Michał Kwiatkowski – Kariera i Historia Sukcesu Kolarza


Michał Kwiatkowski urodził się 2 czerwca 1990. To nasz polski zawodowy kolarz szosowy jeżdżący dla UCI WorldTeam Ineos Grenadiers.

Kwiatkowski jest uważany za wszechstronnego kolarza z uwagi na jego dobre umiejętności sprinterskie, jazdy na czas i wspinaczki. Wygrywał zarówno wyścigi jednodniowe jak i etapowe. Swój talent pokazał już na początku kariery, gdy wygrał jazdę na czas juniorów na Mistrzostwach Świata w 2008 roku. W 2014 roku Kwiatkowski wygrał wyścig szosowy na Mistrzostwach Świata. 3 lata później wygrał swój pierwszy medal, Mediolan-San Remo, a w 2018 roku wygrał Tirreno-Adriatico i Tour de Pologne.

Kariera

Kwiatkowski jest dwukrotnym mistrzem Europy juniorów od 2007 roku w wyścigu szosowym i od 2008 roku w jeździe na czas. W 2009 roku został mistrzem kraju w wyścigu szosowym do lat 23, a także wygrał etap w Tour of Slovakia. W 2010 roku przeszedł na zawodowstwo z drużyną Caja Rural, a rok później dostał się do World Tour dzięki transferowi do drużyny RadioShack. Dla swojej nowej drużyny zajął trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej w Driedaagse van West-Vlaanderen, Driedaagse Brugge-De Panne i Tour du Poitou-Charentes.

Omega Pharma-Quick-Step (2012-2015)

Sezon 2012

Przed sezonem 2012 Kwiatkowski przeszedł do belgijskiej drużyny Omega Pharma-Quick-Step. W swojej nowej drużynie zaimponował wygrywając prolog w Driedaagse van West-Vlaanderen. Zajął również 2 miejsce w klasyfikacji generalnej Tour de Pologne i 8 miejsce w klasyfikacji generalnej Eneco Tour.

Sezon 2013

Kwiatkowski rozpoczął sezon w świetnej formie zajmując 2 miejsce w klasyfikacji generalnej Volta ao Algarve. W Tirreno-Adriatico zajął 4 miejsce w klasyfikacji generalnej i został najlepszym młodym kolarzem po tym jak okazał się jednym z najmocniejszych wspinaczy wyścigu. Ukończył etap w Prati di Tivo na czwartym miejscu i objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej, ale następnego dnia musiał je oddać Chrisowi Froome’owi. Kwiatkowski miał również dobre wyniki w wiosennych klasykach. Zajął czwarte miejsce w Amstel Gold Race, a kilka dni później zajął piąte miejsce w Strzale Walońskiej. W czerwcu wygrał swój pierwszy w karierze seniorski wyścig szosowy na mistrzostwach kraju.

Świetna forma Kwiatkowskiego pomogła mu zostać wybranym na Tour de France. W pierwszym tygodniu został liderem rywalizacji młodych kolarzy, ale na 8 etapie wyprzedził go Nairo Quintana. Na 11 etapie jazdy indywidualnej na czas Kwiatkowski odzyskał białą koszulkę, ale na 15 etapie z metą na Mont Ventoux musiał ponownie ustąpić Quintanie. Mimo to zajął 11 miejsce w klasyfikacji generalnej.

Sezon 2014

W 2014 roku Kwiatkowski wygrał włoski klasyk Strade Bianche, podążając za atakiem Petera Sagana na 20 km przed metą, a następnie wyprzedzając go na ostatnim podjeździe do Sieny. Zajął 3 miejsce w klasykach Lutych-Bastogne-Lutych i Walonii oraz 5 miejsce w Amstel Gold Race.

We wrześniu Kwiatkowski został liderem wyścigu Tour of Britain po wygraniu 4 etapu z 6-osobowej grupy sprinterskiej. Ostatecznie ukończył wyścig na 2 miejscu w klasyfikacji generalnej i wygrał rywalizację punktową.

Jeszcze w tym samym miesiącu Kwiatkowski został pierwszym w historii polskim zwycięzcą wyścigu szosowego elity na Mistrzostwach Świata w kolarstwie szosowym. Zaatakował na zjeździe na 7 kilometrów przed metą i zdołał utrzymać prowadzenie mimo zbliżającej się grupy pościgowej, przekraczając linię mety na pierwszym miejscu. Pierwszym wyścigiem Kwiatkowskiego w tęczowej koszulce było Giro di Lombardia. Ukończył wyścig na 77 miejscu.

Sezon 2015

Jako mistrz świata, Kwiatkowski postanowił rozpocząć sezon mniej agresywnie niż rok wcześniej. Główne cele wyznaczył sobie bliżej końca sezonu. Jako przygotowanie do sezonu wykorzystał etapówki Volta ao Algarve i Paryż-Nicea. W obu wyścigach zajął 2 miejsce w klasyfikacji generalnej. W maju Kwiatkowski odniósł prestiżowe zwycięstwo w Amstel Gold Race. Po ostatnim podjeździe na Cauberg, musiał przedostać się do małej grupy prowadzącej, w której znajdował się broniący tytułu Philippe Gilbert. Niedaleko od mety grupy się połączyły i Kwiatkowski w sprincie po zwycięstwo pokonał wszystkich z 15-osobowej grupy. Dzięki temu mógł dopisać ten holenderski klasyk do listy swoich osiągnięć.

Kwiatkowski nie osiągnął znaczących wyników w Tour de France i zrezygnował z wyścigu podczas 17 etapu.

Team Sky (2016-obecnie)

Sezon 2016

27 września 2015 roku ogłoszono, że Kwiatkowski przejdzie do brytyjskiego składu Team Sky na sezon 2016.

Pod koniec marca wygrał swój pierwszy w karierze brukowany klasyk, E3 Harelbeke, po tym jak na mecie sprintem wyprzedził Petera Sagana, odrywając się od prowadzącej grupy na 30 km przed metą. W sierpniu został umieszczony na liście startowej Vuelta a Espana 2016. Wraz ze swoją drużyną wygrał 1 etap jazdy drużynowej na czas, a dzięki 4 miejscu na 2 etapie założył czerwoną koszulkę lidera klasyfikacji generalnej. Stracił jednak prowadzenie następnego dnia i wycofał się z wyścigu podczas 7 etapu z powodu kontuzji pleców, kończąc tym samym trudny dla niego sezon, w którym choroba zakłóciła jego udział w Klasyku Ardeńskim i doprowadziła do jego nieuczestniczenia w Tour de France.

Sezon 2017

4 marca 2017 roku Kwiatkowski wygrał jednodniowy wyścig Strade Bianche po ataku z grupy czterech faworytów na około 15 km przed metą i był w stanie samotnie dojechać do zwycięstwa w Sienie. Jeszcze w tym samym miesiącu Kwiatkowski wygrał monument Mediolan-San Remo w sprincie z panującym mistrzem świata Peterem Saganem (Bora-Hansgrohe) i Julianem Alaphilippe (Quick-Step Floors) po wspólnym ataku na Poggio, ostatnim podjeździe dnia. 16 kwietnia Kwiatkowski zajął 2 miejsce w klasyku Amstel Gold Race, po tym jak został pokonany przez Philippe’a Gilberta (Quick-Step Floors) w sprincie po triumf. Kwiatkowski odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w karierze na monumentach.

Dzięki swoim sukcesom Kwiatkowski został wybrany do składu Team Sky na Tour de France, spełniając swój cel, jakim była jazda w Tour z liderem drużyny Chrisem Froome’em. Szczególnie dobrze radził sobie w jeździe indywidualnej na czas zajmując 8 miejsce w Düsseldorfie i 2 w Marsylii. W pamięci kibiców i mediów zapisał się jednak jako „superdomestique” za ogromną pracę na rzecz Froome’a, szczególnie na 14 etapie do Rodez, gdzie idealnie ustawił lidera na końcówkę etapu oraz na 15 etapie. 29 lipca Kwiatkowski wygrał Clásica de San Sebastián, sprintując do mety przed Tonym Gallopinem, Bauke Mollemą, Tomem Dumoulinem i kolegą z drużyny Mikelem Landą. Tydzień później podpisał trzyletni kontrakt z Team Sky.

Sezon 2018

W lutym Kwiatkowski wziął udział w wyścigu etapowym Volta ao Algarve, zajmując przed ostatnim etapem 2 miejsce w klasyfikacji generalnej za kolegą z drużyny Geraintem Thomasem. Na ostatnim etapie wszedł w 31-osobową ucieczkę, która narodziła się na pierwszych kilometrach wyścigu. Kwiatkowski ostatecznie wygrał etap, dzięki czemu został zwycięzcą klasyfikacji generalnej z przewagą minuty i 31 sekund nad Thomasem. W marcu Kwiatkowski ponownie pozbawił Thomasa koszulki lidera wyścigu, tym razem w Tirreno-Adriatico. Thomas miał problem mechaniczny na 1,5 km przed ostatnim podjazdem na Sarnano-Sassotetto przez co stracił 34 sekundy do Kwiatkowskiego. Został nowym liderem wyścigu. Kwiatkowski utrzymał prowadzenie i wygrał wyścig w klasyfikacji generalnej. W lipcu Kwiatkowski ponownie odegrał kluczową rolę w pomocy w Tour de France, pomagając Thomasowi w odniesieniu zwycięstwa, a Chrisowi Froome’owi w zajęciu trzeciego miejsca w klasyfikacji generalnej. Tydzień później, na początku sierpnia, Kwiatkowski wziął udział w swoim domowym wyścigu Tour de Pologne. Udało mu się wygrać 4 etap ze stromym finiszem na szczycie w Szczyrku i skutecznie obronił swoją przewagę na kolejnych etapach, wygrywając wyścig w klasyfikacji generalnej.

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY