego.

Rzut wykonuje się poprzez umieszczenie piłki w dowolnym miejscu wewnątrz narożnego ćwierćkola przy najbliższej chorągiewce rożnej i zagrywa ją dowolny zawodnik drużyny atakującej. Piłka nie może być dotknięta ponownie, zanim nie dotknie jej inny zawodnik. Gdy piłka nie jest w grze, żaden z zawodników drużyny przeciwnej nie może zbliżyć się do niej na odległość mniejszą niż 9,15 metra. Piłka jest w grze, gdy tylko się poruszy po wykonaniu kopnięcia.

Literatura Dodatkowa

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.