Motywacja zespołowa i jej wpływ na wyniki meczu


Analizując która drużyna jest najbardziej zmotywowana, a która najmniej, zyskamy przewagę przy obstawianiu. Niemal w każdej lidze piłkarskiej zdarza się, że jakaś drużyna przegrywa z wielkim kretesem, choć nie ma możliwości przewidzenia tego na podstawie statystyk z ostatnich spotkań lub formy poszczególnych drużyn. Przykładem tego są przegrane przez drużyny, które nie były uważane za underdogów, a które w meczu straciły trzy lub więcej bramek. Takie straty nie wynikają z różnic w umiejętnościach samych drużyn, ale też nie można tych porażek i zwycięstw przypisać zwykłemu czynnikowi szczęścia. Oczywiście wpływ szczęścia może być zauważalny, ale zazwyczaj nie jest on tak duży, by powodować tyle strzelonych bramek.

Jeśli rzeczywista różnica między drużynami nie wynika ze szczęścia ani nawet z różnicy w umiejętnościach to można stwierdzić, że tkwi w motywacji.

Bywa tak, że czasem drużyna się motywuje do gry i nagle wszystko zaczyna się układać, a druga nie ma o tym pojęcia. Zwycięstwo rodzi więcej sukcesów dla jednej drużyny, a błędy drugiej drużyny rodzą jeszcze więcej błędów. Zdarza się nawet, że takie stany zmieniają się pomiędzy drużynami w trakcie gry, czasem wielokrotnie w ciągu meczu. Ważnym zadaniem dla obstawiającego jest zrozumienie w jaki sposób każda z drużyn jest podatna na spadki motywacji. Nie ma matematycznej formuły pozwalającej przewidzieć, w których meczach drużyny będą mniej zmotywowane.

Nastawienie drużyny i wpływ na motywację

Kluczem do zrozumienia może być często odnalezienie charakteru drużyny. Mecze pomiędzy drużynami, które mają podobne znaczenie dla obu zespołów, mogą pomóc w oszacowaniu różnic pomiędzy ich dojrzałością.

Jest to test psychologicznych zdolności obstawiających, a nie ich zdolności do wyboru zakładu na podstawie danych statystycznych. Chociaż sztuka rozumienia statystyk i wiedza o tym, jak pracować z danymi jest bardzo ważna, to najlepsi obstawiający to ci, którzy rozumieją bardziej stronę psychologiczną, a mniej matematyczną. Typerzy powinni starać się brać pod uwagę stronę motywacyjną zespołów przy obstawianiu zakładów, ponieważ może to pomóc im przewidzieć dokładniejsze wyniki.

Określanie cech charakteru drużyny

Dyskusja na temat czynników subiektywnych może wydawać się niejasna, ale istnieją oczywiste i możliwe do zidentyfikowania sytuacje, w których powszechnie występują przewidywalne rezultaty. Nikt nie ma wątpliwości, że każda drużyna ma inny poziom cech, które składają się na ogólny profil jej skuteczności. Istnieją drużyny, które osiągają stałe wyniki i nie podlegają tak dużym wahaniom jak inne. Nie trudno je zauważyć. Są to zespoły, które rzadko przegrywają z gorszymi drużynami, potrafią szybko podnosić się po porażkach i prawie nigdy nie poddają się przed końcowym gwizdkiem sędziego.

Drużyny te nie często wpadają w sytuacje przesadnej motywacji. Ich wahania formy nie są tak duże jak innych. Słabe występy nie są tak złe jak przeciwników i tak samo jest z ich dobrymi wystąpieniami. Ten stopień dojrzałości drużyny sprawia, że na dłuższą metę są one silne. Dla obstawiających wysoka dojrzałość drużyny jest bardzo korzystna. Ich wyniki są z reguły bardziej przewidywalne. Na przykład łatwiej jest postawić na czołowe drużyny w lidze niż na drużyny, które siedzą w środku tabeli i są bardziej narażone na niespójne wyniki.

Odwracanie uwagi a zdolność koncentracji drużyny

Przez czynniki rozpraszające rozumiemy wszystko, co ma jakiś wpływ na rozwój gry, a co nie jest bezpośrednio związane z nią samą. Te rozproszenia mogą w ogóle nie być związane z grą. Jeśli elementy rozpraszające są duże, mogą zakłócić zdolność drużyny do koncentracji. Na przykład mogą to być skandale w życiu osobistym poszczególnych graczy, które mogą mieć negatywny wpływ na całą drużynę. Zdolność drużyny do koncentracji jest ważna, a jej zaburzenie skutkuje nieregularnymi występami i spadkiem formy.

Niektóre sprawy w drużynie (zawodnicy, zarząd, trener) mogą być tak rozległe i mogą mieć tak negatywny wpływ, że drużyna popada w ciągłe problemy, które mogą doprowadzić do sprzedaży drużyny innemu właścicielowi. Ważne jest, by pamiętać, że zawodnicy i inni członkowie drużyny, którzy mają wpływ na jej działanie, nie są maszynami, ale po prostu ludźmi. Mają swoje problemy, które mogą być negatywnym czynnikiem w działaniu całej ekipy. Sprawy takie jak spory personalne między zawodnikami, konflikty o kontrakty, zmiany trenerów, rozwody i często drobne czynniki mogą wpływać lub wpływają na zdolność drużyny do koncentracji.

Oczywiście nawet czynniki bezpośrednio związane z grą są rozpraszające. Jeśli trener zdecyduje się zastąpić zawodnika, który zaczynał w wyjściowym składzie, może to wprowadzić rozproszenie w zespole. Dużym rozproszeniem może być odejście kilku podstawowych zawodników do innych klubów. Głębokie zmiany motywacyjne można dostrzec nie tylko w zmianach zawodników, ale także w zmianie głównego trenera. Najczęściej większość graczy nie zgadza się na zmianę, stąd problem koncentracji graczy. Nawet odejście pozornie mało znaczących zawodników może mieć wpływ na wyniki. Niektórzy zawodnicy mają naturalną zdolność do przewodzenia drużynie i poprawiania jej morale, nawet jeśli nie są tak dobrze znani i nie są tak medialnym celem jak inni zawodnicy.

Może się nawet zdarzyć, że utrata tego typu zawodnika będzie miała gorszy wpływ na drużynę niż utrata bardziej znanego i statystycznie lepszego zawodnika.

Celebryci w drużynie zazwyczaj nie są tak ważni dla swoich kolegów z drużyny jak dla mediów. To spostrzeżenie jest ważne. W wielu przypadkach mniej znani gracze są bardziej popularni. Ci nieznani, doświadczeni gracze mogą być mentorami dla młodszych. Jeśli ci zawodnicy opuszczą drużynę, może to spowodować problemy z duchem zespołu.

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY

Bukmacher.org | Wszystkie prawa zastrzeżone | 2023

Zawieranie zakładów na stronach internetowych firm, które nie posiadają licencji Ministerstwa Finansów na zawieranie zakładów bukmacherskich jest zabronione i grozi konsekwencjami prawnymi. Na terytorium Polski zakłady wzajemne mogą oferować jedynie te podmioty, które posiadają wymagane zezwolenie na urządzanie zakładów bukmacherskich. Serwis Bukmacher.org jest prowadzony w języku polskim i adresowany jest wyłącznie do polskojęzycznych odbiorców przebywających na terytorium, gdzie korzystanie z serwisów o tematyce gier hazardowych jest dozwolone.