NHL – Przewodnik po sezonie 2021/22


Choć nowy sezon NHL na ten rok rozpoczął się już 12 października meczem pomiędzy obrońcami tytułu z Tampa Bay a nowym graczem z Seattle to zdecydowanie zasługuje on na wzmożoną uwagę. W tym artykule przedstawię wszystkie ważne informacje dotyczące sezonu 2021/22.

NHL 2022 w liczbach

  • Termin sezonu regularnego: 12 października 2021 – 29 kwietnia 2022
  • Rozgrywki: 2 maja – 30 czerwca
  • Termin transferu: 21 marca 2022
  • 1 runda draftu: 7 lipca
  • 2 do 7 runda draftu: 8 lipca
  • Otwarcie rynku dla agentów: 13 lipca

Podziały drużyn na konferencje i dywizje – NHL 2021/2022

Liga podzielona jest na Konferencję Wschodnią i Konferencję Zachodnią, w której drużyny podzielone są na cztery dywizje – Atlantycką, Metropolitalną, Centralną i Pacyficzną. W tym roku nastąpiło jednak niewielkie przesunięcie w dywizjach Pacyfiku i Centralnej. Jest to spowodowane nową drużyną z Seattle, która geograficznie bardziej należy do Dywizji Pacyfiku niż Arizona, która od tego sezonu przeniesie się do Dywizji Centralnej.

W NHL zagrają w tym roku 32 drużyny i jest ona podzielona na Konferencję Wschodnią i Zachodnią po 16 drużyn każda, ponieważ Seattle Kraken, który należy do Konferencji Zachodniej również od tego sezonu wkroczy do gry. Obie konferencje mają jeszcze dwie dywizje.

Struktura sezonu – część zasadnicza

Sezon NHL rozpoczął się w tym roku 12 października, a zakończy 29 kwietnia. Następnie rozgrywki rozpoczynają się 2 maja i kończą najpóźniej 30 czerwca.

Każda drużyna rozgrywa 82 mecze w sezonie regularnym, w tym 41 meczów u siebie i 41 meczów na wyjeździe. Obecnie w Konferencji Wschodniej każda drużyna rozgrywa 28 meczów z przeciwnikami ze swojej dywizji (4 mecze z każdą drużyną), 24 mecze z drużynami ze swojej konferencji (3 mecze z każdą drużyną z innej dywizji w swojej konferencji) oraz 30 meczów z 15 pozostałymi drużynami z Konferencji Zachodniej (2 mecze z każdą drużyną z Konferencji Zachodniej).

Z kolei w Konferencji Zachodniej każda drużyna rozegra w sumie 26 lub 29 spotkań z przeciwnikami w swojej dywizji (5 spotkań z dwoma przeciwnikami w swojej dywizji i 4 mecze z czterema drużynami w swojej dywizji lub 5 spotkań z jednym przeciwnikiem w swojej dywizji i 4 mecze z sześcioma drużynami w swojej dywizji), 21 lub 24 mecze z drużynami w swojej konferencji (3 mecze z każdą drużyną z innej dywizji w swojej konferencji) i 32 mecze z 16 pozostałymi przeciwnikami (2 mecze z każdą drużyną w Konferencji Wschodniej).

Ten sezonowy harmonogram obowiązuje od sezonu 2017-18 i został stworzony, aby oszczędzić drużynom podróżowania, które fizycznie obciążało zawodników. Drużyna z największą liczbą punktów po sezonie zasadniczym z obu konferencji otrzyma Trofeum Prezydenta.

Atlantycka DywizjaCentralna DywizjaPacyficzna DywizjaMetropolitalna Dywizja
Detroit Red WingsWinnipeg JetsAnaheim DucksPittsburgh Penguins
Boston BruinsChicago BlackhawksCalgary FlamesCarolina Hurricanes
Montreal CanadiensColorado AvalancheEdmonton OilersColumbus Blue Jackets
Ottawa SenatorsDalla StarsLos Angeles KingsNew Jersey Devils
Toronto Maple LeafsMinnesota WildSan Jose SharksNew York Islanders
Florida PanthersNashville PredatorsVancouver CanucksPhiladelphia Flyers
Tampa Bay LightningArizona CoyotesVegas Golden KnightsWashington Capitals
Buffalo SabresSt. Louis BluesSeattle KrakenNew York Rangers
Konferencja Zachodnia

Playoffy

W playoffach gra po osiem drużyn z każdej konferencji. Trzy najlepsze drużyny z każdej dywizji (w sumie 12 drużyn) awansują do playoffów. Dodatkowo, dwie drużyny z każdej konferencji, które mają największą liczbę punktów niezależnie od dywizji (4 drużyny). Playoffy będą rozgrywane do czterech wygranych meczów.

Obie konferencje mają niezależne playoffy więc drużyny z przeciwnych konferencji mogą spotkać się dopiero w finale. Obecnie istnieje również tzw. system „dzikich kart”. Łączy w pary zwycięzców dwóch dywizji z największą liczbą punktów z posiadaczami dzikiej karty z najniższą i drugą najniższą liczbą punktów. Pierwsza runda rozgrywana jest w ramach dywizji, gdzie pierwsza drużyna gra z czwartą, a druga z trzecią. Zwycięzcy pierwszej rundy zmierzą się w finałach dywizji, a następnie w finałach konferencji. Zwycięzcy obu konferencji spotkają się w finale, a zwycięzca otrzyma Puchar Stanleya.

Jeśli chodzi o rozgrywki playoff to drużyny, które zajęły wyższe miejsca w sezonie regularnym zawsze mają przewagę, grając jeden mecz więcej u siebie niż ich przeciwnicy, jeśli seria przedłuża się do nieparzystej liczby spotkań.

Ostatni zdobywcy Pucharu Stanleya:

  • 2021 – Tampa Bay Lightning
  • 2020 – Tampa Bay Lightning
  • 2019 – St.Louis Blues
  • 2018 – Washington Capitals
  • 2017 – Pittsburgh Penguins

Oficjalne strony i kanały:

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY