Obstawianie Meczów Fazy Pucharowej – Porady


Obstawianie wielkich międzynarodowych turniejów piłkarskich, takich jak EURO czy zbliżające się Mistrzostwa Świata to wyjątkowe i wymagające doświadczenie. Kiedy turniej przechodzi z fazy zasadniczej do play-off, wiele czynników ulega zmianie, więc obstawiający muszą zmienić swoją strategię. Aby móc zarabiać pieniądze stawiając na dany turniej musisz zauważyć jak najwięcej różnic pomiędzy fazą regularną a playoffami.

W tym artykule przedstawię pięć największych różnic, które powinieneś wziąć pod uwagę. Oczywiście, te różnice można również w mniejszym lub większym stopniu zastosować do różnych długoterminowych rozgrywek, takich jak Liga Mistrzów czy Liga Europy.

1. Zespoły dają z siebie wszystko

Piłka nożna jest na swój sposób dziwnym sportem. Bardziej niż w jakimkolwiek innym sporcie nie można być pewnym, jak mocno drużyna podejdzie do meczu – to znaczy, chyba że nie ma innej możliwości. W sezonie zasadniczym często dochodzi do niespodzianek kosztem faworyta. W przeważającej większości wynika to z niedoceniania przeciwników lub chęci oszczędzania się na kolejne mecze (zwłaszcza jeśli drużyna ma już zapewniony awans do fazy pucharowej).

W meczach fazy grupowej może to frustrować obstawiających. Problem ten jednak zazwyczaj znika w fazie pucharowej turnieju. Drużyny wiedzą, że wystarczy jedno zawahanie i idą do domu. W przypadku rozgrywek długofalowych, takich jak Liga Mistrzów czy Liga Europy, rozgrywane są dwumecze, ale jeśli drużyna znacznie zaniża poziom w jednym meczu, ma małe szanse na odwrócenie losów spotkania w drugim.

W rezultacie oznacza to, że gracze nie muszą skupiać się tak bardzo na psychologii. Zamiast tego mogą poświęcić swój czas i wysiłek na to, co dzieje się na boisku.

2. Wzrasta znaczenie kontuzji zawodników

Im bardziej zaawansowany jest turniej piłkarski, tym większą rolę odgrywają kontuzje. Zawodnicy rozegrali już kilka meczów o wysokiej intensywności z jakościowymi przeciwnikami. Tak więc praktycznie w każdej drużynie znajdzie się zawodnik, który nie będzie mógł zagrać lub zawodnik, który nie będzie mógł zagrać w pełni z powodu jakiegoś drobnego urazu. Oczywiście należy zwrócić uwagę przede wszystkim na ważnych zawodników – są oni zazwyczaj nieustraszeni i starają się „brać wszystko na siebie” (dotyczy to zwłaszcza napastników), przez co są bardziej narażeni na kontuzje.

3. Kartki

Jeśli zawodnik otrzyma dwie żółte kartki lub jedną czerwoną w turnieju, nie zagra w następnym meczu – bez względu na to, czy tym meczem będzie np. finał. Drużyny rozegrały już kilka spotkań w turnieju, więc jest bardzo prawdopodobne, że niektórzy zawodnicy będą mieli kartkę w swoim dorobku (a więc potencjalną karę w następnym meczu). Musisz więc uważnie śledzić jak poszczególni zawodnicy radzą sobie z kartami, ponieważ może to mieć wpływ na ich wyniki i wyniki całej drużyny.

W historii widzieliśmy kilka przypadków, gdy ważny zawodnik został ukarany kartką, po czym nastąpiło lekkie (lub całkowite) załamanie drużyny. Kiedy zawodnik, na którym zbudowana była strategia zespołu, wypada z kadry, ma to bardzo zły wpływ na zawodników, ponieważ praktycznie niemożliwe jest tak szybkie dostosowanie się do innego systemu gry.

4. Ocena występów drużyn w sezonie zasadniczym

Na początku danego turnieju masz stosunkowo niewielkie pojęcie o tym, jak zawodnicy (i ogólnie drużyny) będą się spisywać, ponieważ od kwalifikacji minęło już sporo czasu. Drużyny mogły w międzyczasie rozegrać mecze towarzyskie, ale jest mało prawdopodobne, że zawodnicy podeszli do tych spotkań z maksymalnym zaangażowaniem (lub że skład, w jakim zagrają w turnieju).

Stanowi to problem zarówno dla obstawiających, jak i dla poszczególnych drużyn, które nie mogą się tak dobrze przygotować do swoich przeciwników. Problem ten jednak stopniowo zanika, ponieważ każdy mecz będzie oferował obstawiającym i trenerom wiele informacji. Pamiętaj, im więcej informacji posiadasz, tym większe szanse na sukces.

5. Padnie dużo zakładów na faworytów

Na początku turnieju faworyci są (co logiczne) najczęściej obstawiani. Jednak dopiero pierwsze mecze pokażą, jak naprawdę radzą sobie poszczególne drużyny. W ten sposób powstaną nowi faworyci, na których publiczność będzie wściekle obstawiać.

Następnie należy oczywiście wziąć pod uwagę działania publiczności, która w dużej mierze wpływa na wysokość kursów. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w artykule Jak zachowanie społeczeństwa wpływa na strategię zakładów? – Jest to temat, którego nie należy ignorować, ponieważ odpowiednia wiedza może pomóc w uzyskaniu dużej przewagi w tym przypadku.

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY