Wszystko o Nawierzchniach Kortów Tenisowych na 2022


W tej części przedstawiam różne nawierzchnie kortów tenisowych oraz ważne czynniki, które w różny sposób wpływają na poszczególne rodzaje gier. Jednym z najbardziej unikalnych aspektów tenisa jest to, że turnieje nie są rozgrywane na jednym rodzaju nawierzchni. W większości sportów nawierzchnia do gry jest zawsze taka sama (maksymalna różnica występuje w przypadku żywej i sztucznej trawy). Z kolei w tenisie zmiana nawierzchni jest znacząca i ma bezpośredni wpływ na wyniki meczów.

Rok w zawodowym tenisie podzielony jest na sezony – w zależności od nawierzchni, na której rozgrywane są turnieje. Na początku sezonu jest etap gry na mączce ceglanej (jego kulminacją jest French Open). Na cegle piłka odbija się wolniej i zawodnicy mogą się ślizgać. Po French Open kolejny miesiąc sezonu rozgrywany jest na trawie – kulminacją tego etapu jest Wimbledon w Londynie. Ostatnim etapem są turnieje na twardej nawierzchni. Najważniejszym wydarzeniem tego etapu jest US Open, który odbywa się na początku września.

Rodzaje nawierzchni kortów tenisowych i ich charakterystyka

Jeśli chcesz (z powodzeniem) przewidywać wyniki meczów tenisa, bardzo ważne jest, abyś rozumiał istotne różnice pomiędzy różnymi nawierzchniami kortów. Zawodnik, który jest świetny na przykład na mączce, może być tylko przeciętny na trawie lub twardej nawierzchni. Tenisiści zazwyczaj grają najlepiej na nawierzchni, na której najwięcej trenowali (lub która była dostępna w ich ośrodku treningowym), więc istnieje czynnik regionalny. W Hiszpanii i Ameryce Południowej jest wiele ceglanych kortów, więc generalnie zawodnicy z tych rejonów mają tendencję do bycia najlepszymi na tej nawierzchni. Większość graczy z USA preferuje twarde, a tylko kilku graczy woli trawę.

Kiedy dokonujesz przedmeczowej analizy powinieneś raczej patrzeć na mecze, które były rozgrywane na tej samej nawierzchni, na której będzie rozgrywany mecz. Oczywiście przejrzyj wszystkie dostępne informacje, ale chodzi o to, że często okaże się, że wybrany przez Ciebie zawodnik A przegrał z zawodnikiem B na trawie, ale wygrał z nim na mączce. Jeśli natkniesz się na wiele podobnych wyników, prawdopodobnie trafiłeś na tenisistę, który jest najsilniejszy na ceglanej mączce. Nie lekceważ roli nawierzchni kortu, bo możesz słono za to zapłacić.

1. Ceglana Mączka

Korty ceglane są być może najbardziej wyjątkową nawierzchnią sportową, jaka kiedykolwiek powstała. Cegła jest śliska, powolna i zawodnicy często są w nim oblepieni od stóp do głów z powodu upadków. Są zawodnicy, którzy kochają cegłę i zawodnicy, którzy się z nią zmagają. Ważną rzeczą dla ciebie jest to, że musisz zrozumieć, jaki wpływ ma kort ceglasty na dany mecz i jakiego typu gracza szukać.

Pierwszym ważnym czynnikiem jest to, że cegła rządzi szybkością. Piłka mniej się odbija, więc zawodnicy muszą ją bardziej „gonić”. Oznacza to, że Ci którzy szybko biegają (i którzy mogą biegać cały dzień) mają przewagę. Ogólnie rzecz biorąc, oznacza to, że mniejsi gracze mają przewagę nad większymi – ponieważ często polegają na silnym serwie. Jednak silny serw traci nieco na znaczeniu na cegle, ponieważ odbicie piłki jest małe, co ułatwia jej return.

Innym ważnym czynnikiem jest to, że na cegle piłka ma zmienne odbicie. Podczas meczu piłki łapią ziarenka cegły, co zmienia trajektorię ich odbicia. Ten fakt prowadzi do silniejszego czynnika szansy, więc słabsi gracze mają większe szanse na sukces. O tym fakcie nie należy zapominać podczas obstawiania.

Innymi ważnymi czynnikami są:

Stan fizyczny zawodnika

Szukaj zawodników, którzy mają dobrą kondycję fizyczną, czyli takich którzy mogą biegać cały czas, nawet w przypadku długiego meczu. Jak wspomniano powyżej, korty ziemne są wymagające do biegania, więc zawodnicy z dobrą kondycją fizyczną mają dużą przewagę. Ten typ gracza często dominuje na kortach ziemnych.

Silny serw nie jest tak ważny

Kiedy obstawiasz mecz rozgrywany na cegle nie powinieneś przywiązywać dużej wagi do tego, że jeden z zawodników ma silny serw. Na cegle odbicie jest wolne, więc praktycznie każdy serw może zostać obroniony. Gracze stawiający na świetny serw na cegle tracą swoją główną broń.

Kreatywność

Kreatywni gracze często mają tutaj przewagę. Nie wystarczy wygrać tutaj tylko przez bezmyślną wymianę piłek. Szukaj więc zawodników, którzy są znani z tego, że mają w rękawie wiele różnych rodzajów uderzeń i są kreatywni.

2. Twarda nawierzchnia

Twarda nawierzchnia jest prawdopodobnie najbardziej neutralnym rodzajem nawierzchni, jaki kiedykolwiek istniał. Te korty są zaprojektowane tak, by regularnie odbijać piłki, pozwalać na szybkie wymiany i dawać graczom solidną pozycję. Większość turniejów rozgrywana jest na twardych nawierzchniach, ponieważ to umiejętności tenisowe zawodników są głównym czynnikiem decydującym o wyniku meczu.

Oznacza to, że nie możemy spodziewać się zbyt wielu zaskakujących rozwiązań. Dwa Wielkie Szlemy (US Open i Australian Open) rozgrywane są na twardych nawierzchniach. Korty mogą być kryte lub odkryte. Tutaj kryte korty są zazwyczaj szybsze. Korty zewnętrzne nieuchronnie wchłaniają pewną ilość wilgoci z powietrza, co spowalnia odbijanie się piłki.

Co więc oznacza dla obstawiającego gra na twardej nawierzchni? Oto cztery ważne punkty, które powinieneś wziąć pod uwagę podczas obstawiania:

Lepszy gracz zazwyczaj wygrywa

Jak już powiedziałem nie możemy spodziewać się zbyt wielu zaskakujących wyników na twardej powierzchni. Powodem tego jest regularne odbijanie się piłki = redukcja czynnika losowego. To pozwala dobrym graczom pokazać, na co ich stać. Trawiaste i ceglaste korty zapewniają mniej przewidywalne odbicia, co daje przewagę słabszym graczom.

Nie wszystkie twarde korty są takie same

Przed postawieniem zakładu zawsze dowiedz się jak najwięcej informacji o danym korcie. Nie wszystkie korty są takie same – na przykład korty na Australian Open mają wolniejsze odbicie niż korty na US Open.

Wszechstronni gracze są w przewadze

Wszechstronność opłaca się na twardych nawierzchniach, więc szukaj raczej zawodników, którzy mają jakość we wszystkich aspektach niż tych, którzy specjalizują się tylko w jednej dziedzinie gry. Zawodnik, który ma świetny serw, ale poza tym niewiele potrafi, jest gorszy od zawodnika, który ma przeciętny serw, ale jest bardziej wszechstronny.

Drop shoty (skracanie piłki) nie działają zbyt dobrze

Gracze, którzy polegają na skracaniu piłek będą mieli stosunkowo ciężko na twardej nawierzchni. Piłka odbija się wyżej niż na cegle czy trawie, więc jeśli jest to znacząca część arsenału gracza powinieneś rozważyć obstawianie przeciwko niej.

Obstawianie zakładów na tenis na twardej nawierzchni jest prostsze. Powierzchnia nie przeszkadza zbytnio w grze. Innymi słowy – zawodnik, który gra lepszy tenis, zazwyczaj wygrywa. Jedynym wyjątkiem są być może korty kryte, które są szybsze i sprzyjają graczom z dobrym serwem. Jednak w większości meczów na twardych (odkrytych) nawierzchniach faworyzuj zawodnika, od którego oczekujesz lepszej formy.

3. Trawa

Kort trawiasty jest najbardziej tradycyjną i zarazem piękną nawierzchnią, na której można grać w tenisa. Tenis rozgrywany na trawie jest wyjątkowy, ponieważ wiele zależy od jakości trawy. Wimbledon jest silnie związany z trawą. W przeciwieństwie do twardej nawierzchni, gdzie zazwyczaj wygrywa lepszy zawodnik, na trawie przewagę ma specyficzny typ zawodnika.

Jeśli nigdy wcześniej nie stałeś na boisku trawiastym, prawdopodobnie myślisz, że trawa jest miękka, może nawet delikatna. Ale w rzeczywistości jest wręcz przeciwnie. Korty trawiaste są utrzymywane tak, aby były niewiarygodnie twarde, a trawa na nich jest bardzo krótka. W rezultacie piłki odbijają się szybciej i niżej.

Powinieneś wziąć te czynniki pod uwagę obstawiając mecze rozgrywane na trawiastych nawierzchniach:

Zawodnicy z dobrym serwem mają przewagę

Zgodnie z danymi historycznymi zawodnicy z silnym serwem odnoszą szczególne sukcesy na trawie. Mocno serwowana piłka szybko się odbija, więc zawodnicy będą zbierać dużo asów w meczu. Zawodnicy z przeciętnymi serwami i świetnymi returnami mają ciężko. Dlatego powinieneś szukać głównie zawodników, którzy znani są z mocnego (i niezawodnego) serwu.

Krótsze wymiany

Innym efektem ubocznym szybko odbijających się piłek jest skrócenie wymian. Oznacza to, że zawodnicy mniej podbiegają, więc sprawność fizyczna nie jest bardzo ważna w meczach na trawie (sprawność fizyczna jest ważnym czynnikiem – próbuje tylko powiedzieć, że jest jeszcze ważniejsza na cegle i twardych nawierzchniach).

Backhand

Gracze, którzy lubią wykonywać uderzenia backhandowe z głębi kortu, będą mieli przewagę na trawie. Piłka będzie miała niższe odbicie co sprawi, że pozorowanie będzie jeszcze bardziej efektywne na trawie niż na innych nawierzchniach. Ten rodzaj odbicia nie jest zbyt efektywny na cegle lub twardej nawierzchni, ale na trawie może stać się potężną bronią.

Ciekawostki na temat nawierzchni kortów tenisowych

Oto kilka ciekawych informacji, które może i nie przydadzą się bezpośrednio w obstawianiu zakładów sportowych, ale z pewnością usystematyzują wiedzę każdego fana tenisa ziemnego.

Z czego zrobiony jest twardy kort?

Twardy kort jest zazwyczaj wykonany z betonu. Jak sama nazwa wskazuje, nawierzchnia jest twarda i dlatego gra zmienia się szybko i faworyzuje tych graczy, którzy mają silny serw i szybko rozstrzygają mecze. Mimo to jest uważana za dość neutralną, co oznacza, że jest odpowiednia dla większości graczy. Szybkość piłki i chwyt są uważane za główne cechy charakterystyczne. Ponadto tego typu betonowa powierzchnia zwiększa prawdopodobieństwo zranienia.

Korty te są używane w wielu turniejach Wielkiego Szlema i ATP World Tour.
Główne zawody na kortach twardych to: Australian Open, US Open, Indian Wells Masters, Miami Open.

Czy trawa na korcie jest prawdziwa i dlaczego nie jest popularna?

Trawa nie jest zbyt popularna na świecie z wyjątkiem Anglii, która ma swoje zawody Wimbledon. W przeszłości Australian Open był rozgrywany również na trawie (Australia była częścią Imperium Brytyjskiego).

Powierzchnia trawy tenisowej zrobiona jest z prawdziwej trawy i nosi pewne podobieństwa do trawy golfowej. Dlaczego korty trawiaste nie są dziś popularne? Z powodu wysokich kosztów ich utrzymania. Trawa musi być często koszona i podlewana.

Główne zawody: Wimbledon

Mączka ceglana – czy jest z cegły?

Korty ceglaste składają się zazwyczaj z mineralnych kruszyw, takich jak pokruszona cegła czy łupek. Chociaż niektóre korty ceglane mogą być zbudowane z innych substancji.

Główne zawody to French Open, Madrid Open, Monte Carlo Masters

Indoor (dywan)

Korty kryte często nazywane są również kortami twardymi. Mają one pewne bardzo podobne cechy. Jednak większość zawodów tenisowych odbywa się na świeżym powietrzu. Kryte korty są bardziej popularne wśród graczy amatorskich.

Najlepsze dla nich jest poczucie bezpieczeństwa – powierzchnie dywanowe (np. gumowe) sprawiają, że są mniej narażone na urazy. Powierzchnia absorbuje wstrząsy i pomaga zmniejszyć obciążenie kolan i kostek. Gra na tego typu powierzchniach jest dość szybka.

Podsumowanie

Niektórzy uważają tenis za łatwy, ponieważ jest to sport indywidualny, w którym (zazwyczaj) zawodnicy grają jeden na jednego. Dużo łatwiej jest przewidzieć wyniki, gdy rywalizują jednostki, a nie drużyny. To błędne przekonanie. W pewnym stopniu to prawda, ale ten sport ma wiele zmiennych, a jedną z najważniejszych jest właśnie rodzaj nawierzchni na jakiej rozgrywany jest mecz.

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY