Pchnięcie Kulą – Zasady, Techniki i Rekordziści


Pchnięcie kulą jest dyscypliną lekkoatletyczną o bardzo starych korzeniach. Celem jest oddanie jak najdalszego pchnięcia ciężką kulą, sportowcom nie wolno rzucać. Aby rozwinąć jak najwięcej energii ruchowej, stają w tylnej połowie okręgu rzutowego o średnicy 2,135 m, plecami do części, w której upada piłka. Przykładają narzędzie do szyi i stają przed sekcją.

Niektórzy sportowcy używają techniki podobnej do rzutu dyskiem. Jeśli ją opanują, piłka zazwyczaj leci dalej niż w tradycyjnej technice „sunu”. Kula rzucana przez mężczyzn waży 7,26 kg i ma średnicę 13 cm, podczas gdy kobiety używają lżejszej i mniejszej piłki, która waży 4 kg i ma średnicę 11 cm.

Zasady

  • Koło do rzucania jest zawsze podzielone białą linią na przednią i tylną połowę. Zawodnik po wykonaniu rzutu musi zawsze zostać w krędu każdą częścią ciała – wystarczy krok jedną nogą, aby próba była nie ważna.
  • W przedniej części koła znajduje się tzw. poprzeczka (pomalowana na biało), rzucający nie może jej przekroczyć przed, w trakcie i po rzucie ani nadepnąć na nią (jakiekolwiek dotknięcie) z góry. Dotykanie od wewnętrznej strony pierścienia jest dozwolone.
  • Rzucanie jest niedozwolone, tylko pchanie. Podstawowa różnica polega na tym, że podczas pchania kulą nadgarstek wyprzedza w ustawieniu łokieć. Natomiast w rzucie łokieć wyprzedza nadgarstek lub kulę.
  • Zawody rozgrywane są w 3 próbach dla wszystkich zarejestrowanych zawodników, po których następuje finał z kolejnymi 3 próbami dla najlepszej ósemki, przy czym kolejność prób się zmienia (najgorsza pierwsza – najlepsza ostatnia).
  • Mierzy się najbliższą krawędź śladu uderzenia w belkę. Strefa pomiaru musi przebiegać od śladu uderzenia do środka okręgu. Odległość jest odczytywana na wewnętrznej krawędzi belki.
  • Rzucona piłka musi zawsze trafić w belkę.
  • Mierzone są tylko ważne próby

Bezpieczeństwo

Podstawową zasadą bezpieczeństwa jest trzymanie wzroku na rzucającym w kręgu i na kulę. Nawet przed wypchnięciem. W strefie uderzenia zawsze staje się twarzą do kręgu. Konieczne jest zawsze, aby podczas próby w strefie uderzenia nie poruszali się zawodnicy ani inne osoby nieupoważnione.

Rekordy

RekordKategoriaWynik (m)SportowiecPaństwoMiastoData
Świat (WR)Mężczyźni23,37Ryan CrouserUSAEugeniusz19. 6. 2021
Kobiety22,63Natalia LisowskaZSRRMoskwa7 czerwca 1987
Olimpijski (OR)Mężczyźni23.30Ryan CrouserUSATokio5. 8. 2021
Kobiety22.41Ilona SłupiankowaNRDMoskwa24 lipca 1980
Mistrzostwa ŚwiataMężczyźni22,91Joe KovacsUSADoha5.10.2019
Kobiety21.24Natalja LisovskáZSRRRzym5 września 1987
Valerie AdamsováNowa ZelandiaDaegu29 sierpnia 2011

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY

Bukmacher.org | Wszystkie prawa zastrzeżone | 2023

Zawieranie zakładów na stronach internetowych firm, które nie posiadają licencji Ministerstwa Finansów na zawieranie zakładów bukmacherskich jest zabronione i grozi konsekwencjami prawnymi. Na terytorium Polski zakłady wzajemne mogą oferować jedynie te podmioty, które posiadają wymagane zezwolenie na urządzanie zakładów bukmacherskich. Serwis Bukmacher.org jest prowadzony w języku polskim i adresowany jest wyłącznie do polskojęzycznych odbiorców przebywających na terytorium, gdzie korzystanie z serwisów o tematyce gier hazardowych jest dozwolone.