NASCAR – Zasady, Samochody oraz Flagi Używane w Wyścigu


NASCAR (ta nazwa pochodzi od angielskiego National Association for Stock Car Auto Racing) i jest rodzinnym przedsięwzięciem biznesowym, które zezwala i zarządza różnymi wydarzeniami sportów motorowych w Stanach Zjednoczonych. W ramach NASCAR odbywają się specjalistyczne wyścigi. Nascar został założony w latach 1947-1948 przez Billa France Sr. Wyścigi są oficjalnie rozgrywane od 1948 roku. Od 2009 roku dyrektorem generalnym NASCAR jest Brian France, wnuk zmarłego Billa France’a Sr. NASCAR jest największym tego typu wydarzeniem w Stanach Zjednoczonych.

Dzięki milionom fanów jest jednym z najchętniej oglądanych sportów w Stanach Zjednoczonych. Według rankingów telewizyjnych tylko mecze zawodowego futbolu amerykańskiego cieszą się większą oglądalnością. Trzy największe serie wyścigowe to Monster Cup Series, Xfinity Series i Camping World Truck Series. W sumie jednak pod parasolem NASCAR odbywa się około 1500 wyścigów na ponad 100 torach w 39 stanach USA, Kanadzie i Meksyku. Wyścigi wystawowe odbyły się w Australii w 1988 roku i w Japonii w latach 1996-1998.

Siedziba NASCAR znajduje się w Daytona Beach na Florydzie, ale ma także biura w czterech miastach w Karolinie Północnej, a mianowicie w Charlotte, Mooresville, Concord i Conover. Biura regionalne znajdują się także w Nowym Jorku, Los Angeles i Bentonville w stanie Arkansas. Biura międzynarodowe znajdują się w Mexico City i Toronto.

Monster Energy Cup Series

NASCAR Monster Energy Cup Series” (dawniej Sprint, Nextel, Winston) to najwyższy poziom profesjonalnych zawodów, a co za tym idzie najbardziej popularny i dochodowy ze wszystkich zawodów NASCAR. Sezon składa się zazwyczaj z 36 punktowanych i 5 nie punktowanych wyścigów, rozłożonych na 10 miesięcy. Najbardziej prestiżowym wyścigiem NASCAR jest tradycyjnie Daytona 500, a inne wydarzenia to 600-milowy wyścig w Charlotte, 400-milowy wyścig w Indianapolis i 500-okrążeniowe widowisko w Bristolu. W każdym wyścigu punktowym bierze udział 40 samochodów Chevroleta, Forda i Toyoty. Pierwszy tytuł dla nieamerykańskiego samochodu zdobył w 2015 roku Kyle Busch w Toyocie Camry. Ostatnim mistrzem w 2016 roku jest Jimmie Johnson, który zdobył swój siódmy tytuł. Udało się to tylko Richardowi Petty i Dale’owi Earnhardtowi Sr.

Seria Xfinity

„NASCAR Xfinity Series” (dawniej Nationwide) to drugie co do wielkości zawody NASCAR. Najnowszy mistrz, Daniel Suárez, był mistrzem z 2016 roku. Współczesna forma tych wyścigów rozpoczęła się w 1982 roku, a ich głównym sponsorem został Budweiser firmy Anheuser-Busch Brewing. Sezon jest o kilka wyścigów krótszy niż Monster Cup. Ponadto łączna suma pieniędzy i nagród jest znacznie niższa.

Camping World Truck Series

Seria „NASCAR Camping World Truck Series” to wyścigi specjalne podobne do tych z wielkich lig, ale wyposażone w nadwozie przypominające pick-upa, najpopularniejszy środek transportu w USA. Zwycięzcą sezonu 2016 został Johnny Sauter. Seria Camping World Truck została założona w 1994 roku. Pierwszy wyścig odbył się w następnym roku. Jest to obecnie jedyny z trzech najlepszych konkursów, który ma swój wyścig poza Stanami Zjednoczonymi.

Bezpieczeństwo w NASCAR

Większość zabezpieczeń w NASCAR została wprowadzona dopiero w odpowiedzi na śmierć lub poważne obrażenia kierowców, zwłaszcza po śmierci Dale’a Earnhardta Sr. w 2001 roku. Największy wpływ na wzrost bezpieczeństwa miało wprowadzenie obowiązku używania HANS (Head and Neck Support) oraz budowa nowych barier amortyzowanych SAFER Barrier.

Specyfikacja samochodu NASCAR

  • Jednostka napędowa: 5,86 litra, V8 OHV, doładowanie powietrzem
  • Skrzynia biegów: manualna, 4 biegi + wsteczny
  • Waga: minimum 1508 kg bez kierowcy i paliwa; minimum 1565 kg z kierowcą i paliwem
  • Moc: 725 KM (541 kW) bez ograniczenia; 445 KM (332 kW) z ograniczeniem.
  • Moment obrotowy: 720 N-m
  • Paliwo: 98-oktanowa benzyna E15 Sunoco
  • Pojemność zbiornika paliwa: 67 litrów
  • Jednostka sterująca: MES Freescale TAG-400N
  • Stopień sprężania: 12:1
  • Rozstaw osi: 2,794 mm
  • Układ kierowniczy: wspomaganie układu kierowniczego
  • Opony: gładkie Goodyear, mogą być używane z mokrym bieżnikiem na naturalnym torze
  • Podwozie: rurowa rama stalowa
  • Nadwozie: aluminium, maska z włókna węglowego
  • Wyposażenie bezpieczeństwa: klatka bezpieczeństwa, boczne wzmocnienia piankowe, fotel wyścigowy z 6-punktową uprzężą, system HANS, gaśnica, klapy aerodynamiczne

Zasady

Oto kilka podstawowych zasad, które warto znać przed obejrzeniem wyścigu NASCAR.

Wygląd samochodu

Każdy samochód musi być oznaczony dużą liczbą po bokach i na dachu samochodu w zakresie od 00-09 i 0-99. W samochodzie są też wyznaczone miejsca, w których przyklejone są plakietki sponsorów i dostawców serii, głównego sponsora serii oraz plakietka z nazwiskiem kierowcy. Wymagane jest również by kolorystyka była taka sama po obu stronach samochodu, ale można prosić o wyjątki.

Flagi używane podczas wyścigu

Zielona flaga oznacza, że wyścig jest rozpoczynany lub wznawiany. Flaga jest wymachiwana przez szefa, kiedy samochód prowadzący wjeżdża do strefy restartu, która znajduje się tuż przed linią mety.

Żółta flaga oznacza zagrożenie takie jak wypadek, brud na torze, lekki deszcz, pojazd ratunkowy na torze lub zaplanowaną przerwę. Wszystkie samochody muszą zwolnić i ustawić się za samochodem bezpieczeństwa. Wyprzedzanie jest zabronione. W NASCAR nie ma lokalnego wymachiwania żółtą flagą, więc żółta flaga zawsze oznacza wyjazd samochodu bezpieczeństwa.

Czerwona flaga – Wywieszenie jej oznacza, że wszystkie czynności związane z wyścigami zostają zawieszone. Dzieje się tak na przykład w przypadku poważnego wypadku, deszczu, napraw toru wyścigowego lub gdy tor jest czyszczony. Samochody są zwoływane do pit lane i kierowcy mogą opuścić samochód, ale naprawy są zabronione. Wywieszenie czerwonej flagi oznacza wcześniejsze zakończenie wyścigu lub zakończenie treningu czy kwalifikacji.

Biała flaga oznacza, że do końca wyścigu pozostało już tylko jedno okrążenie.

Flaga w szachownicę oznacza koniec wyścigu.

Czarna flaga oznacza, że samochód został ukarany za naruszenie zasad i musi zjechać do pit lane. Najczęściej dzieje się tak za przekroczenie prędkości na pit lane, mechaniczną awarię samochodu, która zagraża innym, samochód nie jest w stanie utrzymać prędkości zgodnej z innymi samochodami lub niesportowe zachowanie.

Czarna flaga z białym krzyżem oznacza, że samochód nie jest już liczony do przekroczenia mety. Dzieje się tak, jeśli samochód nie zastosuje się do czarnej flagi w ciągu trzech okrążeń.

Niebieska flaga z żółtym ukośnym pasem oznacza ostrzeżenie dla kierowcy znajdującego się okrążenie za nami, który ma zostać wyprzedzony przez prowadzące samochody. Kierowca nie jest jednak zobowiązany do przepuszczenia tych samochodów.

Jasnoniebieska flaga jest używana tylko na naturalnych torach jako ostrzeżenie przed niebezpieczeństwem i zastępuje funkcję lokalnej żółtej flagi. Nie zabrania on jednak wyprzedzania, a jedynie informuje kierowcę, by zachował szczególną ostrożność. Jest on bardzo rzadko używany.

Pit Stopy

Kilka razy podczas wyścigu samochody muszą być tankowane i zmieniać opony. Odbywa się to w pit lane, gdzie znajduje się ściana oddzielająca pit stop od garażu. Tylko sześciu mechaników może obsługiwać samochód w pit stopie. Czterech mechaników jest odpowiedzialnych za zmianę opon, a pięć nakrętek kół musi być poluzowanych i dokręconych przy każdej zmianie. Zazwyczaj mechanicy pracują w parach, by obsłużyć przednią lub tylną połowę samochodu. Kolejny mechanik podnosi samochód za pomocą ręcznego podnośnika hydraulicznego, a ostatni tankuje paliwo do baku.

Kilku innych mechaników może pomagać za ścianą, podając opony i narzędzia, ale nie mogą wchodzić przed ścianę do samochodu, bo jest to naruszenie zasad. Jeśli samochód jest uszkodzony do tego stopnia, że mechanicy stojący przed ścianą nie mogą go naprawić, musi zostać przeniesiony za ścianę, do garażu, a tam może nad nim pracować nieograniczona liczba mechaników.

Punktacja w NASCAR

Punkty są przyznawane wszystkim czterdziestu samochodom, które wystartowały w wyścigu i są uprawnione do zdobywania punktów w serii. Zwycięzca otrzymuje 40 punktów, zdobywca drugiego miejsca 35, a następnie liczba punktów zmniejsza się po kolei aż do pozycji 36-tej. Od 36-tej do 40-tej. otrzymuje taką samą liczbę jednego punktu.

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY