Naciągi Rakiet Tenisowych – Rodzaje i Jak Często Wymieniać


Jak sugeruje tytuł artykułu, jest to bardzo ważny temat, ponieważ właściwy wybór naciągu tenisowego może wpłynąć na naszą grę o wiele bardziej, niż nam się wydaje. Obecnie na rynku jest wiele różnych naciągów, prawie każda marka oferuje kilka rodzajów, które różnią się użytym materiałem, technologią i oczywiście średnicą. Przyjrzyjmy się pokrótce podstawowemu podziałowi naciągu rakietowego.

Rodzaje naciągów tenisowych

Naciągi syntetyczne

Wśród linek syntetycznych możemy znaleźć najszerszą gamę różnych splotów. Dzielą się one na trzy grupy: włókna monofilamentowe, multifilamentowe i plecione. Struny syntetyczne są zdecydowanie najczęściej używane przez tenisistów, głównie ze względu na ich dobre właściwości (elastyczność, czucie, precyzja). Są one z pewnością odpowiednie dla wszystkich poziomów, od początkującego do zaawansowanego lub wyczynowego gracza. Struny syntetyczne są również popularne ze względu na ich przystępną cenę.

Linki poliestrowe

Ten typ naciągu jest odpowiedni dla zawodników grających na wyższym poziomie, naciąg jest mniej elastyczny w porównaniu do innych typów, ale gwarantuje maksymalną dokładność uderzeń. Niektórzy gracze sięgają po struny poliestrowe także ze względu na ich większą trwałość, gdyż poliestrowy naciąg wytrzymuje dłużej niż linka syntetyczna czy naturalna.

Naturalne cięgna

Są to struny wykonane z naturalnych materiałów, najczęściej z krowich jelit. Naciągi naturalne są jednymi z najlepszych linek na rynku, są bardzo wygodne, ale są też najdroższym naciągiem. Używane są zarówno przez profesjonalistów, graczy rekreacyjnych, jak i osoby mające problemy z różnymi kontuzjami (np. łokieć tenisisty). Linki z naturalnego jelita wyróżniają się przede wszystkim doskonałym czuciem piłki i elastycznością. Wielką zaletą jest to, że przenoszą mniej wibracji i wstrząsów z rakiety podczas uderzenia, oszczędzając w ten sposób ramię gracza. Wadą naturalnych naciągów jest ich krótka żywotność i wysoka cena.

Łączenie różnych naciągów

Inną opcją jest połączenie dwóch różnych dzianin – tak zwany naciąg hybrydowy. Zazwyczaj naciągi są łączone w celu uzyskania jak najlepszych właściwości.

Średnice i siła naciągu cięgien tenisowych

Średnica klina tenisowego i siła naciągu cięgien zdecydowanie odgrywają dużą rolę. Średnice splotów wahają się od 0,8 mm do 1,6 mm. Większość graczy stosuje średnicę 1,20 – 1,30 mm. To prawda, że im grubsza średnica splotu, tym dłużej wytrzyma, ale traci on swoje właściwości (elastyczność, wytrzymałość, wyczucie).

Siła naciągu linki jest bardzo indywidualna. Najczęściej jest to przedział 22-26 kg. Miększe linki są lepsze dla początkujących, podczas gdy bardziej doświadczeni gracze wybierają twardsze dla lepszego czucia i dokładności. Miękki naciąg – lepszy lot, większa sprężystość, gorsze czucie i celność.
Twardszy – mniej elastyczna, więcej czucia i dokładności dla piłki

Jak często trzeba wymieniać naciąg rakiety?

Splot nie traci swoich właściwości tylko przez grę. Ma na to wpływ także to, ile kilogramów naciągu mamy założone, jaką średnicę naciągu wybraliśmy, jaka jest pogoda (ciepło, zimno), a także to jak umiejętnie (lub nieumiejętnie) naciągnęliśmy rakietę.

Kiedy zlecić ponowne wykonywanie naciągu?

Nie ma dokładnego terminu, w którym można pozwolić sobie na ponowne naciągnięcie rakiety. W tenisie istnieje wiele czynników, które mają duży wpływ na grę – piłki, aktualna forma, warunki pogodowe, umiejętności przeciwnika, stan psychiczny itp. W tym gąszczu doświadczeń łatwo może się zdarzyć, że nie zauważymy, iż nawet rakieta nie ma już tych samych właściwości.

Niestety, nie znam żadnego narzędzia, które pomogłoby jasno określić, że nadszedł czas na zmianę naciągu rakiety tenisowej. Wszystko zależy od wyczucia podczas gry. Może to być znak, że piłki lecą w aut częściej niż zwykle i że nie trafiamy w rogi kortu z taką wyrazistością jak w innych sytuacjach.

Osobiście zalecałbym bardziej wymagającym graczom, aby poddawali swoją rakietę ponownemu naciągowi po 10 – 12 godzinach gry. Jeśli nie gramy często (np. 1-2 razy w tygodniu), to po 1 miesiącu oddałbym rakietę do ponownego naciągu.

Rady na koniec

Oddaj swój sprzęt, to znaczy rakietę tenisową w ręce doświadczonych restringerów. Widziałem prace wykonane przez „ekspertów”, którzy na przykład pomijali jeden lub nawet dwa rzędy splotu (np. dwa górne linki) i mówili, że to nie ma znaczenia. Nie o to chodzi, moi drodzy. Idealnie byłoby wybrać osobę, która posiada nowoczesną, cyfrową maszynkę do naciągów i która prawdopodobnie ma większe doświadczenie.

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY