Parkour – Co to Jest, Zasady i Jak Trenować


Celem tego artykułu jest zebranie wszystkich informacji, które mogą być potrzebne by poznać parkour. Parkour jest dyscypliną, która rozwija się bardzo szybko i pochłania coraz więcej entuzjastów. Parkour to dyscyplina, w której używasz swojego ciała i umysłu do pokonywania miejskich lub naturalnych przeszkód. Jednak zdefiniowanie parkour nie jest takie proste, bo w parkour jest tylu parkourowców ilu jest definicji na świecie.

Czym jest Parkour?

Parkour to naturalny trening ciała i umysłu, doskonalony przez nowoczesną wiedzę i metody, którego celem jest stanie się wszechstronnie silną osobą, zdolną do sprawnego poruszania się w swoim naturalnym środowisku (miasto, las, pustynia, dżungla, morze) bez żadnych ograniczeń, czy to własnego ciała, czy otaczających ją przeszkód, czy nawet ograniczeń czasu (czytaj: wieku, starości).

Są parkourowcy, którzy traktują parkour niemal jak styl życia i odnaleźli w nim swoją filozofię. Znajdziesz też jednak takich, którzy wykonują tę czynność dla zabawy, bez głębszej refleksji. To od ciebie zależy, jak pojmiesz parkour. W końcu, jak zgadza się większość tropicieli, parkour jest przede wszystkim sposobem na wyrażenie siebie.

Jednak to, co łączy wszystkich parkourowców, to ruch, który obejmuje:

  • skoki
  • wspinaczkę
  • balansowanie
  • wspinaczkę
  • akrobatykę (która jednak należy bardziej do kategorii freerunningu).

Historia parkouru

Parkour jako taki powstał w latach 90-tych na paryskim przedmieściu Lisses, a za jego twórcę uważa się Davida Belle. Yamakasi (L’art du deplacement) i Sébastien Foucan (Freerunning) również byli wśród inicjatorów. Innymi ważnymi kamieniami milowymi w rozwoju parkour były filmy takie jak Dystrykt 13, Jump Britain i Yamakasi 1 i 2, które w pewnym stopniu spopularyzowały parkour.

Jednak korzenie parkour sięgają jeszcze dalej. Jedną z motywacji Davida Belle do poruszania się w środowisku miejskim od najmłodszych lat był jego ojciec, Raymond Belle. W rzeczywistości późniejszy termin „parkour” jest być może pośrednio zasługą Raymonda Belle, który zapoznał swojego syna z wojskowymi metodami treningowymi Georges’a Heberta, człowieka, który miał duży wpływ na rozwój wychowania fizycznego we Francji, zwłaszcza w kręgach wojskowych, poprzez stworzenie parcours du Combattant, czyli toru przeszkód. Starszy Belle trenował metodą Heberta, gdy był we francuskiej armii. Metody Heberta były inspirowane naturalną sprawnością fizyczną rdzennych mieszkańców Afryki.

Wiele lat później masowe rozprzestrzenianie się parkour było również spowodowane falą filmików na youtube, które zainspirowały miliony ludzi na całym świecie do uprawiania parkour:

Filozofia parkour

Filozofia parkour również wchodzi w grę, ponieważ musisz zmagać się ze strachem i stać się bardziej odporny psychicznie. Parkour jest dyscypliną bez rywalizacji, w której starasz się prześcignąć siebie, a nie innych.

