MotoCross – Jakie Mamy Kategorie i Rodzaje Wyścigów


Motocross to rodzaj sportu motocyklowego. Wyścigi odbywają się na zamkniętych torach off-roadowych. Motocykle są specjalnie zaprojektowane do jazdy w terenie i są podzielone na kategorie osiągów w zależności od kubatury.

Kategorie

Obecnie istnieje głównie rozróżnienie pomiędzy kategoriami MX1, MX2 i MX3. Nie ma natomiast dawnych oznaczeń 125cc, 250cc i 500cc.

MX1

Motocykle MX1 kat. I, Grupa AI, od 175 cm³ do 250 cm³ dla silników dwusuwowych i od 290 cm³ do 450 cm³ dla silników czterosuwowych.

MX2

Motocykle MX2 kat. I, Grupa AI, od 100 cm³ do 125 cm³ dla silników dwusuwowych i od 175 cm³ do 275 cm³ dla silników czterosuwowych.

MX3

MX3 jest również nazywane OPEN, czyli nieograniczone. Motocykle MX3 kat. I, Grupa AI, od 290 cm³ do 500 cm³ dla silników dwusuwowych i od 475 cm³ do 650 cm³ dla silników czterosuwowych. Motocykle MX1 i MX2 mogą również brać udział w zawodach klasy MX3.

Sporty wywodzące się z motocrossu

Kilka sportów wywodzi się z motocrossu. Oto one:

Freestyle Motocross (FMX)™

Ta dyscyplina motocyklowa, która wywodzi się z wyścigów motocrossowych, jest dziś bardzo popularna wśród widzów. Zapierające dech w piersiach skoki zawodników na zmodyfikowanych maszynach motocrossowych, wykonujących różnego rodzaju niebezpieczne, ale bardzo atrakcyjne triki. Początki tej dyscypliny leżą w Stanach Zjednoczonych, gdzie w połowie lat 80-tych zaczęły pojawiać się pierwsze próby wykonywania porywających skoków podczas wyścigów supercrossowych. W latach 90. riderzy zaczęli tworzyć indywidualne tricki i nadawać im nazwy.

Pionierami tego nowego sportu byli zawodnicy Mike Metzger, Jeremy McGrath i Mad Mike Jones. Pierwsze oficjalne wyścigi FMX (freestyle motocross) odbyły się w Castaic Lake, USA w 1996 roku. Pierwszym mistrzem świata został dziewiętnastoletni Hiszpan Edgar Torronteras. Dwa lata później powstało International Freestyle Motocross Association pod akronimem IFMA.

Wśród naszych sąsiadów w czołówce tego sportu są Czesi. W Republice Czeskiej pionierem sportu freestyle motocross jest Petr Kuchař. Jako pierwszy w Europie wykonał salto w tył na motocyklu. Czechy mogą pochwalić się także innym rekordem we freestyle motocrossie, kiedy to 14-letni wówczas Petr Pilát stał się najmłodszym zawodnikiem na świecie, który wykonał backflipa. Czescy zawodnicy należą więc do ścisłej czołówki tego sportu i biorą udział w serii Mistrzostw Świata. Wśród światowych medalistów jest Libor Podmol, który zdobył również medal na amerykańskich X-Games.

Supermoto

Współczesne supermoto jest skrzyżowaniem motocrossu i wyścigów drogowych. Maszyny Supermoto są oparte na motocyklach motocrossowych lub enduro z pewnymi modyfikacjami dozwolonymi przez przepisy Supermoto. Kategorie wahają się od młodzieżowych 85cc, poprzez 125 i 250cc (450cc dla czterosuwów), aż do 750cc. Wyścigi odbywają się zazwyczaj na torze drogowym lub gokartowym z elementami off-roadu. Większość torów supermoto składa się w 50-75% z asfaltu, a reszta to off-road. Zazwyczaj ma ona gliniastą nawierzchnię i jest uzupełniona o przeszkody motocrossowe, takie jak ślizgi na zakrętach i skoki. Ten typ toru może być zbudowany w zasadzie na każdej dużej powierzchni asfaltowej z możliwością zabrudzenia.

Dlatego też zawody supermoto często odbywają się na terenach miejskich, na zamkniętych ulicach lub parkingach, gdzie terenem off-roadowym jest błotniste przedmieście. Wyścigi supermoto powstały w latach 80-tych w USA jako rywalizacja pomiędzy specjalistami z różnych dyscyplin (wyścigi drogowe, motocross, flat track) w celu wyłonienia najlepszego zawodnika. W latach 90-tych Europa przyjęła wyścig jako swój własny i odniosła wielki sukces. Nowa dyscyplina została szybko zaimportowana do Europy, zwłaszcza do Francji, gdzie natychmiast zaczęto organizować wyścigi. Następnie rozprzestrzeniły się one na inne kraje, takie jak Belgia, Niemcy i Szwajcaria.

ATV/Quad Motocross

Produkcja pierwszego ATV sięga przełomu lat 60-tych i 70-tych, kiedy to Honda stworzyła pierwszy trójkołowy motocykl terenowy o pojemności 70 cm3. Silnik ten okazał się słaby we wczesnych testach i został zastąpiony mocniejszym silnikiem o pojemności 89 cm3 i mocy 7 koni mechanicznych. Nawet wtedy, dzięki cenie 595 dolarów, trójkołowiec szybko stał się weekendową rozrywką, zwłaszcza w USA. Tricykle szybko zaczęły być używane w sektorze rolniczym i przemysłowym, gdzie zyskiwały coraz większą popularność. Pod nazwą ATC – All Terrain Cycles zaczęła się pisać nowa karta w motocyklizmie. Trend ATC trwał w Hondzie przez około dekadę. Inne firmy również montowały trójkołowce, jednak wyposażone w coraz lepsze, mocniejsze i potężniejsze silniki. Był to dla nich właściwie początek końca. Trójkołowce stały się bardzo trudne do opanowania, niestabilne i dość niebezpieczne, a przeciwko japońskim fabrykom zaczęły napływać pozwy zbiorowe.

Czym się różni Quad od ATV?

Suzuki było pionierem czterokołowca. Osiągnęli to poprzez dodanie kolejnego koła do przedniego koła trójkołowca i tak narodził się pierwszy czterokołowiec. Jak na razie jest to jednak bardzo prosta koncepcja, bez amortyzatorów i z napędem tylko na tylne koła. Powstał prototyp pierwszego quada. W połowie lat 80-tych światło dzienne ujrzał quad Hondy z napędem na cztery koła i w ten sposób quady zostały podzielone na sportowe – QUAD i użytkowe ATV.

Sportowe pojazdy terenowe (QUAD)

Quady mają tylko napęd na tylne koła i napęd łańcuchowy ze względu na wagę, niski środek ciężkości i szerokie osie dla lepszej stabilności. Wszystko to oznacza dobre właściwości jezdne.

Supercross

Supercross to rodzaj sportu motocyklowego, w którym biorą udział zawodnicy specjalizujący się w wyścigach na wyczynowych motocyklach off-roadowych. Wyścigi odbywają się na specjalnie stworzonych drogach gruntowych. Składa się ona ze stromych skoków i przeszkód. Profesjonalne wyścigi Supercross odbywają się głównie na stadionach baseballowych i piłkarskich. Tory supercrossowe zazwyczaj mają dużo krótsze proste i ciasne zakręty, są bardziej techniczne niż tory motocrossowe, ze względu na ograniczoną przestrzeń hali. Sezony Supercrossu odbywają się w miesiącach zimowych i wiosennych.

Sezony Supercrossu podróżują po całych Stanach Zjednoczonych. Seria zawodników Supercross Lites, podzielona jest na dwie serie – East Coast i West Coast. Klasy Supercross mają jedną dużą serię, w której przemieszczają się ze wschodu na zachód, by się ścigać.

SideJeep’s

Wyścigi sidecarowe znane jako „Sidecarcross” lub „Sidecar” powstały w latach 50-tych ale od tego czasu stopniowo traciły na popularności. Wyścigi te znane są głównie w Europie, potem w Stanach Zjednoczonych, Nowej Zelandii i Australii. Sidecars to specjalnie skonstruowane ramy z płaską platformą. Są one przymocowane do jednej strony motocykla, a kierownica na wysokości talii podtrzymuje wózek boczny. Pasażer balansuje na wózku, wykonując tzw. przeciwwagi, zwłaszcza na zakrętach i podczas skoków. Sidecarcross jest bardzo wymagający fizycznie, zwłaszcza dla pasażerów.

Pitbike

Ten stosunkowo młody typ motocykla pierwotnie wywodzi się z USA. Był motocyklem „domowej roboty” lub zmodyfikowanym i używanym do transportu zawodników i ich mechaników wokół magazynu wyścigowego -tak zwanego PIT LINE. Stąd nazwa pitbike.

Dziś często używa się też nazwy dirtbike, oznaczającej „brudny motocykl”. To właśnie ze względu na swoje przeznaczenie do jazdy off-road motocykl ten został zaprojektowany. Choć wcześniej motocykle te były dość małe, teraz są przeznaczone nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych. Powodem tego była chęć, by motocykle zajmowały jak najmniej miejsca podczas transportu. Obecnie są dostępne we wszystkich rozmiarach, aż do wymiarów zwykłego motocykla.

Producenci motocykli motocrossowych

Największymi producentami maszyn motocrossowych są Husqvarna, Honda, Husaberg, Kawasaki, KTM, Suzuki i Yamaha.

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY