Piłka Nożna – Jak Wytypować Strzelców Bramek


Jeśli chcesz obstawiać w zakładach bukmacherskich, postawienie na światowej sławy gwiazdy może wydawać się dobrym wyborem. Ze względu na niskie kursy niestety tak nie jest. Dlatego obstawiając strzelców bramek, można pominąć gwiazdy i zwrócić większą uwagę na specjalistów od rzutów wolnych i karnych. Także na piłkarzy grających głową, którzy stanowią zagrożenie przy wykonywaniu rzutów rożnych i dośrodkowań.

Pomocnicy mają zazwyczaj niższe szanse niż ich niebezpieczni koledzy z drużyny obrońców, ale z drugiej strony często mają większe kursy za zapisanie się na tablicy wyników.

W takich sytuacjach umiejętnie grający napastnicy i obrońcy często odnoszą sukces i mają znacznie większe szanse niż gracze po bokach. Z tych powodów warto zwracać uwagę na to, kto jest dostępny dla której drużyny. Oto kilka wskazówek, na co zwracać uwagę przy obstawianiu strzelców bramek i na co zwracać największą uwagę.

Klasyczni specjaliści od rzutów wolnych

Większość drużyn ma specjalistę od bezpośrednich rzutów wolnych. Podczas gdy to sformułowanie z pewnością przywodzi na myśl Christiano Ronaldo, który bardzo często strzela bramki ze średnich odległości, przez co kursy na niego nie są tak atrakcyjne, istnieją inni zręczni gracze, którzy są o wiele bardziej niepozorni przez co wartość, jaką uzyskujemy stawiając na nich jest o wiele wyższa. Jako przykład można podać Seba Larssona czy Leighta Bainesa, którzy w sezonie 2010/2011 trafiali w 7 z 44 spotkań, co jak na obrońcę jest dość imponującą liczbą. Obrońcy ci są wyceniani przez bukmacherów po bardzo korzystnych kursach i dlatego stawianie na nich jest niemal koniecznością dla doświadczonych typerów.

Strzelanie goli podczas rzutów karnych

Obstawianie rzutów karnych może być kolejnym sposobem na uzyskanie jak największej wartości z zakładu. Kursy na strzelców rzutów karnych są zazwyczaj mniejsze, jeśli strzelcy rzutów karnych są jednocześnie napastnikami. Jeśli jednak spojrzymy w szeregi strzelców karnych z grupy obrońców, znajdziemy kilka naprawdę kuszących pozycji. Jeśli mielibyśmy wymienić któregoś z piłkarzy, to trzeba wspomnieć chociażby o Mikelu Artecie i Marku Noble. Mike Arteta zdobył nawet osiem razy bramkę z rzutów karnych w 41 meczach dla Arsenalu w sezonie 2011/2012.

Obrońcy też zdobywają bramki

Drużyny zazwyczaj zabierają obrońców z obrony przy wykonywaniu rzutów rożnych i bezpośrednich rzutów wolnych. Dlatego zdecydowanie nie powinniśmy o nich zapominać. Są to wszechstronni gracze, którzy potrafią bardzo często kończyć akcje i mają szanse na gola. Dla przykładu weźmy Johna Terry’ego, który zdobył 6 bramek w 31 meczach dla Chelsea w sezonie 2011/2012, lub Thomasa Vermaelena, który zdobył 6 bramek w 29 meczach dla Arsenalu w tym samym sezonie. Jeśli sobie dobrze przypominam to szczególnie Thomas Vermaelen miał kurs na zdobycie bramki w okolicach 10,5.

Pomocnicy nie są gorsi

Środkowi pomocnicy mają zazwyczaj niższe szanse niż ich niebezpieczni koledzy, ale z drugiej strony często większe kursy. Mam tu na myśli przede wszystkim pomocników takich jak Frank Lampard czy Steven Gerrard, którzy często zdobywają bramki nawet dwa razy w meczu. Jeśli natrafisz na pomocnika z talentem do wykańczania akcji to z pewnością będzie to zakład, który warto rozważyć. Choć kursy na niego są niższe niż na obrońców zdobywających bramki, to z drugiej strony są wyższe niż na napastników. Przecież szanse pomocników i napastników na zdobycie bramki są w wielu drużynach dość wyrównane.

Oczywiście, zawsze jest coś co może pójść nie tak w zakładach piłkarskich. Jeśli jednak skupisz się na wartości zakładu, nawet w przypadku sporadycznych niepowodzeń możesz osiągać zysk.

Typowanie strzelców bramek – wskazówki

Zakłady na strzelców bramek są bardzo proste – jeśli zawodnik, na którego stawiasz, strzeli przynajmniej jedną bramkę w regulaminowym czasie gry (90 minut + dogrywka), wygrywasz. Jednakże, bramki strzelone podczas dogrywki lub rzutów karnych nie będą wliczane do zakładu. Jeśli wybierzesz zawodnika, który nie zagra w finale, bukmacher zwróci Ci zakład. Jeśli jednak wejdzie on na boisko (nawet na kilka sekund) i nie zdobędzie bramki, Twój zakład przepadnie. Podsumowując, zakłady na strzelca gola są bardzo prostym typem zakładu.