„Zrozumienie filozofii parkour wymaga czasu, bo najpierw trzeba się z nią oswoić. Podczas gdy próbujesz opanować techniki, nie czujesz zbyt wiele z filozofii. Ale kiedy już potrafisz się poruszać, zaczynasz dostrzegać, jak parkour zmienia inne rzeczy w twoim życiu, a twoje podejście do rozwiązywania problemów – na przykład w pracy – zmienia się, bo ćwiczysz. To nagłe uświadomienie sobie przychodzi różnie do różnych ludzi, czasem przychodzi bardzo wcześnie, a czasem bardzo późno. Nie można powiedzieć „potrzeba dwóch miesięcy, żeby zrozumieć, czym jest parkour”. Też nie mówię „uprawiam parkour”, mówię „żyję parkourem”, ponieważ stał się on moją filozofią życia, moim sposobem na robienie wszystkiego innego.” Andreas Kalteis

Parkour vs. Freerunning

Chociaż te dyscypliny często mają podobne ćwiczenia, są to zasadniczo różne aktywności. Niewielu ludzi w 2022 roku nadal rozróżnia te dwie rzeczy, ale w uproszczeniu można to przedstawić w następujący sposób:

Parkour – Celem parkour jest znalezienie najbardziej efektywnej i najszybszej drogi z punktu A do punktu B. Najczęstsze z nich to skoki i bieg.

Freerunning – W przeciwieństwie do niego freerunning skupia się na pięknie i wydajności. Najczęściej chodzi o salta i inne akrobacje.

Najsłynniejsze triki/techniki parkour

Chociaż w parkourze można wymyślić niesamowitą ilość ruchów i kombinacji, opiera się on na kilku podstawowych skokach:

  • Two hander – skok, w którym wymachujesz nogami na boki
  • Step vault – skok w bok ze stopą dotykającą przeszkody
  • Kong vault – skok prosty z przejściem przez stopy; kucnięcie gimnastyczne
  • Dash vault – skok z nogami w przód, ciało w pozycji L
  • Lazy vault – vault z wybiciem jednej nogi i kontynuacją w L situ
  • Speed vault – wyskok z ciałem w bok, odbicie i lądowanie na jednej nodze, dotknięcie przeszkody tylko jedną ręką
  • Odwrócone sklepienie – sklepienie z obrotem o 360 stopni
  • Pop-up – wspinaczka przez średnią ścianę połączona ze skokiem na dwie ręce
  • Wspinaczka – wspinaczka na wysoką ścianę poprzez wbiegnięcie i postawienie jednej stopy na przeszkodzie
  • Kocie skoki – wisząc na ścianie, stopy oparte o ścianę, ręce na górze ściany
  • Parkour muscle up / Planche – wejście na ścianę z kociego skoku
  • Precis – zeskok z miejsca i upadek do następnego miejsca (zatrzymanie precis)
  • Precyzyjny bieg – skok ze startu biegowego i lądowanie na ścianie, drążku lub innej przeszkodzie.
  • Lądowanie – poprawna technika lądowania z wysokości, może być połączona z przewrotem
  • Roll / paracurl – przetoczenie się przez bark, aby równomiernie rozłożyć energię po skoku.

Początki w parkour mogą być trudne, ale jednocześnie bardzo ekscytujące. Każdy ruch jest dla ciebie nowy i jest jeszcze wiele do nauczenia się.

Najważniejsze założenia filozfii Parkour

Oto kilka teorii, które wyznają parkourowcy.

1) Przeszkody stają się tylko kolejnymi wyzwaniami

Parkour polega na pokonywaniu przeszkód. Parkour polega na wspinaniu się po ścianach, przeskakiwaniu przez poręcze i wykonywaniu skoków na wysokości. Kiedy potrafisz przezwyciężyć siebie w takich sytuacjach, nawet codzienne problemy stają się tylko kolejnymi wyzwaniami do pokonania.

Nagle problemy w związku stają się tylko kolejną przeszkodą, złe stopnie w szkole są tylko zachętą, by następnym razem uczyć się pilniej, a upadający biznes jest tylko jeszcze jednym wielkim wyzwaniem. Parkour przynosi nowe mentalne podejście do przeszkód jako takich.

2) Bądź silny i pomocny

Z wielką siłą przychodzi wielka odpowiedzialność. Sportowcy patrzą na swoje umiejętności w podobny sposób. Nie tylko stają się silniejsi, szybsi i sprawniejsi dla siebie, ale robią to dla swojej rodziny, bliskich i otaczającej ich wspólnoty.

Kiedy uprawiają parkour z czasem stają się tym supermanami. To pozwoli ci być bardziej użytecznym dla społeczeństwa. W sytuacjach kryzysowych możesz użyć swojego ciała, by pomóc innym. To mogą być małe rzeczy, jak wchodzenie na dach po upuszczoną piłkę czy pomoc cioci w przeprowadzce. W skrajnych przypadkach może to być ratowanie osoby tonącej lub ratowanie bliskiej osoby w trudnych sytuacjach.

3) Dbaj o środowisko

Parkourowcy wykorzystują otoczenie – mury, barierki, park Podczas treningu i aby móc dalej trenować w tych miejscach, muszą utrzymywać je w porządku. Uczą się pokory wobec otoczenia.

4) Bądź i trwaj

Nawet jeśli czasem tak się nie wydaje, celem parkour jest bycie silnym teraz, nawet za 20 lat. Traceur trenuje po to, by czerpać korzyści z treningu przez całe życie. W parkourze istnieje większe ryzyko zużycia stawów. Dzięki odpowiedniemu treningowi można tego uniknąć. Ze względu na to ryzyko traceur jest świadomy swojej słabości i celowo dostosowuje swój trening tak, aby mógł trenować jak najdłużej.

Rozważanie długoterminowych konsekwencji swoich działań przenosi na swoje codzienne życie. W ten sposób uczy się wytrwałości i cierpliwości.

Jak zacząć uprawiać Parkour

Jak nauczyć się parkour? Czeka cię długi trening, w którym przyda się wytrwałość i samodyscyplina. Ale najważniejsze jest, by zacząć dobrze i znać przynajmniej podstawy. Dlatego zebraliśmy wskazówki, które doświadczeni parkourowcy często polecają nowicjuszom.

1) Buduj formę

Nie tylko wskazane jest, byś miał pewne podstawy fizyczne, zanim zaczniesz trenować, ale brak takich podstaw może być nawet zagrożeniem dla zdrowia. Im silniejszy, bardziej elastyczny i wytrzymały jesteś, tym łatwiej będzie ci wykonywać techniki. Oczywiście, idealnie byłoby najpierw zacząć ćwiczyć, a dopiero potem przejść do właściwego treningu parkour, ale w praktyce prawie nigdy się to nie zdarza – magii parkour trudno się oprzeć. To wystarczy, by ćwiczyć techniki parkour i jednocześnie trenować.

Nie dotyczy to tylko początku. Po pewnym czasie treningu stwierdzisz, że doszedłeś do granic swoich możliwości i już prawie nie poprawiasz się technicznie. Wtedy właśnie nadszedł czas, by ulepszyć swoje ciało i stać się silniejszym. Wraz z nową siłą i sprawnością przychodzą nowe możliwości i ulepszenia techniczne.

2) Podstawowe zakresy technik

Zanim zanurkujesz w wielkie skoki, naucz się wszystkich podstawowych technik na przeszkodach terenowych. Opanuj je, a następnie połącz skoki i zwiększaj odległości. To da ci większą kontrolę i pewność siebie w późniejszym czasie. Upewnij się, że budujesz na solidnym fundamencie.

3) Samodyscyplina

Parkour to w dużej mierze wolność. W końcu daje ci wolność poruszania się tak, jak chcesz. Daje ci też wolność, gdyż jesteś w stanie lepiej pokonywać mentalne przeszkody w codziennym życiu. Ale aby to osiągnąć, trzeba rozwinąć dobrą samodyscyplinę. Oczywiście powinieneś czerpać radość z treningu, ale nie oczekuj, że będziesz się cieszył każdą sekundą. Czasami musisz robić intensywnie rzeczy, które mogą nie sprawiać ci przyjemności – może to być trening siłowy, rozciąganie, powtarzanie technik, w których nie jesteś dobry itd.

4) Samodoskonalenie

Kiedy zaczniesz czerpać radość z parkour, pozwól by płomień pasji płonął. Ciężkie treningi, wykonywanie wielkich skoków i pokonywanie stagnacji jest o wiele łatwiejsze z pasją, niż jeśli jej nie masz. Doceń ją i jeśli czujesz, że ona cię opuszcza staraj się urozmaicać treningi i szukaj nowych wyzwań. Choć ważne jest, by odpowiednio trenować, jeszcze ważniejsze jest, by się tym wszystkim cieszyć. Uznaj to za priorytet i odpowiednio do tego buduj swój trening.

Skąd wiesz, że masz bzika na punkcie parkour w dobrym tego słowa znaczeniu? Myślisz o tym w ciągu dnia, nawet gdy nie trenujesz. Wizualizując skoki uczysz się również, że tam gdzie podąża twój umysł, podąża też stopniowo twoja rzeczywistość.

5) Rozgrzewka i rozciąganie

Rozgrzewka i rozciąganie są jak ubezpieczenie. Nikt tego nie lubi, ale potem żałuje, że nie zadbał o to wcześniej. Rozgrzewając się i rozciągając regularnie, możesz nie tylko zapobiegać kontuzjom, ale także poprawić wyniki w treningu.

Rozgrzewka nie musi trwać długo, ale musisz czuć się na tyle rozgrzany by móc się ruszać – 10-20 minut to idealny czas. Rozciąganie wykonuje się głównie pod koniec treningu lub regularnie każdego dnia, niezależnie od tego, czy trenujesz, czy nie.

6) Nie popisuj się

Choć może to być kuszące, to, że właśnie nauczyłeś się kilku fajnych skoków, nie oznacza, że będziesz się tym popisywał. Pokora jest kluczem do zrównoważonego treningu parkour. Trenujesz przede wszystkim dla siebie i nie musisz się tym zbytnio afiszować przed innymi. Jeśli jest skok, którego nie opanowałeś do końca i od razu chwalisz się nim przed znajomymi, to narażasz się na kontuzję.

7) Trenuj we własnym tempie i słuchaj ciała

Jasne, ważne jest, by z pokorą podchodzić do swoich aktualnych ograniczeń. Jednak równie mądrze jest słuchać swojego ciała i wiedzieć, kiedy zrezygnować ze skoku. Nie przejmuj się tym, że inni uczą się szybciej niż ty. W parkour nie ma pośpiechu, ponieważ jest to bieg długodystansowy. Ciesz się z sukcesów innych i nie pozwól, by zawładnęła tobą zazdrość.

Co dokładnie oznacza wsłuchiwanie się w swoje ciało? Załóżmy, że wczoraj podjąłeś nowy skok. Dziś znów wykonujesz skok, ale czujesz lekką bolesność mięśni po wczorajszym treningu i twój umysł jest rozproszony. Próbujesz kilka razy i decydujesz, że dziś byłoby to zbyt ryzykowne i zamiast tego postanawiasz poćwiczyć balansowanie na drążkach. To jeden z przykładów słuchania swojego ciała.

8) Czerp inspirację z filmów

Jeśli miałbyś wybierać między treningiem a oglądaniem filmów, zdecydowanie polecamy trening. Kiedy jednak nie trenujesz, warto zainspirować się różnymi filmami o parkour. Nie tylko czerpiesz inspirację treningową od innych traceurów, ale także pomaga ci to utrzymać entuzjazm i wyznaczyć cele parkourowe.

9) Nie lekceważ butów

Jeśli wybierzesz wygodne buty, które się nie ślizgają i może nawet wytrzymają długo, możesz cieszyć się o wiele przyjemniejszym treningiem niż gdybyś miał buty słabej jakości, które ślizgają się na każdej ścianie.

10) Nie pozwól, by brak miejsc do trenowania był problemem

Nie każdy ma szczęście mieszkać w dużym mieście, w którym jest najwięcej miejsc do trenowania. Nie jest to jednak wielki problem, bo trenować możesz wszędzie. Osobiście pochodzę z wioski i muszę potwierdzić, że zawsze znajdzie się sposób na trening, nawet jeśli nie ma zbyt wielu miejsc.

Faktem jest, że musisz dostosować swój trening do środowiska. Wszędzie możesz robić handstandy, pressy i salta. Co więcej, w prawie każdym mniejszym mieście można znaleźć jakieś murki i pachołki. Kreatywność, kreatywność i kreatywność. Nie twierdzę jednak, że okazjonalny wypad do większych miast w poszukiwaniu miejsc do parkour nie jest dobrym pomysłem – wyjdzie ci to tylko na dobre.

11) Trenuj tak, jakbyś planował to robić 30 lat

Każdy sport, jeśli jest uprawiany w nadmiarze, może prowadzić do urazów. Nie bój się, bo jeśli trenujesz rozsądnie i stopniowo, możesz na dłuższą metę tylko na tym skorzystać. Jak to zrobić?

  • Nie przeciążaj się
  • Wzmacniaj i rozciągaj się
  • Kiedy złapiesz kontucję, najpierw się wylecz zanim będzie kontynuował
  • Oszczędzaj stawy i nie praktykuj zbyt często skoków z dużej wysokości
  • Krótko mówiąc: słuchaj swojego ciała.

12) Zawsze sprawdzaj przeszkodę zanim skoczysz

Możesz być w 100% pewny ale to, czego nie kontrolujesz, to stan przeszkody. Jeśli to możliwe, zawsze sprawdzaj czy poręcz jest chybotliwa, ściana krucha lub czy podłoże nie jest śliskie.

13) Znajdź partnera

Trening w pojedynkę ma swoje uroki, ale trening z partnerem też ma swoje zalety. Rozumiem przez to kogoś, kto jest na podobnym poziomie i z kim regularnie trenujesz. Możesz obserwować, jak się nawzajem doskonalicie, pomagać sobie w treningu, motywować się nawzajem i dzielić się radością z treningu.

14) Ucz się od bardziej doświadczonych

Jeśli jesteś zupełnie początkujący i nie czujesz się komfortowo po prostu wychodząc z domu i trenując, zdecydowanie polecam poszukać kogoś bardziej doświadczonego.

Jak zaplanować trening parkour

Podczas gdy każdy parkourowiec buduje swój własny trening, istnieje kilka zasad, które jednoczą konstrukcję treningów parkour. Zasadniczo możemy podzielić trening na 3 części:

1) Rozgrzewka i warm-down

Nie zaleca się przyjazdu na trening i natychmiastowego przejścia do ciężkich skoków. Tak jak w każdym innym sporcie, najważniejsze jest przygotowanie ciała do ćwiczeń. Oto kilka rzeczy, które możesz zrobić podczas rozgrzewki:

  • Rozciągnij swoje stawy i lekko napnij mięśnie.
  • Rozgrzewka z bieganiem, skakaniem w miejscu, prostymi technikami packour
  • Zrób mały trening siłowy (pompki, przysiady, wypady).
  • Sprint

2) Trening

Kiedy po rozgrzewce poczujesz się gotowy do treningu, następuje część główna, która może obejmować prawie każdy rodzaj treningu jaki wybierzesz. Możesz wybrać swobodne skakanie, szukanie wyzwań i ich pokonywanie lub bardziej systematyczny styl treningu, taki jak powtarzanie technik, łączenie technik z treningiem siłowym, grupowy parkour flow (biegi) czy nawet trening akrobatyki.

3) Stretching

Kiedy już skończysz główną część, następnym krokiem jest wyciszenie się i rozciągnięcie. Mięśnie skracają się po ćwiczeniach, a jeśli się rozciągasz, to trening nie tylko da ci więcej siły, ale też nie odbierze ci elastyczności. W parkourze jest to konieczność – zapobiega kontuzjom.

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY