Michael Schumacher – Początki, Kariera i Wypadek Kierowcy F1


Michael Schumacher to niemiecki kierowca wyścigowy. Urodził się 3 stycznia 1969 w Hürth-Hermühlheim. Jest siedmiokrotnym mistrzem świata Formuły 1 i najbardziej statystycznie utytułowanym kierowcą w historii tego sportu. Jest posiadaczem wielu rekordów w Formule 1 zdobywając wraz z Lewisem Hamiltonem najwięcej tytułów mistrzowskich. W 2002 roku został jedynym kierowcą w historii, który stawał na podium w każdym wyścigu sezonu.

Po startach w zawodach kartingowych, wygrał mistrzostwa Niemiec w Formule König i Formule 3, a następnie ścigał się dla Mercedesa w Mistrzostwach Świata. Zadebiutował w Formule 1 w zespole Jordan w Grand Prix Belgii 1991, następnie przeniósł się do stajni Benetton, gdzie zdobył Mistrzostwo Świata w 1994 i 1995 roku. W 1996 roku przeszedł do Ferrari, z którym pięciokrotnie zdobył Mistrzostwo Świata w latach 2000-2004. Swoją karierę zakończył w 2006 roku w Scuderia Ferrari, gdzie pracował jako konsultant do 2009 roku. W grudniu 2009 roku podpisał trzyletni kontrakt z niemiecką drużyną Mercedes Grand Prix.

Często wypadki na torze

Jego karierę naznaczyło kilka kontrowersyjnych momentów. Dwukrotnie zderzył się z rywalami w finałowym wyścigu o tytuł. Było to w 1994 roku z Damonem Hillem i w 1997 roku z Jacques’em Villeneuve’em. Za drugi z tych incydentów został wykluczony z mistrzostw w 1997 roku (punkty i zwycięstwa zostały jednak zachowane), kilkakrotnie był karany za niebezpieczną jazdę i nadsterowność bolidu (kara przyznana stajni Ferrari, której kierownictwo prowadziło zespół nadsterownie).

Pełni funkcję ambasadora UNESCO, angażuje się w liczne projekty charytatywne, na które przekazał dziesiątki milionów dolarów. Jest żonaty z żoną Corinną, ma dwoje dzieci i mieszka w Szwajcarii. Jest przykuty do łóżka, nie występował publicznie od czasu poważnego urazu głowy odniesionego podczas jazdy na nartach w 2013 roku, a jego stan zdrowia nie jest publicznie znany. Jego brat Ralf jest byłym kierowcą Formuły 1, syn Mick Schumacher zdobył mistrzostwo Formuły 2 w 2020 roku i podpisał kontrakt z zespołem Haas F1, z którym zadebiutował w F1 podczas Grand Prix Bahrajnu w 2021 roku.

Początki Kariery i Karting

Ojciec Schumachera, Rolf, wprowadził go w sporty motorowe w wieku czterech lat, kiedy to w ramach nagrody za pracę przy odbudowie toru kartingowego Kerpen-Horrem załatwił synowi członkostwo. Pierwszy artykuł w gazecie o Schumacherze zatytułowany Michael – klein, aber schnell (po polsku „Michael – mały, ale szybki”) ukazał się, gdy miał on zaledwie cztery lata. W tym czasie przez około cztery tygodnie był już członkiem klubu kartingowego. Gazeta przyłapała go na domowym torze nazwanym na cześć rajdowca Wolfganga von Tripsa. Jego gokart był domowej roboty z części samochodu na pedały Kettcar i silnika z małego motoroweru, a zbiornikiem była puszka po konserwach. Ten pojazd, który otrzymał na czwarte urodziny osiągał prędkość do 45 km/h.[21] Po raz pierwszy ścigał się w 1974 roku, kiedy to odniósł swoje pierwsze zwycięstwo, a rok później został mistrzem juniorów klubu Kerpen. W wieku dwunastu lat chciał po raz pierwszy wystartować w oficjalnych mistrzostwach Niemiec, ale niemieckie przepisy zezwalają na starty tylko zawodnikom powyżej czternastego roku życia, więc jego ojciec musiał zdobyć dla syna niezbędne pozwolenia. Ostatecznie ścigał się na luksemburskiej licencji. W 1984 roku zdobył mistrzostwo Niemiec juniorów, w 1985 roku obronił tytuł, a także zdobył wicemistrzostwo świata. W sezonie 1986 zajął trzecie miejsce w seniorskich mistrzostwach Niemiec i Europy. W sezonie 1987 zakończył swoją karierę kartingową zdobywając tytuły mistrza Niemiec i Europy oraz zajmując drugie miejsce w kartingowym grand prix RPA.

Formuła 3 Reynard F 903-001

W 1988 roku wziął udział w drugich mistrzostwach Niemiec Formuły König, wygrywając dziewięć z dziesięciu wyścigów i zostając mistrzem Niemiec. Startował również dla zespołu Eufra w czterech wyścigach Mistrzostw Europy Formuły Ford 1600, gdzie zajął drugie miejsce po zwycięstwie w Zandvoort. Jesienią 1988 roku został zaproszony przez ówczesnego właściciela WTS (Weber Trella Stuttgart) Willi Webera do przetestowania Formuły 3 na torze Nürburgring. Schumacher zaimponował mu i Weber podpisał z nim kontrakt na rok 1989, jak również kontrakt menadżerski, w ramach którego był gotów wspierać go finansowo przez cały sezon. Miał być wsparciem dla lidera zespołu Frentzena, wygrał trzy wyścigi w sezonie i skończył jeden punkt za mistrzem Wendlingerem, remisując na drugim miejscu z Frentzenem. W 1990 roku został mistrzem Niemiec w Formule 3 z sześcioma zwycięstwami w jedenastu wyścigach. Kolejny laur zdobył w prestiżowym Macau Grand Prix.

Samochody i wyścigi F1

W 1989 roku wraz z Frentzenem i Wendlingerem, został włączony do juniorskiego zespołu Mercedesa, którego celem było szkolenie młodych kierowców do Mistrzostw Świata. Pierwszy raz testował samochód na torze Paul Ricard jesienią 1989 roku. W 1990 roku wziął udział w czterech wyścigach dwukrotnie zajmując drugie miejsce i wygrywając w Meksyku z Jochenem Massą. W 1991 roku ukończył cały sezon Mistrzostw Świata Samochodów Sportowych Grupy C z Mercedesem, nie kończąc pięciu z ośmiu wyścigów z powodu awarii, wygrywając Autopolis, zajmując drugie miejsce na Silverstone i zajmując dziewiąte miejsce w klasyfikacji generalnej. W 1991 roku ustanowił najszybsze okrążenie w 24-godzinnym wyścigu Le Mans, wziął udział w czterech wyścigach DTM, dwa razy nie ukończył i zajął 14. miejsce w klasyfikacji generalnej. Zajął drugie miejsce w japońskiej F3000.

Życie osobiste

Urodził się w Hürth-Hermühlheim jako syn Rolfa Schumachera z wykształcenia kamieniarza i murarza i jego żony Elisabeth, która prowadziła kawiarnię w pobliżu toru kartingowego Kerpen-Horrem. W 1975 roku urodził się ich drugi syn Ralf, który również ścigał się w Formule 1. W 1986 roku ukończył Szkołę Ekonomiczną Otto Hahn w Kerpen i rozpoczął pracę jako praktykant w warsztacie samochodowym przedstawiciela marki Volkswagen i BMW oraz kierowcy Willi Bergmeistera. Egzaminy końcowe do wyścigów zdał sześć miesięcy później, wiosną 1989 roku, za pierwszym podejściem. Ze swoją żoną Corinną Schumacher zaczął się spotykać w listopadzie 1991 roku po jej rozstaniu z rywalem Schumachera Heinzem-Haraldem Frentzenem. Oficjalny ślub odbył się 1 sierpnia 1995 roku w Kerpen. Ceremonia kościelna miała miejsce na górze Petersberg koło Bonn 5 sierpnia 1995 roku. Mają razem dwoje dzieci, córkę Ginę-Marię urodzoną 20 lutego 1997 i syna Micka urodzonego 22 marca 1999. Od 1992 do 1996 mieszkał w Monte Carlo ze względu na korzystne podatki, po czym przeniósł się do Vufflens-le-Château w Szwajcarii. Od 2008 mieszka na 14-hektarowej działce w Gland[3] niedaleko Jeziora Genewskiego w pięciopiętrowym domu, który podobno kosztował jedenaście milionów euro. Jego matka Elisabeth Schumacher zmarła w oczekiwaniu na przeszczep wątroby 20 kwietnia 2003 roku. Zmarła w dniu Grand Prix San Marino, w którym obaj bracia brali udział. M. Schumacher powiedział, że jego matka chciałaby, aby tak się stało. Od 1997 roku jest członkiem klubów piłkarskich FC Aubonne i FC Echichens, które grają w 3 lidze szwajcarskiej.

Wypadek w górach na nartach

29 grudnia 2013 roku podczas jazdy na nartach w Alpach doznał poważnego urazu głowy (pomimo kasku ochronnego). Podczas zjazdu z nieutwardzonego stoku uderzył głową o skałę podczas upadku i został szybko przetransportowany do szpitala w Moutiers, a następnie do szpitala w Grenoble. Tam okazało się, że jest w stanie krytycznym i znajduje się w śpiączce. 30 grudnia 2013 roku o godzinie 22:00 przeszedł drugą operację głowy i jego stan ustabilizował się, ale pozostał krytyczny. 29 stycznia 2014 roku lekarze rozpoczęli stopniowe wybudzanie ze śpiączki. 16 czerwca 2014 roku światowe media doniosły, że Schumacher opuścił szpital w stanie przytomności i będzie kontynuował rehabilitację w klinice w Lozannie. Wiadomość ta została następnie potwierdzona przez menadżerkę Schumachera Sabine Kehm w oficjalnym oświadczeniu. 9 września 2014 roku Schumacher został przeniesiony do domu, gdzie kontynuuje leczenie i rehabilitację.

Aktualny Stan Zdrowia Schumachera

We wrześniu 2019 roku ujawniono, że Schumacher został przeniesiony do Hôpital européen Georges-Pompidou w Paryżu. Jego stan zdrowia pozostaje poważny, niektóre raporty sugerują, że jego mobilność i komunikacja są bardzo ograniczone, ale jest świadomy swojego otoczenia. 5 grudnia 2019 roku miał się ukazać nowy dokument o Schumacherze, który ujawniłby więcej na temat jego stanu zdrowia. Premiera dokumentu została przesunięta na 15 września 2021 roku, ale ostatecznie nie ujawniono żadnych prywatnych informacji związanych z jego stanem zdrowia.

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY