Mieszane Sztuki Walki (MMA) – Geneza, Zasady i Organizacje


Mieszane Sztuki Walki (angielski: Mixed Martial Arts, skrót MMA to sport walki full-contact bez użycia broni, pozwalający na uderzenia i grappling, walkę w stójce i parterze oraz łączący różne techniki innych sportów i sztuk walki. Powstał pod koniec XX wieku w wyniku zawodów mających na celu znalezienie najbardziej efektywnego sposobu walki spośród różnych sztuk walki w rzeczywistych sytuacjach konfliktu bez użycia broni.

Początki MMA

Mieszane sztuki walki (Vale-tudo, Free-Fight, Ultimate-Fighting) są fenomenem ostatnich dwóch dekad, ale ich początki sięgają VII wieku p.n.e. Wtedy to Grecy wprowadzili na igrzyskach olimpijskich Pankration, szorstką mieszankę starożytnego boksu i zapasów, w której dozwolone były wszystkie uderzenia i techniki zapaśnicze prowadzące do pokonania przeciwnika. Mecze trwały często po kilka godzin i nierzadko kończyły się śmiercią. Pankratyści byli wykorzystywani ze względu na swoje legendarne umiejętności, na przykład przez Aleksandra Wielkiego w jego kampaniach. Ten sposób walki przetrwał w Grecji do dziś, ale z jasnymi i bezpiecznymi zasadami chroniącymi obu walczących.

Narodziny współczesnej formy mieszanych sztuk walki

Narodziny współczesnych mieszanych sztuk walki można prześledzić w Brazylii, w pierwszej połowie XX wieku, kiedy to Helio Gracie (rodzina Gracie stworzyła brazylijskie Jiu-Jitsu) wyzwał przedstawicieli różnych stylów do walki według zasad Vale tudo i zazwyczaj wygrywał nawet z dużo cięższymi zawodnikami. Nauczył też sztuki swoich synów, którzy następnie ogłosili słynne Gracie Challenge (nagroda w wysokości 100 000 dolarów dla tego, kto ich pokona) zapewniając rodzinnemu stylowi niezatartą sławę i przyciągając tłumy na zawody Vale-Tudo.

Zawodnicy zawsze byli ciekawi, który styl walki jest najlepszy w porównaniu z innymi i ta ciekawość zaowocowała pierwszym amatorskim turniejem UFC (Ultimate Fighting Championship), który jako pierwszy miał miejsce w Stanach Zjednoczonych 12 listopada 1993 roku. Mistrzostwo (jak i kilka następnych) zdobył reprezentant brazylijskiego Jiu-jitsu Royce Gracie, który w finale pokonał Gerardo Gordeau (Savate) dzięki swojej technice walki w parterze. Pokazała innym stylom walki, czego im brakuje i na co nie potrafią odpowiadać.

Współczesne mieszane sztuki walki

W dzisiejszych mieszanych sztukach walki fighterzy są szkoleni we wszystkich trzech płaszczyznach – stójce, grapplingu i parterze. Ponieważ w MMA zawodnik, choćby najlepszy, ale jednowymiarowy – nie ma szans. Istnieje kilka elitarnych profesjonalnych organizacji, takich jak amerykańskie UFC, Bellator i PFL, japońska organizacja Rizin Fighting Federation, rosyjskie M-1 Global i Absolute Championship Akhmat,azjatyckie ONE FC czy nasze polskie KSW (Konfrontacja Sztuk Walki). Obok nich istnieje niezliczona ilość mniejszych organizacji.

Zasady odbywania walk MMA

Walki zazwyczaj odbywają się w oktagonie (oktagon wypełniony siatką, często nazywany klatką) lub w zmodyfikowanym ringu bokserskim. Walki zawodowe toczą się w ograniczonej liczbie rund i mają ścisły limit czasowy. Jedynymi obowiązkowymi zabezpieczeniami są rękawice MMA, ochraniacz na zęby. Zwycięstwo można osiągnąć na kilka sposobów – przez nokaut (K.O.), przez poddanie (submission), przez zatrzymanie przez sędziego – techniczny nokaut (T.K.O.), przez poważną kontuzję, która uniemożliwia kontynuowanie walki lub przez zwycięstwo na punkty. Chociaż zasady zmieniają się w każdych profesjonalnych zawodach, ciosy w genitalia, szturchnięcia w oczy, uderzenia w czubek głowy lub dźwignie na małe stawy (palce) są zabronione w prawie wszystkich regułach. Co więcej, fighterzy MMA nie mogą na przykład trzymać się siatki lub spodenek swojego przeciwnika.

Zasady są egzekwowane przez sędziego, który jest obecny w oktagonie przez cały czas trwania walki. Z zewnątrz oktagonu wszystko obserwują sędziowie punktowi, którzy w przypadku przerwania walki po upływie limitu czasu, punktują poszczególne rundy i w ten sposób rozstrzygają mecz na korzyść jednego z zawodników. Wśród najbardziej znanych obecnie zawodników MMA znajdują się takie nazwiska jak Conor McGregor, Jon „Bones” Jones, Ronda Rousey, Cain Velasquez, Anderson Silva, Alistair Overeem czy Robbie Lawler.

Typy zawodników MMA

 1. Striker – który odpiera ciosy lubi walczyć w stójce i chce zakończyć walkę przez K.O lub TKO. Do najlepszych należą Conor McGregor, Mark Hunt, Stephen Thompson czy Darren Till.
 2. Zapaśnik – który często używa obaleń i próbuje wykończyć swojego przeciwnika na ziemi. Jednymi z najlepszych są Tyron Woodley Cain Velasquez, Colby Covington, Demetrious Johnson, Karlos Vémola czy Henry Cejudo.
 3. Groundfighter / Grappler / Zawodnik Jiu-Jitsu – który przenosi walkę na ziemię i tam wymusza poddanie przeciwnika używając różnych technik. Najczęściej dźwigni lub duszenia. Do najlepszych z nich należą Anderson Silva, Royce Gracie, Demian Maia, Brian Ortega i Khabib Nurmagomedov.

Klasy wagowe

Zawodnicy walczą w kilku kategoriach wagowych. W mieszanych sztukach walki (MMA) jak w każdym innym sporcie walki, konieczne jest utrzymanie wagi dla każdej z kategorii. Każda ma swojego mistrza, za którym podążają pretendenci, którzy walczą między sobą o możliwość zmierzenia się z danym mistrzem w pojedynku o tytuł, a jeśli wygrają – stają się tym mistrzem.

Kategorie indywidualne mężczyzn to:

 1. waga musza – do 56 kg
 2. waga kogucia – do 61 kg
 3. waga piórkowa – do 66 kg
 4. waga lekka – do 70 kg
 5. waga poł-średnia – do 77 kg
 6. waga średnia – do 84 kg
 7. waga poł-ciężka – do 93 kg
 8. waga ciężka – do 120 kg

Możliwa jest również walka w wadze kontraktowej, zwanej catchweight. Obaj przeciwnicy zgadzają się co do pożądanej wagi.

Kategorie wagowe kobiet to:

 1. waga słomkowa – do 52 kg
 2. waga kogucia – do 61 kg
 3. waga piórkowa

Odzież i sprzęt MMA

Zawodnicy MMA w większości organizacji noszą spodenki. Niektórzy noszą nawet spodenki typu thaiboxing. W mniejszych organizacjach dozwolone są majtki lub obcisłe koszulki typu „rash guard”. Kobiety noszą również biustonosz sportowy. Wymagany jest sprzęt ochronny, taki jak ochraniacz na zęby i jockstrap. Do walki używane są specjalne rękawice MMA bez palców, które pozwalają na lepsze uchwycenie przeciwnika. W niektórych organizacjach dozwolone są również ochraniacze na kostki.

Bezpieczeństwo

Wciąż istnieją kontrowersje co do bezpieczeństwa w MMA. Przyczynia się do tego wiele urazów występujących po walkach zawodników.

Według najnowszej metaanalizy dostępnych danych dotyczących kontuzji w MMA, współczynnik występowania kontuzji wynosi 228,7 na 1000 wystąpień sportowca. Jedno wystąpienie sportowca jest definiowane jako zawodnik występujący w jednej walce. Ogólnie rzecz biorąc, rodzaje urazów są podobne do tych w boksie, kickboxingu, karate i taekwondo. Różnią się od tych w innych sportach walki, takich jak judo i szermierka.

Nieoficjalne walki i zgodny

Znane przypadki śmierci w nieoficjalnych walkach MMA, czyli w walkach bez spisanych zasad i przerw zawodników, których nie ma w oficjalnym MMA:

 • Alfredo Castro Herrera, 15 lat, kwiecień 1981, po nokaucie
 • Douglas Dedge, 31 lat, Amerykanin, marzec 1998, Kijów, poważne uszkodzenie mózgu
 • Lee, 35 lat, maj 2005, Samsong-dong, Korea, zawał mięśnia sercowego.
 • Mike Mittelmeier, 20 lat, kwiecień 2012, Boliwia, wylew krwi do mózgu
 • Dustin Jenson, 26 lat, maj 2012, Rapid City (USA), krwotok podczaszkowy
 • Felix Pablo Elochukwu, 35 lat, Nigeryjczyk, kwiecień 2013, Port Huron (USA), wstrząs hipoglikemiczny
 • Ramin Zeynalov, 27 lat, Azerbejdżanin, marzec 2015, wylew krwi do mózgu
 • Jameston Lee-Yaw, 47 lat, z Trynidadu, kwiecień 2015, Aberdeen (USA), niewydolność nerek
 • João Carvalho, 28 lat, Portugalczyk, kwiecień 2016, Dublin, śmierć 2 dni po nokaucie

W większości przypadków organizatorzy nie zapewniali opieki pielęgniarskiej na miejscu, albo walki nie miały ścisłych reguł, np. dotyczących obowiązkowych przerw dla zawodników, albo dozwolone były niedozwolone uderzenia i zachowania, których nie ma w oficjalnym MMA.

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY

Bukmacher.org | Wszystkie prawa zastrzeżone | 2023

Zawieranie zakładów na stronach internetowych firm, które nie posiadają licencji Ministerstwa Finansów na zawieranie zakładów bukmacherskich jest zabronione i grozi konsekwencjami prawnymi. Na terytorium Polski zakłady wzajemne mogą oferować jedynie te podmioty, które posiadają wymagane zezwolenie na urządzanie zakładów bukmacherskich. Serwis Bukmacher.org jest prowadzony w języku polskim i adresowany jest wyłącznie do polskojęzycznych odbiorców przebywających na terytorium, gdzie korzystanie z serwisów o tematyce gier hazardowych jest dozwolone.