Każdy obstawiający skrycie wyobraża sobie sytuację, w której będzie musiał zainwestować niewielką kwotę, a mimo to otrzyma wysoki zysk – zwłaszcza jeśli sytuacja ta nie ma nic wspólnego z AKO (rodzajem zakładu).

Warto zwrócić uwagę, że jeśli kursy na danego zawodnika są bardzo wysokie, należy sprawdzić, czy rzeczywiście wystartuje on w wyjściowym składzie. Jeśli wejdzie tylko na ostatnie 5 minut meczu, to nawet najwyższe kursy Ci nie pomogą. Jednocześnie ważne jest, aby odróżnić zakłady na strzelca bramki (zawodnik musi po prostu strzelić bramkę – w dowolnym momencie) od zakładów na strzelca pierwszej bramki (zawodnik musi strzelić pierwszą bramkę w meczu, aby wygrać). Jak już wspomnieliśmy w artykule Jaką wartość mają poszczególne typy zakładów?

1. Niskie stawki, wysoki zwrot

Każdy obstawiający skrycie wyobraża sobie sytuację, w której będzie musiał zainwestować niewielką kwotę, a mimo to otrzyma wysoki zysk – zwłaszcza, jeśli sytuacja ta nie ma nic wspólnego z akumulatorem (typem zakładu). Jeśli chcesz mieć szansę na stosunkowo wysoki zysk za niską stawkę, zakłady na strzelca bramki są dla Ciebie bardzo odpowiednie.

Na przykład, jeśli zwykle stawiasz 10 PLN na okazję do postawienia zakładu, w przypadku zakładów na strzelca bramki możesz łatwo podzielić tę kwotę proporcjonalnie na przykład pomiędzy 3 graczy (w oparciu o szacowane szanse na to, że dany gracz rzeczywiście strzeli bramkę w meczu). Zasada ta jest zilustrowana na poniższym przykładzie:

  • John Smith (9.00)
  • Pete Brown (10.00)
  • Jim Jones (12.00)

Uznaliśmy, że Smith ma największe szanse na zdobycie bramki, więc postawiliśmy na niego 3.77 PLN. Następnie stawiamy kolejne 3,40 PLN na Browna i 2,83 PLN na Jonesa. Jeśli Smith strzeliłby gola, wygrałbyś 33,93 PLN (zysk netto 23,93 PLN). Jeśli Brown strzeli bramkę, wygrywasz 34 PLN (zysk netto 24 PLN), a jeśli Jones strzeli bramkę, wygrywasz 33,96 PLN (zysk netto 23,96 PLN). Co więcej, dwaj lub nawet wszyscy trzej zawodnicy, na których stawiasz, mogą zdobyć punkty. Jeśli wszystkie trzy punkty zostaną zaliczone, wygrasz w sumie 101,90 PLN (zysk netto 91,90 PLN).

2. Wybór potencjalnych kandydatów

Ważne jest, aby mieć przegląd zawodników z każdej drużyny, jak również ich rolę w zespole. Na pewno powinieneś wiedzieć, na przykład, którzy zawodnicy najczęściej wykonują rzuty bezpośrednie (w sytuacjach, gdy bramka jest w zasięgu) lub karne. Tacy zawodnicy mają logicznie większe szanse na zdobycie bramki niż ich koledzy z drużyny, którzy nie mają tak dominującej roli w zespole.

Ponadto, musisz wiedzieć, który zawodnik wykonuje rzuty rożne, którzy obrońcy są wysocy (a więc stanowią zagrożenie, gdy zmierzają pod bramkę przeciwnika) i tak dalej. Jeśli znajdziesz odpowiedniego strzelca na początku sezonu, możesz zarobić dużo pieniędzy.

3. Myśl „matematycznie”

Jeśli kurs na zdobycie bramki przez zawodnika wynosi np. 6.00 lub 5/1, musisz spojrzeć na całą sytuację z „naukowego” punktu widzenia. W żadnym wypadku nie można poddać się emocjom i postawić np. na ulubionego gracza. Zadaj sobie pytanie, czy zawodnik zdobywa bramki średnio raz na 5 spotkań czy jego skuteczność strzelecka jest lepsza/gorsza.

Jednocześnie, zwróć uwagę na to, ile bramek zawodnik zdobył w meczach u siebie, a ile na wyjeździe. Równie ważne jest to, przeciwko jakim drużynom strzelił najwięcej bramek – wielu zawodników zdobywa bramki przeciwko temu samemu typowi przeciwnika, ponieważ dobrze czują się w tym stylu gry. Zmienia to również sytuację, gdy zawodnik, który zazwyczaj wykonuje rzuty wolne i karne nie gra (ponieważ zwiększa to szanse, że niebezpieczny rzut bezpośredni lub karny zostanie wykonany przez wybranego przez Ciebie zawodnika).

Zawsze należy pamiętać o tym, że bukmacherzy dobrze przemyśleli, jakie kursy wystawić na danego strzelca bramki. Jeśli kurs na niego wynosi, powiedzmy, 30.00 lub nawet więcej, to zazwyczaj jest ku temu bardzo dobry powód – albo strzela on bramki bardzo rzadko, albo jest wcale.

Na co zwrócić szczególną uwagę?

W piłce nożnej obstawianie strzelców bramek jest jednym z najpopularniejszych zakładów, ale nie jest to łatwe. W tym paragrafie porozmawiamy o tym jak przewidzieć, który zawodnik strzeli bramkę, trafiając przy tym w interesujące kursy.

Wybierz właściwe mecze

Aby kupon na strzelca bramki zmienił się w wygrane pieniądze najpierw musi zostać strzelona bramka. Idealnie jest więc najpierw przeanalizować czy w danym meczu można spodziewać się bramek – jeśli nie, należy od razu unikać tego meczu i poszukać spotkania, w którym można spodziewać się atakującego futbolu. Taki mecz można poznać po historii poprzednich spotkań każdej z drużyn. Śledź ile bramek zdobywają kluby średnio na mecz i odwrotnie, ile ich zdobywają. Jeżeli wartość ta wskazuje, że padnie dużo bramek, to zacznij wybierać strzelca bramki.

W idealnej sytuacji, gdy faworyzowana drużyna gra ze zdegradowanym klubem, można spodziewać się gradu bramek od faworyzowanej drużyny. W tym przypadku kursy na oczekiwanego zwycięzcę są bardzo niskie, ale często można znaleźć interesujące wartości w strzelcach bramek.

Jak wybrać strzelca bramki

Zawsze wybieraj strzelców bramek po opublikowaniu składów. Będziesz wiedział, jaki skład wystawi trener, a co najważniejsze, nie możesz mieć zawodnika, który nie zagra w końcówce. Jeśli znasz już wyjściowy skład, wybierz kilku zawodników na podstawie ich formy. Oprócz tabel pozycji klubowych, łatwo znaleźć tabele strzelców – jest to jeden z podstawowych elementów przy wyborze odpowiedniego zawodnika. Nie daj się jednak od razu zwabić faktem, że dany zawodnik ma największą liczbę strzelonych bramek w całej lidze lub drużynie.

Zawsze patrz uważnie na to, ile gier rozegrali inni gracze. Teoretycznie na pierwszy rzut oka może się wydawać, że Liri Kastrati, który strzelił więcej bramek, jest lepszym wyborem niż Tomasz Pekhart. Jednak po bliższym przyjrzeniu się można zauważyć, że Lirim zagrał tylko w 12 meczach, a nawet wtedy dokonał tylko dwóch zmian w drugiej połowie, podczas gdy Pekhart rozpoczął już 15 spotkań w tym sezonie. W tym przypadku sytuacja się zmienia i być może korzystniej będzie wybrać Liriego na strzelca bramki w meczu.

Weź na warsztat zawodników, którzy są w formie

Najlepiej poczekać i bacznie obserwować wydarzenia w całej lidze. Zawsze znajdzie się jakiś zawodnik, który ma krótką fazę, dobrze jest to zauważyć. Dobrze jest nie stawiać na niego od razu, lepiej jest poczekać. Jeśli zawodnik jest naprawdę dobry, zachowa swój talent do wykorzystywania szans w następnych meczach, a to jest doskonała okazja, aby wybrać właściwego strzelca. Czy zawodnik oddał strzał w ostatniej kolejce, a nawet w tygodniu w europejskich pucharach? Nie bój się na niego postawić. Piłkarz będzie w dobrym nastroju, koledzy z drużyny będą na niego liczyć i przygotowywać dla niego szanse, bo to właśnie on w ostatnich meczach potrafił zmienić wynik na korzyść całej drużyny.

Jeśli chcesz mieć absolutną pewność, śledź zawodnika na mediach społecznościowych. Zdjęcia i filmy z sesji treningowych oraz z odpoczynku między nimi z pewnością powiedzą Ci, w jakim nastroju jest zawodnik i czy możesz oczekiwać poprawy w jego strzelaniu bramek oraz w Twoich statystykach finansowych.

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY

Bukmacher.org | Wszystkie prawa zastrzeżone | 2023

Zawieranie zakładów na stronach internetowych firm, które nie posiadają licencji Ministerstwa Finansów na zawieranie zakładów bukmacherskich jest zabronione i grozi konsekwencjami prawnymi. Na terytorium Polski zakłady wzajemne mogą oferować jedynie te podmioty, które posiadają wymagane zezwolenie na urządzanie zakładów bukmacherskich. Serwis Bukmacher.org jest prowadzony w języku polskim i adresowany jest wyłącznie do polskojęzycznych odbiorców przebywających na terytorium, gdzie korzystanie z serwisów o tematyce gier hazardowych jest dozwolone.